To był dobry dzień dla ekipy LottoNL-Jumbo, bowiem jej kolarze zajęli dwa pierwsze miejsca na etapie, a dodatkowo van Emden objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej! 

W wyścigu Eneco Tour nadszedł czas na indywidualne zmagania z czasem. Kolarze mieli do pokonania 14 kilometrów wokół holenderskiej miejscowości Hoogerheide.

W wyścigu nie biorą udziału najlepsi specjaliści w jeździe na czas, tacy jak: Martin, Cancellara czy Dumoulin, zatem można było spodziewać się dość otwartej walki. Na liście startowej nie zabrakło jednak kolarzy, którzy osiągali już bardzo dobre wyniki w czasówkach. Byli chociażby były rekordzista w jeździe godzinnej Matthias Braendle (IAM) czy dwukrotny mistrz Włoch w jeździe indywidualnej na czas – Adriano Malori (Movistar). Z kolei o niespodziankę mogli pokusić się m.in. Rick Flens, Wilco Kelderman, Patrick Gretsch czy Niki Terpstra.

Jako pierwszy poniżej 17 minut zszedł Rick Flens (LottoNL-Jumbo), ale jakiś czas później jego czas poprawił kolega z drużyny – Jos van Emden (16:34).

Kiedy linię mety przekroczyli Malori, Braendle, Kelderman i Terpstra (który podczas jazdy zmieniał rower) i nie poprawili czasu van Emdena, wiadomo było, że Holender wysoko zawiesił poprzeczkę rywalom.

Zatem emocjonującej walki o zwycięstwo etapowe nie było, ale ciekawie wyglądała rywalizacja w klasyfikacji generalnej. Jednym z kolarzy, którzy z pewnością nie będą optymistycznie nastawieni przed kluczową częścią wyścigu jest Niki Terpstra, który przez problemy techniczne zanotował ponad minutową stratę.

Wielką zagadką było to, jak poradzi sobie 25-letni lider wyścigu – Jesper Asselman oraz jak pojedzie Tom Boonen, który przed tym etapem zajmował drugie miejsce w klasyfikacji generalnej ze stratą tylko sekundy do Asselmana.

Okazało się, że zarówno Boonen, jak i Asselman pojechali dość słabo, zatem klasyfikacja generalna przewróciła się do góry nogami.

Wyniki 4. etapu:

1. Jos VAN EMDEN, TEAM LOTTO NL – JUMBO, in 16:34

2. Wilco KELDERMAN, TEAM LOTTO NL – JUMBO, at :05

3. Adriano MALORI, MOVISTAR TEAM, at :07

4. Lars BOOM, ASTANA PRO TEAM, at :07

5. Matthias BRANDLE, IAM CYCLING, at :11

6. Greg VAN AVERMAET, BMC RACING TEAM, at :14

7. Manuel QUINZIATO, BMC RACING TEAM, at :16

8. Philippe GILBERT, BMC RACING TEAM, at :20

9. Michael HEPBURN, ORICA – AIS, at :21

10. Michael ROGERS, TINKOFF – SAXO, at :21

11. Fabio FELLINE, TREK FACTORY RACING, at :23

12. Tim WELLENS, LOTTO SOUDAL, at :24

13. Rick FLENS, TEAM LOTTO NL – JUMBO, at :25

14. Ramunas NAVARDAUSKAS, TEAM CANNONDALE – GARMIN, at :27

15. Dylan VAN BAARLE, TEAM CANNONDALE – GARMIN, at :29

16. Andriy GRIVKO, ASTANA PRO TEAM, at :29

17. Reto HOLLENSTEIN, IAM CYCLING, at :30

18. Marco COLEDAN, TREK FACTORY RACING, at :32

19. Victor CAMPENAERTS, TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE, at :32

20. Svein TUFT, ORICA – AIS, at :34

21. Nikias ARNDT, TEAM GIANT – ALPECIN, at :34

22. Michael VALGREN, TINKOFF – SAXO, at :35

23. Christopher JUUL JENSEN, TINKOFF – SAXO, at :35

24. Dries DEVENYNS, IAM CYCLING, at :38

25. Johan LE BON, FDJ, at :39

26. Danny PATE, TEAM SKY, at :40

27. Julian ALAPHILIPPE, ETIXX – QUICK STEP, at :41

28. Chad HAGA, TEAM GIANT – ALPECIN, at :42

29. Marcel SIEBERG, LOTTO SOUDAL, at :43

30. Jens MOURIS, ORICA – AIS, at :43

31. Yves LAMPAERT, ETIXX – QUICK STEP, at :44

32. Damien GAUDIN, AG2R LA MONDIALE, at :44

33. Lieuwe WESTRA, ASTANA PRO TEAM, at :45

34. Simon SPILAK, TEAM KATUSHA, at :45

35. Aleksejs SARAMOTINS, IAM CYCLING, at :46

36. Manuele BOARO, TINKOFF – SAXO, at :46

37. Simon GESCHKE, TEAM GIANT – ALPECIN, at :46

38. Tiesj BENOOT, LOTTO SOUDAL, at :47

39. Diego ULISSI, LAMPRE – MERIDA, at :47

40. Georg PREIDLER, TEAM GIANT – ALPECIN, at :47

41. Berden DE VRIES, ROOMPOT ORANJE PELOTON, at :48

42. Alberto BETTIOL, TEAM CANNONDALE – GARMIN, at :49

43. Jean-Pierre DRUCKER, BMC RACING TEAM, at :50

44. Pavel BRUTT, TINKOFF – SAXO, at :51

45. Gijs VAN HOECKE, TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE, at :52

46. Vladimir ISAYCHEV, TEAM KATUSHA, at :53

47. Patrick GRETSCH, AG2R LA MONDIALE, at :53

48. Lasse Norman HANSEN, TEAM CANNONDALE – GARMIN, at :53

49. Jasha SÜTTERLIN, MOVISTAR TEAM, at :55

50. Boy VAN POPPEL, TREK FACTORY RACING, at :56

51. Tom Jelte SLAGTER, TEAM CANNONDALE – GARMIN, at :56

52. Filippo POZZATO, LAMPRE – MERIDA, at :57

53. Jan BAKELANTS, AG2R LA MONDIALE, at :57

54. Heinrich HAUSSLER, IAM CYCLING, at :58

55. Hayden ROULSTON, TREK FACTORY RACING, at 1:01

56. Sam BEWLEY, ORICA – AIS, at 1:02

57. Alan MARANGONI, TEAM CANNONDALE – GARMIN, at 1:03

58. Pavel KOCHETKOV, TEAM KATUSHA, at 1:04

59. Viacheslav KUZNETSOV, TEAM KATUSHA, at 1:04

60. Thomas LEEZER, TEAM LOTTO NL – JUMBO, at 1:04

61. Arnaud DEMARE, FDJ, at 1:05

62. Jelle WALLAYS, TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE, at 1:05

63. Maarten TJALLINGII, TEAM LOTTO NL – JUMBO, at 1:05

64. Andrey AMADOR BAKKAZAKOVA, MOVISTAR TEAM, at 1:06

65. Alexey LUTSENKO, ASTANA PRO TEAM, at 1:07

66. Giacomo NIZZOLO, TREK FACTORY RACING, at 1:08

67. Jasper STUYVEN, TREK FACTORY RACING, at 1:08

68. Moreno HOFLAND, TEAM LOTTO NL – JUMBO, at 1:08

69. Tom BOONEN, ETIXX – QUICK STEP, at 1:08

70. Magnus Cort NIELSEN, ORICA – AIS, at 1:09

71. Jens KEUKELEIRE, ORICA – AIS, at 1:09

72. Danny VAN POPPEL, TREK FACTORY RACING, at 1:09

73. Hugo HOULE, AG2R LA MONDIALE, at 1:09

74. Stijn VANDENBERGH, ETIXX – QUICK STEP, at 1:10

75. Danilo WYSS, BMC RACING TEAM, at 1:11

76. Nathan HAAS, TEAM CANNONDALE – GARMIN, at 1:11

77. Loic VLIEGEN, BMC RACING TEAM, at 1:12

78. Andrew FENN, TEAM SKY, at 1:14

79. Dmitriy GRUZDEV, ASTANA PRO TEAM, at 1:14

80. Lars Petter NORDHAUG, TEAM SKY, at 1:15

81. Huub DUYN, ROOMPOT ORANJE PELOTON, at 1:15

