Australijczyk z drużyny Orica GreenEDGE udowodnił, że szybkość zaprezentowana w People`s Choice Classic nie była przypadkowa. Ewan wygrał finisz z peletonu i założył koszulkę lidera.

Pierwszy etap inaugurującego sezon World Tour wyścigu prowadził z Prospect do Lyndoch i liczył nieco ponad 130 km. Początek etapu to dwunastokilometrowy podjazd pod premię górską, a później kolarze wjechali na pofałdowane rundy, by finiszować na lekkim zjeździe.

Ucieczkę dnia tworzyło trio: Sean Lake (UniSA-Australia), Alexis Gougeard (AG2R-La Mondiale) oraz Martijn Keizer (LottoNL-Jumbo).

Największą pracę w peletonie wykonała Orica, czyli drużyna etapowego zwycięzcy.

Wszyscy faworyci przyjechali w tym samym czasie.

Wyniki 1. etapu:

1    Caleb EWAN    AUS    OGE    3:24:13
2    Mark RENSHAW    AUS    DDD    0
3    Wouter WIPPERT    NED    CPT    0
4    Marko KUMP    SLO    LAM    0
5    Adam BLYTHE    GBR    TNK    0
6    Giacomo NIZZOLO    ITA    TFR    0
7    Ben SWIFT    GBR    SKY    0
8    Steele VON HOFF    AUS    AUS    0
9    Jose Joaquin ROJAS GIL    ESP    MOV    0
10    Greg HENDERSON    NZL    LTS    0
11    Brenton JONES    AUS    DPC    0
12    Enrico BATTAGLIN    ITA    TLJ    0
13    Patrick BEVIN    NZL    CPT    0
14    Aleksejs SARAMOTINS    LAT    IAM    0
15    Arman KAMYSHEV    KAZ    AST    0
16    Davide MARTINELLI    ITA    EQS    0
17    Roger KLUGE    GER    IAM    0
18    Koen DE KORT    NED    TGA    0
19    Aleksei TCATEVICH    RUS    KAT    0
20    Anthony Giacoppo    AUS    AUS    0
21    Yoann OFFREDO    FRA    FDJ    0
22    Gediminas BAGDONAS    LTU    ALM    0
23    Juan Jose LOBATO DEL VALLE    ESP    MOV    0
24    Anthony ROUX    FRA    FDJ    0
25    Michael ALBASINI    SUI    OGE    0
26    Simon GERRANS    AUS    OGE    0
27    Tobias LUDVIGSSON    SWE    TGA    0
28    Reinardt JANSE VAN RENSBURG    RSA    DDD    0
29    Dmitriy GRUZDEV    KAZ    AST    0
30    Patrick SHAW    AUS    AUS    0
31    Federico ZURLO    ITA    LAM    0
32    Alberto BETTIOL    ITA    CPT    0
33    Luka PIBERNIK    SLO    LAM    0
34    Adam Phelan    AUS    DPC    0
35    Lieuwe WESTRA    NED    AST    0
36    Nathan HAAS    AUS    DDD    0
37    Julian David ARREDONDO MORENO    COL    TFR    0
38    Kiel REIJNEN    USA    TFR    0
39    Rafael VALLS FERRI    ESP    LTS    0
40    Laurens DE VREESE    BEL    AST    0
41    Simon CLARKE    AUS    CPT    0
42    Cameron MEYER    AUS    DDD    0
43    Luke ROWE    GBR    SKY    0
44    Jarlinson PANTANO GOMEZ    COL    IAM    0
45    Luis Leon SANCHEZ GIL    ESP    AST    0
46    Davide MALACARNE    ITA    AST    0
47    Egor SILIN    RUS    KAT    0
48    Martin VELITS    SVK    EQS    0
49    Jasha SÜTTERLIN    GER    MOV    0
50    Carlos VERONA QUINTANILLA    ESP    EQS    0
51    Geraint THOMAS    GBR    SKY    0
52    Oscar GATTO    ITA    TNK    0
53    Steve MORABITO    SUI    FDJ    0
54    Jay MCCARTHY    AUS    TNK    0
55    Sergio Luis HENAO MONTOYA    COL    SKY    0
56    Manuele BOARO    ITA    TNK    0
57    Ruben FERNANDEZ    ESP    MOV    0
58    Floris GERFS    NED    BMC    0
59    Diego ULISSI    ITA    LAM    0
60    Nelson Filipe SANTOS SIMOES OLIVEIRA    POR    MOV    0
61    Pim LIGTHART    NED    LTS    0
