Toms Skujinš (Hincapie Racing Team) wygrał po samotnym ataku trzeci etap wyścigu w Kalifornii! Łotysz został także nowym liderem.

Po dwóch dniach dla sprinterów dzisiaj w Amgen Tour of California zaczęły się górki. Etap ze startem i metą w San Jose liczył niespeła 170 kilometrów. Zawodnicy musieli pokonać sześć podjazdów, w tym Mount Hamilton.

kalifornia 3 etapJazdy w mniejszym gronie postanowili spróbować: Daniel Oss (BMC Racing Team), Roy Curvers (Giant – Alpecin), Travis Meyer (Drapac Professional Cycling), Jonathan Clarke (UnitedHealthcare), Oscar Clark i Toms Skujinš (obaj Hincapie Racing Team) i Evan Huffman (Team SmartStop).

Na podjeździe pod Mount Hamilton ucieczka się podzieliła. Na czele kręcił Łotysz Skujinš, za nim byli Clarke i Oss. Zawodnik Hincapie doskonale radził sobie z kolejnymi kilometrami i powiększał przewagę nad tą dwójką i peletonem. Łotysz miał tylko 42 sekundy straty w generalce i spore szanse na dublet. 16 kilometrów przed metą Oss tracił ponad 2. minuty, kolejną minutę Clarke, a mocno uszczuplony peleton niespełna 4. minuty.

10 kilometrów przed metą na czele był tylko Skujinš, któremu z przewagi zostały tylko 3. minuty. Grupka liderów przyspieszała, ale zawodnik ekipy Hincapie nie dał się im dogonić, notując największy sukces w swojej karierze. Drugi na mecie Peter Sagan (Tinkoff – Saxo) stracił ponad minutę i Łotysz został także liderem Amgen Tour of California! Podium etapowe uzupełnił Julian Alaphilippe (Etixx – Quick Step).

Niestety z wyścigu wycofał się jedyny Polak – Maciej Bodnar (Tinkoff – Saxo).

Wyniki trzeciego etapu :

