Transmisje i relacje z 72. Tour de Pologne UCI World Tour dotarły do ponad 90 państw na całym świecie. Zagraniczne media i kolarze są zachwyceni naszym narodowym wyścigiem.

To świetna impreza. Biorą w niej udział najlepsze drużyny, a tegoroczna trasa była naprawdę wymagająca. Etapy, hotele, cała organizacja jest wspaniała. A dodatkowo macie wyśmienitych kibiców, którzy wspierają kolarzy – tak na mecie finałowego etapu 72. Tour de Pologne mówił zwycięzca wyścigu Ion Izagirre. Hiszpan z Movistaru nie był odosobniony w tych opiniach. Moi zawodnicy nie mogą się doczekać startu w Polsce z dwóch powodów – pierwszy to doskonałe hotele i jedzenie, a drugi to wspaniali kibice i koloryt przy trasie – mówił dyrektor sportowy Etixx – Quick-Step Rik van Slycke, a PR Manager tej grupy Alessandro Tegner dodawał:  Balony? Dla wielu to coś ekscytującego. W tak kolorowej scenerii nie mogą się ścigać w innych wyścigach.

O prestiżu Tour de Pologne za granicą świadczą również słowa dziennikarza brytyjskiego magazynu kolarskiego Rouler, który napisał:  W tym roku Tour de Pologne był bez większej dyskusji jednym z najlepszych wyścigów etapowych World Tour, także dzięki wymagającej i atrakcyjnej trasie. Płaski, techniczny etap po ulicach w Warszawy z kulminacją w postaci ostrego zakrętu przed metą był piekłem dla kolarz i rajem dla kibiców. Wygrał Marcel Kittel, ale od tego momentu ciężko było coś przewidzieć. Kolejnych zwycięstw pozbawił Niemca wracający na zwycięską ścieżkę Matteo Pellucchi. A gdy wyścig wjechał do Małopolski lider zmieniał się cztery razy w ciągu czterech dni. Ostatecznie czołową trójkę dzieliły tylko trzy sekundy. To najbardziej wyrównane podium w historii wyścigów etapowych World Tour. Organizatorzy innych wyścigów mogą tylko marzyć o takim finale, planując swoje etapy. Gdyby coś takiego wydarzyło się na trasie Paryż – Nicea albo Tour of Romandie, ludzie nazwaliby to finiszem roku.

Tour de Pologne okazał się wielkim sukcesem sportowym. Kwestia końcowego zwycięstwa rozstrzygnęła się dopiero na ostatnim etapie w Krakowie. W czołowej dziesiątce klasyfikacji generalnej nie ma przypadkowych nazwisk. Izagirre, Aru, Riblon, Ulissi, Nieve, Henao to kolarze znani i uznani na całym świecie. I oglądani na całym świecie, bo transmisje i relacje telewizyjne z naszego narodowego wyścigu dotarły do ponad 90 państw! Producentem sygnału międzynarodowego była Telewizja Polska, która transmitowała rywalizację na terenie Polski. W naszym kraju wyścig pokazywał także Eurosport 2, a dzięki relacjom Eurosportu i Eurosportu 2 Tour de Pologne mogli oglądać widzowie w 69 krajach Europy i regionu Azji i Pacyfiku. Oba kanały wyemitowały łącznie ponad 60 godzin relacji. Dodatkowo w tym roku Tour de Pologne za trafił do USA, Kanady, Chin, Nowej Zelandii, a także państw Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki.

W 2014 roku Tour de Pologne awansował do ścisłej czołówki najchętniej oglądanych wyścigów świata. Z badań Międzynarodowej Unii Kolarskiej wynika, że nasz narodowy wyścig cieszył się ponad 48-milionową widownią, co w porównaniu z liczbą godzin transmisji dało naszemu wyścigowi piąte miejsce w całym cyklu World Tour. Lepsze okazały się tylko Tour de France, Giro d’Italia, Vuelta a Espana oraz słynny klasyk Paryż – Roubaix.

Informacja prasowa