Greg van Avermaet (BMC Racing Team) triumfował na ostatnim etapie Baloise Belgium Tour, zostając także zwycięzcą generalki.

Ostatni etap Baloise Belgium Tour to niespełna 200 kilometrowy odcinek wokół Sankt Vith. Na kolarzy czekało łącznie osiem podjazdów, znanych także z ardeńskich wyścigów.

belgia 5 etapBardzo szybko na atak zdecydowała się grupa 24 zawodników, wśród których byli między innymi: Tom Boonen (Etixx – Quick Step), Greg van Avermaet (BMC Racing) czy Jurgen Roelandts (Lotto Soudal). Nieoczekiwanie z wyścigu chwilę później wycofali się kolarze, którzy zajmowali dwa pierwsze miejsca w generalce: Matthias Brändle (IAM Cycling) i Arnaud Démare (FDJ). W połowie etapu z czołówki na czele została tylko trójka: Roelandts, Dimitri Claeys (Verandas Willems Cycling Team) i Eduard Vorganov (Team Katusha).

47 kilometrów przed metą dojechał do nich Alessio Taliani (Androni Giocattoli – Sidermec). Peleton tracił ponad minutę i to Roelandts był wirtualnym liderem wyścigu.Na Côte de Spineux sytuacja się nieco zmieniła. Na czele mieliśmy ośmiu zawodników, którzy mieli niewielką przewagę nad peletonem. Z ósemki wyselekcjonowała nam się trójka: Greg van Avermaet (BMC Racing Team), Tiesj Benoot (Lotto Soudal) i Egor Silin (Katusha).

Najwięcej sił z tej trójki zachował van Avermaet, który dzięki dzisiejszej akcji wygrał etap i został także triumfatorem generalki. Drugi był Benoot, a trzeci Silin.

Wyniki ostatniego etapu:

