Piotr Wadecki podał skład ekipy CCC Sprandi Polkowice na Giro d’Italia.

Wybór tej „9” nie był łatwy, dlatego długo czekaliśmy z ogłoszeniem składu. Wielu zawodników zasłużyło na miejsce w drużynie, ale musieliśmy z kogoś zrezygnować. 6-7 kolarzy miałem w głowie już wcześniej, a ostatnie wyścigi zadecydowały o tym, kto zajmie pozostałe miejsca– powiedział dyrektor sportowy CCC Sprandi Polkowice, Piotr Wadecki.

Naszym głównym celem na Giro d’Italia jest zwycięstwo etapowe. Maciej Paterski pokazał już w tym sezonie, że stać go na wygrywanie z najlepszymi i nie widzę powodów, czemu nie miałby powtórzyć we Włoszech sukcesu z Katalonii. Grega Bole dysponuje bardzo mocnym finiszem. Jeśli na metę wpadnie przerzedzony w peleton, bez typowych sprinterów, to ma spore szanse na wysokie miejsce. Sylwester Szmyd to nasz człowiek na klasyfikację generalną. Pozostali kolarze będą zabierać się w odjazdy i wspierać liderów na poszczególnych etapach.

Pierwsza połowa sezonu 2015 była najlepszą w wykonaniu „pomarańczowych” odkąd prowadzę tę grupę. Zawodnicy uwierzyli w swoje umiejętności i stają na starcie bez kompleksów.

Skład CCC Sprandi Polkowice na Giro d’Italia: Maciej Paterski, Grega Bole, Sylwester Szmyd, Łukasz Owsian, Marek Rutkiewicz, Branislau Samoilau, Bartłomiej Matysiak, Nikolay Mihaylov, Jarosław Marycz.

Maciej Paterski: 28-letni zawodnik odniósł w tym sezonie największy sukces w karierze triumfując na etapie „worldtourowego” Volta a Catalunya. W Katalonii był także trzeci na jednym z odcinków. W obu przypadkach wywalczył te lokaty po imponującej ucieczce. Poza tym uplasował się na 9.miejscu w Amstel Gold Race i 22. w Mediolan-San Remo. Dołożył do tego również 2.lokatę w Volta Limburg Classic i zwycięstwa we wszystkich możliwych klasyfikacjach w Tour of Croatia. Jest bardzo mocny w terenie pagórkowatym i potrafi zafiniszować z małej grupki. Będzie to dla niego debiut w Giro d’Italia, choć startował już w Vuelta a Espana (trzykrotnie) i Tour de France.

Grega Bole: główny sprinter drużyny. Specjalizuje się w sprincie z przerzedzonego peletonu. W sezonie 2015 wygrał jeden z etapów Tour of Croatia, był 16. w Mediolan San Remo i dwukrotnie kończył etap w Ruta del Sol w pierwszej „3”. Łącznie w tym roku 10 razy meldował się na mecie w czołowej „10”. Będzie to dla niego drugi start we włoskim Grand Tourze.

Sylwester Szmyd: jeden z najbardziej doświadczonych zawodników w peletonie i największych znawców Giro d’Italia wśród kolarzy.  11 razy uczestniczył w tym wyścigu, a łącznie przejechał 22 trzytygodniówki – wszystkie w roli pomocnika. W tym sezonie dwukrotnie potwierdził wciąż wysoką dyspozycję w górach – był 4. na etapie Ruta del Sol, na którym przegrał z kolarzami tej klasy co Alberto Contador, czy Christopher Froome, a na 22-kilometrowym podjeździe w Tour of Croatia, zameldował się na 3.miejscu. Na tej samej pozycji ukończył chorwacką etapówkę.

Marek Rutkiewicz: 33-latek rozpoczął sezon spokojnie, ale wraz ze zbliżającym się początkiem Giro, jego forma była coraz wyższa. W Wyścigu dookoła Katalonii pokazał się z bardzo dobrej strony na ostatnim etapie w Barcelonie, gdzie zainicjował 3-osobową ucieczkę. Solidny na podjazdach i jeszcze lepszy na zjazdach – jest jednym z najlepszych zjazdowców w światowym peletonie. Start w Giro będzie pierwszym w jego karierze.

Branislau Samoilau: obok Szmyda ma największe doświadczenie w Giro d’Italia – ukończył go cztery razy, raz plasując się na 22.pozycji w generalce. Mocny w górach i na czas oraz bardzo wartościowy w roli pomocnika. W Tour of Croatia zajął 6. miejsce na królewskim etapie i w klasyfikacji generalnej.

Jarosław Marycz: jeden z lepszych czasowców i tzw. harcowników w drużynie. Ma spore doświadczenie w ekipach World Tour i raz ścigał się w trzytygodniowym wyścigu (hiszpańskiej Vuelcie). Był członkiem zwycięskiego składu, który triumfował w drużynówce na etapie Settimana Coppi e Bartali. Jest to o tyle istotne, iż tegoroczne Giro rozpoczyna się właśnie od jazdy drużynowej.

Bartłomiej Matysiak: aktualny mistrz Polski. Rozpoczął sezon od kontuzji, ale szybko powrócił do swojej dobrej dyspozycji. Jest głównym rozprowadzającym dla Gregi Bole i również sam potrafi zafiniszować. Nigdy nie startował w Wielkim Tourze.

Łukasz Owsian: bardzo pracowity i zawsze skupiony. Wciąż młody, gdyż ma 25 lat. Bardzo dobry na podjazdach – jest aktualnym górskim mistrzem Polski. Z powodu kontuzji kolana (rozcięcie) stracił część kolarskiej wiosny, ale po tym urazie nie ma już śladu i ściga się na pełnych obrotach. Start we Włoszech będzie jego pierwszym w trzytygodniowej imprezie.

Nikolay Mihaylov:aktualny mistrz Bułgarii. W Wyścigu dookoła Turcji pokazał się z bardzo dobrej strony, będąc jednym z czołowych „pomarańczowych” na górskich etapach. 27-letni zawodnik dobrze prezentuje się także w walce z czasem i będzie wzmocnieniem dla grupy w jeździe drużynowej. Będzie debiutował na trasie włoskiego wyścigu.

Giro d’Italia 2015

Tegoroczna edycja Giro d’Italia potrwa od 9 do 31 maja. Rozpocznie się od drużynowej jazdy na czas z San Lorenzo do San Remo, a zakończy etapem sprinterskim z Turynu do Mediolanu. Łącznie na trasie wyścigu będzie 9 etapów górskich (w tym 6 kończących się na podjeździe), 6 etapów pagórkowatych (w tym jedna 59-kilometrowa czasówka) oraz 6 typowo sprinterskich.

Dla Polkowickiego zespołu będzie to drugi start w Giro d’Italia w historii istnienia drużyny. Ten pierwszy miał miejsce w 2003 roku, gdy CCC Polsat należał do 1. dywizji. Wtedy najlepsze miejsce w klasyfikacji generalnej zajął Dariusz Baranowski, który był 12.

 

Informacja prasowa

Foto:Artur Machnik