Alberto Contador (Tinkoff-Saxo) odzyskał prowadzenie w klasyfikacji generalnej Giro d’Italia, dzięki bardzo dobrej jeździe indywidualnej na czas. Czternasty etap wygrał Vasiliy Kiryienka (Sky Team).
Za kolarzami bez wątpienia jedna z najcięższych czasówek ostatnich lat. Do pokonania było blisko 60 kilometrów w trudnych warunkach atmosferycznych. Dodatkowo w drugiej fazie dystansu, na zawodników czekało kilka podjazdów.
Najlepszy czas wykręcił Vasiliy Kiryienka. Białorusin na mecie uzyskał rezultat 1:17:52. Zbliżyć się do doświadczonego kolarza zdołali tylko Luis Leon Sanchez (Astana), który ze stratą 12 sekund był drugi. Na trzecim miejscu uplasował się Alberto Contador. Hiszpan stracił do dzisiejszego triumfatora tylko 14 sekund i w obliczu słabej postawy innych bohaterów wyścigu walczących o „generalkę”, odzyskał różową koszulkę!
Fabio Aru (Astana) stracił do Kiryienki ponad 3 minuty i w całym wyścigu traci do Contadora w 2 minuty i 28 sekund. Na trzecie miejsce awansował Andrey Amador (Movistar). Kostarykańczyk ma 3 minuty i 36 sekund straty.
Najlepiej z kolarzy CCC Sprandi Polkowice spisał się 21 na mecie Nikolay Mihaylov.
Wyniki:
1 Vasil KIRYIENKA BLR SKY 1:17:52
2 Luis Leon SANCHEZ GIL ESP AST 12
3 Alberto CONTADOR VELASCO ESP TCS 14
4 Patrick GRETSCH GER ALM 23
5 Steven KRUIJSWIJK NED TLJ +1:09
6 Tanel KANGERT EST AST +1:17
7 Jurgen VAN DEN BROECK BEL LTS +1:25
8 Fabio FELLINE ITA TFR +1:26
9 Tobias LUDVIGSSON SWE TGA +1:27
10 Luke DURBRIDGE AUS OGE +1:36
11 Kristof VANDEWALLE BEL TFR +1:41
12 Sylvain CHAVANEL FRA IAM +1:41
13 Leopold KONIG CZE SKY +1:44
14 Stef CLEMENT NED IAM +1:45
15 Andrey AMADOR BAKKAZAKOVA CRC MOV +1:48
16 Ryder HESJEDAL CAN TCG +1:58
17 Jon IZAGUIRRE INSAUSTI ESP MOV +2:08
18 Martijn KEIZER NED TLJ +2:16
19 Chad HAGA USA TGA +2:28
20 Maxime MONFORT BEL LTS +2:37
21 Nikolay MIHAYLOV BUL CCC +2:40
22 Sébastien REICHENBACH SUI IAM +2:43
23 Rigoberto URAN URAN COL EQS +2:45
24 Alexander PORSEV RUS KAT +2:47
25 Kanstantsin SIUTSOU BLR SKY +2:49
26 Christopher JUUL JENSEN DEN TCS +2:52
27 Manuele BOARO ITA TCS +2:53
28 Maarten TJALLINGII NED TLJ +2:59
29 Fabio ARU ITA AST +3:01
30 Pavel KOCHETKOV RUS KAT +3:08
31 Davide MALACARNE ITA AST +3:12
32 Michael HEPBURN AUS OGE +3:13
33 Damiano CARUSO ITA BMC +3:17
34 Silvan DILLIER SUI BMC +3:18
35 Maxim BELKOV RUS KAT +3:22
36 Diego ** ULISSI ITA LAM +3:27
