Christophe Laporte (Cofidis) triumfował na trasie 44. edycji Tour de Vendée.

Ponad 201 kilometrów  z Olonne sur Mer do La Roche Sur Yon mieli do pokonania kolarze walczący o prymat w Tour de Vendée. Profil był dość pagórkowaty i można się było spodziewać wielu ataków.

vendeeZgodnie z oczekiwaniami o zwycięstwie decydował finisz z dużej grupy. Najlepiej odnalazł się w nim Christophe Laporte  (Cofidis). Dla młodego Francuza to pierwsze zwycięstwo w zawodowej karierze.

Kolejne miejsca zajęli Yauheni Hutarovich (Bretagne – Séché Environnement) i Thomas Sprengers (Topsport Vlaanderen – Baloise).

Wyniki:

1 * Christophe LAPORTE COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS les 201 km en 5h01’13” (moy. 40,038 km/h)
2 Yauheni HUTAROVICH BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT 00:00
3 * Thomas SPRENGERS TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE 00:00
4 * Arnaud DEMARE FDJ 00:00
5 Baptiste PLANCKAERT ROUBAIX LILLE METROPOLE 00:00
6 * David MENUT AUBER 93 00:00
7 Marco MARCATO WANTY – GROUPE GOBERT 00:00
8 * Dylan PAGE ROTH – SKODA 00:00
9 Jonathan HIVERT BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT 00:00
10 * Oliver NAESEN TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE 00:00
11 * Pierre GOUAULT AUBER 93 00:00
12 * Maxime RENAULT AUBER 93 00:00
13 Steven TRONET AUBER 93 00:00
14 Preben VAN HECKE TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE 00:00
15 Julien SIMON COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:00
16 * Frederik BACKAERT WANTY – GROUPE GOBERT 00:00
17 * Flavien DASSONVILLE AUBER 93 00:00
18 * Léo VINCENT ROUBAIX LILLE METROPOLE 00:00
19 Evaldas SISKEVICIUS TEAM MARSEILLE 13 KTM 00:00
20 Angel MADRAZO RUIZ CAJA RURAL-SEGUROS RGA 00:00
21 Yukiya ARASHIRO TEAM EUROPCAR 00:00
22 Fabricio FERRARI BARCELO CAJA RURAL-SEGUROS RGA 00:00
23 Krisztian LOVASSY TEAM DIFFERDANGE – LOSCH 00:00
24 * Floris DE TIER TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE 00:00
25 * Romain CAMPISTROUS AG2R LA MONDIALE 00:00
26 Giovanni BERNAUDEAU TEAM EUROPCAR 00:07
27 Marinus Cornelis MINNAARD WANTY – GROUPE GOBERT 00:07
28 Francis DE GREEF WANTY – GROUPE GOBERT 00:07
29 * Heiner Rodrigo PARRA BUSTAMENTE CAJA RURAL-SEGUROS RGA 00:07
30 Garikoitz BRAVO OIARBIDE MURIAS TALDEA 00:07
31 * Yoan VERARDO TEAM MARSEILLE 13 KTM 00:07
32 Mickael DELAGE FDJ 00:07
33 Alexandre PICHOT TEAM EUROPCAR 00:07
34 * Romain COMBAUD ARMEE DE TERRE 00:07
35 Romain FEILLU BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT 00:07
36 * Jimmy RAIBAUD ARMEE DE TERRE 00:13
37 Frederik VEUCHELEN WANTY – GROUPE GOBERT 00:13
38 Perrig QUEMENEUR TEAM EUROPCAR 00:13
39 Guillaume LEVARLET AUBER 93 00:13
40 Bryan NAULEAU TEAM EUROPCAR 00:13
41 Pierrick FEDRIGO BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT 00:13
42 Thomas VOECKLER TEAM EUROPCAR 00:13
43 * Jens WALLAYS TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE 00:13
44 Jimmy ENGOULVENT TEAM EUROPCAR 00:13
45 Andrea PASQUALON ROTH – SKODA 00:19
46 Alexandre BLAIN TEAM MARSEILLE 13 KTM 00:29
47 Benoit JARRIER BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT 00:33
48 Tim DECLERCQ TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE 00:41
49 * Axel DOMONT AG2R LA MONDIALE 00:47
50 * Anthony MALDONADO AUBER 93 00:49
51 * Jérémy LEVEAU ROUBAIX LILLE METROPOLE 00:50
52 Kévin REZA FDJ 00:55
53 Julien BERARD AG2R LA MONDIALE 01:05
54 * Rudy BARBIER ROUBAIX LILLE METROPOLE 01:05
55 Amets TXURRUKA CAJA RURAL-SEGUROS RGA 01:05
56 Thomas DAMUSEAU ROUBAIX LILLE METROPOLE 01:05
57 Armindo FONSECA BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT 01:05
58 Alexis BODIOT ARMEE DE TERRE 01:05
59 Laurent PICHON FDJ 01:05
60 * Clement SAINT MARTIN TEAM MARSEILLE 13 KTM 01:05
61 Johan COENEN TEAM DIFFERDANGE – LOSCH 01:16
62 Ricardo VILELA CAJA RURAL-SEGUROS RGA 01:16
63 * Eneko LIZARRALDE MURIAS TALDEA 01:59
64 * Ander BARRENETXEA MURIAS TALDEA 01:59
65 * Cedric RAYMACKERS TEAM DIFFERDANGE – LOSCH 01:59
66 Gediminas KAUPAS TEAM DIFFERDANGE – LOSCH 01:59
67 Jussi VEIKKANEN FDJ 02:09
68 Jerome MAINARD ARMEE DE TERRE 02:12
69 * Quentin PACHER ARMEE DE TERRE 02:12
70 Javier Francisco ARAMENDIA LORENTE CAJA RURAL-SEGUROS RGA 02:28
71 Ignatas KONOVALOVAS TEAM MARSEILLE 13 KTM 02:28
72 Mikel BIZKARRA MURIAS TALDEA 02:28
73 * Lukas JAUN ROTH – SKODA 02:28
74 * Tom THILL TEAM DIFFERDANGE – LOSCH 02:28
75 * Hugh CARTHY CAJA RURAL-SEGUROS RGA 02:28
76 * Kévin LEDANOIS BRETAGNE-SECHE ENVIRONNEMENT 02:28
77 Sébastien MINARD AG2R LA MONDIALE 02:28
78 * Nacer BOUHANNI COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 02:28
79 * Jordan LEVASSEUR ARMEE DE TERRE 02:28
80 Benoît VAUGRENARD FDJ 02:28
81 Cyril LEMOINE COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 02:41
82 Yoann BAGOT COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 02:41
83 * Anthony TURGIS COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 03:42
84 Rudy MOLARD COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 03:42
85 Stéphane ROSSETTO COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 03:42
86 * Alex ARANBURU MURIAS TALDEA 03:42
87 Blel KADRI AG2R LA MONDIALE 04:00
88 Samuel DUMOULIN AG2R LA MONDIALE 04:00
89 * Larry VALVASAORI TEAM DIFFERDANGE – LOSCH 04:04
90 Damien GAUDIN AG2R LA MONDIALE 04:09
91 * Pontus KASTEMYR TEAM DIFFERDANGE – LOSCH 04:53
92 * Benat TXOPERENA MATXIKOTE MURIAS TALDEA 05:47
93 Aritz BAGÜES MURIAS TALDEA 05:47

Foto: Aurélien Regnoult