Chris Froome (Sky Team) wygrał wyścig Vuelta a Andalucia. Na ostatnim etapie linię mety jako pierwszy przekroczył Juan Jose Lobato (Movistar).

Ostatni etap wyścigu Vuelta a Andalucia to pofałdowana przeprawa z Montilli do Alhaurín de la Torre o długości 170 kilometrów.

andalucia 5

 

Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice) wraz z Johnnym Hoogerlandem (Team Roompot), Rodolfo Andresem Torresem (Team Colombia), Victorem Martinem (Burgos-BH), Peio Bilbao (Caja Rural – Seguros RGA), Songezo Jimem i Merhawim Kudusem (obaj MTN – Qhubeka) załapał się do siedmioosobowej ucieczki dnia. Zasadnicza grupa cały czas kontrolowała poczynania czołówki, więc Polak na mniej więcej 20 kilometrów przed końcem spróbował samotnej akcji.

Niestety zawodnika Jarocina doścignięto na siedem kilometrów przed kreską, a finisz po etapowy triumf wygrał Juan Jose Lobato. Kolarz Movistaru pokonał Johna Degenkolba (Giant-Alpecin) oraz Sylvaina Chavanela (IAM Cycling). Na piątym miejscu uplasował się Grega Bole (CCC Sprandi Polkowice).

W klasyfikacji generalnej końcowy triumf zanotował Chris Froome (Sky Team).

Wyniki piątego etapu:

1    Juan Jose LOBATO DEL VALLE    ESP    MOV    3:48:56
2    John DEGENKOLB    GER    TGA    1
3    Sylvain CHAVANEL    FRA    IAM    2
4    Pim LIGTHART    NED    LTS    2
5    Grega BOLE    SLO    CCC    2
6    Christopher FROOME    GBR    SKY    2
7    Moreno HOFLAND    NED    TLJ    2
8    Jan BAKELANTS    BEL    ALM    2
9    Alberto CONTADOR VELASCO    ESP    TCS    2
10    Nicolas EDET    FRA    COF    2
11    Enrico GASPAROTTO    ITA    WGG    2
12    Jérôme PINEAU    FRA    IAM    2
13    Bob JUNGELS    LUX    TFR    2
14    Romain BARDET    FRA    ALM    2
15    Cyril GAUTIER    FRA    EUC    2
16    Benat INTXAUSTI ELORRIAGA    ESP    MOV    8
17    Luis Angel MATE MARDONES    ESP    COF    8
18    Edward THEUNS    BEL    TSV    10
19    Sébastien REICHENBACH    SUI    IAM    12
20    Kanstantsin SIUTSOU    BLR    SKY    12
21    Michael Valgren ANDERSEN    DEN    TCS    14
22    Peter KENNAUGH    GBR    SKY    15
23    Yannick EIJSSEN    BEL    WGG    15
24    Mikel NIEVE ITURALDE    ESP    SKY    15
25    Sergey FIRSANOV    RUS    RVL    15
26    Gorka IZAGUIRRE INSAUSTI    ESP    MOV    15
27    Wilco KELDERMAN    NED    TLJ    18
28    Jerome COPPEL    FRA    IAM    18
29    Sergio PARDILLA BELLON    ESP    CJR    18
30    Maxime MONFORT    BEL    LTS    18
31    Nicolas ROCHE    IRL    SKY    22
32    Fabio SILVESTRE    POR    TFR    22
33    Miguel Angel RUBIANO CHAVEZ    COL    COL    24
34    David ARROYO DURAN    ESP    CJR    24
35    Edward Fabian DIAZ CARDENAS    COL    COL    24
36    Christopher JONES    USA    UHC    29
37    Tyler FARRAR    USA    MTN    29
38    Andrei SOLOMENNIKOV    RUS    RVL    36
39    Oliver NAESEN    BEL    TSV    36
40    Huub DUYN    NED    ROO    36
41    Alexander FOLIFOROV    RUS    RVL    36
42    Jelle VANENDERT    BEL    LTS    39
43    Adrian HONKISZ    POL    CCC    39
44    Johnny HOOGERLAND    NED    ROO    39
45    Francis DE GREEF    BEL    WGG    39
46    Kenny ELISSONDE    FRA    FDJ    42
47    Pierre ROLLAND    FRA    EUC    45
48    Merhawi KUDUS GHEBREMEDHIN    ERI    MTN    45
49    Jérémy ROY    FRA    FDJ    45
50    Haimar ZUBELDIA AGIRRE    ESP    TFR    45
51    Marcel WYSS    SUI    IAM    45
52    Koen DE KORT    NED    TGA    48
53    Juan Pablo VALENCIA    COL    COL    54
54    Alex CANO ARDILA    COL    COL    54
55    Jay Robert THOMSON    RSA    MTN    56
56    Amaury CAPIOT    BEL    TSV    56
57    Maxime MEDEREL    FRA    EUC    57
58    Romain SICARD    FRA    EUC    57
59    Jurgen VAN DEN BROECK    BEL    LTS    58
60    Ibai SALAS    ESP    BUR    58
61    Johan VAN SUMMEREN    BEL    ALM    58
62    David BELDA GARCIA    ESP    BUR    58
63    Daniele RATTO    ITA    UHC    58
64    Bart DE CLERCQ    BEL    LTS    58
65    Brian VAN GOETHEM    NED    ROO    +1:00
66    Sylwester SZMYD    POL    CCC    +1:04
67    Jesus DEL PINO CORROCHANO    ESP    BUR    +1:08
68    Dylan GROENEWEGEN    NED    ROO    +1:08
69    Jos VAN EMDEN    NED    TLJ    +1:12
70    Simon GESCHKE    GER    TGA    +1:12
71    Johannes FRÖHLINGER    GER    TGA    +1:12
72    Carlos Julian QUINTERO    COL    COL    +1:12
73    Vincent JEROME    FRA    EUC    +1:21
74    Marc DEMAAR    NED    ROO    +1:24
75    Alexander RYBAKOV    RUS    RVL    +1:25
76    Reinier HONIG    NED    ROO    +1:28
77    Stijn DEVOLDER    BEL    TFR    +1:32
78    Danilo NAPOLITANO    ITA    WGG    +1:37
79    Sander HELVEN    BEL    TSV    +1:43
80    Michael VAN STAEYEN    BEL    COF    +1:44
81    Eliot LIETAER    BEL    TSV    +1:44
82    Gert JOEAAR    EST    COF    +1:44
83    Matt BRAMMEIER    IRL    MTN    +1:44
84    Branislau SAMOILAU    BLR    CCC    +1:51
85    Maciej PATERSKI    POL    CCC    +1:51
86    Pieter JACOBS    BEL    TSV    +1:51
87    Thomas LEEZER    NED    TLJ    +1:51
88    José HERRADA LOPEZ    ESP    MOV    +1:51
89    Jonathan CLARKE    AUS    UHC    +1:55
90    Romain HARDY    FRA    COF    +1:58
91    Mirko SELVAGGI    ITA    WGG    +1:58
92    Daan OLIVIER    NED    TGA    +1:58
93    Maarten TJALLINGII    NED    TLJ    +1:58
94    Arthur VICHOT    FRA    FDJ    +2:02
95    Matteo TOSATTO    ITA    TCS    +2:04
96    Evgeny PETROV    RUS    TCS    +2:04
97    Javier MORENO BAZAN    ESP    MOV    +2:36
98    Sébastien MINARD    FRA    ALM    +2:36
99    Christophe RIBLON    FRA    ALM    +2:36
100    Cédric PINEAU    FRA    FDJ    +2:36
101    Fabrice JEANDESBOZ    FRA    EUC    +2:36
102    Jean-Christophe PERAUD    FRA    ALM    +2:36
103    Songezo JIM    RSA    MTN    +2:36
104    Eros CAPECCHI    ITA    MOV    +2:38
105    Ivan BASSO    ITA    TCS    +2:38
106    Tim WELLENS    BEL    LTS    +2:38
107    Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ    ESP    TCS    +2:38
108    Sergio Miguel MOREIRA PAULINHO    POR    TCS    +2:38
109    Nick DOUGALL    RSA    MTN    +2:38
110    Victor MARTIN HERNANDEZ    ESP    BUR    2
111    Rodolfo Andres TORRES AGUDELO    COL    COL    +3:35
112    Pello BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA    ESP    CJR    +3:35
113    Eduard PRADES REVERTE    ESP    CJR    +3:35
114    Roman KUSTADINCHEV    RUS    RVL    +3:35
115    Xabier ZANDIO ECHAIDE    ESP    SKY    +3:35
116    Sjoerd VAN GINNEKEN    NED    ROO    +4:18
117    Hugh CARTHY    GBR    CJR    +6:40
DNF    Pirmin LANG    SUI    IAM
DNF    Caleb FAIRLY    USA    TGA
DNF    Laurens TEN DAM    NED    TLJ
DNF    Francesco LASCA    ITA    CJR
DNF    Anthony ROUX    FRA    FDJ
DNF    Marinus Cornelis MINNAARD    NED    WGG
DNF    Alessandro BAZZANA    ITA    UHC
DNF    Lucas EUSER    USA    UHC
DNF    Igor MERINO CORTAZAR    ESP    BUR
DNS    Steven KRUIJSWIJK    NED    TLJ
DNS    Jesse SERGENT    NZL    TFR

