Amets Txurruka (Caja Rural – Seguros RGA) wygrał czwarty etap Tour of Norway. Trzecie miejsce wywalczył Davide Rebellin (CCC Sprandi Polkowice)! Liderem pozostał Jesper Hansen (Tinkoff – Saxo).

Przedostatni etap wyścigu Dookoła Norwegii przyniósł etap z Rjukan do Geilo o długości 167 kilometrów. Na trasie były trzy oznaczone górskie premie, w tym finałowy podjazd w Geilo (2,3 km długości; 7,9 % średniego nachylenia).

tour of norway 4 etapDopiero na pierwszym podjeździe Imingfjell (24 km długości; 4,3 % średniego nachylenia) z peletonu zaatakowali Bob Jungels (Trek Factory Racing) i Pim Ligthart (Lotto-Soudal), a próbował do nich dociągnąć Sindre Lunke (Joker). Lunke jednak po kilku kilometrach dał za wygraną i wrócił do peletonu. 72 kilometry przed metą uciekająca dwójka miała ponad 6 minut przewagi nad peletonem. 47 kilometrów przed metą Jungels zostawił współtowarzysza ucieczki i samotnie podążał w stronę mety.

Z tyłu pracowała ekipa Tinkoff – Saxo, a Luksemburczyk zrobił sobie bardzo długą jazdę indywidualną na czas. 20 kilometrów przed metą miał jeszcze ponad 3 minuty przewagi nad dużą grupą. W pogoni pomagała ekipa MTN – Qhubeka. 12 kilometrów przed metą Jungels został złapany, a z grupy zaatakował Marco Minnaard (Wanty – Groupe Gobert). Holender tylko kilka kilometrów utrzymywał się na czele i pięć kilometrów przed metą wszystko się zjechało.

Na początku finałowego podjazdu zaatakował Anders Skaarseth (Team Joker), ale także szybko zakończył swoje harce. Kolejnym śmiałkiem był David Lopez (Sky), którego bardzo szybko skontrował lider Jesper Hansen (Tinkoff – Saxo). Wraz z nim pojechał Amets Txurruka (Caja Rural) i Davide Rebellin (CCC Sprandi Polkowice).

Najwięcej sił zachował Hiszpan Txurruka, który samotnie przejechał linię mety. Drugi był Lopez, a świetnie trzecie miejsce zajął Rebellin!

Liderem pozostał czwarty na mecie Hansen.

 

Wyniki czwartego etapu:

1 75 TXURRUKA Amets Caja Rural – Seguros RGA ESP 04h30’11” 10”
2 24 LOPEZ GARCIA David Team Sky ESP 04h30’13” 02” 7”
3 85 REBELLIN Davide CCC Sprandi Polkowice ITA 04h30’16” 05” 4”
4 62 HANSEN Jesper Tinkoff – Saxo DEN 04h30’16” ”
5 173 GALTA Frederik Team Coop-Øster Hus NOR 04h30’18” 07” 2”
6 21 NORDHAUG Lars Petter Team Sky NOR 04h30’22” 11”
7 132 DE GREEF Francis Wanty – Groupe Gobert BEL 04h30’22” ”
8 161 EIKING Odd Christian Team Joker NOR 04h30’22” ”
9 35 SCHLECK Franck Trek Factory Team LUX 04h30’25” 14”
10 56 SANTAROMITA Ivan Orica Greenedge ITA 04h30’25” ”
11 11 BOASSON HAGEN Edvald MTN-Qhubeka NOR 04h30’25” ”
12 72 BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Pello Caja Rural – Seguros RGA ESP 04h30’32” 21”