37 Mikel NIEVE ITURALDE ESP SKY +3:32
38 Dario CATALDO ITA AST +3:34
39 Lars Ytting BAK DEN LTS +3:42
40 Rick FLENS NED TLJ +3:45
41 Hugo HOULE CAN ALM +3:45
42 Philippe GILBERT BEL BMC +3:45
43 Roman KREUZIGER CZE TCS +3:52
44 Stefano PIRAZZI ITA BAR +3:54
45 Diego ROSA ITA AST +3:56
46 Giovanni VISCONTI ITA MOV +3:57
47 Alexandre GENIEZ FRA FDJ +4:00
48 Marek RUTKIEWICZ POL CCC +4:09
49 Elia VIVIANI ITA SKY +4:12
50 Giacomo BERLATO ITA NIP +4:13
51 Maxime BOUET FRA EQS +4:14
52 Mikel LANDA MEANA ESP AST +4:14
53 Serghei TVETCOV ROU AND +4:17
54 Yury TROFIMOV RUS KAT +4:19
55 Richie PORTE AUS SKY +4:20
56 Brett LANCASTER AUS OGE +4:23
57 Branislau SAMOILAU BLR CCC +4:25
58 Anthony ROUX FRA FDJ +4:28
59 Mauro FINETTO ITA STH +4:28
60 Stig BROECKX BEL LTS +4:30
61 Sergey LAGUTIN RUS KAT +4:30
62 Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ COL ALM +4:34
63 Nathan BROWN USA TCG +4:35
64 Damiano CUNEGO ITA NIP +4:37
65 Ilnur ZAKARIN RUS KAT +4:54
66 Marcus BURGHARDT GER BMC +4:56
67 Matteo MONTAGUTI ITA ALM +4:57
68 Andrey ZEITS KAZ AST +4:57
69 Przemyslaw NIEMIEC POL LAM +5:03
70 Maciej PATERSKI POL CCC +5:04
71 Louis VERVAEKE BEL LTS +5:11
72 Murilo Antonio FISCHER BRA FDJ +5:15
73 Nick VAN DER LIJKE NED TLJ +5:15
74 Jérôme PINEAU FRA IAM +5:24
75 Axel DOMONT FRA ALM +5:35
76 Davide FORMOLO ITA TCG +5:39
77 Franco PELLIZOTTI ITA AND +5:40
78 Paolo TIRALONGO ITA AST +5:41
79 Davide VILLELLA ITA TCG +5:43
80 Rinaldo NOCENTINI ITA ALM +5:53
81 Simon CLARKE AUS OGE +5:57
82 Amaël MOINARD FRA BMC +6:01
83 Sebastian HENAO GOMEZ COL SKY +6:04
84 Francesco GAVAZZI ITA STH +6:06
85 Jonathan MONSALVE VEN STH +6:06
86 Alan MARANGONI ITA TCG +6:12
87 Jesus HERRADA LOPEZ ESP MOV +6:13
88 Eduard Michael GROSU ROU NIP +6:17
89 Salvatore PUCCIO ITA SKY +6:23
90 Jan POLANC SLO LAM +6:23
91 Marco FRAPPORTI ITA AND +6:32
92 Gianfranco ZILIOLI ITA AND +6:33
93 Brent BOOKWALTER USA BMC +6:35
94 Tom Jelte SLAGTER NED TCG +6:36
95 Bertjan LINDEMAN NED TLJ +6:38
96 Matteo TOSATTO ITA TCS +6:39
97 Fumiyuki BEPPU JPN TFR +6:40
98 Heinrich HAUSSLER AUS IAM +6:46
99 Darwin ATAPUMA HURTADO COL BMC +6:50
100 Ivan ROVNY RUS TCS +6:55
101 Calvin WATSON AUS TFR +7:00
102 Hubert DUPONT FRA ALM +7:00
103 Grega BOLE SLO CCC +7:01
104 Matteo BUSATO ITA STH +7:02
105 Francis MOUREY FRA FDJ +7:05
106 Jussi VEIKKANEN FIN FDJ +7:06
107 Elia FAVILLI ITA STH +7:06