1 Toms SKUJINS HINCAPIE RACING TEAM 4:33:10
2 Peter SAGAN TINKOFF – SAXO 0:01:06
3 Julian ALAPHILIPPE ETIXX – QUICK STEP 0:01:06
4 Daniel Alexander JARAMILLO DIEZ JAMIS – HAGENS BERMAN 0:01:06
5 Danilo WYSS BMC RACING TEAM 0:01:09
6 Robert GESINK TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:01:09
7 Sergio Luis HENAO MONTOYA TEAM SKY 0:01:09
8 Michael WOODS OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES 0:01:09
9 Lawson CRADDOCK TEAM GIANT – ALPECIN 0:01:09
10 Joseph Lloyd DOMBROWSKI TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:01:09
11 Dion SMITH HINCAPIE RACING TEAM 0:01:09
12 Ben HERMANS BMC RACING TEAM 0:01:09
13 Joseph ROSSKOPF BMC RACING TEAM 0:01:09
14 Haimar ZUBELDIA AGIRRE TREK FACTORY RACING 0:01:09
15 Rob BRITTON TEAM SMARTSTOP 0:01:09
16 Phillip GAIMON OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES 0:01:09
17 Riccardo ZOIDL TREK FACTORY RACING 0:01:09
18 Peter KENNAUGH TEAM SKY 0:01:09
19 * Tao GEOGHEGAN HART AXEON CYCLING TEAM 0:01:09
20 Benjamin KING TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:01:09
21 * Manuel SENNI BMC RACING TEAM 0:01:09
22 Matthew BUSCHE TREK FACTORY RACING 0:01:09
23 Janez BRAJKOVIC UNITEDHEALTHCARE CYCLING TEAM 0:01:09
24 * Jay MCCARTHY TINKOFF – SAXO 0:01:09
25 * James ORAM AXEON CYCLING TEAM 0:01:18
26 Lachlan NORRIS DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:01:18
27 Carter JONES TEAM GIANT – ALPECIN 0:01:25
28 Ian BOSWELL TEAM SKY 0:01:35
29 Christian KNEES TEAM SKY 0:01:39
30 Laurent DIDIER TREK FACTORY RACING 0:01:57
31 Philip DEIGNAN TEAM SKY 0:01:57
32 Gregory OBANDO BRENES JAMIS – HAGENS BERMAN 0:02:16
33 * Ruben GUERREIRO AXEON CYCLING TEAM 0:03:39
34 Alex HOWES TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:04:45
35 Michael SCHÄR BMC RACING TEAM 0:04:45
36 Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ TINKOFF – SAXO 0:04:45
37 * Jasper STUYVEN TREK FACTORY RACING 0:06:05
38 Chris BUTLER TEAM SMARTSTOP 0:06:34
39 Laurens TEN DAM TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:07:25
40 Daniel OSS BMC RACING TEAM 0:07:45
41 * Gregory DANIEL AXEON CYCLING TEAM 0:08:00
42 Jacques JANSE VAN RENSBURG MTN – QHUBEKA 0:08:10
43 Travis MCCABE TEAM SMARTSTOP 0:08:54
44 * Ruben ZEPUNTKE TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:12:23
45 Gavin MANNION JELLY BELLY P/B MAXXIS 0:12:23
46 Jonathan CLARKE UNITEDHEALTHCARE CYCLING TEAM 0:13:42
47 Xabier ZANDIO ECHAIDE TEAM SKY 0:14:26
48 Danny PATE TEAM SKY 0:14:26
49 Alexander BRAICO JELLY BELLY P/B MAXXIS 0:14:28
50 Evan HUFFMAN TEAM SMARTSTOP 0:15:19
51 Oscar CLARK HINCAPIE RACING TEAM 0:15:19
52 Jos VAN EMDEN TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:16:07
53 * Daniel EATON AXEON CYCLING TEAM 0:16:07
54 * Logan OWEN AXEON CYCLING TEAM 0:16:07
55 Lucas Sebastian HAEDO JAMIS – HAGENS BERMAN 0:16:07
56 Markel IRIZAR ARANBURU TREK FACTORY RACING 0:16:07
57 Matthew Harley GOSS MTN – QHUBEKA 0:16:07
58 John MURPHY UNITEDHEALTHCARE CYCLING TEAM 0:16:07
59 Guillaume VAN KEIRSBULCK ETIXX – QUICK STEP 0:16:07
60 * Nicolae TANOVITCHII JELLY BELLY P/B MAXXIS 0:16:07
61 Daniel TEKLEHAIMANOT MTN – QHUBEKA 0:16:07
62 Roy CURVERS TEAM GIANT – ALPECIN 0:16:07
63 Andzs FLAKSIS HINCAPIE RACING TEAM 0:16:07
64 Javier MEGIAS LEAL TEAM NOVO NORDISK 0:16:07
65 * Robin CARPENTER HINCAPIE RACING TEAM 0:16:07
66 Will ROUTLEY OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES 0:16:07
67 * Lachlan David MORTON JELLY BELLY P/B MAXXIS 0:16:07
68 * Geoffrey CURRAN AXEON CYCLING TEAM 0:16:07
69 Daniel SUMMERHILL UNITEDHEALTHCARE CYCLING TEAM 0:16:07
70 Daniele BENNATI TINKOFF – SAXO 0:16:31
71 Koen DE KORT TEAM GIANT – ALPECIN 0:21:01
72 Zico WAEYTENS TEAM GIANT – ALPECIN 0:21:01
73 Yves LAMPAERT ETIXX – QUICK STEP 0:21:01
