Kasia Niewiadoma, Jeanne Korevaar

Katarzyna Niewiadoma (Rabobank – Liv) została triumfatorką wyścigu Euskal Emakumeen Bira! Ostatni etap wygrała Emma Johansson (Orica – AIS), a nasza Kasia była druga!

W ostatnim dniu wyścigu w Kraju Basków panie musiały zmierzyć się z etapem wokół Markina. Na niespełna 87 kilometrowym odcinku usytuowano trzy górskie premie, w tym najtrudniejszą kończącą się około 7 kilometrów przed kreską.

bira 4 etapJuż na samym początku na samotną akcję zdecydowała się Lucinda Brand (Rabobank-Liv), ale po 32 kilometrach ścigania peleton skasował ten atak. Na drugim podjeździe uformowała się kilkuosobowa grupka: Carlee Taylor (Lotto Soudal Ladies), Demi de Jong (Boels – Dolmans Cycling Team), Amanda Spratt (Orica – AIS), Doris Schweizer (Bigla Pro Cycling Team), Daiva Tuslaite (Inpa Sottoli Giusfredi), Irene Bitto (Top Girls Fassa Bortolo) i ponownie Brand.

Praca peletonu spowodowała, że 18 kilometrów przed metą ucieczka została doścignięta. Finałowy podjazd miał 4,4 km długości i średnie nachylenie 5,8 %. Zgodnie z oczekiwaniami na podjeździe karty rozdawały faworytki. Na czele mieliśmy mocną szóstkę w składzie: Katarzyna Niewiadoma i Anna van der Breggen (obie Rabobank-Liv), Evelyn Stevens i Megan Guarnier (obie Boels – Dolmans Cycling Team), Emma Johansson (Orica – AIS) i Ashleigh Moolman (Bigla Pro Cycling Team).

Mocne tempo spowodowało, że odpadła Stevens. Chwilowe problemy miała także van der Breggen, ale szybko dojechała do grupki, aby pomagać naszej Kasi w walce o zwycięstwo w generalce. 3 kilometry przed metą faworytki jechały razem i o zwycięstwie miał zadecydować finisz z tej małej grupki.

Swoją fantastyczną formę przypieczętowała Katarzyna Niewiadoma, zajęła drugie miejsce i wygrała  generalkę!!! Na etapie o włos wyprzedziła ją Emma Johansson.

Wyniki czwartego etapu:

1 Emma JOHANSSON SWE OGE 2:20:35
2 Katarzyna NIEWIADOMA POL RBW +0
3 Megan GUARNIER USA DLT +1
4 Ashleigh MOOLMAN-PASIO RSA BCT +1
5 Anna VAN DER BREGGEN NED RBW +4
6 Evelyn STEVENS USA DLT +30
7 Annemiek VAN VLEUTEN NED BCT +32
8 Amanda SPRATT AUS OGE +32
9 Elena CECCHINI ITA LBL +32
10 Séverine ERAUD FRA FUT +32
11 Katrin GARFOOT AUS OGE +32
12 Amélie RIVAT FRA FUT +32
13 Sharon LAWS GBR BCT +32
14 Shara GILLOW AUS RBW +35
15 Jessie DAAMS BEL LBL +35
16 Tetiana RIABCHENKO UKR ISG +38
17 Anna SANCHIS CHAFER ESP ESP +42
18 Cristina MARTINEZ ESP LTK +45
19 Rocio Del Alba GARCIA MARTINEZ ESP ESP +45
20 Chiara PIEROBON ITA TOG +49
21 Demi DE JONG NED DLT +1:17
22 Chantal BLAAK NED DLT +1:17
23 Laura Camila LOZANO RAMIREZ COL MIC +1:22
24 Eider MERINO KORTAZAR ESP LTK +1:32
25 Margarita Victoria GARCIA ESP BPD +1:32
26 Doris SCHWEIZER SUI BCT +2:03
27 Clara KOPPENBURG GER BCT +2:28
28 Maria del Mar BONNIN PALOU ESP BZK +2:28
29 Alice Maria ARZUFFI ITA ISG +2:28
30 Elizabeth WILLIAMS NZL OGE +2:28
31 Valentina SCANDOLARA ITA OGE +2:28
32 Daiva TUSLAITE LTU ISG +2:28
33 Lucia GONZALEZ BLANCO ESP LTK +2:28
34 Irene BITTO ITA TOG +2:28
35 Lara VIECELI ITA MIC +3:15
36 Carlee TAYLOR AUS LBL +3:53
37 Nicole HANSELMANN SUI BCT +3:53
38 Lucinda BRAND NED RBW +3:53
39 Romy KASPER GER DLT +3:53
40 Rachel NEYLAN AUS OGE +3:53
41 Charlotte BRAVARD FRA FUT +3:53
42 Jeanne KOREVAAR NED RBW +4:44
43 Ainara EL BUSTO ARTEAGA ESP ESP +4:44
44 Anna ZAVERSHINSKAYA RUS BPD +6:50
45 Azzurra D’INTINO ITA MIC +9:50
46 Rossella RATTO ITA ISG +9:50
47 Gloria RODRIGUEZ SANCHEZ ESP BZK +9:50
48 Soraya PALADIN ITA TOG +9:50
49 Asja PALADIN ITA TOG +10:35
50 Dorleta ESKAMENDI GIL ESP BPD +10:35
51 Anna RAMIREZ BAUXEL ESP BPD +10:35
52 Lourdes OYARBIDE JIMENEZ ESP BPD +10:35
53 Lierni LEKUONA ETXEBESTE ESP BPD +15:36
54 Leire OLABERRIA DORRONSORO ESP ESP +15:36
55 Eyerusalem KELIL ETH MIC +24:14
56 Aida NUNO PALACIO ESP LTK +24:14
57 Sara GRIFI ITA TOG +24:14
58 Nina GULINO ITA MIC +24:14
59 Liisi RIST EST ISG +24:14
60 Molly MEYVISCH BEL LBL +24:14
61 Catalina RAYO RAMIS ESP ESP +24:14
62 Belen LOPEZ MORALES ESP LTK +24:14
63 Ziortza ISASI ESP BZK +24:14
64 Irene USABIAGA BALERDI ESP ESP +24:14