1    Greg VAN AVERMAET    BEL    BMC    4:57:44
2    Tiesj BENOOT    BEL    LTS    0
3    Egor SILIN    RUS    KAT    10
4    Dylan TEUNS    BEL    BMC    33
5    Gaetan BILLE    BEL    WIL    39
6    Alexander FOLIFOROV    RUS    RVL    44
7    Thomas DE GENDT    BEL    LTS    +1:26
8    Nicolas VEREECKEN    BEL    MMM    +1:26
9    Viacheslav KUZNETSOV    RUS    KAT    +1:26
10    Martin ELMIGER    SUI    IAM    +1:26
11    Huub DUYN    NED    ROP    +1:26
12    Oliver NAESEN    BEL    TSV    +1:26
13    Gregory HABEAUX    BEL    WBC    +1:26
14    Frederik BACKAERT    BEL    WGG    +1:26
15    Marc DEMAAR    NED    ROP    +1:26
16    Rudy MOLARD    FRA    COF    +1:26
17    Mathieu VAN DER POEL    NED    BKP    +1:26
18    Thomas SPRENGERS    BEL    TSV    +1:40
19    Rohan DENNIS    AUS    BMC    +1:59
20    Maurits LAMMERTINK    NED    ROP    +3:19
21    Jens ADAMS    BEL    VGS    +3:33
22    Artem OVECHKIN    RUS    RVL    +3:33
23    George BENNETT    NZL    TLJ    +3:36
24    Laurent EVRARD    BEL    WBC    +3:40
25    Yves LAMPAERT    BEL    EQS    +4:12
26    Kiryll POZDNYAKOV    RUS    RVL    +6:59
27    Arnold JEANNESSON    FRA    FDJ    +7:07
28    Alessio TALIANI    ITA    AND    +7:22
29    Tom VAN ASBROECK    BEL    TLJ    +8:18
30    James VANLANDSCHOOT    BEL    WGG    +8:18
31    Rob RUIJGH    NED    VGS    +8:18
32    Timo ROOSEN    NED    TLJ    +8:18
33    Pieter VANSPEYBROUCK    BEL    TSV    +8:18
34    Tom BOONEN    BEL    EQS    +8:18
35    Berden DE VRIES    NED    ROP    +8:18
36    Wout VAN AERT    BEL    VGS    +8:18
37    Nikolas MAES    BEL    EQS    +8:18
38    Jimmy JANSSENS    BEL    MMM    +8:18
39    Jurgen ROELANDTS    BEL    LTS    +8:18
40    Edward THEUNS    BEL    TSV    +8:18
41    Dimitri CLAEYS    BEL    WIL    +8:18
42    Bakhtiyar KOZHATAYEV    KAZ    AST    +10:52
43    Antoine WARNIER    BEL    WBC    +10:52
44    Alberto NARDIN    ITA    AND    +10:52
45    Björn LEUKEMANS    BEL    WGG    +10:52
46    Ludwig DE WINTER    BEL    WBC    +10:52
47    Daniil FOMINYKH    KAZ    AST    +10:52
48    Aleksei TCATEVICH    RUS    KAT    +10:52
49    Gijs VAN HOECKE    BEL    TSV    +10:52
50    Vicente REYNES MIMO    ESP    IAM    +10:52
51    Sander CORDEEL    BEL    VGS    +10:52
52    Julien VERMOTE    BEL    EQS    +10:52
53    Frederik VEUCHELEN    BEL    WGG    +10:52
54    Michael SCHÄR    SUI    BMC    +10:52
55    Manuel SENNI    ITA    BMC    +10:52
56    Manuel QUINZIATO    ITA    BMC    +10:52
57    Andrei SOLOMENNIKOV    RUS    RVL    +10:52
58    Philipp WALSLEBEN    GER    BKP    +10:52
59    Maarten WYNANTS    BEL    TLJ    +10:52
60    Thomas LEEZER    NED    TLJ    +10:52
61    Gert DOCKX    BEL    LTS    +10:52
62    Roman MAIKIN    RUS    RVL    +10:52
63    Cyril LEMOINE    FRA    COF    +10:52
64    Floris DE TIER    BEL    TSV    +10:52
65    Dimitri PEYSKENS    BEL    MMM    +14:11
66    Sébastien CHAVANEL    FRA    FDJ    +14:11
67    Angel VICIOSO ARCOS    ESP    KAT    +14:11
68    Dominique ROLLIN    CAN    COF    +14:11
69    Stef VAN ZUMMEREN    BEL    WIL    +14:11
