Trzeci etap Eneco Tour dla Toma Boonena! Zawodnik Etixx – Quick Step ograł na końcowych metrach Arnaud Demare’a i sięgnął po ósmy etapowy sukces w tym wyścigu!

Trzeci dzień rywalizacji to nieco ponad 170 kilometrów z Beveren do Ardooie. Brak większych trudności na trasie zapowiadał, że podobnie jak podczas poprzednich etapów zobaczymy rywalizację sprinterów.

W ucieczce dnia znalazła się trójka zawodników – David Boucher (FDJ), Edward Theuns (Topsport) i Frederik Veuchelen (Wanty). Pomimo mocnego tempa peletonu na początku etapu uciekinierzy utrzymywali ponad 3 minuty przewagi przez znaczną część etapu.

20 kilometrów przed metą po ucieczce nie było już śladu. Samotnej szarży spróbował jeszcze Nathan Haas z grupy Cannondale, ale podczas przejazdu przez linię mety oznaczającej, że do końca etapu pozostało już tylko 15 kilometrów peleton jechał razem.

Początkowo najlepszy “pociąg” ustawili zawodnicy Lotto – Soudal, a dzięki temu szansę na powtórkę wczorajszego sukcesu miał Andre Greipel. Dwa kilometry przed metą na najlepszej pozycji znalazła się jednak ekipa Etixx – Quick Step. Tej pracy nie zmarnował Tom Boonen i były mistrz świata sięgnął po zwycięstwo etapowe. Na kresce wyprzedził Arnaud Demare’a (FDJ) i  Elię Vivianiego ze Sky.

Wyniki trzeciego etapu:

1    Tom BOONEN    BEL    EQS    3:54:25
2    Arnaud DEMARE    FRA    FDJ    +0
3    Elia VIVIANI    ITA    SKY    +0
4    Andrea GUARDINI    ITA    AST    +0
5    Dylan GROENEWEGEN    NED    ROP    +0
6    André GREIPEL    GER    LTS    +0
7    Rudiger SELIG    GER    KAT    +0
8    Sacha MODOLO    ITA    LAM    +0
9    Danny VAN POPPEL    NED    TFR    +0
10    Roy JANS    BEL    WGG    +0
11    Viacheslav KUZNETSOV    RUS    KAT    +0
12    Jurgen ROELANDTS    BEL    LTS    +0
13    Jonas VANGENECHTEN    BEL    IAM    +0
14    Jens DEBUSSCHERE    BEL    LTS    +0
15    Giacomo NIZZOLO    ITA    TFR    +0
16    Nikias ARNDT    GER    TGA    +0
17    Oliver NAESEN    BEL    TSV    +0
18    Nikolay TRUSOV    RUS    TCS    +0
19    André LOOIJ    NED    ROP    +0
20    Wilco KELDERMAN    NED    TLJ    +0
21    Jean-Pierre DRUCKER    LUX    BMC    +0
22    Boy VAN POPPEL    NED    TFR    +0
23    Andriy GRIVKO    UKR    AST    +0
24    Moreno HOFLAND    NED    TLJ    +0
25    Philippe GILBERT    BEL    BMC    +0
26    Greg VAN AVERMAET    BEL    BMC    +0
27    Ruslan TLEUBAYEV    KAZ    AST    +0
28    Tobias LUDVIGSSON    SWE    TGA    +0
29    Victor CAMPENAERTS    BEL    TSV    +0
30    Yoann OFFREDO    FRA    FDJ    +0
31    Magnus Cort NIELSEN    DEN    OGE    +0
32    Nikolas MAES    BEL    EQS    +0
33    Ramunas NAVARDAUSKAS    LTU    TCG    +0
34    Sébastien TURGOT    FRA    ALM    +0
35    Roberto FERRARI    ITA    LAM    +0
36    Luka PIBERNIK    SLO    LAM    +0
37    Dylan VAN BAARLE    NED    TCG    +0
38    Jesper ASSELMAN    NED    ROP    +0
39    Alexey LUTSENKO    KAZ    AST    +0