108 Juan Jose LOBATO DEL VALLE ESP MOV +7:13
109 Ivan BASSO ITA TCS +7:14
110 Manuele MORI ITA LAM +7:17
111 Iljo KEISSE BEL EQS +7:19
112 Michael ROGERS AUS TCS +7:22
113 Marco COLEDAN ITA TFR +7:27
114 Lukasz OWSIAN POL CCC +7:29
115 Fabio SILVESTRE POR TFR +7:30
116 Sergio Miguel MOREIRA PAULINHO POR TCS +7:40
117 Clement CHEVRIER FRA IAM +7:40
118 Sergei CHERNETSKI RUS KAT +7:41
119 Moreno HOFLAND NED TLJ +7:45
120 David DE LA CRUZ MELGAREJO ESP EQS +7:46
121 Julien BERARD FRA ALM +7:49
122 Eugenio ALAFACI ITA TFR +7:56
123 Tom STAMSNIJDER NED TGA +7:56
124 Giacomo NIZZOLO ITA TFR +8:08
125 Janier Alexis ACEVEDO COLLE COL TCG +8:13
126 Pieter WEENING NED OGE +8:13
127 Boy VAN POPPEL NED TFR +8:14
128 Benat INTXAUSTI ELORRIAGA ESP MOV +8:19
129 Simon GESCHKE GER TGA +8:20
130 Enrico BATTAGLIN ITA BAR +8:24
131 Arnaud COURTEILLE FRA FDJ +8:27
132 Sander ARMEE BEL LTS +8:27
133 Edoardo ZARDINI ITA BAR +8:32
134 Sacha MODOLO ITA LAM +8:35
135 Pier Paolo DE NEGRI ITA NIP +8:37
136 Adam HANSEN AUS LTS +8:37
137 Fabio SABATINI ITA EQS +8:43
138 Eugert ZHUPA ALB STH +8:44
139 Ruben FERNANDEZ ESP MOV +8:45
140 Alessandro BISOLTI ITA NIP +8:56
141 Bert DE BACKER BEL TGA +9:08
142 Jhoan Esteban CHAVES RUBIO COL OGE +9:12
143 Alessandro MALAGUTI ITA NIP +9:15
144 Thomas DANIELSON USA TCG +9:15
145 Bartlomiej MATYSIAK POL CCC +9:16
146 Riccardo STACCHIOTTI ITA NIP +9:19
147 Oscar GATTO ITA AND +9:24
148 Petr VAKOC CZE EQS +9:25
149 Rick ZABEL GER BMC +9:32
150 Maximiliano Ariel RICHEZE ARG LAM +9:37
151 Cédric PINEAU FRA FDJ +9:38
152 Luca PAOLINI ITA KAT +9:39
153 Sylwester SZMYD POL CCC +9:39
154 Kévin REZA FRA FDJ +9:43
155 Luca CHIRICO ITA BAR +9:48
156 Simone STORTONI ITA AND +9:48
157 Enrico BARBIN ITA BAR +9:53
158 Cheng JI CHN TGA +9:54
159 Nicola BOEM ITA BAR +9:55
160 Andre Fernando S. Martins CARDOSO POR TCG +9:58
161 Francesco Manuel BONGIORNO ITA BAR +10:08
162 Tsgabu Gebremaryam GRMAY ETH LAM +10:09
163 Sonny COLBRELLI ITA BAR +10:10
164 Caleb FAIRLY USA TGA +10:16
165 Alessandro PETACCHI ITA STH +10:18
166 Davide APPOLLONIO ITA AND +10:23
167 Marco BANDIERA ITA AND +10:29
168 Roger KLUGE GER IAM +10:34
169 Roberto FERRARI ITA LAM +10:39
170 Igor ANTON HERNANDEZ ESP MOV +10:41
171 Gang XU CHN LAM +10:57
172 Nikias ARNDT GER TGA +11:14
173 Dayer Uberney QUINTANA ROJAS COL MOV +11:21
174 Sam BEWLEY NZL OGE +11:41