Klasyfikacja generalna:

1    Christopher FROOME    Great Britain    SKY    21:21:14
2    Alberto CONTADOR VELASCO    Spain    TCS    2
3    Benat INTXAUSTI ELORRIAGA    Spain    MOV    +2:38
4    Mikel NIEVE ITURALDE    Spain    SKY    +3:05
5    Romain BARDET    France    ALM    +3:13
6    Peter KENNAUGH    Great Britain    SKY    +4:03
7    Nicolas EDET    France    COF    +5:10
8    Kanstantsin SIUTSOU    Belarus    SKY    +5:17
9    Sylvain CHAVANEL    France    IAM    +5:30
10    Bob JUNGELS    Luxembourg    TFR    +5:50
11    Sergio PARDILLA BELLON    Spain    CJR    +6:00
12    Maxime MONFORT    Belgium    LTS    +6:58
13    Sergey FIRSANOV    Russia    RVL    +7:16
14    Jerome COPPEL    France    IAM    +7:44
15    Alexander FOLIFOROV    Russia    RVL    +7:51
16    Gorka IZAGUIRRE INSAUSTI    Spain    MOV    +7:51
17    Sébastien REICHENBACH    Switzerland    IAM    +8:30
18    Luis Angel MATE MARDONES    Spain    COF    +8:44
19    Wilco KELDERMAN    Netherlands    TLJ    +8:48
20    Merhawi KUDUS GHEBREMEDHIN    Eritrea    MTN    +9:39
21    Edward Fabian DIAZ CARDENAS    Colombia    COL    +9:44
22    Jurgen VAN DEN BROECK    Belgium    LTS    +9:46
23    Cyril GAUTIER    France    EUC    +10:03
24    Javier MORENO BAZAN    Spain    MOV    +10:44
25    Yannick EIJSSEN    Belgium    WGG    +10:48
26    Victor MARTIN HERNANDEZ    Spain    BUR    +11:05
27    Johnny HOOGERLAND    Netherlands    ROO    +11:13
28    Ivan BASSO    Italy    TCS    +11:55
29    Pierre ROLLAND    France    EUC    +12:25
30    José HERRADA LOPEZ    Spain    MOV    +12:28
31    Sylwester SZMYD    Poland    CCC    +12:53
32    David BELDA GARCIA    Spain    BUR    +13:18
33    Francis DE GREEF    Belgium    WGG    +14:07
34    Nicolas ROCHE    Ireland    SKY    +15:06
35    Haimar ZUBELDIA AGIRRE    Spain    TFR    +15:38
36    Rodolfo Andres TORRES AGUDELO    Colombia    COL    +15:53
37    Maciej PATERSKI    Poland    CCC    +16:00
38    Alex CANO ARDILA    Colombia    COL    +16:05
39    Jan BAKELANTS    Belgium    ALM    +16:53
40    Kenny ELISSONDE    France    FDJ    +19:04
41    David ARROYO DURAN    Spain    CJR    +19:21
42    Huub DUYN    Netherlands    ROO    +19:52
43    Marcel WYSS    Switzerland    IAM    +20:33
44    Maxime MEDEREL    France    EUC    +21:33
45    Romain SICARD    France    EUC    +22:05
46    Carlos Julian QUINTERO    Colombia    COL    +22:30
47    Jérémy ROY    France    FDJ    +22:55
48    Jesus DEL PINO CORROCHANO    Spain    BUR    +23:10
49    Thomas LEEZER    Netherlands    TLJ    +23:23
50    Mirko SELVAGGI    Italy    WGG    +23:52
51    Enrico GASPAROTTO    Italy    WGG    +24:05
52    Romain HARDY    France    COF    +25:39
53    Bart DE CLERCQ    Belgium    LTS    +25:45
54    Pim LIGTHART    Netherlands    LTS    +26:10
55    Daniele RATTO    Italy    UHC    +27:15
56    Jérôme PINEAU    France    IAM    +28:01
57    Oliver NAESEN    Belgium    TSV    +28:35
58    Jean-Christophe PERAUD    France    ALM    +28:47
59    Cédric PINEAU    France    FDJ    +28:51