40    Simon SPILAK    SLO    KAT    +0
41    Yves LAMPAERT    BEL    EQS    +0
42    Maarten WYNANTS    BEL    TLJ    +0
43    Jose Joaquin ROJAS GIL    ESP    MOV    +0
44    Björn LEUKEMANS    BEL    WGG    +0
45    Michael VALGREN    DEN    TCS    +0
46    Thomas SPRENGERS    BEL    TSV    +0
47    Niki TERPSTRA    NED    EQS    +0
48    Marco MARCATO    ITA    WGG    +0
49    Enrico GASPAROTTO    ITA    WGG    +0
50    Jan BAKELANTS    BEL    ALM    +0
51    Tim WELLENS    BEL    LTS    +0
52    David TANNER    AUS    IAM    +0
53    Dayer Uberney QUINTANA ROJAS    COL    MOV    +0
54    Gijs VAN HOECKE    BEL    TSV    +0
55    Jacopo GUARNIERI    ITA    KAT    +0
56    Alexander PORSEV    RUS    KAT    +0
57    Jasha SÜTTERLIN    GER    MOV    +0
58    Lasse Norman HANSEN    DEN    TCG    +0
59    Tom Jelte SLAGTER    NED    TCG    +0
60    Lars BOOM    NED    AST    +0
61    Georg PREIDLER    AUT    TGA    +0
62    Jelle WALLAYS    BEL    TSV    +0
63    Aleksejs SARAMOTINS    LAT    IAM    +0
64    Laurens DE VREESE    BEL    AST    +0
65    Chad HAGA    USA    TGA    +0
66    Pavel BRUTT    RUS    TCS    +0
67    Martin VELITS    SVK    EQS    +0
68    Manuele BOARO    ITA    TCS    +0
69    Michael ROGERS    AUS    TCS    +0
70    Julian ALAPHILIPPE    FRA    EQS    +0
71    Andrew FENN    GBR    SKY    +0
72    Fabio FELLINE    ITA    TFR    +0
73    Maarten TJALLINGII    NED    TLJ    +0
74    Manuel QUINZIATO    ITA    BMC    +0
75    Danilo WYSS    SUI    BMC    +0
76    Rick ZABEL    GER    BMC    +0
77    Matthias BRANDLE    AUT    IAM    +0
78    Dries DEVENYNS    BEL    IAM    +0
79    Eugenio ALAFACI    ITA    TFR    +0
80    Jasper STUYVEN    BEL    TFR    +0
81    Stijn VANDENBERGH    BEL    EQS    +0
82    Nathan HAAS    AUS    TCG    +0
83    Preben VAN HECKE    BEL    TSV    +0
84    Pavel KOCHETKOV    RUS    KAT    +0
85    Danny PATE    USA    SKY    +0
86    Diego ULISSI    ITA    LAM    +0
87    Tiesj BENOOT    BEL    LTS    +0
88    Heinrich HAUSSLER    AUS    IAM    +0
89    Kristijan KOREN    SLO    TCG    +0
90    Berden DE VRIES    NED    ROP    +0
91    Rick FLENS    NED    TLJ    +0
92    Jan POLANC    SLO    LAM    +0
93    Reto HOLLENSTEIN    SUI    IAM    +0
94    Roy CURVERS    NED    TGA    +0
95    Andrey AMADOR BAKKAZAKOVA    CRC    MOV    +0
96    Mickael DELAGE    FRA    FDJ    +0
97    Johan LE BON    FRA    FDJ    +0
98    Evgeny PETROV    RUS    TCS    +0
99    Juan Jose LOBATO DEL VALLE    ESP    MOV    +0
100    Christopher JUUL JENSEN    DEN    TCS    +0
101    Jens KEUKELEIRE    BEL    OGE    +0
102    Maxime DANIEL    FRA    ALM    +0
103    Hugo HOULE    CAN    ALM    +0
104    Adriano MALORI    ITA    MOV    +0
105    Frederik VEUCHELEN    BEL    WGG    +0
106    Alberto BETTIOL    ITA    TCG    +0
107    Manuele MORI    ITA    LAM    +0
108    Lieuwe WESTRA    NED    AST    +0