13 94 LARSSON Gustav CULT Energy Pro Cycling SWE 04h30’35” 24”
14 164 LAENGEN Vegard Stake Team Joker NOR 04h30’35” ”
15 65 SÖRENSEN Chris Anker Tinkoff – Saxo DEN 04h30’35” ”
16 92 GULDHAMMER Rasmus CULT Energy Pro Cycling DEN 04h30’35” ”
17 96 WEGMANN Fabian CULT Energy Pro Cycling GER 04h30’35” ”
18 76 VILELA Ricardo Caja Rural – Seguros RGA POR 04h30’39” 28”
19 162 NILSEN HOEM Bjørn Tore Team Joker NOR 04h30’46” 35”
20 176 JENSEN August Team Coop-Øster Hus NOR 04h30’47” 36”
21 1 KRISTOFF Alexander Team Katusha NOR 04h30’47” ” 4”
22 42 DE BIE Sean Lotto Soudal BEL 04h30’47” ”
23 156 WETTERHALL Alexander Team Tre Berg-Bianchi SWE 04h30’51” 40”
24 104 KREDER Michel Roompot Oranje Peloton NED 04h30’51” ”
25 206 VANGSTAD Andreas Team Sparebanken Sør NOR 04h30’57” 46”
26 134 MINNAARD Marco Wanty – Groupe Gobert NED 04h31’00” 49”
27 204 HAGEN Carl Fredrik Team Sparebanken Sør NOR 04h31’00” ”
28 125 SPRENGERS Thomas Topsport Vlaanderen – Baloise BEL 04h31’00” ”
29 133 EIJSSEN Yannick Wanty – Groupe Gobert BEL 04h31’00” ”
30 73 MADRAZO RUIZ Angel Caja Rural – Seguros RGA ESP 04h31’11” 01’00”
31 195 WILMANN Frederik Team Ringeriks – Kraft NOR 04h31’11” ”
32 166 SKAARSETH Anders Team Joker NOR 04h31’27” 01’16”
33 152 ERIKSSON Lucas Team Tre Berg-Bianchi SWE 04h31’27” ”
34 14 PAUWELS Serge MTN-Qhubeka BEL 04h31’27” ”
35 2 BYSTROM Sven Erik Team Katusha NOR 04h31’27” ”
36 102 HOOGERLAND Johnny Roompot Oranje Peloton NED 04h31’27” ”
37 34 RAST Grégory Trek Factory Team SUI 04h31’31” 01’20”
38 121 DE KETELE Kenny Topsport Vlaanderen – Baloise BEL 04h31’31” ”
39 194 LUKKEDAL Øyvind Team Ringeriks – Kraft NOR 04h31’35” 01’24”
40 181 AUSTEVOLL Ole Andre Team FixIT.no NOR 04h31’37” 01’26”
41 124 SALOMEIN Jarl Topsport Vlaanderen – Baloise BEL 04h31’41” 01’30”
42 74 MOLINA Antonio Caja Rural – Seguros RGA ESP 04h31’41” ”
43 106 VAN EMPEL Etienne Roompot Oranje Peloton NED 04h31’48” 01’37”
44 175 HOELGAARD Markus Team Coop-Øster Hus NOR 04h31’48” ”
45 6 SILIN Egor Team Katusha RUS 04h32’08” 01’57”
46 83 HIRT Jan CCC Sprandi Polkowice CZE 04h32’27” 02’16”
47 101 HONIG Reinier Roompot Oranje Peloton NED 04h32’48” 02’37”
48 82 CERNY Josef CCC Sprandi Polkowice CZE 04h32’56” 02’45”
49 122 HELVEN Sander Topsport Vlaanderen – Baloise BEL 04h33’00” 02’49”
50 45 VAN DER SANDE Tosh Lotto Soudal NED 04h33’00” ”
51 55 KEUKELEIRE Jens Orica Greenedge BEL 04h33’20” 03’09”
52 32 MOLLEMA Bauke Trek Factory Team NED 04h33’27” 03’16”
53 54 HAYMAN Mathew Orica Greenedge AUS 04h34’05” 03’54”
54 5 KOZONTCHUK Dmitry Team Katusha RUS 04h34’05” ”