62    Matteo MONTAGUTI    ITA    ALM    0
63    Murilo Antonio FISCHER    BRA    FDJ    0
64    Samuel SPOKES    AUS    DPC    0
65    Michael GOGL    AUT    TNK    0
66    Daryl IMPEY    RSA    OGE    0
67    Peter KENNAUGH    GBR    SKY    0
68    David TANNER    AUS    IAM    0
69    Louis MEINTJES    RSA    LAM    0
70    Bram TANKINK    NED    TLJ    0
71    Tiago MACHADO    POR    KAT    0
72    Michael VALGREN    DEN    TNK    0
73    Lucas HAMILTON    AUS    AUS    0
74    Rohan DENNIS    AUS    BMC    0
75    Nathan EARLE    AUS    DPC    0
76    Lars Ytting BAK    DEN    LTS    0
77    David DE LA CRUZ MELGAREJO    ESP    EQS    0
78    Marcus BURGHARDT    GER    BMC    0
79    Peter VELITS    SVK    BMC    0
80    Richie PORTE    AUS    BMC    0
81    Adam HANSEN    AUS    LTS    0
82    Ruben ZEPUNTKE    GER    CPT    0
83    George BENNETT    NZL    TLJ    0
84    Maarten TJALLINGII    NED    TLJ    0
85    Rory SUTHERLAND    AUS    MOV    0
86    Primo� ROGLIC    SLO    TLJ    0
87    Peter STETINA    USA    TFR    0
88    Jesus HERRADA LOPEZ    ESP    MOV    0
89    Bertjan LINDEMAN    NED    TLJ    0
90    Alexis GOUGEARD    FRA    ALM    0
91    Lars BOOM    NED    AST    0
92    Georg PREIDLER    AUT    TGA    0
93    Michael WOODS    CAN    CPT    0
94    Ivan ROVNY    RUS    TNK    0
95    Domenico POZZOVIVO    ITA    ALM    0
96    Cyril GAUTIER    FRA    ALM    0
97    Leigh HOWARD    AUS    IAM    0
98    Tsgabu Gebremaryam GRMAY    ETH    LAM    0
99    Guillaume VAN KEIRSBULCK    BEL    EQS    0
100    Petr VAKOC    CZE    EQS    0
101    Salvatore PUCCIO    ITA    SKY    0
102    Gavin MANNION    USA    DPC    0
103    Songezo JIM    RSA    DDD    0
104    Danilo WYSS    SUI    BMC    0
105    Gert DOCKX    BEL    LTS    0
106    Maxim BELKOV    RUS    KAT    0
107    Patrick LANE    AUS    AUS    0
108    Sean LAKE    AUS    AUS    0
109    Moreno MOSER    ITA    CPT    0
110    Carter JONES    USA    TGA    0
111    Chris HAMILTON    AUS    AUS    0
112    Lachlan NORRIS    AUS    DPC    0
113    Vladimir ISAYCHEV    RUS    KAT    0
114    Rein TAARAMAE    EST    KAT    0
115    Johan LE BON    FRA    FDJ    0
116    Ryder HESJEDAL    CAN    TFR    0
117    Laurent PICHON    FRA    FDJ    0
118    Christophe RIBLON    FRA    ALM    0
119    Jack BOBRIDGE    AUS    TFR    0
120    Pieter SERRY    BEL    EQS    0
121    Jesse SERGENT    NZL    ALM    0
122    Manuele MORI    ITA    LAM    0
123    Thomas DE GENDT    BEL    LTS    0
124    Jaco VENTER    RSA    DDD    0
125    Benoît VAUGRENARD    FRA    FDJ    0
126    Sergey LAGUTIN    RUS    KAT    0
127    Graeme BROWN    AUS    DPC    0
128    Boy VAN POPPEL    NED    TFR    19
129    Bert DE BACKER    BEL    TGA    22
130    Luke DURBRIDGE    AUS    OGE    40
131    Alessandro DE MARCHI    ITA    BMC    40
132    Simon GESCHKE    GER    TGA    48
133    Tyler FARRAR    USA    DDD    +1:01
134    Mathew HAYMAN    AUS    OGE    +1:05
135    Ian STANNARD    GBR    SKY    +1:05
136    Cheng JI    CHN    TGA    +2:46
137    Marcel AREGGER    SUI    IAM    +5:29
138    Matteo PELUCCHI    ITA    IAM    +5:29
139    Martijn KEIZER    NED    TLJ    +5:32
140    Michael HEPBURN    AUS    OGE    +7:56