60    Edward THEUNS    Belgium    TSV    +29:03
61    Arthur VICHOT    France    FDJ    +31:35
62    Simon GESCHKE    Germany    TGA    +32:08
63    Branislau SAMOILAU    Belarus    CCC    +33:00
64    Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ    Spain    TCS    +33:23
65    Jelle VANENDERT    Belgium    LTS    +33:28
66    Brian VAN GOETHEM    Netherlands    ROO    +33:45
67    Daan OLIVIER    Netherlands    TGA    +33:45
68    Grega BOLE    Slovenia    CCC    +35:01
69    Sébastien MINARD    France    ALM    +35:03
70    Fabrice JEANDESBOZ    France    EUC    +35:04
71    John DEGENKOLB    Germany    TGA    +35:08
72    Michael Valgren ANDERSEN    Denmark    TCS    +36:25
73    Tyler FARRAR    United States    MTN    +37:12
74    Juan Jose LOBATO DEL VALLE    Spain    MOV    +37:16
75    Moreno HOFLAND    Netherlands    TLJ    +38:03
76    Marc DEMAAR    Netherlands    ROO    +38:17
77    Miguel Angel RUBIANO CHAVEZ    Colombia    COL    +38:32
78    Fabio SILVESTRE    Portugal    TFR    +39:04
79    Maarten TJALLINGII    Netherlands    TLJ    +39:11
80    Andrei SOLOMENNIKOV    Russia    RVL    +39:12
81    Hugh CARTHY    Great Britain    CJR    +39:20
82    Johannes FRÖHLINGER    Germany    TGA    +39:24
83    Ibai SALAS    Spain    BUR    +39:41
84    Eros CAPECCHI    Italy    MOV    +40:22
85    Koen DE KORT    Netherlands    TGA    +40:32
86    Eliot LIETAER    Belgium    TSV    +40:35
87    Christopher JONES    United States    UHC    +40:43
88    Juan Pablo VALENCIA    Colombia    COL    +40:56
89    Jonathan CLARKE    Australia    UHC    +41:29
90    Eduard PRADES REVERTE    Spain    CJR    +41:34
91    Amaury CAPIOT    Belgium    TSV    +41:38
92    Pieter JACOBS    Belgium    TSV    +41:42
93    Sergio Miguel MOREIRA PAULINHO    Portugal    TCS    +41:51
94    Alexander RYBAKOV    Russia    RVL    +42:08
95    Johan VAN SUMMEREN    Belgium    ALM    +42:48
96    Gert JOEAAR    Estonia    COF    +42:49
97    Jay Robert THOMSON    South Africa    MTN    +42:53
98    Reinier HONIG    Netherlands    ROO    +43:24
99    Michael VAN STAEYEN    Belgium    COF    +43:38
100    Vincent JEROME    France    EUC    +44:25
101    Sjoerd VAN GINNEKEN    Netherlands    ROO    +44:47
102    Jos VAN EMDEN    Netherlands    TLJ    +45:02
103    Christophe RIBLON    France    ALM    +45:39
104    Matt BRAMMEIER    Ireland    MTN    +46:12
105    Adrian HONKISZ    Poland    CCC    +47:29
106    Pello BILBAO LOPEZ DE ARMENTIA    Spain    CJR    +48:11
107    Roman KUSTADINCHEV    Russia    RVL    +48:28
108    Songezo JIM    South Africa    MTN    +48:32
109    Tim WELLENS    Belgium    LTS    +48:46
110    Xabier ZANDIO ECHAIDE    Spain    SKY    +49:13
111    Danilo NAPOLITANO    Italy    WGG    +50:40
112    Stijn DEVOLDER    Belgium    TFR    +51:28
113    Matteo TOSATTO    Italy    TCS    +51:53
114    Sander HELVEN    Belgium    TSV    +52:24
115    Dylan GROENEWEGEN    Netherlands    ROO    +52:45
116    Nick DOUGALL    South Africa    MTN    +52:53
117    Evgeny PETROV    Russia    TCS    +55:51