55 53 EWAN Caleb Orica Greenedge AUS 04h34’05” ”
56 4 HALLER Marco Team Katusha AUT 04h34’05” ”
57 3 GUARNIERI Jacopo Team Katusha ITA 04h34’05” ”
58 41 BREEN Vegard Lotto Soudal NOR 04h34’57” 04’46”
59 142 BAEKHOJ HALVORSEN Emil Riwal Platform C.T. DEN 04h35’33” 05’22”
60 165 LUNKE Sindre Skjostad Team Joker NOR 04h35’33” ”
61 151 BALCK Sebastian Team Tre Berg-Bianchi SWE 04h35’33” ”
62 155 MAGNUSSON Kim Team Tre Berg-Bianchi SWE 04h35’33” ”
63 126 VANOVERBERGHE Arthur Topsport Vlaanderen – Baloise BEL 04h35’33” ”
64 145 MYGIND Rasmus Riwal Platform C.T. DEN 04h35’33” ”
65 31 JUNGELS Bob Trek Factory Team LUX 04h35’33” ” 3”
66 36 STEEGMANS Gert Trek Factory Team BEL 04h35’33” ”
67 91 GERDEMANN Linus CULT Energy Pro Cycling GER 04h35’37” 05’26”
68 203 ERLAND Team Sparebanken Sør NOR 04h36’11” 06’00”
69 93 HNIK Karel CULT Energy Pro Cycling CZE 04h36’52” 06’41”
70 61 BRUTT Pavel Tinkoff – Saxo RUS 04h37’42” 07’31”
71 23 FENN Andrew Team Sky GBR 04h37’42” ”
72 123 JACOBS Pieter Topsport Vlaanderen – Baloise BEL 04h37’42” ”
73 193 KØRNER Max Emil Team Ringeriks – Kraft NOR 04h37’42” ”
74 201 AASVOLD Kristian Team Sparebanken Sør NOR 04h37’42” ”
75 15 THOMSON Jay MTN-Qhubeka RSA 04h38’27” 08’16”
76 51 BLYTHE Adam Orica Greenedge GBR 04h38’27” ”
77 116 WILLIAMS Christopher Team Novo Nordisk AUS 04h38’27” ”
78 52 DOCKER Mitch Orica Greenedge AUS 04h38’27” ”
79 84 KUREK Adrian CCC Sprandi Polkowice POL 04h38’27” ”
80 105 LOOIJ André Roompot Oranje Peloton NED 04h38’27” ”
81 103 KERKHOF Tim Roompot Oranje Peloton NED 04h38’27” ”
82 16 VENTER Jaco MTN-Qhubeka RSA 04h38’27” ”
83 191 FORFANG Ole Team Ringeriks – Kraft NOR 04h38’27” ”
84 111 CLANCY Stephen Team Novo Nordisk IRL 04h38’27” ”
85 192 KLEIVEN Njal Eivind Team Ringeriks – Kraft NOR 04h38’27” ”
86 95 REIHS Michael CULT Energy Pro Cycling DEN 04h38’27” ”
87 44 VALLEE Boris Lotto Soudal BEL 04h38’27” ”
88 153 FAGLUM KARLSSON Marcus Team Tre Berg-Bianchi SWE 04h38’27” ”
89 182 EIDSHEIM Fillip Team FixIT.no NOR 04h38’27” ”
90 46 VANENDERT Dennis Lotto Soudal BEL 04h38’27” ”
91 43 LIGHART Pim Lotto Soudal NED 04h38’27” ” 2”
92 81 BROZYNA Piotr CCC Sprandi Polkowice POL 04h38’27” ”
93 33 POPOVYCH Yaroslav Trek Factory Team UKR 04h38’32” 08’21”
94 66 TRUSOV Nikolay Tinkoff – Saxo RUS 04h38’32” ”
95 71 GRIJALBA Fernando Caja Rural – Seguros RGA ESP 04h40’01” 09’50”
96 64 SAGAN Juraj Tinkoff – Saxo SVK 04h41’01” 10’50”
97 63 PETROV Evgeny Tinkoff – Saxo RUS 04h41’02” 10’51”
98 144 HERBÆK GRØN Martin Riwal Platform C.T. DEN 04h48’45” 18’34”
99 143 BROCHNER Nicolai Riwal Platform C.T. DEN 04h52’47” 22’36”
