Włoskie miasto, by zachęcić do częstszego korzystania z rowerów, będzie płaciło mieszkańcom nawet 50 euro miesięcznie.

Massarosa zdecydowała się przeznaczyć pieniądze z funduszu, by zmniejszyć korzystanie z samochodów. Każdy cyklista może zarobić nawet 600 euro rocznie jeśli zdecyduje się pedałować zamiast jeździć autem. Pierwsza faza programu wprowadzona przez radę miasta będzie obejmowała pięćdziesięciu pracowników i potrwa 12 miesięcy.

Zgodnie z inicjatywą użytkownicy rowerów zarobią do 50 euro miesięcznie, zależnie od przejechanych kilometrów. Za każde przejechane 1000m rowerzyści uzyskają 25 eurocentów. Brak oszustwa ma być zapewniony dzięki korzystaniu z aplikacji na smartfony, która zliczy dystans.

Program “Rower do pracy” zachęca mieszkańców do zapewnienia mniejszych zanieczyszczeń naszych terenów oraz zmniejszenia ruchu na ulicach. – powiedział jeden z radnych Stefano Natali.

Pieniądze, które będą przeznaczone na nagrody nie będą pochodzić bezpośrednio z publicznych środków, ponieważ to mogłoby przynieść protesty od osób niechcących lub niemogących wziąć udziału. Zamiast tego fundusze będą częścią wpływów z mandatów.

Włoska Federacja Przyjaciół Rowerów (FIAB) ma nadzieję, że ta inicjatywa przyjmie się w całym kraju.

fot. wikipedia
źródło: cycling weekly