DCIM103GOPROG0033581.

W najbliższą sobotę rozpocznie się największy kolarski wyścig świata – Tour de France. W trwającej trzy tygodnie rywalizacji kibice będą mogli oglądać między innymi mistrza świata Michała Kwiatkowskiego i zwycięzcę klasyfikacji górskiej w ubiegłorocznej edycji Wielkiej Pętli Rafała Majkę. Kanał Eurosport transmitować będzie wszystkie etapy wyścigu, które komentować będzie słynny duet Krzysztof Wyrzykowski i Tomasz Jaroński. W czwartek, 2 lipca, kibice zobaczą na żywo prezentację zespołów (godz. 18:30).

21 etapów o łącznej długości ponad 3300 kilometrów – tyle będą mieli do pokonania kolarze podczas 102. edycji Tour de France, który rozpocznie się w sobotę w Utrechcie. Na przestrzeni trzech tygodni peleton odwiedzi wiele kultowych dla kolarstwa miejsc. W pierwszych dniach niezwykle emocjonująco zapowiadają się brukowane odcinki znane z „Piekła Północy”, a więc klasycznego wyścigu Paryż-Roubaix, gdzie zawodnicy będą jechać po słynnych „kocich łbach”. Etap trzeci kończyć się będzie z kolei na podjeździe pod Mur de Huy w Belgii. To tam co roku finiszują kolarze w klasycznym wyścigu Walońska Strzała. Losy tegorocznego Touru mogą się rozstrzygnąć na przedostatnim etapie z metą w Alpe d’Huez. Legendarny, ponad 13-kilometrowy podjazd z 21 zakrętami, po raz pierwszy pojawił się w Wielkiej Pętli w 1952 roku.

– Dla kolarzy walczących w klasyfikacji generalnej pierwsza część to nerwówka. Wyścigu pomiędzy Utrechtem a Plumelec wygrać nie można, ale przegrać jak najbardziej – mówi Tomasz Jaroński, komentator Eurosportu.

W tegorocznej edycji Tour de France wystartują najlepsi kolarze na świecie. Faworytem wielu jest Alberto Contador, który na koncie ma już zwycięstwo w tegorocznym Giro d’Italia. Hiszpan bardzo liczy na pomoc Rafała Majki w drodze po swój trzeci triumf w Wielkiej Pętli.

– Rafał jest bardzo silny i ogromnie na niego liczę podczas Tour de France. Cieszę się, że jest ze mną w drużynie – powiedział Contador dla Eurosportu.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku nasz kolarz z powodu wypadku i wycofania się lidera ekipy Tinkoff-Saxo, mógł pojechać na własne konto. Swoją szansę wykorzystał w sposób nieprawdopodobny, wygrywając dwa etapy i triumfując w klasyfikacji górskiej jako pierwszy Polak w historii. Obok Hiszpana w gronie kandydatów do triumfu są także Chris Froome, Nairo Quintana i Vincenzo Nibali.

Na udany start liczy także mistrz świata z Ponferrady Michał Kwiatkowski.

– Dla Michała wymarzony jest pierwszy tydzień. Wygrany etap? Koszulka lidera? Wszystko jest możliwe. Nasz mistrz świata wydaje się być przyczajony, a jego prawdziwą dyspozycję poznamy na pierwszym etapie – twierdzi Tomasz Jaroński.

W wyścigu zobaczymy także Michała Gołasia i Bartosza Huzarskiego.

Wszystkie etapy będą transmitowane w Eurosporcie z komentarzem kultowego duetu Krzysztof Wyrzykowski/Tomasz Jaroński. Łącznie będzie to 90 godzin relacji na żywo. Międzynarodowymi ekspertami stacji będą z kolei Greg LeMond, trzykrotny zwycięzca TdF (1986, 1989, 1990 r.) i mistrz świata z 1983 i 1989 r. oraz Juan Antonio Flecha.

Eurosport codziennie wieczorem emitować będzie również specjalny 45-minutowy magazyn „Tour de France Today”, w którym znajdzie się podsumowanie etapu, skróty, a także wywiady i statystyki.

Informacja prasowa

Foto: ASO