175 Aleksejs SARAMOTINS LAT IAM +11:56
176 Kenny ELISSONDE FRA FDJ +12:21
177 Nicola RUFFONI ITA BAR +12:34
178 Bernhard EISEL AUT SKY +12:48
179 Luka MEZGEC SLO TGA +14:39
DNS Greg HENDERSON NZL LTS
DNS André GREIPEL GER LTS
DNS Tom BOONEN BEL EQS
DNS Michael MATTHEWS AUS OGE
Klasyfikacja generalna:
1 Alberto CONTADOR VELASCO ESP TCS 55:39:00
2 Fabio ARU ITA AST +2:28
3 Andrey AMADOR BAKKAZAKOVA CRC MOV +3:36
4 Rigoberto URAN URAN COL EQS +4:14
5 Jurgen VAN DEN BROECK BEL LTS +4:17
6 Dario CATALDO ITA AST +4:50
7 Mikel LANDA MEANA ESP AST +4:55
8 Damiano CARUSO ITA BMC +4:56
9 Roman KREUZIGER CZE TCS +4:57
10 Leopold KONIG CZE SKY +5:35
11 Maxime MONFORT BEL LTS +6:01
12 Giovanni VISCONTI ITA MOV +6:04
13 Yury TROFIMOV RUS KAT +7:01
14 Damiano CUNEGO ITA NIP +7:47
15 Ryder HESJEDAL CAN TCG +8:05
16 Alexandre GENIEZ FRA FDJ +8:13
17 Richie PORTE AUS SKY +8:52
18 Jon IZAGUIRRE INSAUSTI ESP MOV +8:55
19 Davide FORMOLO ITA TCG +9:05
20 Amaël MOINARD FRA BMC +10:52
21 Steven KRUIJSWIJK NED TLJ +11:03
22 Mikel NIEVE ITURALDE ESP SKY +11:21
23 Darwin ATAPUMA HURTADO COL BMC +12:45
24 Tanel KANGERT EST AST +15:51
25 Paolo TIRALONGO ITA AST +20:05
26 Diego ROSA ITA AST +23:31
27 Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ COL ALM +25:01
28 Luis Leon SANCHEZ GIL ESP AST +33:28
29 Andre Fernando S. Martins CARDOSO POR TCG +38:00
30 Michael ROGERS AUS TCS +38:01
31 Sébastien REICHENBACH SUI IAM +38:47
32 Pavel KOCHETKOV RUS KAT +42:07
33 Stef CLEMENT NED IAM +42:19
34 Benat INTXAUSTI ELORRIAGA ESP MOV +42:27
35 Philippe GILBERT BEL BMC +48:27
36 Przemyslaw NIEMIEC POL LAM +50:03
37 Stefano PIRAZZI ITA BAR +50:31
38 Jonathan MONSALVE VEN STH +51:56
39 Jhoan Esteban CHAVES RUBIO COL OGE +52:14
40 Martijn KEIZER NED TLJ +54:01
41 Franco PELLIZOTTI ITA AND +54:22
42 Jan POLANC SLO LAM +55:21
43 Diego ** ULISSI ITA LAM +1:01:26
44 Mauro FINETTO ITA STH +1:02:33
44 Fabio FELLINE ITA TFR +1:02:33
46 Branislau SAMOILAU BLR CCC +1:05:27
47 Andrey ZEITS KAZ AST +1:06:06
48 Ilnur ZAKARIN RUS KAT +1:06:09
49 Kanstantsin SIUTSOU BLR SKY +1:07:17
50 Simon CLARKE AUS OGE +1:07:34
51 Francesco GAVAZZI ITA STH +1:09:40
52 Francesco Manuel BONGIORNO ITA BAR +1:10:25
53 Sergey LAGUTIN RUS KAT +1:11:26
54 Matteo MONTAGUTI ITA ALM +1:11:33
55 Silvan DILLIER SUI BMC +1:11:53
56 Grega BOLE SLO CCC +1:12:47
57 Sylvain CHAVANEL FRA IAM +1:13:44
