Reprezentacja Polski, obok CCC Sprandi Polkowice otrzymała tzw. „dziką kartę” i jak co roku, stanie na starcie naszego narodowego touru.

Udało nam się ustalić jakie będą kryteria kwalifikacji do Reprezentacji Polski na 72 Tour de Pologne.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku do reprezentacji trafiło pierwszych czterech zawodników z rankingu utworzonego po czterech wybranych wyścigach z kalendarza PZKol, kolejnych czterech kolarzy wybrał selekcjoner.

Jak powiedział nam Prezes Polskiego Związku Kolarskiego – Wacław Skarul, nie był to najlepszy system doboru kadry:

„Przykro mi to powiedzieć, ale zeszłoroczny występ naszej reprezentacji podczas Tour de Pologne, był jednym z najsłabszych w ostatnich latach. Byliśmy przekonani, że system doboru zawodników jest właściwy, jednak okazało się, że kolarze którzy byli na przykład w formie w maju, podczas “Grodów”, niekoniecznie utrzymali tę formę do sierpnia”.

W tym roku nastąpi zmiana. Czterech kolarzy wybiorą dyrektorzy sportowi polskich drużyn – ActiveJet, Domin Sport, Wibatech Fuji oraz Kolss BDC, w której jeździ aż siedmiu Polaków.

„Mieliśmy sporo koncepcji jak sprawiedliwie ustalić kryteria kwalifikacji na tegoroczny Tour de Pologne”– kontynuuje Wacław Skarul.  „W kwietniu, w Sobótce pojawiły się pierwsze pomysły, jednak ostatecznie zdecydowaliśmy niedawno, że do reprezentacji trafi jeden zawodnik z każdej polskiej grupy zawodowej plus jeden kolarz z grupy, w której mamy sporo Polaków – Kolss BDC. W ten sposób chcemy docenić ludzi, którzy często wydają swoje prywatne pieniądze na kolarstwo szosowe. Dyrektorzy sportowi wezmą odpowiedzialność za wytypowanie swojego kolarza, a z drugiej strony powinni go przygotować w taki sposób, aby szczyt formy przypadł właśnie na początek sierpnia.

O pozostałych czterech miejscach w reprezentacji zdecyduje trener kadry do lat 23 – Marek Leśniewski. Selekcjoner elity – Piotr Wadecki podczas Tour de Pologne poprowadzi ekipę CCC Sprandi Polkowice.

„Marek Leśniewski na podstawie obserwacji na kluczowych zawodach, szczególnie w obsadzie międzynarodowej, podejmie decyzję o kolejnych czterech kolarzach, którzy znajdą się w kadrze. Szansę na start w największym polskim wyścigu będą mieli wszyscy zawodnicy, zarówno ci z polskich grup, jak i ci którzy ścigają się w Europie. A mamy sporą grupę mocnych kolarzy ścigających się poza naszymi granicami” – zakończył Prezes PZKol.

Przypomnijmy, że nasz tour rozpocznie się 2 sierpnia w Warszawie, a zakończy się 8 sierpnia w Krakowie.

Szczegółową trasę znajdziecie > tutaj.