109    Jos VAN EMDEN    NED    TLJ    +0
110    Thomas LEEZER    NED    TLJ    +0
111    Alan MARANGONI    ITA    TCG    +0
112    Loic VLIEGEN    BEL    BMC    +0
113    Lars Petter NORDHAUG    NOR    SKY    +0
114    Ben GASTAUER    LUX    ALM    +0
115    Frederik BACKAERT    BEL    WGG    +0
116    Edward THEUNS    BEL    TSV    +0
117    Cédric PINEAU    FRA    FDJ    +0
118    Filippo POZZATO    ITA    LAM    +0
119    Tim KERKHOF    NED    ROP    +0
120    Patrick GRETSCH    GER    ALM    +0
121    Michael HEPBURN    AUS    OGE    +0
122    Jérôme BAUGNIES    BEL    WGG    +0
123    Huub DUYN    NED    ROP    +0
124    Johnny HOOGERLAND    NED    ROP    +0
125    Simon GESCHKE    GER    TGA    +0
126    Damien GAUDIN    FRA    ALM    +0
127    Vladimir ISAYCHEV    RUS    KAT    +0
128    Nico DENZ    GER    ALM    +0
129    Ian STANNARD    GBR    SKY    +0
130    Marcel AREGGER    SUI    IAM    +0
131    Svein TUFT    CAN    OGE    +0
132    Zico WAEYTENS    BEL    TGA    +0
133    Sam BEWLEY    NZL    OGE    +0
134    Enrique SANZ    ESP    MOV    +0
135    Jens MOURIS    NED    OGE    +0
136    Fabio SABATINI    ITA    EQS    +0
137    Adam BLYTHE    GBR    OGE    +0
138    Francis MOUREY    FRA    FDJ    +0
139    Hayden ROULSTON    NZL    TFR    +0
140    Christopher SUTTON    AUS    SKY    +0
141    Greg HENDERSON    NZL    LTS    +25
142    Marcel SIEBERG    GER    LTS    +42
143    Maximiliano Ariel RICHEZE    ARG    LAM    +57
144    Leigh HOWARD    AUS    OGE    +1:09
145    Bernhard EISEL    AUT    SKY    +1:36
146    Wesley KREDER    NED    ROP    +1:48
147    Gatis SMUKULIS    LAT    KAT    +2:41
148    Nathan EARLE    AUS    SKY    +2:41
149    Dmitriy GRUZDEV    KAZ    AST    +2:41
150    Robert WAGNER    GER    TLJ    +3:03
151    Marco COLEDAN    ITA    TFR    +0
152    Stig BROECKX    BEL    LTS    +3:42
153    David BOUCHER    FRA    FDJ    +6:10
DNF    Gorka IZAGUIRRE INSAUSTI    ESP    MOV
DNF    Matti BRESCHEL    DEN    TCS
DNS    Albert TIMMER    NED    TGA
DNS    Pieter VANSPEYBROUCK    BEL    TSV

Klasyfikacja generalna po trzecim etapie:
1    Jesper ASSELMAN    NED    ROP    12:13:20
2    Tom BOONEN    BEL    EQS    +1
3    Elia VIVIANI    ITA    SKY    +1
4    André GREIPEL    GER    LTS    +5
5    Edward THEUNS    BEL    TSV    +6
6    Danny VAN POPPEL    NED    TFR    +9
7    Arnaud DEMARE    FRA    FDJ    +9
8    Jacopo GUARNIERI    ITA    KAT    +9
9    Gijs VAN HOECKE    BEL    TSV    +9
10    Frederik VEUCHELEN    BEL    WGG    +9
11    Laurens DE VREESE    BEL    AST    +10
12    Nico DENZ    GER    ALM    +10
13    Jean-Pierre DRUCKER    LUX    BMC    +11
14    Philippe GILBERT    BEL    BMC    +13
15    Nathan HAAS    AUS    TCG    +13
16    Andriy GRIVKO    UKR    AST    +14
17    Dylan GROENEWEGEN    NED    ROP    +15
18    Roy JANS    BEL    WGG    +15
19    Viacheslav KUZNETSOV    RUS    KAT    +15
