Kolarz Sky na ostatnich metrach odebrał zwycięstwo świetnie jadącemu Edvaldowi Boassonowi Hagenowi. Dzięki temu opłaciła się praca brytyjskiego składu, który ma już trzy etapowe zwycięstwa. 

Piąty etap z Prudhoe do Hartside liczył 166,4 km i miał być kluczowy dla losów klasyfikacji generalnej, bowiem kończył się podjazdem pod premię górską pierwszej kategorii. Wcześniej znajdowały się jeszcze trzy oznaczone podjazdy: pierwszej i dwa trzeciej kategorii. Widać zatem, że był to stosunkowo krótki, ale wymagający odcinek.

profil

Zaraz po starcie odjechała ucieczka dnia w składzie: Conor Dunne (An Post-Chain Reaction), Mark McNally (Madison Genesis), Michael Morkov (Tinkoff-Saxo), Peter Williams (One Pro Cycling) oraz Morgan Kneisky (Team Raleigh GAC).

Na początku przewaga ucieczki nad peletonem wynosiła ponad sześć minut, ale wraz ze zbliżaniem się do mety malała i wiadomo było, że to nie harcownicy powalczą o etapowy sukces. Oprócz tego 25 km przed metą Dunne i Kneisky zostali i wrócili do peletonu.

Cała ucieczka została skasowana 10 km przed metą.

Jak można się było spodziewać, podczas finałowej wspinaczki wielu kolarzy atakowało. Największą ochotę do założenia żółtej koszulki mieli Wout Poels i Steven Kruijswijk, ale do walki z tą dwójką dość niespodziewanie włączył się Edvald Boasson Hagen. 1,5 km przed końcem to właśnie ta trójka prowadziła. Po chwili dojechał do nich także Ruben Fernandez.

W ostatni kilometr samotnie wjechał Boasson Hagen. Norweg długo utrzymywał przewagę, ale na ostatnich metrach znakomicie skontratakował go Wout Poels. Bardzo dobra wspinaczka Mistrza Norwegii nie poszła jednak zupełnie na marne, bowiem objął on prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Video z ostatnich 21 km:

https://youtu.be/BK-ltvl1lS8

Wyniki etapu:

