Pauline Ferrand-Prevot po długim finiszu ze zmniejszonego peletonu zwyciężyła na piątym etapie Giro Rosa! Koszulkę lidera utrzymała Megan Guarnier (Boels-Dolmans), która finiszowała na drugim miejscu. Wspaniałe, czwarte miejsce zajęła Kasia Niewiadoma (RaboLiv)!

W środę zawodniczki miały do przejechania 128.4km z Trezzo Sull’Adda na Apricę. Był to pierwszy górski etap w tegorocznym wyścigu, co stwarzało szansę na sukces między innymi dla Kasi Niewiadomej (RaboLiv).

H:LAVOROlaura_progetti20157-2015 giro RosaCostruzioni4a ta

Niestety już na początku etapu, podczas honorowego przejazdu przez Trezze Sull’Adda, doszło do kraksy, w którą zamieszana była między innymi trzecia na dwóch ostatnich etapach Elena Cecchini (Lotto Soudal Ladies). Mistrzyni Włoch rozcięła sobie brodę, ale po założeniu szwów wróciła na rower. Sędziowie wstrzymali rozpoczęcie ścigania o trzydzieści minut i gdy wszystkie zawodniczki dołączyły do grupy, odbył się start ostry. Od początku zawodniczki narzuciły bardzo wysokie tempo, co sprawiło, że od peletonu nie oderwała się żadna grupa.

Średnia prędkość pierwszej godziny jazdy wyniosła 44.8km/h! Około 40km po starcie zaatakowała Sarah Roy (Orica). Za nią pognała Jessie Daams (Lotto Soudal), ale szybko została złapana przez peleton. Na sześćdziesiątym kilometrze również akcja Roy dobiegła końca.

45km przed metą do przodu wyrwało dziewiętnaście zawodniczek, wśród których były mistrzyni Polski Małgorzata Jasińska (Ale Cipollini) oraz brązowa medalistka mistrzostw Polski w jeździe indywidualnej na czas Katarzyna Pawłowska (Boels-Dolmans).

25km przed metą z ucieczki zaatakowała Tatiana Riabchenko (Inpa Sottoli Giusfredi), która dość szybko uzyskała 45″ przewagi nad grupką i 1’21” nad peletonem. Na początku podjazdu pod Apricę peleton dogonił uciekającą grupę i na czele pozostawała już tylko Ukrainka, która kręciła około 50 sekund przed przeciwniczkami.

Riabchenko utrzymywała około 10-15 sekund przewagi przez kolejne kilometry wspinaczki. 7km przed finiszem z peletonu zaatakowała Claudia Lichtenberg (Liv-Plantur), jednak jedynym efektem tej akcji było złapanie uciekającej Ukrainki.

6km przed metą na czele kręciła grupa złożona z około 40 zawodniczek. Kilometr dalej zaatakowały Anouska Koster (RaboLiv) i Katrin Garfoot (Orica). Duet uzyskał 15 sekund przewagi, a w pogoń rzuciła się Mayuko Hagiwara (Wiggle Honda). Grupa wzmocniła jednak tempo i dogoniła uciekinierki na 3km przed metą.

2km przed finiszem zaatakowała Pauline Ferrand-Prevot (RaboLiv), a za nią pojechała Francesca Cauz (Ale-Cipollini). Para szybko uzyskała 17 sekund przewagi nad pozostałymi zawodniczkami.

Bardzo długi finisz opłacił się dla Mistrzyni Świata! Pauline Ferrand-Prevot (RaboLiv) wygrała piąty etap tegorocznego Giro Rosa! Za nią, po sprincie z grupy, dojechały Megan Guarnier (Boels-Dolmans) oraz Anna van der Breggen (RaboLiv)! Bardzo wysoko przyjechały Polki – Katarzyna Niewiadoma (RaboLiv) była czwarta, Eugenia Bujak (BTC Ljubljana) zajęła 12. lokatę, a Małorzata Jasińska (Ale-Cipollini) 28!

Amerykanka utrzymała koszulkę liderki klasyfikacji generalnej.

Top3 etapu:
1. Paulinne Ferrand-Prevot (RaboLiv)
2. Megan Guarnier (Boels-Dolmans)
3. Anna van der Breggen (RaboLiv)

Fot. cyclismactu.net