58 Ivan BASSO ITA TCS +1:14:16
59 Maxime BOUET FRA EQS +1:15:10
60 Francis MOUREY FRA FDJ +1:16:13
61 Igor ANTON HERNANDEZ ESP MOV +1:17:32
62 David DE LA CRUZ MELGAREJO ESP EQS +1:19:25
63 Kenny ELISSONDE FRA FDJ +1:21:02
64 Sebastian HENAO GOMEZ COL SKY +1:23:01
65 Alessandro BISOLTI ITA NIP +1:23:10
66 Simon GESCHKE GER TGA +1:23:38
67 Simone STORTONI ITA AND +1:25:32
68 Sylwester SZMYD POL CCC +1:25:59
69 Jesus HERRADA LOPEZ ESP MOV +1:27:07
70 Salvatore PUCCIO ITA SKY +1:27:55
71 Hubert DUPONT FRA ALM +1:30:24
72 Tom Jelte SLAGTER NED TCG +1:32:24
73 Maciej PATERSKI POL CCC +1:32:27
74 Enrico BATTAGLIN ITA BAR +1:32:33
75 Manuele MORI ITA LAM +1:34:18
76 Manuele BOARO ITA TCS +1:35:29
77 Axel DOMONT FRA ALM +1:37:16
78 Tsgabu Gebremaryam GRMAY ETH LAM +1:37:25
79 Nathan BROWN USA TCG +1:39:16
80 Davide VILLELLA ITA TCG +1:39:30
81 Marcus BURGHARDT GER BMC +1:40:31
82 Vasil KIRYIENKA BLR SKY +1:40:45
83 Clement CHEVRIER FRA IAM +1:41:17
84 Sander ARMEE BEL LTS +1:42:20
85 Thomas DANIELSON USA TCG +1:43:06
86 Patrick GRETSCH GER ALM +1:43:30
87 Tobias LUDVIGSSON SWE TGA +1:43:56
88 Adam HANSEN AUS LTS +1:44:30
89 Kristof VANDEWALLE BEL TFR +1:45:07
90 Davide MALACARNE ITA AST +1:45:40
91 Gianfranco ZILIOLI ITA AND +1:45:58
92 Ruben FERNANDEZ ESP MOV +1:47:26
93 Brent BOOKWALTER USA BMC +1:49:12
94 Juan Jose LOBATO DEL VALLE ESP MOV +1:52:35
95 Luca PAOLINI ITA KAT +1:53:49
96 Giacomo BERLATO ITA NIP +1:54:18
97 Edoardo ZARDINI ITA BAR +1:54:29
98 Chad HAGA USA TGA +1:54:38
99 Elia FAVILLI ITA STH +1:54:49
100 Rinaldo NOCENTINI ITA ALM +1:56:52
101 Sonny COLBRELLI ITA BAR +1:57:56
102 Marek RUTKIEWICZ POL CCC +1:58:30
103 Anthony ROUX FRA FDJ +1:58:33
104 Matteo TOSATTO ITA TCS +2:01:27
105 Pieter WEENING NED OGE +2:02:50
106 Enrico BARBIN ITA BAR +2:04:12
107 Janier Alexis ACEVEDO COLLE COL TCG +2:04:36
108 Fabio SABATINI ITA EQS +2:05:09
109 Marco FRAPPORTI ITA AND +2:05:53
110 Sergio Miguel MOREIRA PAULINHO POR TCS +2:07:01
111 Luke DURBRIDGE AUS OGE +2:07:13
112 Bertjan LINDEMAN NED TLJ +2:07:37
113 Lars Ytting BAK DEN LTS +2:07:39
114 Cédric PINEAU FRA FDJ +2:08:32
115 Luca CHIRICO ITA BAR +2:08:37
116 Heinrich HAUSSLER AUS IAM +2:10:41
117 Petr VAKOC CZE EQS +2:11:46
118 Pier Paolo DE NEGRI ITA NIP +2:11:49
119 Davide APPOLLONIO ITA AND +2:12:38
120 Alessandro PETACCHI ITA STH +2:13:15
121 Kévin REZA FRA FDJ +2:13:28
122 Hugo HOULE CAN ALM +2:14:33
123 Nick VAN DER LIJKE NED TLJ +2:18:15
124 Maximiliano Ariel RICHEZE ARG LAM +2:18:48
125 Elia VIVIANI ITA SKY +2:19:14
126 Matteo BUSATO ITA STH +2:19:24
127 Julien BERARD FRA ALM +2:19:37
128 Sergei CHERNETSKI RUS KAT +2:19:39
129 Sacha MODOLO ITA LAM +2:20:07
130 Arnaud COURTEILLE FRA FDJ +2:21:01
131 Maarten TJALLINGII NED TLJ +2:21:03
132 Fumiyuki BEPPU JPN TFR +2:21:27
133 Maxim BELKOV RUS KAT +2:21:52
134 Dayer Uberney QUINTANA ROJAS COL MOV +2:22:34
135 Lukasz OWSIAN POL CCC +2:24:39
136 Murilo Antonio FISCHER BRA FDJ +2:25:30
137 Sam BEWLEY NZL OGE +2:27:19
138 Brett LANCASTER AUS OGE +2:29:28
139 Roberto FERRARI ITA LAM +2:30:29
140 Alexander PORSEV RUS KAT +2:30:51
141 Alan MARANGONI ITA TCG +2:32:15
142 Giacomo NIZZOLO ITA TFR +2:32:22
143 Luka MEZGEC SLO TGA +2:32:41
144 Caleb FAIRLY USA TGA +2:33:02
145 Ivan ROVNY RUS TCS +2:33:12
146 Eugenio ALAFACI ITA TFR +2:34:17
147 Moreno HOFLAND NED TLJ +2:34:25
148 Christopher JUUL JENSEN DEN TCS +2:38:51
149 Gang XU CHN LAM +2:39:52
150 Nikolay MIHAYLOV BUL CCC +2:40:11
151 Bartlomiej MATYSIAK POL CCC +2:40:18
152 Rick ZABEL GER BMC +2:41:01
153 Serghei TVETCOV ROU AND +2:41:20
154 Jérôme PINEAU FRA IAM +2:41:58
155 Iljo KEISSE BEL EQS +2:44:00
156 Fabio SILVESTRE POR TFR +2:44:54
157 Rick FLENS NED TLJ +2:47:06
158 Bernhard EISEL AUT SKY +2:47:07
159 Nikias ARNDT GER TGA +2:48:08
160 Boy VAN POPPEL NED TFR +2:49:26
161 Louis VERVAEKE BEL LTS +2:53:02
162 Stig BROECKX BEL LTS +2:54:05
163 Nicola RUFFONI ITA BAR +2:55:05
164 Calvin WATSON AUS TFR +2:55:31
165 Riccardo STACCHIOTTI ITA NIP +2:55:45
166 Eduard Michael GROSU ROU NIP +2:57:06
167 Jussi VEIKKANEN FIN FDJ +2:59:09
168 Alessandro MALAGUTI ITA NIP +3:01:25
169 Bert DE BACKER BEL TGA +3:01:58
170 Tom STAMSNIJDER NED TGA +3:02:04
171 Nicola BOEM ITA BAR +3:03:04
172 Eugert ZHUPA ALB STH +3:04:09
173 Marco BANDIERA ITA AND +3:04:16
174 Oscar GATTO ITA AND +3:07:56
175 Michael HEPBURN AUS OGE +3:07:59
176 Cheng JI CHN TGA +3:10:12
177 Roger KLUGE GER IAM +3:10:26
178 Marco COLEDAN ITA TFR +3:22:09
179 Aleksejs SARAMOTINS LAT IAM +3:22:20
Fot: Giro d’Italia
Giro nie ma co się równać z Tour de France… W sumie to tylko Contador i Uran są liderami swoich zespołów. Tylko, że Uran w Ettixie nie istnieje.
Froome, Quintana, Valverde, Nibali, Purito czy Bardet walą na TdF…
Contador ośmieszył dziś Porta i Aru…