W niedzielę, pomimo pozornie niegroźnego profilu etapu, kibice przeżyli wielkie emocje. W poniedziałek kolarze ponownie będą mieli ciężki odcinek do pokonania. Finisz na słynnym Mur de Huy!

Trasa liczy 159.5km i prowadzi z Anvers do Huy. Na zawodników czekają cztery premie górskie – trzy czwartej oraz jedna trzeciej kategorii. Do tego sprinterzy będą mogli powalczyć na jednej premii lotnej znajdującej się 31.5km przed metą w Havelange.

Pierwsze sto kilometrów etapu jest dość łatwe – brakuje dłuższych podjazdów, a drogi wiodą na południowy-wschód, gdzie powinny panować lżejsze wiatry. 106.5km po starcie rozpocznie się podjazd pod pierwszą premię górską tego dnia – Cote de Bohissau (czwarta kategoria, 2.4km o średnim nachyleniu 5.5%). Następne 30km ponownie jest dość łatwe, chociaż znajduję się na nich krótkie “hopki”.

Za premią lotną w Havelange szosa poprowadzi lekko w dół, natomiast około 18km przed metą na zawodników czeka podjazd pod Cote d’Ereffe (czwarta kategoria, 2.1km o średnim nachyleniu 5%). Końcówka jest bardzo ciężka – po krótkich zjazdach z premii czeka nieoznaczona górka, kolejny szybki zjazd i niecałe 7km przed finiszem zacznie się wjazd na Cote de Cherave (czwarta kategoria, 1.3km o średnim nachyleniu 8.1%).

mur de huy profil

Ze szczytu do rozstrzygnięć zostaje już tylko 5.5km, z czego ostatnie 1.3km to słynne Mur de Huy oznaczone trzecią kategorią. Średnie nachylenie góry pokonywanej w Walońskiej Strzale to aż 9.6%. Maksymalnie droga osiąga tu nawet 19%!

Faworyci według naszosie.pl

Alejandro Valverde
Michał Kwiatkowski
Joaquim Rodriguez

Profile ze strony letour.fr