70    Jesper ASSELMAN    NED    ROP    +14:11
71    Victor CAMPENAERTS    BEL    TSV    +14:11
72    Laurens DE VREESE    BEL    AST    +17:00
73    Borut BOZIC    SLO    AST    +17:06
74    Michael BOROS    CZE    BKP    +17:06
75    Daan HOEYBERGHS    BEL    BKP    +17:06
76    Mickael DELAGE    FRA    FDJ    +17:06
77    William BONNET    FRA    FDJ    +17:06
78    Dylan GROENEWEGEN    NED    ROP    +17:06
79    Connor MCCONVEY    IRL    MMM    +17:06
80    Adam TOUPALIK    CZE    BKP    +17:06
81    Dennis COENEN    BEL    VGS    +17:06
82    Marcel SIEBERG    GER    LTS    +17:10
83    Jens DEBUSSCHERE    BEL    LTS    +17:18
DNF    Niki TERPSTRA    NED    EQS
DNF    Stijn VANDENBERGH    BEL    EQS
DNF    Martin VELITS    SVK    EQS
DNF    Jean-Pierre DRUCKER    LUX    BMC
DNF    Arnaud DEMARE    FRA    FDJ
DNF    David BOUCHER    FRA    FDJ
DNF    Lorenzo MANZIN    FRA    FDJ
DNF    Barry MARKUS    NED    TLJ
DNF    Robert WAGNER    GER    TLJ
DNF    Dennis VAN WINDEN    NED    TLJ
DNF    Andrea GUARDINI    ITA    AST
DNF    Maxat AYAZBAYEV    KAZ    AST
DNF    Arman KAMYSHEV    KAZ    AST
DNF    Ruslan TLEUBAYEV    KAZ    AST
DNF    Rudiger SELIG    GER    KAT
DNF    Gatis SMUKULIS    LAT    KAT
DNF    Anton VOROBYEV    RUS    KAT
DNF    Eduard VORGANOV    RUS    KAT
DNF    Matthias BRANDLE    AUT    IAM
DNF    Dries DEVENYNS    BEL    IAM
DNF    Sondre HOLST ENGER    NOR    IAM
DNF    Simon PELLAUD    SUI    IAM
DNF    Jonas VANGENECHTEN    BEL    IAM
DNF    Marcel AREGGER    SUI    IAM
DNF    Jelle WALLAYS    BEL    TSV
DNF    Tim DE TROYER    BEL    WGG
DNF    Tom DEVRIENDT    BEL    WGG
DNF    Roy JANS    BEL    WGG
DNF    Danilo NAPOLITANO    ITA    WGG
DNF    Francesco CHICCHI    ITA    AND
DNF    Marco BENFATTO    ITA    AND
DNF    Frantisek PADOUR    CZE    AND
DNF    Fabio TABORRE    ITA    AND
DNF    Aleksandr KOMIN    RUS    RVL
DNF    Alexander RYBAKOV    RUS    RVL
DNF    Loïc CHETOUT    FRA    COF
DNF    Gert JOEAAR    EST    COF
DNF    Adrien PETIT    FRA    COF
DNF    Jonas AHLSTRAND    SWE    COF
DNF    Steve CHAINEL    FRA    COF
DNF    Raymond KREDER    NED    ROP
DNF    Wesley KREDER    NED    ROP
DNF    Alphonse VERMOTE    BEL    VGS
DNF    Timothy STEVENS    BEL    VGS
DNF    Stijn CALUWE    BEL    BKP
DNF    David VAN DER POEL    NED    BKP
DNF    Vincent BAESTAENS    BEL    BKP
DNF    Jake TANNER    GBR    MMM
DNF    Tim VAN SPEYBROECK    BEL    MMM
DNF    Michael VINGERLING    NED    MMM
DNF    Kevin CALLEBAUT    BEL    CIB
DNF    Thomas Edward GIBBONS    USA    CIB
DNF    Kenny GOOSSENS    BEL    CIB
DNF    Thomas ONGENA    BEL    CIB
DNF    Joeri STALLAERT    BEL    CIB
DNF    Jori VAN STEENBERGEN    BEL    CIB
DNF    Benjamin VERRAES    BEL    CIB
DNF    Antoine DEMOITIE    BEL    WBC
DNF    Jonathan DUFRASNE    BEL    WBC
DNF    Kevin ISTA    BEL    WBC
DNF    Olivier CHEVALIER    BEL    WBC
DNF    Joeri CALLEEUW    BEL    WIL
DNF    Dries DE BONDT    BEL    WIL
DNF    Olivier PARDINI    BEL    WIL
DNF    Christophe PREMONT    BEL    WIL
DNF    Kai REUS    NED    WIL