Klasyfikacja generalna:

1    Caleb EWAN    AUS    OGE    3:24:03
2    Mark RENSHAW    AUS    DDD    4
3    Alexis GOUGEARD    FRA    ALM    4
4    Wouter WIPPERT    NED    CPT    6
5    Sean LAKE    AUS    AUS    7
6    Marko KUMP    SLO    LAM    10
7    Adam BLYTHE    GBR    TNK    10
8    Giacomo NIZZOLO    ITA    TFR    10
9    Ben SWIFT    GBR    SKY    10
10    Steele VON HOFF    AUS    AUS    10
11    Jose Joaquin ROJAS GIL    ESP    MOV    10
12    Greg HENDERSON    NZL    LTS    10
13    Brenton JONES    AUS    DPC    10
14    Enrico BATTAGLIN    ITA    TLJ    10
15    Patrick BEVIN    NZL    CPT    10
16    Aleksejs SARAMOTINS    LAT    IAM    10
17    Arman KAMYSHEV    KAZ    AST    10
18    Davide MARTINELLI    ITA    EQS    10
19    Roger KLUGE    GER    IAM    10
20    Koen DE KORT    NED    TGA    10
21    Aleksei TCATEVICH    RUS    KAT    10
22    Anthony Giacoppo    AUS    AUS    10
23    Yoann OFFREDO    FRA    FDJ    10
24    Gediminas BAGDONAS    LTU    ALM    10
25    Juan Jose LOBATO DEL VALLE    ESP    MOV    10
26    Anthony ROUX    FRA    FDJ    10
27    Michael ALBASINI    SUI    OGE    10
28    Simon GERRANS    AUS    OGE    10
29    Tobias LUDVIGSSON    SWE    TGA    10
30    Reinardt JANSE VAN RENSBURG    RSA    DDD    10
31    Dmitriy GRUZDEV    KAZ    AST    10
32    Patrick SHAW    AUS    AUS    10
33    Federico ZURLO    ITA    LAM    10
34    Alberto BETTIOL    ITA    CPT    10
35    Luka PIBERNIK    SLO    LAM    10
36    Adam Phelan    AUS    DPC    10
37    Lieuwe WESTRA    NED    AST    10
38    Nathan HAAS    AUS    DDD    10
39    Julian David ARREDONDO MORENO    COL    TFR    10
40    Kiel REIJNEN    USA    TFR    10
41    Rafael VALLS FERRI    ESP    LTS    10
42    Laurens DE VREESE    BEL    AST    10
43    Simon CLARKE    AUS    CPT    10
44    Cameron MEYER    AUS    DDD    10
45    Luke ROWE    GBR    SKY    10
46    Jarlinson PANTANO GOMEZ    COL    IAM    10
47    Luis Leon SANCHEZ GIL    ESP    AST    10
48    Davide MALACARNE    ITA    AST    10
49    Egor SILIN    RUS    KAT    10
50    Martin VELITS    SVK    EQS    10
51    Jasha SÜTTERLIN    GER    MOV    10
52    Carlos VERONA QUINTANILLA    ESP    EQS    10
53    Geraint THOMAS    GBR    SKY    10
54    Oscar GATTO    ITA    TNK    10
55    Steve MORABITO    SUI    FDJ    10
56    Jay MCCARTHY    AUS    TNK    10
57    Sergio Luis HENAO MONTOYA    COL    SKY    10
58    Manuele BOARO    ITA    TNK    10
59    Ruben FERNANDEZ    ESP    MOV    10
60    Floris GERFS    NED    BMC    10
61    Diego ULISSI    ITA    LAM    10
62    Nelson Filipe SANTOS SIMOES OLIVEIRA    POR    MOV    10
63    Pim LIGTHART    NED    LTS    10
64    Matteo MONTAGUTI    ITA    ALM    10
65    Murilo Antonio FISCHER    BRA    FDJ    10
66    Samuel SPOKES    AUS    DPC    10
67    Michael GOGL    AUT    TNK    10
68    Daryl IMPEY    RSA    OGE    10
69    Peter KENNAUGH    GBR    SKY    10
70    David TANNER    AUS    IAM    10