100 202 BUGGE Vegard Robinson Team Sparebanken Sør NOR 04h52’47” ”
101 13 JIM Songezo MTN-Qhubeka RSA 04h52’49” 22’38”
102 113 GLASSPOOL James Team Novo Nordisk AUS 04h52’58” 22’47”
103 25 SUTTON Christopher Team Sky AUS 04h52’58” ”
104 115 VERSCHOOR Martijn Team Novo Nordisk NED 04h52’59” 22’48”
105 141 AISTRUP Nikola Riwal Platform C.T. DEN 04h52’59” ”
106 146 OLLEGAARD Morten Riwal Platform C.T. DEN 04h52’59” ”
107 135 SEYNAEVE Lander Wanty – Groupe Gobert BEL 04h52’59” ”
108 12 DOUGALL Nick MTN-Qhubeka RSA 04h52’59” ”
109 163 GROENDAHL JANSEN Amund Team Joker NOR 04h52’59” ”
110 183 GJØLBERG Adrian Team FixIT.no NOR 04h52’59” ”
111 196 WORMSEN Kristoffer Sommer Team Ringeriks – Kraft NOR 04h53’03” 22’52”
112 184 HAFSAS Marius Team FixIT.no NOR 04h53’03” ”

Klasyfikacja generalna po czwartym etapie:
1 62 HANSEN Jesper Tinkoff – Saxo DEN 19h04’14”
2 11 BOASSON HAGEN Edvald MTN-Qhubeka NOR 19h05’01” 47”
3 24 LOPEZ GARCIA David Team Sky ESP 19h05’19” 01’05”
4 56 SANTAROMITA Ivan Orica Greenedge ITA 19h05’47” 01’33”
5 94 LARSSON Gustav CULT Energy Pro Cycling SWE 19h05’48” 01’34”
6 85 REBELLIN Davide CCC Sprandi Polkowice ITA 19h05’50” 01’36”
7 173 GALTA Frederik Team Coop-Øster Hus NOR 19h05’54” 01’40”
8 21 NORDHAUG Lars Petter Team Sky NOR 19h06’00” 01’46”
9 1 KRISTOFF Alexander Team Katusha NOR 19h06’01” 01’47”
10 164 LAENGEN Vegard Stake Team Joker NOR 19h06’07” 01’53”
11 161 EIKING Odd Christian Team Joker NOR 19h06’10” 01’56”
12 72 BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA Pello Caja Rural – Seguros RGA ESP 19h06’10” ”
13 206 VANGSTAD Andreas Team Sparebanken Sør NOR 19h06’10” ”
14 96 WEGMANN Fabian CULT Energy Pro Cycling GER 19h06’13” 01’59”
15 92 GULDHAMMER Rasmus CULT Energy Pro Cycling DEN 19h06’13” ”
16 65 SÖRENSEN Chris Anker Tinkoff – Saxo DEN 19h06’13” ”
17 132 DE GREEF Francis Wanty – Groupe Gobert BEL 19h06’13” ”
18 76 VILELA Ricardo Caja Rural – Seguros RGA POR 19h06’17” 02’03”
19 35 SCHLECK Franck Trek Factory Team LUX 19h06’22” 02’08”
20 176 JENSEN August Team Coop-Øster Hus NOR 19h06’25” 02’11”
21 162 NILSEN HOEM Bjørn Tore Team Joker NOR 19h06’37” 02’23”
22 125 SPRENGERS Thomas Topsport Vlaanderen – Baloise BEL 19h06’38” 02’24”
23 104 KREDER Michel Roompot Oranje Peloton NED 19h06’42” 02’28”
24 156 WETTERHALL Alexander Team Tre Berg-Bianchi SWE 19h06’42” ”
25 73 MADRAZO RUIZ Angel Caja Rural – Seguros RGA ESP 19h06’43” 02’29”
26 204 HAGEN Carl Fredrik Team Sparebanken Sør NOR 19h06’44” 02’30”
27 134 MINNAARD Marco Wanty – Groupe Gobert NED 19h06’51” 02’37”
28 195 WILMANN Frederik Team Ringeriks – Kraft NOR 19h07’02” 02’48”