Końcowa klasyfikacja generalna:
1 Katarzyna NIEWIADOMA POL RBW 10:44:24
2 Ashleigh MOOLMAN-PASIO RSA BCT +1
3 Emma JOHANSSON SWE OGE +2
4 Megan GUARNIER USA DLT +8
5 Katrin GARFOOT AUS OGE +40
6 Tetiana RIABCHENKO UKR ISG +1:31
7 Annemiek VAN VLEUTEN NED BCT +1:44
8 Anna VAN DER BREGGEN NED RBW +1:59
9 Amanda SPRATT AUS OGE +2:09
10 Evelyn STEVENS USA DLT +2:11
11 Elena CECCHINI ITA LBL +2:13
12 Shara GILLOW AUS RBW +2:30
13 Anna SANCHIS CHAFER ESP ESP +2:41
14 Jessie DAAMS BEL LBL +2:41
15 Chantal BLAAK NED DLT +2:51
16 Amélie RIVAT FRA FUT +3:44
17 Laura Camila LOZANO RAMIREZ COL MIC +4:35
18 Doris SCHWEIZER SUI BCT +5:27
19 Anna ZAVERSHINSKAYA RUS BPD +9:25
20 Lara VIECELI ITA MIC +10:22
21 Asja PALADIN ITA TOG +14:29
22 Rossella RATTO ITA ISG +15:06
23 Cristina MARTINEZ ESP LTK +15:11
24 Chiara PIEROBON ITA TOG +15:15
25 Rocio Del Alba GARCIA MARTINEZ ESP ESP +15:19
26 Demi DE JONG NED DLT +15:32
27 Eider MERINO KORTAZAR ESP LTK +15:51
28 Margarita Victoria GARCIA ESP BPD +15:56
29 Sharon LAWS GBR BCT +16:20
30 Valentina SCANDOLARA ITA OGE +16:39
31 Elizabeth WILLIAMS NZL OGE +16:41
32 Daiva TUSLAITE LTU ISG +16:49
33 Irene BITTO ITA TOG +16:50
34 Alice Maria ARZUFFI ITA ISG +16:57
35 Lucinda BRAND NED RBW +18:03
36 Rachel NEYLAN AUS OGE +18:09
37 Carlee TAYLOR AUS LBL +18:15
38 Romy KASPER GER DLT +18:21
39 Clara KOPPENBURG GER BCT +19:35
40 Maria del Mar BONNIN PALOU ESP BZK +19:52
41 Lucia GONZALEZ BLANCO ESP LTK +20:31
42 Anna RAMIREZ BAUXEL ESP BPD +22:49
43 Séverine ERAUD FRA FUT +25:09
44 Charlotte BRAVARD FRA FUT +27:13
45 Jeanne KOREVAAR NED RBW +27:54
46 Ainara EL BUSTO ARTEAGA ESP ESP +29:27
47 Lourdes OYARBIDE JIMENEZ ESP BPD +33:48
48 Soraya PALADIN ITA TOG +34:30
49 Azzurra D’INTINO ITA MIC +34:50
50 Nicole HANSELMANN SUI BCT +37:20
51 Gloria RODRIGUEZ SANCHEZ ESP BZK +40:06
52 Leire OLABERRIA DORRONSORO ESP ESP +40:09
53 Lierni LEKUONA ETXEBESTE ESP BPD +40:26
54 Dorleta ESKAMENDI GIL ESP BPD +40:52
55 Aida NUNO PALACIO ESP LTK +49:08
56 Irene USABIAGA BALERDI ESP ESP +54:27
57 Belen LOPEZ MORALES ESP LTK +54:28
58 Nina GULINO ITA MIC +57:56
59 Molly MEYVISCH BEL LBL +58:07
60 Liisi RIST EST ISG +1:06:46
61 Catalina RAYO RAMIS ESP ESP +1:07:40
62 Eyerusalem KELIL ETH MIC +1:08:31
63 Ziortza ISASI ESP BZK +1:12:57
64 Sara GRIFI ITA TOG +1:13:06

Foto: velofocus.com