1 Wouter POELS TEAM SKY 4:12:22
2 Edvald BOASSON HAGEN MTN – QHUBEKA +2
3 Benat INTXAUSTI ELORRIAGA MOVISTAR TEAM +17
4 Zdenek STYBAR ETIXX – QUICK STEP +18
5 Rasmus GULDHAMMER CULT ENERGY PRO CYCLING +18
6 Steven KRUIJSWIJK TEAM LOTTO NL – JUMBO +18
7 Xandro MEURISSE AN POST – CHAINREACTION +18
8 Chris Anker SÖRENSEN TINKOFF – SAXO +18
9 Ruben FERNANDEZ MOVISTAR TEAM +18
10 Dylan TEUNS BMC RACING TEAM +18
11 Owain DOULL TEAM WIGGINS +25
12 Alex PETERS GREAT BRITAIN +25
13 Rasmus Christian QUAADE CULT ENERGY PRO CYCLING +31
14 Graham BRIGGS JLT CONDOR +31
15 Gorka IZAGIRRE INSAUSTI MOVISTAR TEAM +31
16 Dylan VAN BAARLE TEAM CANNONDALE – GARMIN +35
17 Robert KISERLOVSKI TINKOFF – SAXO +35
18 Alberto BETTIOL TEAM CANNONDALE – GARMIN +35
19 Peter KENNAUGH TEAM SKY +1:00
20 Jens DEBUSSCHERE LOTTO SOUDAL +1:00
21 Sebastian LANGEVELD TEAM CANNONDALE – GARMIN +1:00
22 Pim LIGTHART LOTTO SOUDAL +1:04
23 Koen BOUWMAN TEAM LOTTO NL – JUMBO +1:06
24 Eddie DUNBAR NFTO +1:06
25 David LOZANO RIBA TEAM NOVO NORDISK +1:06
26 Sondre Holst ENGER IAM CYCLING +1:06
27 Stefan DENIFL IAM CYCLING +1:06
28 Ruben ZEPUNTKE TEAM CANNONDALE – GARMIN +1:06
29 Bram TANKINK TEAM LOTTO NL – JUMBO +1:06
30 Serge PAUWELS MTN – QHUBEKA +1:06
31 Clement CHEVRIER IAM CYCLING +1:09
32 Floris GERTS BMC RACING TEAM +1:27
33 Karol DOMAGALSKI TEAM RALEIGH GAC +2:03
34 Stef CLEMENT IAM CYCLING +2:16
35 Alistair SLATER AN POST – CHAINREACTION +3:12
36 Michael CUMING JLT CONDOR +3:12
37 Daniel TEKLEHAIMANOT MTN – QHUBEKA +3:47
38 Fabian WEGMANN CULT ENERGY PRO CYCLING +3:47
39 Ryan MULLEN TEAM CANNONDALE – GARMIN +3:47
40 Antwan TOLHOEK TINKOFF – SAXO +4:10
41 Charles PLANET TEAM NOVO NORDISK +4:57
42 Joonas HENTTALA TEAM NOVO NORDISK +4:57
43 Thomas STEWART MADISON GENESIS +4:57
44 Ben SWIFT TEAM SKY +4:57
45 Thomas MOSES JLT CONDOR +4:57
46 Joshua HUNT ONE PRO CYCLING +4:57
47 Scott DAVIES GREAT BRITAIN +4:57
48 Matthew HOLMES MADISON GENESIS +4:57
49 Michael THOMPSON TEAM WIGGINS +4:57
50 Tao Geoghegan HART GREAT BRITAIN +4:57
51 Richard HANDLEY JLT CONDOR +5:57
52 Ian BIBBY NFTO +5:57
53 Stefan KUENG BMC RACING TEAM +6:14
54 Evan OLIPHANT TEAM RALEIGH GAC +6:25
55 Martin MORTENSEN CULT ENERGY PRO CYCLING +7:27
56 Russell DOWNING CULT ENERGY PRO CYCLING +7:27
