Paweł Bernas został zwycięzcą 33. edycji portugalskiego wyścigu Volta ao Alentejo. Ostatni etap padł łupem Holendra Johima Ariesena z Metec – TKH. Najlepszym z zawodników ActiveJet Team był Paweł Franczak, który finiszował szósty. 

To co nie udało się przed tygodniem, odbiliśmy sobie dzisiaj. Wtedy niewiele zabrakło, aby Paweł Bernas wygrał GP Liberty Seguros, ale tym razem dowieźliśmy koszulkę lidera. Brawa dla całego zespołu, który pojechał świetnie taktycznie – powiedział Piotr Kosmala, dyrektor sportowy ActiveJet Team.

Podczas piątego etapu zawodnikom ActiveJet Team zależało na tym, aby odpuścić niegroźny odjazd, który zabierałby z lotnych premii sekundy bonifikat. Inny plan mieli pozostali kolarze, szczególnie ci, którzy tracili zaledwie kilka sekund do Bernasa. Z tego powodu do 45 kilometra, gdzie był pierwszy lotny finisz, nie udało się nikomu odjechać.

Lider wyścigu postanowił bronić się przez atak i również finiszował na lotnej premii, gdzie wywalczył drugie miejsce, dzięki czemu powiększył swoją przewagę w generalce. W tym momencie nieco uszło powietrze z rywali Bernasa, a po chwili na czele jechała czteroosobowa ucieczka, którą nie przejmowali się kolarze ActiveJet Team. Wszystko z powodu tego, że najlepszy kolarz w ucieczce miał ponad 9 minut straty do Bernasa.

Ten odjazd nam pasował, dlatego nie narzucaliśmy tempa w peletonie. Czekaliśmy na ruch rywali, którzy musieli coś zrobić, jeśli myśleli o odebraniu mi koszulki lidera. W końcu inne ekipy zabrały się za pogoń, a my walczyliśmy o to, aby wyścig zakończył się finiszem, gdyż najlepsi sprinterzy, pomimo zdobycia bonifikaty, nie byli w stanie mi zagrozić w „generalce” – skomentował Bernas.

Dokładnie tak skończył się ten etap, a najszybciej z peletonu finiszował Ariesen. Szósty był Paweł Franczak. W klasyfikacji generalnej wyścigu, Paweł Bernas wyprzedził o 7 sekund Hiszpana Delio Fernandeza i Nowozelandczyka Jamesa Orama. Ekipa ActiveJet Team triumfowała również w klasyfikacji drużynowej.

Bardzo się cieszę z odniesionego zwycięstwa. Ten sezon rozpoczął się dla mnie świetnie i mam nadzieję, że tak będzie dalej. Zakończyliśmy „kampanię portugalską” tak jak planowaliśmy. Bardzo dziękuję wszystkim chłopakom za pomoc, to nasz wspólny sukces – dodał Bernas.

 

Źródło: ActiveJet Team