Podczas dnia przerwy w Tour de France odbyła się konferencja prasowa drużyny Tinkoff – Saxo. Niestety nie otrzymaliśmy pozytywnych informacji – Ivan Basso jest chory na raka jąder i musi wycofać się z Tour de France.

Ivan Basso leżał w kraksie na piątym etapie do Amiens i wówczas ból jąder nasilił się. Dziś rano lekarze przebadali dwukrotnego zwycięzcę Giro d’Italia i wczesnym popołudniem musieli przekazać kolarzowi przykrą wiadomość. Informację o swojej chorobie Basso podał sam w towarzystwie zalanego łzami Alberto Contadora.

Pozytywną stroną jest to, ze lekarze dają Basso 98-99% szans na wyleczenie. Dyrektor sportowy grupy Tinkoff – Saxo, Steven de Jongh zapowiedział, że zrobią wszystko, by spotkać się z Ivanem w Paryżu na koniec wyścigu, najlepiej dowożąc na Pola Elizejskie żółtą koszulkę i zwycięstwo w całym wyścigu.

Po konferencji prasowej Basso opuścił hotel w towarzystwie swojego agenta Govanniego Lombardiego. Przypomnijmy, że doświadczony Włoch oprócz dwóch wygranych w Giro d’Italia ma na swoim koncie także 2 i 3 miejsce w Tour de France oraz 4 miejsce we Vuelta a Espana.

Życzymy Ivanowi jak najszybszego powrotu do zdrowia!