“Honorowy Prezydent UCI, Hein Verbruggen, powinien ustąpić ze swojego stanowiska i wycofać się z wszelkiej działalności w kolarstwie” – powiedział obecny szef federacji, Brian Cookson.

Był szef UCI w raporcie CIRC został oskarżony o to, że miał bezpośredni wpływ na tuszowanie dopingu Lance’a Armstronga i osób z nim powiązanych, między innymi poprzez zaświadczenia lekarskie z wsteczną datą, co pozwalało unikać Amerykaninowi konsekwencji związanych z pozytywnymi testami na obecność dopingu.

“Czytałem raport CIRC i jestem w pełni przekonany, że potwierdza on to co mówiłem od zawsze – nigdy nie było żadnego tuszowania lub współudziału w przypadku Armstronga czy innych przypadków dopingów. Armstrong również nie wpłacał żadnych pieniędzy.” – takie słowa możemy przeczytać w oświadczeniu Verbruggena, w którym odnosi się on również do raportu Vrijmana. “Teorie spiskowe i oskarżenia zostały raz na zawsze zdemaskowane. Cieszę się, że ten raport w pełni potwierdza moją niewinność i oczyszcza mnie z zarzutów, które były adresowane do mnie”.

Groteskowo brzmią tłumaczenia byłego prezydenta federacji, któy twierdzi, że problemy z dopingiem w kolarstwie za jego kadencji wynikały tylko i wyłącznie z niedostatecznego zabezpieczenia finansowego federacji oraz z tego, że nie było wówczas technologii do wykrywania tak zaawansowanego dopingu. “Nie mogliśmy zrobić wtedy więcej” – powiedział Verbruggen.

 

Kuba Szymański

Foto: www.telegraph.co.uk