74 Joonas HENTTALA TEAM NOVO NORDISK 0:21:01
75 Andrea PERON TEAM NOVO NORDISK 0:21:01
76 Johann VAN ZYL MTN – QHUBEKA 0:21:01
77 Stijn DEVOLDER TREK FACTORY RACING 0:21:01
78 Fred RODRIGUEZ JELLY BELLY P/B MAXXIS 0:21:01
79 * Charles PLANET TEAM NOVO NORDISK 0:21:01
80 * Mike TEUNISSEN TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:21:01
81 * Jordan KERBY DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:21:01
82 * Danny VAN POPPEL TREK FACTORY RACING 0:21:01
83 Guillaume BOIVIN OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES 0:21:01
84 Eric MARCOTTE TEAM SMARTSTOP 0:21:01
85 Edward KING TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:21:01
86 Tyler FARRAR MTN – QHUBEKA 0:21:01
87 Tom ZIRBEL OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES 0:21:01
88 Jean-Pierre DRUCKER BMC RACING TEAM 0:21:01
89 Thierry HUPOND TEAM GIANT – ALPECIN 0:21:01
90 David LOZANO RIBA TEAM NOVO NORDISK 0:21:01
91 Maarten WYNANTS TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:21:01
92 Luis ROMERO AMARAN JAMIS – HAGENS BERMAN 0:21:01
93 Dennis VAN WINDEN TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:21:01
94 Tom VAN ASBROECK TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:21:01
95 Sep VANMARCKE TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:21:01
96 Stephen LEECE JAMIS – HAGENS BERMAN 0:21:01
97 Robert SWEETING TEAM SMARTSTOP 0:21:01
98 Mark RENSHAW ETIXX – QUICK STEP 0:21:01
99 Kevin DE MESMAEKER TEAM NOVO NORDISK 0:21:01
100 Carson MILLER JAMIS – HAGENS BERMAN 0:21:01
101 Travis LIVERMON TEAM SMARTSTOP 0:21:01
102 Matt BRAMMEIER MTN – QHUBEKA 0:21:01
103 Mark CAVENDISH ETIXX – QUICK STEP 0:21:01
104 Jure KOCJAN TEAM SMARTSTOP 0:21:01
105 Joseph SCHMALZ HINCAPIE RACING TEAM 0:21:01
106 * Kristoffer SKJERPING TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:21:01
107 Joseph LEWIS HINCAPIE RACING TEAM 0:21:01
108 * Tanner PUTT UNITEDHEALTHCARE CYCLING TEAM 0:21:01
109 * Justin OIEN AXEON CYCLING TEAM 0:21:01
110 * Lasse Norman HANSEN TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:21:01
111 Darren LAPTHORNE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:21:01
112 * Campbell FLAKEMORE BMC RACING TEAM 0:21:01
113 Matteo TRENTIN ETIXX – QUICK STEP 0:21:01
114 Michael MORKOV TINKOFF – SAXO 0:21:01
115 Steve FISHER JELLY BELLY P/B MAXXIS 0:21:01
116 Martijn VERSCHOOR TEAM NOVO NORDISK 0:21:56
117 Martin KOHLER DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:21:56
118 Travis MEYER DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:21:56
119 Jesse ANTHONY OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES 0:21:56
120 Kiel REIJNEN UNITEDHEALTHCARE CYCLING TEAM 0:21:56
121 Gerald CIOLEK MTN – QHUBEKA 0:21:56
122 Martin VELITS ETIXX – QUICK STEP 0:21:56
123 Thomas SOLADAY OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES 0:21:56
124 David WILLIAMS JAMIS – HAGENS BERMAN 0:21:56
125 Daniele RATTO UNITEDHEALTHCARE CYCLING TEAM 0:21:56
126 Stijn VANDENBERGH ETIXX – QUICK STEP 0:21:56
127 Jacob RATHE JELLY BELLY P/B MAXXIS 0:21:56
128 Nathan EARLE TEAM SKY 0:22:32
129 Eric YOUNG OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES 0:26:47
130 Matti BRESCHEL TINKOFF – SAXO 0:26:47
131 * Johnathan FRETER JELLY BELLY P/B MAXXIS 0:26:47
132 William CLARKE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:27:49
133 Graeme BROWN DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:27:49
134 Wouter WIPPERT DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:28:19
Theo BOS MTN – QHUBEKA Abandon
Maciej BODNAR TINKOFF – SAXO Abandon
* Michael KOLÁR TINKOFF – SAXO Abandon
Marco CANOLA UNITEDHEALTHCARE CYCLING TEAM Abandon
* Scott AMBROSE TEAM NOVO NORDISK Abandon
Warren BARGUIL TEAM GIANT – ALPECIN Non Partant
Tyler MAGNER HINCAPIE RACING TEAM Non Partant