20    Rudiger SELIG    GER    KAT    +15
21    Andrea GUARDINI    ITA    AST    +15
22    Moreno HOFLAND    NED    TLJ    +15
23    Magnus Cort NIELSEN    DEN    OGE    +15
24    Sacha MODOLO    ITA    LAM    +15
25    Nikias ARNDT    GER    TGA    +15
26    André LOOIJ    NED    ROP    +15
27    Giacomo NIZZOLO    ITA    TFR    +15
28    Oliver NAESEN    BEL    TSV    +15
29    Jose Joaquin ROJAS GIL    ESP    MOV    +15
30    Sébastien TURGOT    FRA    ALM    +15
31    Jens DEBUSSCHERE    BEL    LTS    +15
32    Roberto FERRARI    ITA    LAM    +15
33    Ramunas NAVARDAUSKAS    LTU    TCG    +15
34    Jurgen ROELANDTS    BEL    LTS    +15
35    Alexey LUTSENKO    KAZ    AST    +15
36    Yves LAMPAERT    BEL    EQS    +15
37    Nikolay TRUSOV    RUS    TCS    +15
38    Nikolas MAES    BEL    EQS    +15
39    Jonas VANGENECHTEN    BEL    IAM    +15
40    Boy VAN POPPEL    NED    TFR    +15
41    Ruslan TLEUBAYEV    KAZ    AST    +15
42    Luka PIBERNIK    SLO    LAM    +15
43    Julian ALAPHILIPPE    FRA    EQS    +15
44    Niki TERPSTRA    NED    EQS    +15
45    Jasper STUYVEN    BEL    TFR    +15
46    Björn LEUKEMANS    BEL    WGG    +15
47    Frederik BACKAERT    BEL    WGG    +15
48    Matthias BRANDLE    AUT    IAM    +15
49    Maarten WYNANTS    BEL    TLJ    +15
50    Manuele BOARO    ITA    TCS    +15
51    Alexander PORSEV    RUS    KAT    +15
52    Greg VAN AVERMAET    BEL    BMC    +15
53    Dayer Uberney QUINTANA ROJAS    COL    MOV    +15
54    Simon SPILAK    SLO    KAT    +15
55    Zico WAEYTENS    BEL    TGA    +15
56    Jan BAKELANTS    BEL    ALM    +15
57    Roy CURVERS    NED    TGA    +15
58    Dylan VAN BAARLE    NED    TCG    +15
59    Berden DE VRIES    NED    ROP    +15
60    Lars BOOM    NED    AST    +15
61    Pavel BRUTT    RUS    TCS    +15
62    Jasha SÜTTERLIN    GER    MOV    +15
63    Martin VELITS    SVK    EQS    +15
64    Victor CAMPENAERTS    BEL    TSV    +15
65    Wilco KELDERMAN    NED    TLJ    +15
66    David TANNER    AUS    IAM    +15
67    Enrico GASPAROTTO    ITA    WGG    +15
68    Hugo HOULE    CAN    ALM    +15
69    Tim WELLENS    BEL    LTS    +15
70    Georg PREIDLER    AUT    TGA    +15
71    Kristijan KOREN    SLO    TCG    +15
72    Rick ZABEL    GER    BMC    +15
73    Tobias LUDVIGSSON    SWE    TGA    +15
74    Chad HAGA    USA    TGA    +15
75    Tiesj BENOOT    BEL    LTS    +15
76    Mickael DELAGE    FRA    FDJ    +15
77    Aleksejs SARAMOTINS    LAT    IAM    +15
78    Diego ULISSI    ITA    LAM    +15
79    Thomas SPRENGERS    BEL    TSV    +15
80    Manuel QUINZIATO    ITA    BMC    +15
81    Maxime DANIEL    FRA    ALM    +15
82    Alberto BETTIOL    ITA    TCG    +15
83    Stijn VANDENBERGH    BEL    EQS    +15
84    Danilo WYSS    SUI    BMC    +15
85    Fabio SABATINI    ITA    EQS    +15
86    Lasse Norman HANSEN    DEN    TCG    +15
87    Michael VALGREN    DEN    TCS    +15
