Mistrz Świata jest jednym z wielu zawodników, którzy korzystają z aplikacji Strava do monitorowania treningów i startów. Na wirtualnym dysku zapisał się również przejazd z niedzieli – zwycięski Amstel Gold Race.

Wykresy ukazane na profilu Michała zdają się zaprzeczać ogólnemu przekonaniu, że Holandia to zupełnie płaski kraj. Piwny Wyścig liczył 259km i miał 3669m ogólnego przewyższenia. Przejazd, szczególnie w tempie wyścigowym, z pewnością nie należy do lekkich wysiłków. Wielokrotne podjazdy, ciągła walka o czołowe pozycje w peletonie. Do tego finałowy atak Philipe’a Gilberta i Michaela Matthewsa pod Cauberg, a więc jazda przez dłuższą chwilę na maksa, by na sam koniec jeszcze raz zebrać ostatki sił i fantastycznie zafiniszować.

Jak to wygląda w liczbach? Dokładnych danych nie sposób wyliczyć, ale Strava pozwala na oszacowanie zużytej energii. Według aplikacji, zawodnik Etixx-Quick Step potrzebował 9685 kilokalorii, co można wyrównać pijąc 19 litrów piwa Amstel, głównego sponsora wyścigu. Prędkość maksymalna – 83.5km/h – wygląda na niewielką, jeśli przypomnieć przekomarzanie Larsa Booma i Jarosława Marycza na Tour of Dubai i prędkości rzędu 110km/h. Z drugiej strony – Holandia to w końcu płaski kraj…

Średnia prędkość zwycięzcy wyniosła 39.6km/h, a więc 6 godzin 32 minuty i 47 sekund jazdy. Średnia moc wyliczoną przez Stravę należy brać z przymrużeniem oka, gdyż, została obliczona na podstawie prędkości, nachylenia i wagi kolarza, a nie z miernika mocy.

Statystyki Stravy Michała z Amstel Gold Race:

Dystans 259.0km
Czas jazdy: 6:32:47
Przewyższenie: 3,669m
Zużyta energia: 8,686kJ
Średnia prędkość: 39.6km/h
Maksymalna prędkość: 83.5km/h
Spalone kcal: 9,685

Link do aktywności Michała na Stravie tutaj

 

Michał Kapusta