71    Louis MEINTJES    RSA    LAM    10
72    Bram TANKINK    NED    TLJ    10
73    Tiago MACHADO    POR    KAT    10
74    Michael VALGREN    DEN    TNK    10
75    Lucas HAMILTON    AUS    AUS    10
76    Rohan DENNIS    AUS    BMC    10
77    Nathan EARLE    AUS    DPC    10
78    Lars Ytting BAK    DEN    LTS    10
79    David DE LA CRUZ MELGAREJO    ESP    EQS    10
80    Marcus BURGHARDT    GER    BMC    10
81    Peter VELITS    SVK    BMC    10
82    Richie PORTE    AUS    BMC    10
83    Adam HANSEN    AUS    LTS    10
84    Ruben ZEPUNTKE    GER    CPT    10
85    George BENNETT    NZL    TLJ    10
86    Maarten TJALLINGII    NED    TLJ    10
87    Rory SUTHERLAND    AUS    MOV    10
88    Primo� ROGLIC    SLO    TLJ    10
89    Peter STETINA    USA    TFR    10
90    Jesus HERRADA LOPEZ    ESP    MOV    10
91    Bertjan LINDEMAN    NED    TLJ    10
92    Lars BOOM    NED    AST    10
93    Georg PREIDLER    AUT    TGA    10
94    Michael WOODS    CAN    CPT    10
95    Ivan ROVNY    RUS    TNK    10
96    Domenico POZZOVIVO    ITA    ALM    10
97    Cyril GAUTIER    FRA    ALM    10
98    Leigh HOWARD    AUS    IAM    10
99    Tsgabu Gebremaryam GRMAY    ETH    LAM    10
100    Guillaume VAN KEIRSBULCK    BEL    EQS    10
101    Petr VAKOC    CZE    EQS    10
102    Salvatore PUCCIO    ITA    SKY    10
103    Gavin MANNION    USA    DPC    10
104    Songezo JIM    RSA    DDD    10
105    Danilo WYSS    SUI    BMC    10
106    Gert DOCKX    BEL    LTS    10
107    Maxim BELKOV    RUS    KAT    10
108    Patrick LANE    AUS    AUS    10
109    Moreno MOSER    ITA    CPT    10
110    Carter JONES    USA    TGA    10
111    Chris HAMILTON    AUS    AUS    10
112    Lachlan NORRIS    AUS    DPC    10
113    Vladimir ISAYCHEV    RUS    KAT    10
114    Rein TAARAMAE    EST    KAT    10
115    Johan LE BON    FRA    FDJ    10
116    Ryder HESJEDAL    CAN    TFR    10
117    Laurent PICHON    FRA    FDJ    10
118    Christophe RIBLON    FRA    ALM    10
119    Jack BOBRIDGE    AUS    TFR    10
120    Pieter SERRY    BEL    EQS    10
121    Jesse SERGENT    NZL    ALM    10
122    Manuele MORI    ITA    LAM    10
123    Thomas DE GENDT    BEL    LTS    10
124    Jaco VENTER    RSA    DDD    10
125    Benoît VAUGRENARD    FRA    FDJ    10
126    Sergey LAGUTIN    RUS    KAT    10
127    Graeme BROWN    AUS    DPC    10
128    Boy VAN POPPEL    NED    TFR    29
129    Bert DE BACKER    BEL    TGA    32
130    Luke DURBRIDGE    AUS    OGE    50
131    Alessandro DE MARCHI    ITA    BMC    50
132    Simon GESCHKE    GER    TGA    58
133    Tyler FARRAR    USA    DDD    +1:11
134    Mathew HAYMAN    AUS    OGE    +1:15
135    Ian STANNARD    GBR    SKY    +1:15
136    Cheng JI    CHN    TGA    +2:56
137    Marcel AREGGER    SUI    IAM    +5:39
138    Matteo PELUCCHI    ITA    IAM    +5:39
139    Martijn KEIZER    NED    TLJ    +5:39
140    Michael HEPBURN    AUS    OGE    +8:06

Fot. Getty Images