88    Jan POLANC    SLO    LAM    +15
89    Pavel KOCHETKOV    RUS    KAT    +15
90    Andrey AMADOR BAKKAZAKOVA    CRC    MOV    +15
91    Enrique SANZ    ESP    MOV    +15
92    Tom Jelte SLAGTER    NED    TCG    +15
93    Fabio FELLINE    ITA    TFR    +15
94    Johan LE BON    FRA    FDJ    +15
95    Dries DEVENYNS    BEL    IAM    +15
96    Marco MARCATO    ITA    WGG    +15
97    Adam BLYTHE    GBR    OGE    +15
98    Yoann OFFREDO    FRA    FDJ    +15
99    Cédric PINEAU    FRA    FDJ    +15
100    Jos VAN EMDEN    NED    TLJ    +15
101    Jens KEUKELEIRE    BEL    OGE    +15
102    Tim KERKHOF    NED    ROP    +15
103    Heinrich HAUSSLER    AUS    IAM    +15
104    Jelle WALLAYS    BEL    TSV    +15
105    Filippo POZZATO    ITA    LAM    +15
106    Lieuwe WESTRA    NED    AST    +15
107    Loic VLIEGEN    BEL    BMC    +15
108    Huub DUYN    NED    ROP    +15
109    Preben VAN HECKE    BEL    TSV    +15
110    Juan Jose LOBATO DEL VALLE    ESP    MOV    +15
111    Andrew FENN    GBR    SKY    +15
112    Eugenio ALAFACI    ITA    TFR    +15
113    Maarten TJALLINGII    NED    TLJ    +15
114    Patrick GRETSCH    GER    ALM    +15
115    Reto HOLLENSTEIN    SUI    IAM    +15
116    Johnny HOOGERLAND    NED    ROP    +15
117    Manuele MORI    ITA    LAM    +15
118    Ben GASTAUER    LUX    ALM    +15
119    Evgeny PETROV    RUS    TCS    +15
120    Svein TUFT    CAN    OGE    +15
121    Michael HEPBURN    AUS    OGE    +15
122    Jérôme BAUGNIES    BEL    WGG    +15
123    Alan MARANGONI    ITA    TCG    +15
124    Michael ROGERS    AUS    TCS    +15
125    Adriano MALORI    ITA    MOV    +15
126    Lars Petter NORDHAUG    NOR    SKY    +15
127    Marcel AREGGER    SUI    IAM    +15
128    Thomas LEEZER    NED    TLJ    +15
129    Damien GAUDIN    FRA    ALM    +15
130    Danny PATE    USA    SKY    +15
131    Rick FLENS    NED    TLJ    +15
132    Vladimir ISAYCHEV    RUS    KAT    +15
133    Hayden ROULSTON    NZL    TFR    +15
134    Christopher JUUL JENSEN    DEN    TCS    +15
135    Simon GESCHKE    GER    TGA    +15
136    Sam BEWLEY    NZL    OGE    +15
137    Christopher SUTTON    AUS    SKY    +15
138    Ian STANNARD    GBR    SKY    +15
139    Francis MOUREY    FRA    FDJ    +15
140    Greg HENDERSON    NZL    LTS    +40
141    Marcel SIEBERG    GER    LTS    +57
142    Maximiliano Ariel RICHEZE    ARG    LAM    +1:12
143    Bernhard EISEL    AUT    SKY    +1:51
144    Wesley KREDER    NED    ROP    +2:03
145    Marco COLEDAN    ITA    TFR    +2:41
146    Gatis SMUKULIS    LAT    KAT    +2:56
147    Dmitriy GRUZDEV    KAZ    AST    +2:56
148    Nathan EARLE    AUS    SKY    +2:56
149    Robert WAGNER    GER    TLJ    +3:18
150    Jens MOURIS    NED    OGE    +4:12
151    David BOUCHER    FRA    FDJ    +6:22
152    Stig BROECKX    BEL    LTS    +8:55
153    Leigh HOWARD    AUS    OGE    +9:08

Foto: FB Eneco Tour