29 14 PAUWELS Serge MTN-Qhubeka BEL 19h07’05” 02’51”
30 166 SKAARSETH Anders Team Joker NOR 19h07’08” 02’54”
31 2 BYSTROM Sven Erik Team Katusha NOR 19h07’18” 03’04”
32 152 ERIKSSON Lucas Team Tre Berg-Bianchi SWE 19h07’24” 03’10”
33 42 DE BIE Sean Lotto Soudal BEL 19h07’32” 03’18”
34 55 KEUKELEIRE Jens Orica Greenedge BEL 19h08’58” 04’44”
35 75 TXURRUKA Amets Caja Rural – Seguros RGA ESP 19h09’13” 04’59”
36 83 HIRT Jan CCC Sprandi Polkowice CZE 19h09’22” 05’08”
37 74 MOLINA Antonio Caja Rural – Seguros RGA ESP 19h09’43” 05’29”
38 31 JUNGELS Bob Trek Factory Team LUX 19h11’08” 06’54”
39 91 GERDEMANN Linus CULT Energy Pro Cycling GER 19h11’15” 07’01”
40 4 HALLER Marco Team Katusha AUT 19h11’20” 07’06”
41 181 AUSTEVOLL Ole Andre Team FixIT.no NOR 19h12’01” 07’47”
42 106 VAN EMPEL Etienne Roompot Oranje Peloton NED 19h12’08” 07’54”
43 121 DE KETELE Kenny Topsport Vlaanderen – Baloise BEL 19h12’18” 08’04”
44 93 HNIK Karel CULT Energy Pro Cycling CZE 19h12’36” 08’22”
45 133 EIJSSEN Yannick Wanty – Groupe Gobert BEL 19h13’45” 09’31”
46 102 HOOGERLAND Johnny Roompot Oranje Peloton NED 19h13’53” 09’39”
47 45 VAN DER SANDE Tosh Lotto Soudal NED 19h15’45” 11’31”
48 71 GRIJALBA Fernando Caja Rural – Seguros RGA ESP 19h16’30” 12’16”
49 54 HAYMAN Mathew Orica Greenedge AUS 19h17’03” 12’49”
50 194 LUKKEDAL Øyvind Team Ringeriks – Kraft NOR 19h17’28” 13’14”
51 175 HOELGAARD Markus Team Coop-Øster Hus NOR 19h18’08” 13’54”
52 165 LUNKE Sindre Skjostad Team Joker NOR 19h18’26” 14’12”
53 126 VANOVERBERGHE Arthur Topsport Vlaanderen – Baloise BEL 19h18’31” 14’17”
54 124 SALOMEIN Jarl Topsport Vlaanderen – Baloise BEL 19h18’40” 14’26”
55 101 HONIG Reinier Roompot Oranje Peloton NED 19h18’40” ”
56 155 MAGNUSSON Kim Team Tre Berg-Bianchi SWE 19h19’03” 14’49”
57 61 BRUTT Pavel Tinkoff – Saxo RUS 19h19’35” 15’21”
58 201 AASVOLD Kristian Team Sparebanken Sør NOR 19h20’40” 16’26”
59 95 REIHS Michael CULT Energy Pro Cycling DEN 19h21’25” 17’11”
60 34 RAST Grégory Trek Factory Team SUI 19h22’19” 18’05”
61 145 MYGIND Rasmus Riwal Platform C.T. DEN 19h22’42” 18’28”
62 122 HELVEN Sander Topsport Vlaanderen – Baloise BEL 19h22’54” 18’40”
63 63 PETROV Evgeny Tinkoff – Saxo RUS 19h23’16” 19’02”
64 151 BALCK Sebastian Team Tre Berg-Bianchi SWE 19h23’17” 19’03”
65 32 MOLLEMA Bauke Trek Factory Team NED 19h23’21” 19’07”
66 53 EWAN Caleb Orica Greenedge AUS 19h23’34” 19’20”
67 23 FENN Andrew Team Sky GBR 19h23’58” 19’44”
68 6 SILIN Egor Team Katusha RUS 19h24’00” 19’46”
69 3 GUARNIERI Jacopo Team Katusha ITA 19h24’19” 20’05”
70 81 BROZYNA Piotr CCC Sprandi Polkowice POL 19h24’22” 20’08”