Klasyfikacja generalna po trzecim etapie :
1 Toms SKUJINS HINCAPIE RACING TEAM 14:04:01
2 Peter SAGAN TINKOFF – SAXO 0:00:32
3 Rob BRITTON TEAM SMARTSTOP 0:00:43
4 Julian ALAPHILIPPE ETIXX – QUICK STEP 0:00:44
5 Daniel Alexander JARAMILLO DIEZ JAMIS – HAGENS BERMAN 0:00:44
6 Dion SMITH HINCAPIE RACING TEAM 0:00:47
7 Robert GESINK TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:00:47
8 Ben HERMANS BMC RACING TEAM 0:00:47
9 Lawson CRADDOCK TEAM GIANT – ALPECIN 0:00:47
10 Jay MCCARTHY TINKOFF – SAXO 0:00:47
11 Peter KENNAUGH TEAM SKY 0:00:47
12 Michael WOODS OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES 0:00:47
13 Janez BRAJKOVIC UNITEDHEALTHCARE CYCLING TEAM 0:00:47
14 Joseph ROSSKOPF BMC RACING TEAM 0:00:47
15 Sergio Luis HENAO MONTOYA TEAM SKY 0:00:47
16 Danilo WYSS BMC RACING TEAM 0:00:47
17 Phillip GAIMON OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES 0:00:47
18 Joseph Lloyd DOMBROWSKI TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:00:47
19 Haimar ZUBELDIA AGIRRE TREK FACTORY RACING 0:00:47
20 * Manuel SENNI BMC RACING TEAM 0:00:47
21 * Tao GEOGHEGAN HART AXEON CYCLING TEAM 0:00:47
22 Riccardo ZOIDL TREK FACTORY RACING 0:00:47
23 Benjamin KING TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:00:47
24 Matthew BUSCHE TREK FACTORY RACING 0:00:47
25 Lachlan NORRIS DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:00:56
26 Carter JONES TEAM GIANT – ALPECIN 0:01:03
27 Ian BOSWELL TEAM SKY 0:01:13
28 Christian KNEES TEAM SKY 0:01:17
29 Philip DEIGNAN TEAM SKY 0:01:35
30 Laurent DIDIER TREK FACTORY RACING 0:01:35
31 * James ORAM AXEON CYCLING TEAM 0:01:38
32 Gregory OBANDO BRENES JAMIS – HAGENS BERMAN 0:01:54
33 * Ruben GUERREIRO AXEON CYCLING TEAM 0:03:17
34 Alex HOWES TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:04:23
35 Michael SCHÄR BMC RACING TEAM 0:04:23
36 * Jasper STUYVEN TREK FACTORY RACING 0:05:43
37 Laurens TEN DAM TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:07:03
38 * Gregory DANIEL AXEON CYCLING TEAM 0:08:00
39 Jacques JANSE VAN RENSBURG MTN – QHUBEKA 0:08:10
40 Travis MCCABE TEAM SMARTSTOP 0:08:32
41 Daniel OSS BMC RACING TEAM 0:09:02
42 Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ TINKOFF – SAXO 0:10:47
43 Chris BUTLER TEAM SMARTSTOP 0:11:06
44 Gavin MANNION JELLY BELLY P/B MAXXIS 0:12:01
45 * Ruben ZEPUNTKE TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:12:23
46 Jonathan CLARKE UNITEDHEALTHCARE CYCLING TEAM 0:13:42
47 Danny PATE TEAM SKY 0:14:04
48 Alexander BRAICO JELLY BELLY P/B MAXXIS 0:14:06
49 Oscar CLARK HINCAPIE RACING TEAM 0:14:57
50 * Robin CARPENTER HINCAPIE RACING TEAM 0:15:36
51 Markel IRIZAR ARANBURU TREK FACTORY RACING 0:15:39
52 John MURPHY UNITEDHEALTHCARE CYCLING TEAM 0:15:45
53 Lucas Sebastian HAEDO JAMIS – HAGENS BERMAN 0:15:45
54 * Logan OWEN AXEON CYCLING TEAM 0:15:45
55 Javier MEGIAS LEAL TEAM NOVO NORDISK 0:15:45
56 Roy CURVERS TEAM GIANT – ALPECIN 0:15:45
57 Daniel SUMMERHILL UNITEDHEALTHCARE CYCLING TEAM 0:15:45
58 Daniel TEKLEHAIMANOT MTN – QHUBEKA 0:15:45
59 * Daniel EATON AXEON CYCLING TEAM 0:15:45
60 Andzs FLAKSIS HINCAPIE RACING TEAM 0:15:45
61 Matthew Harley GOSS MTN – QHUBEKA 0:15:45
62 * Lachlan David MORTON JELLY BELLY P/B MAXXIS 0:15:45
63 * Geoffrey CURRAN AXEON CYCLING TEAM 0:15:45
64 Daniele BENNATI TINKOFF – SAXO 0:16:09
65 Evan HUFFMAN TEAM SMARTSTOP 0:17:28
66 * Nicolae TANOVITCHII JELLY BELLY P/B MAXXIS 0:17:36
67 Xabier ZANDIO ECHAIDE TEAM SKY 0:18:15
68 Will ROUTLEY OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES 0:18:49
69 Mark CAVENDISH ETIXX – QUICK STEP 0:20:19
70 Jean-Pierre DRUCKER BMC RACING TEAM 0:20:35
