Ekipa Trek Factory Racing wygrała jazdę drużynową na czas otwierającą Tour of Alberta. Pierwszym liderem został Bauke Mollema.

15 drużyn stanęło na starcie 3. edycji Tour of Alberta. W kanadyjskim wyścigu nie mieliśmy niestety polskiego przedstawiciela. Pierwszym etapem była jazda drużynowa na czas wokół Grande Prairie na dystansie prawie 20 kilometrów.

alberta 1 etapDość niespodziewanie najszybciej ten dystans przejechali kolarze Trek Factory Racing. Jako pierwszy linię mety przejechał Bauke Mollema i to on został liderem wyścigu. Murowany faworyt do zwycięstwa, czyli drużyna Orica GreenEDGE straciła do Treka niespełna… sekundę! Trzecie miejsce zajęła drużyna Katushy.

Wyniki pierwszego etapu:

1    TREK FACTORY RACING    22:57
2    ORICA GREENEDGE    0
3    TEAM KATUSHA    8
4    BORA-ARGON 18    23
5    TEAM GIANT – ALPECIN    25
6    HINCAPIE RACING TEAM    26
7    TEAM CANNONDALE – GARMIN    30
8    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    40
9    SILBER PRO CYCLING    41
10    OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES    44
11    LUPUS RACING TEAM    44
12    AXEON CYCLING TEAM    59
13    TEAM SMARTSTOP    +1:04
14    JELLY BELLY P/B MAXXIS    +1:21
15    H&R BLOCK PRO CYCLING    +1:56