82. Kristijan KOREN, TEAM CANNONDALE – GARMIN, at 1:15

83. Ian STANNARD, TEAM SKY, at 1:16

84. Rick ZABEL, BMC RACING TEAM, at 1:16

85. Maarten WYNANTS, TEAM LOTTO NL – JUMBO, at 1:17

86. Leigh HOWARD, ORICA – AIS, at 1:17

87. Marco MARCATO, WANTY – GROUPE GOBERT, at 1:18

88. Tobias LUDVIGSSON, TEAM GIANT – ALPECIN, at 1:19

89. Mickael DELAGE, FDJ, at 1:20

90. Enrico GASPAROTTO, WANTY – GROUPE GOBERT, at 1:21

91. Martin VELITS, ETIXX – QUICK STEP, at 1:21

92. Jens DEBUSSCHERE, LOTTO SOUDAL, at 1:21

93. Sébastien TURGOT, AG2R LA MONDIALE, at 1:22

94. Jan POLANC, LAMPRE – MERIDA, at 1:23

95. Zico WAEYTENS, TEAM GIANT – ALPECIN, at 1:24

96. Jérôme BAUGNIES, WANTY – GROUPE GOBERT, at 1:24

97. Marcel AREGGER, IAM CYCLING, at 1:24

98. Juan Jose LOBATO DEL VALLE, MOVISTAR TEAM, at 1:25

99. Yoann OFFREDO, FDJ, at 1:26

100. Niki TERPSTRA, ETIXX – QUICK STEP, at 1:26

101. Gatis SMUKULIS, TEAM KATUSHA, at 1:26

102. Edward THEUNS, TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE, at 1:28

103. David TANNER, IAM CYCLING, at 1:28

104. Elia VIVIANI, TEAM SKY, at 1:30

105. Laurens DE VREESE, ASTANA PRO TEAM, at 1:32

106. Evgeny PETROV, TINKOFF – SAXO, at 1:32

107. Oliver NAESEN, TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE, at 1:32

108. Jesper ASSELMAN, ROOMPOT ORANJE PELOTON, at 1:32

109. Nikolay TRUSOV, TINKOFF – SAXO, at 1:33

110. André GREIPEL, LOTTO SOUDAL, at 1:34

111. Johnny HOOGERLAND, ROOMPOT ORANJE PELOTON, at 1:35

112. Roy CURVERS, TEAM GIANT – ALPECIN, at 1:36

113. Frederik BACKAERT, WANTY – GROUPE GOBERT, at 1:38

114. Greg HENDERSON, LOTTO SOUDAL, at 1:40

115. Thomas SPRENGERS, TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE, at 1:40

116. Maxime DANIEL, AG2R LA MONDIALE, at 1:42

117. Robert WAGNER, TEAM LOTTO NL – JUMBO, at 1:42

118. Dylan GROENEWEGEN, ROOMPOT ORANJE PELOTON, at 1:42

119. Frederik VEUCHELEN, WANTY – GROUPE GOBERT, at 1:43

120. Björn LEUKEMANS, WANTY – GROUPE GOBERT, at 1:44

121. Stig BROECKX, LOTTO SOUDAL, at 1:44

122. Ruslan TLEUBAYEV, ASTANA PRO TEAM, at 1:45

123. Ben GASTAUER, AG2R LA MONDIALE, at 1:45

124. Jurgen ROELANDTS, LOTTO SOUDAL, at 1:46

125. Jonas VANGENECHTEN, IAM CYCLING, at 1:46

126. Sacha MODOLO, LAMPRE – MERIDA, at 1:47

127. Jose Joaquin ROJAS GIL, MOVISTAR TEAM, at 1:47

128. Cédric PINEAU, FDJ, at 1:48

129. Roy JANS, WANTY – GROUPE GOBERT, at 1:49

130. Fabio SABATINI, ETIXX – QUICK STEP, at 1:49

131. Alexander PORSEV, TEAM KATUSHA, at 1:50

132. Francis MOUREY, FDJ, at 1:51

133. Bernhard EISEL, TEAM SKY, at 1:51

134. Maximiliano Ariel RICHEZE, LAMPRE – MERIDA, at 1:52

135. Nico DENZ, AG2R LA MONDIALE, at 1:53

136. Preben VAN HECKE, TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE, at 1:55

137. Luka PIBERNIK, LAMPRE – MERIDA, at 1:55

138. Nikolas MAES, ETIXX – QUICK STEP, at 1:57

139. Manuele MORI, LAMPRE – MERIDA, at 1:58

140. Eugenio ALAFACI, TREK FACTORY RACING, at 1:59

141. Rudiger SELIG, TEAM KATUSHA, at 2:00

142. Dayer Uberney QUINTANA ROJAS, MOVISTAR TEAM, at 2:06

143. André LOOIJ, ROOMPOT ORANJE PELOTON, at 2:09

144. Jacopo GUARNIERI, TEAM KATUSHA, at 2:09

145. Enrique SANZ, MOVISTAR TEAM, at 2:09

146. Tim KERKHOF, ROOMPOT ORANJE PELOTON, at 2:15

147. Andrea GUARDINI, ASTANA PRO TEAM, at 2:15

148. Adam BLYTHE, ORICA – AIS, at 2:21

149. Wesley KREDER, ROOMPOT ORANJE PELOTON, at 2:31

150. Christopher SUTTON, TEAM SKY, at 2:35

151. Roberto FERRARI, LAMPRE – MERIDA, at 2:36

152. Nathan EARLE, TEAM SKY, at 3:09

DNS David BOUCHER, FDJ

 

Top 10 klasyfikacji generalnej:

  1. Jos Van Emden 12:30:09
  2. Wilco Kelderman a 5″
  3. Adriano Malori a 7″
  4. Lars Boom a 7″
  5. Matthias Brandle  a 11″
  6. Greg Van Avermaert a 14″
  7. Manul Quinziato a 16″
  8. Philippe Gilbert a 18″
  9. Michael Hepburn a 21″
  10. Michael Rogers a 21″