To początek nowej ery – powiedział Brian Cookson prezydent Międzynarodowej Federacji Kolarskiej (UCI), prezentując odświeżone logo UCI World Tour i premierowe logo kobiecego cyklu.

Loga nawiązują do tradycyjnych, kolarskich symboli. Stąd tęczowa wstęga oplatająca kulę ziemską. Nowością będzie w 2016 roku cykl World Tour dla kobiet.

– To wielki krok dla kolarstwa. Poziom ścigających się pań sprawia, że zasługują one na swój profesjonalny cykl – dodał Cookson.

Nasz narodowy wyścig w kolarskiej elicie jest już ponad dekadę, od 2005 roku. Najpierw był to Pro Tour, potem przez dwa lata World Ranking, a od 2011 roku World Tour.

– Za organizację Tour de Pologne UCI rokrocznie przyznaje nam najwyższe oceny. Nie zamierzamy jednak osiadać na laurach, chcemy się rozwijać. Stąd pomysł na zupełnie nowy Tour de Pologne 2016 – mówi Czesław Lang.

Przypomnijmy, wyścig zacznie się 8 lipca trzema etapami dla kobiet. Potem dzień przerwy i tradycyjna, siedmioetapowa rywalizacja mężczyzn.

– Pomysł zupełnie rewolucyjny, nikt dotąd nie łączył wyścigów kobiecych i męskich w ten sposób Przyjmuję go jednak z wielką radością, bo kolarstwo kobiece rozwija się błyskawicznie i cieszę się, że zostało to zauważone w Polsce. To kraj, w którym kolarstwo od lat ma silną pozycję – mówił na mistrzostwach świata w Richmond prezydent Cookson.

Kobiecy Tour de Pologne w pierwszym roku istnienia ze względów proceduralnych nie mógł od razu dostać zaproszenia do World Touru, jesteśmy jednak spokojni, że błyskawicznie tam trafi.

Męski Tour de Pologne to już ugruntowana marka. Pracujemy już w pocie czoła nad kolejną edycją i emocji obiecujemy na pewno nie mniej. Z nowości – na pewno będzie etap w Bieszczadach, są też plany, by wydłużyć kończącą wyścig czasówkę w Krakowie.

Jedno jest pewne, 2016 rok przyniesie rewolucję na polskich szosach. Nasz narodowy wyścig potrwa łącznie 11 dni! Nawiązując do słów prezydenta Cooksona – nadchodzi nowa era kolarstwa.

Źródło: Lang Team

Foto: Szymon Gruchalski / Lang Team