Klasyfikacja generalna po pierwszym etapie:
1    Bauke MOLLEMA    Netherlands    TFR    22:57
2    Jesse SERGENT    New Zealand    TFR    0
3    Hayden ROULSTON    New Zealand    TFR    0
4    Marco COLEDAN    Italy    TFR    0
5    Matthew BUSCHE    United States    TFR    0
6    Christian MEIER    Canada    OGE    0
7    Svein TUFT    Canada    OGE    0
8    Michael MATTHEWS    Australia    OGE    0
9    Adam YATES    Great Britain    OGE    0
10    Luke DURBRIDGE    Australia    OGE    0
11    Aleksei TCATEVICH    Russia    KAT    8
12    Sergey LAGUTIN    Russia    KAT    8
13    Simon SPILAK    Slovenia    KAT    8
14    Viacheslav KUZNETSOV    Russia    KAT    8
15    Ilnur ZAKARIN    Russia    KAT    8
16    Christoph PFINGSTEN    Germany    BOA    23
17    Sam BENNETT    Ireland    BOA    23
18    Paul VOSS    Germany    BOA    23
19    Jan BARTA    Czech Republic    BOA    23
20    Scott THWAITES    Great Britain    BOA    23
21    Nikias ARNDT    Germany    TGA    25
22    Simon GESCHKE    Germany    TGA    25
23    Ramon SINKELDAM    Netherlands    TGA    25
24    Chad HAGA    United States    TGA    25
25    Georg PREIDLER    Austria    TGA    25
26    Dion SMITH    New Zealand    HSD    26
27    Toms SKUJINS    Latvia    HSD    26
28    John HORNBECK    United States    HSD    26
29    Joseph LEWIS    Australia    HSD    26
30    Andzs FLAKSIS    Latvia    HSD    26
31    Kristoffer SKJERPING    Norway    TCG    30
32    Ryder HESJEDAL    Canada    TCG    30
33    Nathan BROWN    United States    TCG    30
34    Jasper BOVENHUIS    Netherlands    TCG    30
35    Tom Jelte SLAGTER    Netherlands    TCG    30
36    Davide FORMOLO    Italy    TCG    30
37    Lasse Norman HANSEN    Denmark    TCG    30
38    Jordan KERBY    Australia    DPC    40
39    Graeme BROWN    Australia    DPC    40
40    William CLARKE    Australia    DPC    40
41    Wouter WIPPERT    Netherlands    DPC    40
42    Malcom RUDOLPH    Australia    DPC    40
43    Sergei CHERNETSKI    Russia    KAT    41
44    Ryan ROTH    Canada    SPC    41
45    Alexander RAY    New Zealand    SPC    41
46    Alexander CATAFORD    Canada    SPC    41
47    Nigel ELLSAY    Canada    SPC    41
48    Matteo DAL-CIN    Canada    SPC    41
49    Jesse ANTHONY    United States    OPM    44
50    Tom ZIRBEL    United States    OPM    44
51    Scott ZWIZANSKI    United States    OPM    44
52    Ryan ANDERSON    Canada    OPM    44
53    Michael WOODS    Canada    OPM    44
54    Evan MURPHY    United States    LRT    44
55    Kyle MURPHY    United States    LRT    44
56    Thomas VAUBOURZEIX    France    LRT    44
57    Mike STONE    United States    LRT    44
58    Chad BEYER    United States    LRT    44
59    Michael OLHEISER    United States    LRT    44
60    Matthieu JEANNES    France    LRT    46
61    Tobias LUDVIGSSON    Sweden    TGA    50
62    Daniel EATON    United States    BDT    59
63    Logan OWEN    United States    BDT    59
64    James ORAM    New Zealand    BDT    59
65    GREGORY DANIEL    United States    BDT    59
66    Geoffrey CURRAN    United States    BDT    59
67    Alexander PORSEV    Russia    KAT    +1:03
68    Kris DAHL    Canada    SSC    +1:04
69    Eric MARCOTTE    United States    SSC    +1:04
70    Julian KYER    United States    SSC    +1:04
71    Evan HUFFMAN    United States    SSC    +1:04
72    Zachary BELL    Canada    SSC    +1:04
73    Travis MCCABE    United States    SSC    +1:04
74    Travis LIVERMON    United States    SSC    +1:04
75    Shane KLINE    United States    SSC    +1:15
76    Gavin MANNION    United States    JBC    +1:21
77    Lachlan David MORTON    Australia    JBC    +1:21
78    Alexandr BRAICO    Moldova    JBC    +1:21
79    Taylor SHELDON    United States    JBC    +1:21
80    Fred RODRIGUEZ    United States    JBC    +1:21
81    Joshua BERRY    United States    JBC    +1:21
82    Tyler MAGNER    United States    HSD    +1:42
83    Florenz KNAUER    Germany    HRB    +1:56
84    Adam DE VOS    Canada    HRB    +1:56
85    Jacob SCHWINGBOTH    Canada    HRB    +1:56
86    Garrett MCLEOD    Canada    HRB    +1:56
87    Travis SAMUEL    Canada    HRB    +1:56
88    Edward KING    United States    TCG    +2:05
89    Winston DAVID    United States    LRT    +2:11
90    Sven erik BYSTRØM    Norway    KAT    +2:27
91    Guillaume BOIVIN    Canada    OPM    +2:27
92    Grégory RAST    Switzerland    TFR    +2:27
93    Steve FISHER    United States    JBC    +2:28
94    Phil O’DONNELL    United States    BDT    +2:41
95    Thomas SOLADAY    United States    OPM    +2:45
96    Derrick ST JOHN    Canada    SPC    +2:52
97    Bailey MCKNIGHT    Canada    HRB    +2:53
98    Miguel BRYON    United States    HSD    +2:53
99    Justin OIEN    United States    BDT    +3:02
100    Travis MEYER    Australia    DPC    +3:06
101    Jure RUPNIK    Slovenia    HRB    +3:09
102    Jens MOURIS    Netherlands    OGE    +3:17
103    Fredrik LUDVIGSSON    Sweden    TGA    +3:37
104    Lars VAN DER HAAR    Netherlands    TGA    +3:37
105    Mac BRENNAN    United States    HSD    +3:42
106    Shane ARCHBOLD    New Zealand    BOA    +3:43
107    Dominik NERZ    Germany    BOA    +3:43
108    Cesare BENEDETTI    Italy    BOA    +3:43
109    Kristof VANDEWALLE    Belgium    TFR    +3:49
110    Will ROUTLEY    Canada    OPM    +3:52
111    Peter KONING    Netherlands    DPC    +3:59
112    Michael LE ROSSIGNOL    Canada    SPC    +4:06
113    Benjamin PERRY    Canada    SPC    +4:16
114    Felix COTÉ BOUVETTE    Canada    HRB    +4:18
115    Laurent DIDIER    Luxembourg    TFR    +4:46
116    Michael HEPBURN    Australia    OGE    +5:13
117    Sam BEWLEY    New Zealand    OGE    +5:13
118    Bernard SULZBERGER    Australia    DPC    +5:44
119    Chris PUTT    United States    BDT    +5:44
120    Angus MORTON    Australia    JBC    +7:40