Od stycznia przyszłego roku w Gdyni rusza Akademia Kolarska CYKLO dedykowana dzieciom uczęszczającym do szkół podstawowych.

Kilka słów o działalności Akademii Kolarskiej CYKLO

Nasza inicjatywa jest odpowiedzą na rosnące zainteresowanie kolarstwem. Chcemy zaprosić i zachęcić dzieci uczęszczające do szkół podstawowych do czynnego udziału w zajęciach. Naszym celem jest wychowywanie poprzez sport, popularyzowanie wszelkich form kolarstwa oraz wykorzystywanie elementów zdrowej rywalizacji do aktywizacji młodego pokolenia.

W pierwszej części treningów skupiamy się na treningach ogólnorozwojowych, utrwalaniu prawidłowych postaw, rozwinięciu oraz wzmocnieniu mięśni szkieletowych, a także korygowaniu ewentualnych wad postawy.

Nasze działania mają także na celu zaszczepienie w naszych podopiecznych chęci spędzania aktywnie czasu wolnego, przekazywanie im poprawnych wzorców ruchowych oraz wolę rywalizacji, a także odciągnięcie dzieci od pasywnej postawy do organizacji czasu pozaszkolnego. Nasze założenia chcemy realizować poprzez organizację cotygodniowych zajęć/treningów ogólnorozwojowych/kolarskich. Treningi będą odbywać się pod okiem wykwalifikowanej kadry szkoleniowej prowadzącej zajęcia w okresie zimowym na Sali raz w tygodniu, a w okresie wiosennym na powietrzu w zależności od warunków pogodowych 2 x tygodniowo Zajęcia będą prowadzone na terenie Gdyńskiego Centrum Sportu – Sala Fitness przy ul. Olimpijskiej 5 z podziałem na trzy grupy wiekowe: I – II klasa SP, III – IV klasa SP, V – VI klasa SP.

Ilość miejsc w grupach jest ograniczona! Zapraszamy!

Pomysłodawcą i założycielem Akademii Kolarskiej Cyklo – Bartłomiej Glaas. Oto co powiedział nam o Akademii:

Pomysł na Akademię

Mając spore doświadczenie w organizowaniu imprez kolarskich widzimy jak potężne jest zaangażowanie niektórych zawodników w swój rozwój, jak dużo czasu i finansów poświęcają i inwestują w siebie – to bardzo fajna sprawa, godna rzeczywiście pochwały. Kolarstwo amatorskie zrobiło gigantyczny krok do przodu i w dalszym ciągu niesamowicie się rozwija, to da się odczuć zarówno na naszych imprezach, które organizujemy jak i na przykład wyjeżdżając w weekend na Kaszuby i spotykając już nie pojedynczych amatorów tak jak kilka lat temu, ale kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt osób trenujących pojedynczo, czy też w zorganizowanych grupach. Myślę, że pod tym względem zaczynamy już doganiać kraje zachodnioeuropejskie, może jeszcze nie
ta skala, natomiast cały ruch oddolny, który inicjują w głównej mierze amatorzy wywodzi się po prostu z pasji do kolarstwa.

Mając jednak na uwadze rozwój i przyszłość polskiego kolarstwa nie można nie wspomnieć o dzieciach i młodzieży, które mówiąc wprost są podstawą piramidy na której szczycie znajduje się Michał Kwiatkowski, Rafał Majka czy maja Włoszczowska. Właśnie teraz wykorzystując “pięć minut” polskiego kolarstwa oraz wzrost popularności roweru powinna pójść fala dzieci i młodzieży trenujących kolarstwo. Zdajemy sobie sprawę, że jeśli dzieci nie wsiądą na rowery w funkcjonujących klubach pod okiem wykwalifikowanej kadry – pięć minut  przeminie, a nasi najlepsi zawodnicy nie doczekają się następców. Oczywiście mówię tu cały czas o Trójmieście, ponieważ są ośrodki jak np. Akademia Copernicus, czy Cartusia Kartuzy, która już wychowała znakomitych zawodników jak chociażby Paweł Poljański i może być wzorem dla innych klubów i Stowarzyszeń szkolących młodzież.

Treningi

W ostatnim czasie bardzo dużo mówi się o ogólnym, zrównoważonym i przede wszystkim proporcjonalnym rozwoju dzieci i młodzieży. Okres zimowy to właśnie czas, kiedy możemy i będziemy zwracać uwagę na ogólny rozwój dzieci i młodzieży uczęszczającej na nasze zajęcia. Niestety ale rośnie nam pokolenie najmłodszych ze skrzywieniami kręgosłupa, otyłością i innymi schorzeniami, którą można poprzez regularną aktywność fizyczną wyeliminować.

Ostatnio miałem okazję wysłuchać bardzo ciekawej prelekcji wybitnego specjalisty medycyny sportowej, który w bardzo obrazowy sposób opisał młode pokolenie: w dzisiejszych czasach 5 latkowi łatwiej jest kupić bilet do Nowego Jorku korzystając ze smartfona, niż zrobić prawidłowy przysiad – to daje do myślenia i o ile pierwsza czynność dziecka może być powodem do dumy, o tyle druga już niestety nie.

Tak więc podczas zajęć na Sali będziemy ćwiczyć nad prawidłowymi wzorcami, nad prawidłowym rozwojem tzw. garnituru mięśniowego, nie wykluczone, że będziemy już w okresie zimowym korzystać z naszego pięknego terenu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i w zależności od pogody wyjdziemy na dwór zrobić bieg crossowy lub inną aktywność.

Organizacja

Za bezpośrednią pracę z młodzieżą będzie odpowiadało kilka osób, z czego jedna z nich będzie odpowiedzialna właśnie za przygotowanie motoryczne, a inna za trening już specjalistyczny, na rowerze.

Na wiosnę zwiększamy liczbę treningów do 2 x tygodniowo dla każdej z grup wiekowych i wychodzimy na dwór. Można by powiedzieć, że będą to takie podstawy podstaw, począwszy od ustawienia prawidłowej pozycji na rowerze, poprzez podstawowe umiejętności techniczne jak hamowanie, pokonywanie zakrętów, zjazdy, podjazdy. Jeśli chodzi o ewentualne starty, to zbyt wcześnie, aby się wypowiadać na ten temat, to na razie ma być taka trochę nauka przez zabawę kierowana do szerokiej grupy dzieci, które mamy nadzieję, złapią bakcyla dwóch kółek.

Start Akademii

Z pierwszymi zajęciami startujemy dokładnie 4 stycznia w Sali Fitness położonej przy Gdyńskim Centrum Sportu, na ulicy Olimpijskiej 5. Są 3 grupy podzielone w zależności od wieku, czyli 1 – 2 klasa Szkoły Podstawowej, 3 – 4 klasa SP i 5 – 6klasa SP. Co ważne, pierwsze zajęcia: 4 i 11 stycznia są całkowicie darmowe, wystarczy tylko zgłosić dziecko na adres mailowy: akademia@cyklo.info.pl

Całość informacji dotyczącej Akademii znajduje się na naszej stronie

http://cyklo.info.pl/akademia-kolarska/

oraz na FP dedykowanym właśnie Akademii – zapraszam do klikania!

https://www.facebook.com/Akademia-Kolarska-CYKLO-414952858703613/

Zapraszamy również na nasze pierwsze zajęcia!

Portal naszosie.pl jest patronem medialnym Akademii.

naszosiepl patronem medialnym