57 Matteo TRENTIN ETIXX – QUICK STEP +8:30
58 Yanto BARKER ONE PRO CYCLING +8:40
59 Thomas SCULLY MADISON GENESIS +8:40
60 Marcin BIALOBLOCKI ONE PRO CYCLING +8:40
61 Paulius SISKEVICIUS AN POST – CHAINREACTION +8:40
62 Dale APPLEBY NFTO +9:35
63 Nikolay TRUSOV TINKOFF – SAXO +10:20
64 Juraj SAGAN TINKOFF – SAXO +10:20
65 Mark CAVENDISH ETIXX – QUICK STEP +10:20
66 Danilo WYSS BMC RACING TEAM +10:20
67 Andrea PERON TEAM NOVO NORDISK +10:20
68 Alan MARANGONI TEAM CANNONDALE – GARMIN +10:20
69 Andrew HAWDON TEAM RALEIGH GAC +10:20
70 Mark RENSHAW ETIXX – QUICK STEP +10:20
71 Taylor PHINNEY BMC RACING TEAM +10:20
72 Javier MEGIAS LEAL TEAM NOVO NORDISK +10:20
73 Hugh CARTHY GREAT BRITAIN +10:20
74 Gerald CIOLEK MTN – QHUBEKA +10:20
75 André GREIPEL LOTTO SOUDAL +10:20
76 Frederik FRISON LOTTO SOUDAL +10:20
77 Oliver WOOD GREAT BRITAIN +10:20
78 Marcel SIEBERG LOTTO SOUDAL +10:20
79 Aidis KRUOPIS AN POST – CHAINREACTION +10:20
80 Sean DE BIE LOTTO SOUDAL +10:20
81 Mark MCNALLY MADISON GENESIS +10:20
82 Mathew CRONSHAW MADISON GENESIS +10:20
83 Gabriel CULLAIGH GREAT BRITAIN +10:20
84 Jonathan MCEVOY NFTO +10:20
85 Robert PARTRIDGE NFTO +10:20
86 Ian STANNARD TEAM SKY +10:20
87 Peter WILLIAMS ONE PRO CYCLING +10:20
88 Michael MORKOV TINKOFF – SAXO +10:20
89 Juan Jose LOBATO DEL VALLE MOVISTAR TEAM +10:20
90 Michael Carbel SVENDGAARD CULT ENERGY PRO CYCLING +12:36
91 Kristian HOUSE JLT CONDOR +14:26
92 Andrew TENNANT TEAM WIGGINS +14:26
93 Roger KLUGE IAM CYCLING +14:26
94 Jonas VANGENECHTEN IAM CYCLING +14:26
95 Kevin DE MESMAEKER TEAM NOVO NORDISK +14:26
96 Tyler FARRAR MTN – QHUBEKA +14:26
97 Bradley WIGGINS TEAM WIGGINS +14:26
98 Reinardt JANSE VAN RENSBURG MTN – QHUBEKA +16:04
99 Jonathan DIBBEN TEAM WIGGINS +16:04
100 Morgan KNEISKY TEAM RALEIGH GAC +16:04
101 Jack WILSON AN POST – CHAINREACTION +16:04
102 George PYM TEAM RALEIGH GAC +16:04
103 Conor DUNNE AN POST – CHAINREACTION +16:04
104 Chris OPIE ONE PRO CYCLING +16:04
105 Igor ANTON HERNANDEZ MOVISTAR TEAM +16:04
106 Edward CLANCY JLT CONDOR +16:04
107 Alex DOWSETT MOVISTAR TEAM +16:04
108 Andrew FENN TEAM SKY +16:04
109 Elia VIVIANI TEAM SKY +16:04
110 George HARPER ONE PRO CYCLING +16:04
OTL James LOWSLEY WILLIAMS NFTO
DNF Steven LAMPIER TEAM RALEIGH GAC
DNS Fernando GAVIRIA RENDON ETIXX – QUICK STEP