71 82 CERNY Josef CCC Sprandi Polkowice CZE 19h24’42” 20’28”
72 44 VALLEE Boris Lotto Soudal BEL 19h24’47” 20’33”
73 46 VANENDERT Dennis Lotto Soudal BEL 19h24’47” ”
74 43 LIGHART Pim Lotto Soudal NED 19h24’55” 20’41”
75 84 KUREK Adrian CCC Sprandi Polkowice POL 19h25’00” 20’46”
76 41 BREEN Vegard Lotto Soudal NOR 19h26’07” 21’53”
77 33 POPOVYCH Yaroslav Trek Factory Team UKR 19h26’11” 21’57”
78 192 KLEIVEN Njal Eivind Team Ringeriks – Kraft NOR 19h26’39” 22’25”
79 52 DOCKER Mitch Orica Greenedge AUS 19h26’55” 22’41”
80 15 THOMSON Jay MTN-Qhubeka RSA 19h27’05” 22’51”
81 203 ERLAND Andreas Team Sparebanken Sør NOR 19h28’20” 24’06”
82 142 BAEKHOJ HALVORSEN Emil Riwal Platform C.T. DEN 19h28’48” 24’34”
83 103 KERKHOF Tim Roompot Oranje Peloton NED 19h29’37” 25’23”
84 105 LOOIJ André Roompot Oranje Peloton NED 19h30’13” 25’59”
85 16 VENTER Jaco MTN-Qhubeka RSA 19h30’54” 26’40”
86 153 FAGLUM KARLSSON Marcus Team Tre Berg-Bianchi SWE 19h31’40” 27’26”
87 123 JACOBS Pieter Topsport Vlaanderen – Baloise BEL 19h31’52” 27’38”
88 191 NOR19950322 FORFANG Ole Team Ringeriks – Kraft NOR 19h31’59” 27’45”
89 193 KØRNER Max Emil Team Ringeriks – Kraft NOR 19h32’08” 27’54”
90 51 GBR19891001 BLYTHE Adam Orica Greenedge GBR 19h32’46” 28’32”
91 66 TRUSOV Nikolay Tinkoff – Saxo RUS 19h33’04” 28’50”
92 36 STEEGMANS Gert Trek Factory Team BEL 19h33’12” 28’58”
93 144 HERBÆK GRØN Martin Riwal Platform C.T. DEN 19h35’14” 31’00”
94 5 KOZONTCHUK Dmitry Team Katusha RUS 19h36’33” 32’19”
95 64 SAGAN Juraj Tinkoff – Saxo SVK 19h40’01” 35’47”
96 196 WORMSEN Kristoffer Sommer Team Ringeriks – Kraft NOR 19h40’07” 35’53”
97 163 GROENDAHL JANSEN Amund Team Joker NOR 19h40’18” 36’04”
98 111 CLANCY Stephen Team Novo Nordisk IRL 19h40’28” 36’14”
99 184 HAFSAS Marius Team FixIT.no NOR 19h41’41” 37’27”
100 116 WILLIAMS Christopher Team Novo Nordisk AUS 19h42’31” 38’17”
101 182 EIDSHEIM Fillip Team FixIT.no NOR 19h43’34” 39’20”
102 25 SUTTON Christopher Team Sky AUS 19h43’42” 39’28”
103 143 BROCHNER Nicolai Riwal Platform C.T. DEN 19h43’44” 39’30”
104 202 BUGGE Vegard Robinson Team Sparebanken Sør NOR 19h45’07” 40’53”
105 183 GJØLBERG Adrian Team FixIT.no NOR 19h46’12” 41’58”
106 146 OLLEGAARD Morten Riwal Platform C.T. DEN 19h46’14” 42’00”
107 135 SEYNAEVE Lander Wanty – Groupe Gobert BEL 19h46’14” ”
108 113 GLASSPOOL James Team Novo Nordisk AUS 19h48’52” 44’38”
109 12 DOUGALL Nick MTN-Qhubeka RSA 19h50’08” 45’54”
110 141 AISTRUP Nikola Riwal Platform C.T. DEN 19h52’05” 47’51”
111 115 VERSCHOOR Martijn Team Novo Nordisk NED 19h53’08” 48’54”
112 13 JIM Songezo MTN-Qhubeka RSA 19h54’50” 50’36”