Bikefitting, czyi ustawianie pozycji stał się tak popularny, że dziś każdy z dużych producentów sprzętu ma swój system dopasowywania roweru do użytkownika.

Kamery, wymiary regulowane z dokładnością do 0,5 mm, wyciski guzów kulszowych, odciski stóp i wiele innych gadżetów, wszystko po to by użytkownik czuł się bardziej komfortowo i osiągał lepsze wyniki. Ale czy jest tak naprawdę?

Każdy z systemów posiada „badanie funkcjonalne” lub „badanie fizjoterapeutyczne”, co jest oczywiście podstawą fittingu jednak interpretacja wyników tego badania jest przyczyną wielu kontrowersji. Bardzo często podczas tego badania znajdziemy zaburzenia długości kończyn, skręcenie lub pochylenie miednicy, których przyczyną może być przebyty uraz, kontuzja, przeciążenie, nadmierne napięcie itp. W większości przypadków jest to jednak całkowicie odwracalne i z reguły jedna sesja terapeutyczna może przywrócić odpowiednią długość kończyn. Problem w tym, że większość “fitterów” taki funkcjonalny (odwracalny problem) traktuje jak wrodzone zaburzenie anatomiczne (czyli tak Pan/Pani po prostu ma) i jako rozwiązanie stosuje wkładki, podkładki itp.

Zastanówmy się jednak czy gdy bolą nas plecy to szukamy rozwiązania i przyczyny czy jako rozwiązanie siadamy na wózku inwalidzkim i dostosowujemy się do nowych warunków. Jest to oczywiście przesada, ale zasady te same. Nie możemy dysfunkcji naszego organizmu traktować jak fizjologii i dopasowywać do tego rower. Takie działanie zdecydowanie pogłębi nasz problem i obniży sprawność organizmu.

Oczywiście w pierwszym okresie poczujemy poprawę podobnie jak przy bolących plecach na wózku, ale w perspektywie czasu problem się pogłębi lub powstaną nowe dysfunkcje Np. bóle pleców, barków, kolan i oczywiście spadek wyników sportowych. Jeśli fitting ma nam pomóc w kupnie nowego roweru i dobraniu rozmiaru ramy, to takie systemy są wystarczające. Jeśli jednak oczekujemy od fittingu poprawy wyniku sportowego to testy funkcjonalne przewidziane w studiach fittingu są zdecydowanie za mało dokładne.

Analiza testów jest rzeczą skomplikowaną, wymagającą szerokiej wiedzy o układzie ruchu i na pewno nie da się jej nauczyć w tydzień zwłaszcza przez osobę, która wcześniej nie miała styczności z medycyną. Oczywiście zdarzają się przypadki kiedy trzeba zastosować podkładkę, ale to niezmiernie rzadkie sytuacje i związane są z jakąś dużą kontuzją np. obszernym złamaniem kończyny lub uszkodzeniem około porodowym. Poniżej mamy przykład bardzo częstego zaburzenia miednicy. Klasyczne systemy zakładały zastosowanie podkładki w celu wyrównania miednicy. BŁĄD. Trzeba było wyrównać napięcia tkanek miękkich i problem zniknął. Czas potrzebny na rozwiązanie problemu 30 min.

fitting

Jak zatem powinien wyglądać fitting jeśli ma nam pomóc w osiąganiu lepszych wyników, a nie tylko doborze ramy? Przede wszystkim powinien być przeprowadzany przez osobę która, zna się na ludzkim ciele, lekarz, fizjoterapeuta, ewentualnie trenera przygotowania motorycznego. Jeśli nie ma w waszym pobliżu takiego studia fittingu radzę wcześniej udać się do specjalisty, który zdiagnozuje nasze ciało, a dopiero później udać się na fiting.

Podsumowując:

1. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie w jakim celu idziemy na fitting. Jeśli chcemy podnieść sprawność naszego organizmu idźmy do fittera, która zna się na ludzkim ciele a nie jest sprzedawcą czy mechanikiem rowerowym.

2. Jeśli proponują wam podkładki pod progi, wkładki suplinujące, lub pronujące, to skonsultujcie to przynajmniej z innym specjalistą. Nawet przy bardzo dużych skoliozach rzadko stosuje się wkładki wyrównujące długość kończyn.

3. Nasze ciało w zdecydowanej większości jest symetryczne z biomechanicznego punktu widzenia. Siła oraz zakresy ruchomości powinny być takie same po obu stronach ciała. Jeśli jest inaczej prawdopodobnie mamy jakąś nieduża dysfunkcję, którą trzeba zlikwidować, a nie pogłębiać przez dopasowanie do niej roweru.

19 Grudnia w Krakowie w siedzibie Bike ID odbędą się bezpłatne warsztaty związane z fittingiem i technikami regeneracyjnym. Jeśli więc chcecie zobaczyć jak wygląda praca z ludzkim organizmem i jak powinien wyglądać Bikefitting na miarę naszych czasów zapraszamy.

Szczegóły https://www.facebook.com/events/924314237663168/