Klasyfikacja generalna:

1 Edvald BOASSON HAGEN MTN – QHUBEKA 23:02:36
2 Wouter POELS TEAM SKY +1
3 Rasmus GULDHAMMER CULT ENERGY PRO CYCLING +30
4 Benat INTXAUSTI ELORRIAGA MOVISTAR TEAM +33
5 Owain DOULL TEAM WIGGINS +37
6 Dylan TEUNS BMC RACING TEAM +38
7 Zdenek STYBAR ETIXX – QUICK STEP +38
8 Ruben FERNANDEZ MOVISTAR TEAM +38
9 Steven KRUIJSWIJK TEAM LOTTO NL – JUMBO +38
10 Chris Anker SÖRENSEN TINKOFF – SAXO +38
11 Xandro MEURISSE AN POST – CHAINREACTION +38
12 Graham BRIGGS JLT CONDOR +43
13 Dylan VAN BAARLE TEAM CANNONDALE – GARMIN +46
14 Gorka IZAGIRRE INSAUSTI MOVISTAR TEAM +51
15 Rasmus Christian QUAADE CULT ENERGY PRO CYCLING +51
16 Robert KISERLOVSKI TINKOFF – SAXO +55
17 Alex PETERS GREAT BRITAIN +1:06
18 Jens DEBUSSCHERE LOTTO SOUDAL +1:20
19 Serge PAUWELS MTN – QHUBEKA +1:24
20 Ruben ZEPUNTKE TEAM CANNONDALE – GARMIN +1:26
21 David LOZANO RIBA TEAM NOVO NORDISK +1:26
22 Peter KENNAUGH TEAM SKY +1:32
23 Floris GERTS BMC RACING TEAM +1:37
24 Bram TANKINK TEAM LOTTO NL – JUMBO +1:39
25 Sebastian LANGEVELD TEAM CANNONDALE – GARMIN +1:41
26 Alberto BETTIOL TEAM CANNONDALE – GARMIN +1:46
27 Stefan DENIFL IAM CYCLING +1:51
28 Koen BOUWMAN TEAM LOTTO NL – JUMBO +2:17
29 Stef CLEMENT IAM CYCLING +4:27
30 Alistair SLATER AN POST – CHAINREACTION +5:01
31 Tao Geoghegan HART GREAT BRITAIN +5:17
32 Ben SWIFT TEAM SKY +5:21
33 Thomas MOSES JLT CONDOR +5:56
34 Pim LIGTHART LOTTO SOUDAL +6:01
35 Sondre Holst ENGER IAM CYCLING +6:04
36 Ian BIBBY NFTO +6:17
37 Richard HANDLEY JLT CONDOR +6:56
38 Stefan KUENG BMC RACING TEAM +6:57
39 Matteo TRENTIN ETIXX – QUICK STEP +8:42
40 Scott DAVIES GREAT BRITAIN +9:55
41 Juan Jose LOBATO DEL VALLE MOVISTAR TEAM +10:18
42 Javier MEGIAS LEAL TEAM NOVO NORDISK +10:40
43 Michael MORKOV TINKOFF – SAXO +10:43
44 Taylor PHINNEY BMC RACING TEAM +10:52
45 Sean DE BIE LOTTO SOUDAL +11:37
46 Joshua HUNT ONE PRO CYCLING +12:12
47 André GREIPEL LOTTO SOUDAL +12:17
48 Antwan TOLHOEK TINKOFF – SAXO +12:26
49 Danilo WYSS BMC RACING TEAM +12:40
50 Marcel SIEBERG LOTTO SOUDAL +13:11
51 Clement CHEVRIER IAM CYCLING +14:28
52 Alan MARANGONI TEAM CANNONDALE – GARMIN +16:52
53 Mark MCNALLY MADISON GENESIS +17:58
54 Dale APPLEBY NFTO +20:02
55 Igor ANTON HERNANDEZ MOVISTAR TEAM +21:05
56 Karol DOMAGALSKI TEAM RALEIGH GAC +23:02
57 Frederik FRISON LOTTO SOUDAL +24:32
58 Jonathan MCEVOY NFTO +24:44
59 Hugh CARTHY GREAT BRITAIN +25:05
60 Eddie DUNBAR NFTO +25:40
61 Ryan MULLEN TEAM CANNONDALE – GARMIN +26:04
62 Fabian WEGMANN CULT ENERGY PRO CYCLING +26:07
63 Daniel TEKLEHAIMANOT MTN – QHUBEKA +26:53
64 Charles PLANET TEAM NOVO NORDISK +27:01
65 Evan OLIPHANT TEAM RALEIGH GAC +28:58
66 Martin MORTENSEN CULT ENERGY PRO CYCLING +31:24
67 Thomas STEWART MADISON GENESIS +31:30
68 Marcin BIALOBLOCKI ONE PRO CYCLING +31:45
69 Mark CAVENDISH ETIXX – QUICK STEP +32:10
70 Gerald CIOLEK MTN – QHUBEKA +32:24
71 Gabriel CULLAIGH GREAT BRITAIN +32:24
72 Matthew HOLMES MADISON GENESIS +32:41
73 Juraj SAGAN TINKOFF – SAXO +33:01
74 Nikolay TRUSOV TINKOFF – SAXO +33:01
75 George HARPER ONE PRO CYCLING +33:11
76 Michael THOMPSON TEAM WIGGINS +33:24
77 Mark RENSHAW ETIXX – QUICK STEP +33:36
78 Ian STANNARD TEAM SKY +34:57
79 Thomas SCULLY MADISON GENESIS +35:03
80 Peter WILLIAMS ONE PRO CYCLING +35:12
81 Mathew CRONSHAW MADISON GENESIS +35:49
82 Joonas HENTTALA TEAM NOVO NORDISK +36:28
83 Michael CUMING JLT CONDOR +36:52
84 Jonas VANGENECHTEN IAM CYCLING +36:54
85 Elia VIVIANI TEAM SKY +37:40
86 Andrew TENNANT TEAM WIGGINS +38:04
87 Paulius SISKEVICIUS AN POST – CHAINREACTION +38:57
88 Kristian HOUSE JLT CONDOR +39:04
89 Yanto BARKER ONE PRO CYCLING +39:33
90 Andrea PERON TEAM NOVO NORDISK +39:34
91 Oliver WOOD GREAT BRITAIN +39:42
92 Russell DOWNING CULT ENERGY PRO CYCLING +39:50
93 Andrew HAWDON TEAM RALEIGH GAC +40:10
94 Tyler FARRAR MTN – QHUBEKA +40:47
95 Bradley WIGGINS TEAM WIGGINS +41:00
96 Aidis KRUOPIS AN POST – CHAINREACTION +42:57
97 Robert PARTRIDGE NFTO +43:22
98 Michael Carbel SVENDGAARD CULT ENERGY PRO CYCLING +43:26
99 Jonathan DIBBEN TEAM WIGGINS +44:12
100 Morgan KNEISKY TEAM RALEIGH GAC +45:40
101 Andrew FENN TEAM SKY +45:41
102 Reinardt JANSE VAN RENSBURG MTN – QHUBEKA +46:55
103 Conor DUNNE AN POST – CHAINREACTION +46:57
104 George PYM TEAM RALEIGH GAC +47:47
105 Chris OPIE ONE PRO CYCLING +48:22
106 Roger KLUGE IAM CYCLING +49:17
107 Jack WILSON AN POST – CHAINREACTION +53:03
108 Alex DOWSETT MOVISTAR TEAM +55:03
109 Kevin DE MESMAEKER TEAM NOVO NORDISK +55:40
110 Edward CLANCY JLT CONDOR +59:57