Andrey Zeits (Astana) wygrał królewski etap Tour of Hainan. Liderem pozostał Sacha Modolo (Lampre-Merida), a najlepszym z Polaków był Szymon Rekita (Trek Factory Racing), który był piętnasty.

Chwilę po starcie 205-kilometrowego etapu, od peletonu oderwała się dwójka – Oleksandr Polivoda (Ukraina) i Meng Yan (Hengxiang Cycling Team). Przed nimi były trzy premie górskie 1.kategorii oraz trzy premie lotne. Później dołączyli do nich Sergey Vlassenko (Vino 4ever), Zhang Zheng (Hengxiang Cycling Team) i Zhen Wang (Beijing Innova Cycling Team).

Grupka wspólnie powiększała przewagę, która w pewnym czasie dochodziła do 6 minut. Na drugim tego dnia podjeździe w czołówce pozostał tylko Ukrainiec. Tam też od grupy zasadniczej odpadli dwaj sprinterzy z polkowickiej ekipy – Eryk Latoń i Grzegorz Stępniak, a Łukasz Owsian wjechał na szczyt jako jeden z pierwszych.

Szanse samotnie jadącego Polivody na dojechanie do mety były niezwykle małe. 60 kilometrów przed metą jego zapas nad goniącymi wynosił 3 minuty. Jego akcja została skasowana na początku finałowego wzniesienia, ok. 20 kilometrów przed końcem.

Na finałowym wzniesieniu do ataku rzuciła się dwójka Andrey Zeits (Astana) i Valerio Conti (Lampre-Merida). Na szczyt jako pierwszy, samotnie zameldował się Zeits i miał on przed sobą 12 kilometrów zjazdu. Zdołał utrzymać swoją przewagę i sięgnąć po zwycięstwo. Grupa pościgowa była jednak bardzo blisko. 2 sekundy po triumfatorze na metę wpadł Julien El Fares (Team Marseille 13 KTM) i Francisco Mancebo (Skydive Dubai Pro Cycling Team – Al Ahli Club).

Bardzo dobrze zaprezentował się dziś stażysta Trek Factory Racing i młodzieżowy mistrz Polski w jeździe na czas – Szymon Rekita. Wychowanek Warmii Biskupiec przyjechał w drugiej grupce na piętnastym miejscu ze stratą tylko siedmiu sekund do triumfatora. Kolarze CCC Sprandi – Łukasz Owsian i Adrian Honkisz zameldowali się 20 sekund po zwycięzcy, odpowiednio na 20. i 22. miejscu.

W generalce prowadzi Modolo. Rekita awansował na bardzo dobre dziesiąte miejsce! Przed ostatnim etapem jest najwyżej sklasyfikowanym Polakiem.

Wyniki wkrótce!

 

Źródło: CCC Sprandi Polkowice + własne

Fot: astanafans.com