Andrea GuardiniWłoch jeżdżący w ekipie Astana – Andrea Guardini, po finiszu z peletonu, zwyciężył pierwszy etap i został liderem wyścigu. Polacy bez strat w peletonie.

Pierwszy odcinek Tour of Oman liczył 161 kilometrów. Zaledwie po 10 kilometrach od startu na czoło wysunęło się czterech kolarzy: Jeff Van Meiraeghe (Topsport Vlaanderen), Patrick Konrad (Bora-Argon 18), Johann Van Zyl (MTN–Qhubeka) oraz Simone Andreetta (Bardiani-CSF).

Grupa zasadnicza “wypuściła” prowadzącą czwórkę na około pięć minut. Ostatecznie peleton napędzany przez kolarzy Katiuszy pracujących na rzecz Kristoffa doścignął ucieczkę 20 kilometrów przed kreską.

Na finiszu najlepiej poradził sobie Guardini, który przechytrzył drugiego Toma Bonnena (Etixx-Quick Step) oraz trzeciego Petera Sagana (Tinkoff-Saxo). Polacy przyjechali w grupie zasadniczej, bez strat.

Guardini objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

W środę etap o długości prawie 200 kilometrów i ponownie powinni powalczyć sprinterzy.

Wyniki 1 etapu Tour of Oman 2015:

1    Andrea GUARDINI    ASTANA PRO TEAM    3:45:37
2    Tom BOONEN    ETIXX-QUICK STEP    0:00:00
3    Matteo PELUCCHI    IAM CYCLING    0:00:00
4    Alexander KRISTOFF    TEAM KATUSHA    0:00:00
5    Ramon SINKELDAM    TEAM GIANT-ALPECIN    0:00:00
6     Nacer BOUHANNI    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:00:00
7     Peter SAGAN    TINKOFF-SAXO    0:00:00
8     Sam BENNETT    BORA-ARGON 18    0:00:00
9    Sacha MODOLO    LAMPRE – MERIDA    0:00:00
10     Arnaud DEMARE    FDJ    0:00:00
11     Nikias ARNDT    TEAM GIANT-ALPECIN    0:00:00
12    Francisco VENTOSO    MOVISTAR TEAM    0:00:00
13    Gert STEEGMANS    TREK FACTORY RACING    0:00:00
14    Christopher SUTTON    TEAM SKY    0:00:00
15    Pieter VAN SPEYBROUCK    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:00:00
16    Mitchell DOCKER    ORICA GREENEDGE    0:00:00
17    Edvald BOASSON HAGEN    MTN-QHUBEKA    0:00:00
18    Jarl SALOMEIN    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:00:00
19    Adam BLYTHE    ORICA GREENEDGE    0:00:00
20    Damiano CARUSO    BMC RACING TEAM    0:00:00
21    Wouter POELS    TEAM SKY    0:00:00
22    Jose Joaquin ROJAS    MOVISTAR TEAM    0:00:00
23     Danny VAN POPPEL    TREK FACTORY RACING    0:00:00
24    Greg VAN AVERMAET    BMC RACING TEAM    0:00:00
25    Reinardt JANSE VAN RENSBURG    MTN-QHUBEKA    0:00:00
26    Vincenzo NIBALI    ASTANA PRO TEAM    0:00:00
27    Peter VELITS    BMC RACING TEAM    0:00:00
28    Christian KNEES    TEAM SKY    0:00:00
29    Ben HERMANS    BMC RACING TEAM    0:00:00
30    Andriy GRIVKO    ASTANA PRO TEAM    0:00:00
31    Tejay VAN GARDEREN    BMC RACING TEAM    0:00:00
32    Martin ELMIGER    IAM CYCLING    0:00:00
33    Daniel MORENO FERNANDEZ    TEAM KATUSHA    0:00:00
34    Gregory RAST    TREK FACTORY RACING    0:00:00
35    Jakob FUGLSANG    ASTANA PRO TEAM    0:00:00
36    Bert DE BACKER    TEAM GIANT-ALPECIN    0:00:00
37     Jonas AHLSTRAND    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:00:00
38    Dominik NERZ    BORA-ARGON 18    0:00:00
39    Enrique SANZ UNZUE    MOVISTAR TEAM    0:00:00
40    Philip DEIGNAN    TEAM SKY    0:00:00
41     Warren BARGUIL    TEAM GIANT-ALPECIN    0:00:00
42    Yaroslav POPOVYCH    TREK FACTORY RACING    0:00:00
43    Markel IRIZAR    TREK FACTORY RACING    0:00:00
44    Julian ARREDONDO    TREK FACTORY RACING    0:00:00
45    Lieuwe WESTRA    ASTANA PRO TEAM    0:00:00
46    Rafal MAJKA    TINKOFF-SAXO    0:00:00
47     Dylan TEUNS    BMC RACING TEAM    0:00:00
48    Rafael VALLS    LAMPRE – MERIDA    0:00:00
49    Borut BOZIC    ASTANA PRO TEAM    0:00:00
50    Alejandro VALVERDE    MOVISTAR TEAM    0:00:00
51    Jacques JANSE VAN RENSBURG    MTN-QHUBEKA    0:00:00
52     Georg PREIDLER    TEAM GIANT-ALPECIN    0:00:00
53     Patrick KONRAD    BORA-ARGON 18    0:00:00
54     Pawel POLJANSKI    TINKOFF-SAXO    0:00:00
55    Andrey AMADOR    MOVISTAR TEAM    0:00:00
56    Cristiano SALERNO    BORA-ARGON 18    0:00:00
57    Mickaël DELAGE    FDJ    0:00:00
58    Fabian CANCELLARA    TREK FACTORY RACING    0:00:00
59    Pieter SERRY    ETIXX-QUICK STEP    0:00:00
60    Ivan ROVNY    TINKOFF-SAXO    0:00:00
61     Marcel AREGGER    IAM CYCLING    0:00:00
62    Jonas VAN GENECHTEN    IAM CYCLING    0:00:00
63    Roman KREUZIGER    TINKOFF-SAXO    0:00:00
64    Rui COSTA    LAMPRE – MERIDA    0:00:00
65    Leopold KONIG    TEAM SKY    0:00:00
66    Filippo POZZATO    LAMPRE – MERIDA    0:00:00
67    Nathan EARLE    TEAM SKY    0:00:00
68     Gijs VAN HOECKE    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:00:00
69    Imanol ERVITI    MOVISTAR TEAM    0:00:00
70    Cameron MEYER    ORICA GREENEDGE    0:00:00
71    Mathias FRANK    IAM CYCLING    0:00:00
72    Ralf MATZKA    BORA-ARGON 18    0:00:00
73    Geoffrey SOUPE    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:00:00
74    Zakkari DEMPSTER    BORA-ARGON 18    0:00:00
75     Jasha SUTTERLIN    MOVISTAR TEAM    0:00:00
76     Sonny COLBRELLI    BARDIANI CSF    0:00:00
77     Enrico BARBIN    BARDIANI CSF    0:00:00
78     Francesco Manuel BONGIORNO    BARDIANI CSF    0:00:00
79    Ruben PLAZA MOLINA    LAMPRE – MERIDA    0:00:00
80     Louis MEINTJES    MTN-QHUBEKA    0:00:00
81     Luca CHIRICO    BARDIANI CSF    0:00:00
82     Thibaut PINOT    FDJ    0:00:00
83    Arnold JEANNESSON    FDJ    0:00:00
84    Tim DECLERCQ    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:00:00
85    Steve MORABITO    FDJ    0:00:00
86    Yoann OFFREDO    FDJ    0:00:00
87    Daniel SCHORN    BORA-ARGON 18    0:00:00
88    Serge PAUWELS    MTN-QHUBEKA    0:00:00
89    Jens KEUKELEIRE    ORICA GREENEDGE    0:00:00
90    Niki TERPSTRA    ETIXX-QUICK STEP    0:00:00
91    Joaquim RODRIGUEZ    TEAM KATUSHA    0:00:00
92    Enrico BATTAGLIN    BARDIANI CSF    0:00:00
93    Dario CATALDO    ASTANA PRO TEAM    0:00:00
94    Matthias BRANDLE    IAM CYCLING    0:00:00
95    Preben VAN HECKE    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:00:00
96    Daniele BENNATI    TINKOFF-SAXO    0:00:00
97    David LOPEZ GARCIA    TEAM SKY    0:00:00
98     Damien HOWSON    ORICA GREENEDGE    0:00:00
99    Matti BRESCHEL    TINKOFF-SAXO    0:00:00
100    Bartosz HUZARSKI    BORA-ARGON 18    0:00:00
101    Reto HOLLENSTEIN    IAM CYCLING    0:00:00
102    Pieter WEENING    ORICA GREENEDGE    0:00:00
103    Nelson OLIVEIRA    LAMPRE – MERIDA    0:00:00
104    Tom STAMSNIJDER    TEAM GIANT-ALPECIN    0:00:00
105    Carter JONES    TEAM GIANT-ALPECIN    0:00:00
106     Johann VAN ZYL    MTN-QHUBEKA    0:00:00
107    Danny PATE    TEAM SKY    0:00:00
108    Jelle WALLAYS    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:00:00
109     Simone ANDREETTA    BARDIANI CSF    0:00:00
110    Brett LANCASTER    ORICA GREENEDGE    0:00:00
111     Guillaume VAN KEIRSBULCK    ETIXX-QUICK STEP    0:00:00
112    Matthew Harley GOSS    MTN-QHUBEKA    0:00:00
113    Stijn VANDENBERGH    ETIXX-QUICK STEP    0:00:00
114    Edoardo ZARDINI    BARDIANI CSF    0:00:00
115    Vladimir ISAYCHEV    TEAM KATUSHA    0:00:00
116    Gatis SMUKULIS    TEAM KATUSHA    0:00:00
117    Jaco VENTER    MTN-QHUBEKA    0:00:00
118     Edward BELTRAN SUAREZ    TINKOFF-SAXO    0:00:00
119    Dries DEVENYNS    IAM CYCLING    0:00:00
120     Alessandro TONELLI    BARDIANI CSF    0:00:00
121    Nikolas MAES    ETIXX-QUICK STEP    0:00:00
122     Florian SENECHAL    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:00:00
123    Matteo BONO    LAMPRE – MERIDA    0:00:00
124    Jacopo GUARNIERI    TEAM KATUSHA    0:00:18
125    Matteo TRENTIN    ETIXX-QUICK STEP    0:00:18
126    Boy VAN POPPEL    TREK FACTORY RACING    0:00:21
127    Tom VEELERS    TEAM GIANT-ALPECIN    0:00:24
128    Roberto FERRARI    LAMPRE – MERIDA    0:00:26
129    Sébastien CHAVANEL    FDJ    0:00:41
130    Luca PAOLINI    TEAM KATUSHA    0:00:56
131    Dominique ROLLIN    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:01:01
132    William BONNET    FDJ    0:01:11
133     Marco HALLER    TEAM KATUSHA    0:01:22
134    Steve CHAINEL    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:01:28
135    Jens MOURIS    ORICA GREENEDGE    0:01:40

Klasyfikacja generalna po 1 etapie:

1    Andrea GUARDINI    ASTANA PRO TEAM    3:45:27
2    Tom BOONEN    ETIXX-QUICK STEP    0:00:04
3     Patrick KONRAD    BORA-ARGON 18    0:00:05
4    Matteo PELUCCHI    IAM CYCLING    0:00:06
5     Johann VAN ZYL    MTN-QHUBEKA    0:00:07
6     Simone ANDREETTA    BARDIANI CSF    0:00:09
7    Alexander KRISTOFF    TEAM KATUSHA    0:00:10
8    Ramon SINKELDAM    TEAM GIANT-ALPECIN    0:00:10
9     Nacer BOUHANNI    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:00:10
10     Peter SAGAN    TINKOFF-SAXO    0:00:10
11     Sam BENNETT    BORA-ARGON 18    0:00:10
12    Sacha MODOLO    LAMPRE – MERIDA    0:00:10
13     Arnaud DEMARE    FDJ    0:00:10
14     Nikias ARNDT    TEAM GIANT-ALPECIN    0:00:10
15    Francisco VENTOSO    MOVISTAR TEAM    0:00:10
16    Gert STEEGMANS    TREK FACTORY RACING    0:00:10
17    Christopher SUTTON    TEAM SKY    0:00:10
18    Pieter VAN SPEYBROUCK    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:00:10
19    Mitchell DOCKER    ORICA GREENEDGE    0:00:10
20    Edvald BOASSON HAGEN    MTN-QHUBEKA    0:00:10
21    Jarl SALOMEIN    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:00:10
22    Adam BLYTHE    ORICA GREENEDGE    0:00:10
23    Damiano CARUSO    BMC RACING TEAM    0:00:10
24    Wouter POELS    TEAM SKY    0:00:10
25    Jose Joaquin ROJAS    MOVISTAR TEAM    0:00:10
26     Danny VAN POPPEL    TREK FACTORY RACING    0:00:10
27    Greg VAN AVERMAET    BMC RACING TEAM    0:00:10
28    Reinardt JANSE VAN RENSBURG    MTN-QHUBEKA    0:00:10
29    Vincenzo NIBALI    ASTANA PRO TEAM    0:00:10
30    Peter VELITS    BMC RACING TEAM    0:00:10
31    Christian KNEES    TEAM SKY    0:00:10
32    Ben HERMANS    BMC RACING TEAM    0:00:10
33    Andriy GRIVKO    ASTANA PRO TEAM    0:00:10
34    Tejay VAN GARDEREN    BMC RACING TEAM    0:00:10
35    Martin ELMIGER    IAM CYCLING    0:00:10
36    Daniel MORENO FERNANDEZ    TEAM KATUSHA    0:00:10
37    Gregory RAST    TREK FACTORY RACING    0:00:10
38    Jakob FUGLSANG    ASTANA PRO TEAM    0:00:10
39    Bert DE BACKER    TEAM GIANT-ALPECIN    0:00:10
40     Jonas AHLSTRAND    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:00:10
41    Dominik NERZ    BORA-ARGON 18    0:00:10
42    Enrique SANZ UNZUE    MOVISTAR TEAM    0:00:10
43    Philip DEIGNAN    TEAM SKY    0:00:10
44     Warren BARGUIL    TEAM GIANT-ALPECIN    0:00:10
45    Yaroslav POPOVYCH    TREK FACTORY RACING    0:00:10
46    Markel IRIZAR    TREK FACTORY RACING    0:00:10
47    Julian ARREDONDO    TREK FACTORY RACING    0:00:10
48    Lieuwe WESTRA    ASTANA PRO TEAM    0:00:10
49    Rafal MAJKA    TINKOFF-SAXO    0:00:10
50     Dylan TEUNS    BMC RACING TEAM    0:00:10
51    Rafael VALLS    LAMPRE – MERIDA    0:00:10
52    Borut BOZIC    ASTANA PRO TEAM    0:00:10
53    Alejandro VALVERDE    MOVISTAR TEAM    0:00:10
54    Jacques JANSE VAN RENSBURG    MTN-QHUBEKA    0:00:10
55     Georg PREIDLER    TEAM GIANT-ALPECIN    0:00:10
56     Pawel POLJANSKI    TINKOFF-SAXO    0:00:10
57    Andrey AMADOR    MOVISTAR TEAM    0:00:10
58    Cristiano SALERNO    BORA-ARGON 18    0:00:10
59    Mickaël DELAGE    FDJ    0:00:10
60    Fabian CANCELLARA    TREK FACTORY RACING    0:00:10
61    Pieter SERRY    ETIXX-QUICK STEP    0:00:10
62    Ivan ROVNY    TINKOFF-SAXO    0:00:10
63     Marcel AREGGER    IAM CYCLING    0:00:10
64    Jonas VAN GENECHTEN    IAM CYCLING    0:00:10
65    Roman KREUZIGER    TINKOFF-SAXO    0:00:10
66    Rui COSTA    LAMPRE – MERIDA    0:00:10
67    Leopold KONIG    TEAM SKY    0:00:10
68    Filippo POZZATO    LAMPRE – MERIDA    0:00:10
69    Nathan EARLE    TEAM SKY    0:00:10
70     Gijs VAN HOECKE    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:00:10
71    Imanol ERVITI    MOVISTAR TEAM    0:00:10
72    Cameron MEYER    ORICA GREENEDGE    0:00:10
73    Mathias FRANK    IAM CYCLING    0:00:10
74    Ralf MATZKA    BORA-ARGON 18    0:00:10
75    Geoffrey SOUPE    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:00:10
76    Zakkari DEMPSTER    BORA-ARGON 18    0:00:10
77     Jasha SUTTERLIN    MOVISTAR TEAM    0:00:10
78     Sonny COLBRELLI    BARDIANI CSF    0:00:10
79     Enrico BARBIN    BARDIANI CSF    0:00:10
80     Francesco Manuel BONGIORNO    BARDIANI CSF    0:00:10
81    Ruben PLAZA MOLINA    LAMPRE – MERIDA    0:00:10
82     Louis MEINTJES    MTN-QHUBEKA    0:00:10
83     Luca CHIRICO    BARDIANI CSF    0:00:10
84     Thibaut PINOT    FDJ    0:00:10
85    Arnold JEANNESSON    FDJ    0:00:10
86    Tim DECLERCQ    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:00:10
87    Steve MORABITO    FDJ    0:00:10
88    Yoann OFFREDO    FDJ    0:00:10
89    Daniel SCHORN    BORA-ARGON 18    0:00:10
90    Serge PAUWELS    MTN-QHUBEKA    0:00:10
91    Jens KEUKELEIRE    ORICA GREENEDGE    0:00:10
92    Niki TERPSTRA    ETIXX-QUICK STEP    0:00:10
93    Joaquim RODRIGUEZ    TEAM KATUSHA    0:00:10
94    Enrico BATTAGLIN    BARDIANI CSF    0:00:10
95    Dario CATALDO    ASTANA PRO TEAM    0:00:10
96    Matthias BRANDLE    IAM CYCLING    0:00:10
97    Preben VAN HECKE    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:00:10
98    Daniele BENNATI    TINKOFF-SAXO    0:00:10
99    David LOPEZ GARCIA    TEAM SKY    0:00:10
100     Damien HOWSON    ORICA GREENEDGE    0:00:10
101    Matti BRESCHEL    TINKOFF-SAXO    0:00:10
102    Bartosz HUZARSKI    BORA-ARGON 18    0:00:10
103    Reto HOLLENSTEIN    IAM CYCLING    0:00:10
104    Pieter WEENING    ORICA GREENEDGE    0:00:10
105    Nelson OLIVEIRA    LAMPRE – MERIDA    0:00:10
106    Tom STAMSNIJDER    TEAM GIANT-ALPECIN    0:00:10
107    Carter JONES    TEAM GIANT-ALPECIN    0:00:10
108    Danny PATE    TEAM SKY    0:00:10
109    Jelle WALLAYS    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:00:10
110    Brett LANCASTER    ORICA GREENEDGE    0:00:10
111     Guillaume VAN KEIRSBULCK    ETIXX-QUICK STEP    0:00:10
112    Matthew Harley GOSS    MTN-QHUBEKA    0:00:10
113    Stijn VANDENBERGH    ETIXX-QUICK STEP    0:00:10
114    Edoardo ZARDINI    BARDIANI CSF    0:00:10
115    Vladimir ISAYCHEV    TEAM KATUSHA    0:00:10
116    Gatis SMUKULIS    TEAM KATUSHA    0:00:10
117    Jaco VENTER    MTN-QHUBEKA    0:00:10
118     Edward BELTRAN SUAREZ    TINKOFF-SAXO    0:00:10
119    Dries DEVENYNS    IAM CYCLING    0:00:10
120     Alessandro TONELLI    BARDIANI CSF    0:00:10
121    Nikolas MAES    ETIXX-QUICK STEP    0:00:10
122     Florian SENECHAL    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:00:10
123    Matteo BONO    LAMPRE – MERIDA    0:00:10
124    Jacopo GUARNIERI    TEAM KATUSHA    0:00:28
125    Matteo TRENTIN    ETIXX-QUICK STEP    0:00:28
126    Boy VAN POPPEL    TREK FACTORY RACING    0:00:31
127    Tom VEELERS    TEAM GIANT-ALPECIN    0:00:34
128    Roberto FERRARI    LAMPRE – MERIDA    0:00:36
129    Sébastien CHAVANEL    FDJ    0:00:51
130    Luca PAOLINI    TEAM KATUSHA    0:01:06
131    Dominique ROLLIN    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:01:11
132    William BONNET    FDJ    0:01:21
133     Marco HALLER    TEAM KATUSHA    0:01:32
134    Steve CHAINEL    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:01:38
135    Jens MOURIS    ORICA GREENEDGE    0:01:50

Foto: Tour of Oman