Były brytyjski kolarz, w 2004 roku aresztowany i zawieszony za EPO, będzie uczył młodych kolarzy z British Cycling m.in. tego, dlaczego nie należy stosować dopingu. 

Po aferze z 2004 roku, Millar stał się głosem przeciwko dopingowi. Jego doświadczenia i wiedza miały, i wciąż mają, pomóc przestrzec kolejne pokolenia kolarzy, aby nie popełniały tych samych błędów. Teraz, tę wiedzę Millar będzie mógł wykorzystać w British Cycling, gdzie będzie pracował z kolarzami do lat 23, w nowo stworzonej bazie we Włoszech, niedaleko Verony. Pierwszym wielkim celem tej drużyny mają być igrzyska olimpijskie w Japonii, w 2020 roku.

Do obowiązków Millara będzie należało także udzielanie porad dotyczących treningów i taktyki. Jego obecność docenia Shane Sutton, dyrektor techniczny British Cycling.

Antydopingowa kultura i edukacja młodych kolarzy na temat dopingu, jest zadaniem, które w British Cycling traktujemy bardzo poważnie. Posiadanie na pokładzie kogoś takiego kalibru, jak David jest bardzo cenne. On posiada ogromne doświadczenie i jest odpowiednią osobą, by pracować z młodzieżą – zapewnia Sutton.

Wiadomość potwierdzająca podjęcie tej roli przez Millara została potwierdzona w czwartek rano. W ciągu dnia pojawiło się wiele głosów krytycznych wobec tej decyzji. Dziennikarz “Guardiana” William Fotheringham, przeprowadził z Millarem wywiad, by ten miał szansę odnieść się do swojej decyzji.

Chcę powiedzieć im o ryzyku, jakie niesie za sobą stosowanie dopingu, jak doping może cię zniszczyć. Kolarstwo się teraz oczyściło i jest możliwe osiągnąć szczyt na czysto. Myślę, że mam prawo o tym mówić, ale jeśli ktoś będzie miał jakieś wątpliwości będzie mógł mi o tym powiedzieć – zapewnia Millar.

Wśród tych, którym nie w smak decyzja British Cycling o zatrudnieniu Millara, są m.in. Vin Cox, organizator wyścigów kolarskich w Anglii i członek British Cycling, który z tego powodu zrezygnował z członkostwa w tej organizacji, oraz Stefan Wyman z profesjonalnej kobiecej drużyny kolarskiej, który napisał na Twitterze, że zrozumiałby tę wiadomość, gdyby została ona ogłoszona 1 kwietnia.

Szkot jest jednym z najbardziej utytułowanych brytyjskich kolarzy. W ciągu 17-letniej kariery wygrywał m.in. etapy w Tour de France oraz był liderem wszystkich trzech wielkich tourów.

Fot. Shane Goss

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments