Zwycięstwem Pawła Bernasa zakończył się sobotni wyścig Visegrad 4 Bicycle Race – GP Czech Republic. Jest to już szósty triumf niespełna 25 letniego zawodnika w tym sezonie.

Pierwsza odsłona cyklu wyścigów jednodniowych, odbyła się na pagórkowatej trasie w okolicach miejscowości Kyjov. Na kolarzy czekało 9 podjazdów, z których każdy wznosił się o około 100 metrów w pionie. Po serii ataków z peletonu, stosunkowo szybko na czele uformowała się trzyosobowa grupka w składzie Jan Svorada (puskinak.cz), Janos Pelican (Utensilnord) i Michael Gaubitzer (Duratec SKR). Niedługo potem, w związku ze spadkiem przewagi poniżej minuty, do czołówki przeskoczyło 11 kolejnych kolarzy, wśród których był m.in. Tomasz Mickiewicz (ActiveJet). Niestety, cała akcja została dość szybko skasowana.

Wraz ze zjechaniem się całego peletonu, kolejni zawodnicy próbowali odjazdów, jednak peleton starał się jak najszybciej studzić zapędy harcowników. Ważną rolę odgrywał wiatr, który bardzo utrudniał jazdę w małej grupce. Oderwać udało się dopiero czwórce w składzie Frantisek Sisr (Dukla Praha), Jacek Morajko (Wibatech – Fuji), Paweł Franczak (ActiveJet) i Oleksandr Prevar (Kolss – BDC). Kontrataku próbował później Paweł Cieślik (Whirlpool – Author), który zawisł pomiędzy czołówką, a grupą zasadniczą.

Niezadowoleni z zaistniałej sytuacji byli kolarze CCC Sprandi Polkowice, którzy startowali w dwóch różnych zespołach – reprezentacjach Polski i Czech. Sytuacje kontrolowali jednak kolarze ActiveJet, którzy wydawali się być najsilniejszą drużyną na trasie. Znaczny wkład w skasowanie ucieczki mieli także zawodnicy zespołu Whirlpool – Author.

Na około 15 kilometrów przed metą rozpoczęła się prawdziwa walka o zwycięstwo w wyścigu. Żaden z faworytów nie chciał przegapić odpowiedniego momentu do ataku, co zaowocowało znacznym wzrostem tempa. Swojej szansy próbowali między innymi Tomas Koudela i Michał Podlaski. Ostatecznie, jako pierwszy linię mety przekroczył Paweł Bernas (ActiveJet), który w końcówce pokonał Jiri Polonickyego (Whirlpool – Author) i Oleksandra Polivodę (Kolss – BDC).

Bez wątpienia jest to znakomity sezon niespełna 25 letniego zawodnika. Po doskonałych występach w etapówkach w Portugalii i wygranej w „Grodach”, przyszedł czas na wyścig jednodniowy. Jeśli tylko utrzyma on świetną formę, będzie z pewnością jednym z faworytów czerwcowych mistrzostw Polski.

Top 10:

1. Paweł Bernas (ActiveJet Team)
2. Jiri Polnicky (Whirpool-Author)
3. Oleksandr Polivoda (Kolss-BDC)
4. Dariusz Batek (Wibatech Fuji Żory)
5. Florian Bissinger (WSA-Greenlife)
6.
7. Martin Hunal (Whirpool-Author)
8. Jan Hirt (CCC Sprandi Polkowice)
9. Tomas Koudela (SKC Tufo Prostejov)
10. Michał Podlaski (ActiveJet Team)

 

Dawid Gruntkowski

Foto: www.roadcycling.cz