Końcowa klasyfikacja generalna:
1    Greg VAN AVERMAET    Belgium    BMC    18:01:16
2    Tiesj BENOOT    Belgium    LTS    41
3    Gaetan BILLE    Belgium    WIL    56
4    Dylan TEUNS    Belgium    BMC    +1:28
5    Martin ELMIGER    Switzerland    IAM    +1:49
6    Mathieu VAN DER POEL    Netherlands    BKP    +1:59
7    Oliver NAESEN    Belgium    TSV    +2:02
8    Viacheslav KUZNETSOV    Russia    KAT    +2:13
9    Huub DUYN    Netherlands    ROP    +2:15
10    Frederik BACKAERT    Belgium    WGG    +2:17
11    Rudy MOLARD    France    COF    +2:24
12    Nicolas VEREECKEN    Belgium    MMM    +2:39
13    Thomas SPRENGERS    Belgium    TSV    +2:45
14    Yves LAMPAERT    Belgium    EQS    +4:45
15    Gregory HABEAUX    Belgium    WBC    +6:27
16    Artem OVECHKIN    Russia    RVL    +6:57
17    George BENNETT    New Zealand    TLJ    +7:13
18    Laurent EVRARD    Belgium    WBC    +7:23
19    Maurits LAMMERTINK    Netherlands    ROP    +8:32
20    Tom BOONEN    Belgium    EQS    +8:35
21    Kiryll POZDNYAKOV    Russia    RVL    +8:36
22    Jurgen ROELANDTS    Belgium    LTS    +8:51
23    Wout VAN AERT    Belgium    VGS    +8:55
24    Pieter VANSPEYBROUCK    Belgium    TSV    +8:57
25    Edward THEUNS    Belgium    TSV    +8:58
26    Tom VAN ASBROECK    Belgium    TLJ    +9:06
27    Dimitri CLAEYS    Belgium    WIL    +9:22
28    Jimmy JANSSENS    Belgium    MMM    +10:29
29    Marc DEMAAR    Netherlands    ROP    +10:47
30    Berden DE VRIES    Netherlands    ROP    +10:58
31    Gijs VAN HOECKE    Belgium    TSV    +11:29
32    Julien VERMOTE    Belgium    EQS    +11:37
33    Thomas LEEZER    Netherlands    TLJ    +11:43
34    Michael SCHÄR    Switzerland    BMC    +11:49
35    Björn LEUKEMANS    Belgium    WGG    +11:54
36    Timo ROOSEN    Netherlands    TLJ    +11:58
37    Rob RUIJGH    Netherlands    VGS    +12:01
38    James VANLANDSCHOOT    Belgium    WGG    +12:30
39    Cyril LEMOINE    France    COF    +12:56
40    Bakhtiyar KOZHATAYEV    Kazakhstan    AST    +12:58
41    Rohan DENNIS    Australia    BMC    +13:39
42    Aleksei TCATEVICH    Russia    KAT    +14:25
43    Frederik VEUCHELEN    Belgium    WGG    +14:29
44    Andrei SOLOMENNIKOV    Russia    RVL    +14:35
45    Floris DE TIER    Belgium    TSV    +14:49
46    Victor CAMPENAERTS    Belgium    TSV    +14:51
47    Vicente REYNES MIMO    Spain    IAM    +15:18
48    Jesper ASSELMAN    Netherlands    ROP    +15:47
49    Sander CORDEEL    Belgium    VGS    +15:53
50    Manuel QUINZIATO    Italy    BMC    +16:04
51    Arnold JEANNESSON    France    FDJ    +16:35
52    Laurens DE VREESE    Belgium    AST    +17:52
53    Borut BOZIC    Slovenia    AST    +17:54
54    Thomas DE GENDT    Belgium    LTS    +18:07
55    Antoine WARNIER    Belgium    WBC    +18:07
56    Jens ADAMS    Belgium    VGS    +18:12
57    Marcel SIEBERG    Germany    LTS    +18:14
58    Dennis COENEN    Belgium    VGS    +18:17
59    Maarten WYNANTS    Belgium    TLJ    +18:21
60    Nikolas MAES    Belgium    EQS    +18:24
61    Dylan GROENEWEGEN    Netherlands    ROP    +18:55
62    Sébastien CHAVANEL    France    FDJ    +19:34
63    Jens DEBUSSCHERE    Belgium    LTS    +21:45
64    Alessio TALIANI    Italy    AND    +21:50
65    Gert DOCKX    Belgium    LTS    +22:18
66    Michael BOROS    Czech Republic    BKP    +22:22
67    Egor SILIN    Russia    KAT    +22:35
68    Manuel SENNI    Italy    BMC    +24:58
69    Stef VAN ZUMMEREN    Belgium    WIL    +25:15
70    Roman MAIKIN    Russia    RVL    +25:26
71    Ludwig DE WINTER    Belgium    WBC    +26:09
72    Alexander FOLIFOROV    Russia    RVL    +26:42
73    Adam TOUPALIK    Czech Republic    BKP    +27:12
74    Dominique ROLLIN    Canada    COF    +28:28
75    William BONNET    France    FDJ    +28:51
76    Dimitri PEYSKENS    Belgium    MMM    +28:52
77    Mickael DELAGE    France    FDJ    +31:27
78    Daan HOEYBERGHS    Belgium    BKP    +31:57
79    Philipp WALSLEBEN    Germany    BKP    +32:23
80    Alberto NARDIN    Italy    AND    +34:04
81    Daniil FOMINYKH    Kazakhstan    AST    +34:57
82    Angel VICIOSO ARCOS    Spain    KAT    +36:18
83    Connor MCCONVEY    Ireland    MMM    +41:21