71 Zico WAEYTENS TEAM GIANT – ALPECIN 0:20:39
72 * Danny VAN POPPEL TREK FACTORY RACING 0:20:39
73 Guillaume BOIVIN OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES 0:20:39
74 Tyler FARRAR MTN – QHUBEKA 0:20:39
75 Koen DE KORT TEAM GIANT – ALPECIN 0:20:39
76 Jure KOCJAN TEAM SMARTSTOP 0:20:39
77 Eric MARCOTTE TEAM SMARTSTOP 0:20:39
78 Andrea PERON TEAM NOVO NORDISK 0:20:39
79 Dennis VAN WINDEN TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:20:39
80 * Mike TEUNISSEN TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:20:39
81 Mark RENSHAW ETIXX – QUICK STEP 0:20:39
82 Stijn DEVOLDER TREK FACTORY RACING 0:20:39
83 * Jordan KERBY DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:20:39
84 Sep VANMARCKE TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:20:39
85 Joseph LEWIS HINCAPIE RACING TEAM 0:20:39
86 * Charles PLANET TEAM NOVO NORDISK 0:20:39
87 Edward KING TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:20:39
88 * Tanner PUTT UNITEDHEALTHCARE CYCLING TEAM 0:20:39
89 Joonas HENTTALA TEAM NOVO NORDISK 0:20:39
90 * Justin OIEN AXEON CYCLING TEAM 0:20:39
91 Matteo TRENTIN ETIXX – QUICK STEP 0:20:39
92 Thierry HUPOND TEAM GIANT – ALPECIN 0:20:39
93 * Lasse Norman HANSEN TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:20:39
94 David LOZANO RIBA TEAM NOVO NORDISK 0:20:39
95 Robert SWEETING TEAM SMARTSTOP 0:20:57
96 * Kristoffer SKJERPING TEAM CANNONDALE – GARMIN 0:21:01
97 Travis LIVERMON TEAM SMARTSTOP 0:21:01
98 Luis ROMERO AMARAN JAMIS – HAGENS BERMAN 0:21:28
99 Martijn VERSCHOOR TEAM NOVO NORDISK 0:21:34
100 Kiel REIJNEN UNITEDHEALTHCARE CYCLING TEAM 0:21:34
101 Travis MEYER DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:21:34
102 Jesse ANTHONY OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES 0:21:34
103 Martin KOHLER DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:21:34
104 Joseph SCHMALZ HINCAPIE RACING TEAM 0:21:35
105 Michael MORKOV TINKOFF – SAXO 0:21:47
106 Guillaume VAN KEIRSBULCK ETIXX – QUICK STEP 0:23:03
107 Yves LAMPAERT ETIXX – QUICK STEP 0:23:10
108 Johann VAN ZYL MTN – QHUBEKA 0:23:10
109 Maarten WYNANTS TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:23:10
110 Thomas SOLADAY OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES 0:23:43
111 Matt BRAMMEIER MTN – QHUBEKA 0:23:43
112 Steve FISHER JELLY BELLY P/B MAXXIS 0:24:08
113 * Campbell FLAKEMORE BMC RACING TEAM 0:24:50
114 Jacob RATHE JELLY BELLY P/B MAXXIS 0:25:51
115 Darren LAPTHORNE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:26:02
116 Nathan EARLE TEAM SKY 0:26:21
117 Tom VAN ASBROECK TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:26:23
118 Eric YOUNG OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES 0:26:54
119 Fred RODRIGUEZ JELLY BELLY P/B MAXXIS 0:27:03
120 Tom ZIRBEL OPTUM P/B KELLY BENEFIT STRATEGIES 0:27:03
121 Stephen LEECE JAMIS – HAGENS BERMAN 0:27:03
122 * Johnathan FRETER JELLY BELLY P/B MAXXIS 0:27:11
123 William CLARKE DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:27:18
124 Jos VAN EMDEN TEAM LOTTO NL – JUMBO 0:27:25
125 Carson MILLER JAMIS – HAGENS BERMAN 0:27:27
126 Wouter WIPPERT DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:27:53
127 Kevin DE MESMAEKER TEAM NOVO NORDISK 0:27:55
128 Daniele RATTO UNITEDHEALTHCARE CYCLING TEAM 0:27:58
129 Martin VELITS ETIXX – QUICK STEP 0:27:58
130 Stijn VANDENBERGH ETIXX – QUICK STEP 0:28:50
131 Gerald CIOLEK MTN – QHUBEKA 0:29:36
132 David WILLIAMS JAMIS – HAGENS BERMAN 0:32:51
133 Graeme BROWN DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING 0:33:32
134 Matti BRESCHEL TINKOFF – SAXO 0:33:43

Foto:Amgen Tour of California