kloc krzysztofMłody zawodnik UKS Gimnazjum Twojamerida.pl Imielin – Krzysztof Kloc od tego sezonu będzie orlikiem w hiszpańskiej drużynie Telco’m – Gimex! Serdecznie zapraszamy na krótką rozmowę z brązowym medalistą MP w jeździe na czas parami.

Witam serdecznie. Podpisałeś kontrakt z hiszpańskim Telcom – Gimex. Możesz powiedzieć jak do tego doszło?

Witam. Przejście z kategorii junior, do orlika jest bardzo trudnym okresem, ponieważ wielu zawodników ma problem ze znalezieniem klubu i nie wiedzą co dalej robić. Od samego początku mój dotychczasowy trener Piotr Szafarczyk bardzo się starał, żeby znaleźć mi jak najlepszy klub, abym mógł się dalej rozwijać. Od października byłem już w kilku klubach,ale w jednym nie było funduszy, w innym nie chcieli tak młodego zawodnika. Z pomocą wyszedł Pan Dariusz Bigos właściciel firmy Vking Sport, który szyje stroje właśnie dla Telco’m Gimex i to właśnie dzięki jego pomocy jestem tu gdzie jestem. Bardzo jestem mu za to wdzięczny.

Od kiedy trenujesz kolarstwo i czemu wybrałeś ten sport?

Zaczęło się od tego że kiedyś byłem pływakiem a mój trener ścigał się amatorsko w maratonach MTB. Jako że zawsze lubiłem przejażdżki na rowerze to postanowiłem spróbować swoich sił. I tak oto pierwsze dwa lata ścigałem się w maratonach MTB, później dostałem się do pewnego klubu na rok , po czym po jednym sezonie wyrzucili mnie, twierdząc że się do tego sportu nie nadaje. I wtedy z pomocną dłonią wyszedł trener Piotr Szafarczyk który przygarnął mnie do swojego klubu. Tam spędziłem ostatnie trzy lata. Uwielbiam ten sport, ponieważ można zwiedzać różne zakątki świata, poznawać wielu wspaniałych ludzi oraz poznać samego siebie, swoje słabe i mocne strony.

Jak podsumowałbyś sezon 2014? Czy możesz czytelnikom przybliżyć Twoje najlepsze wyniki?

Sezon 2014 był dla mnie bardzo ciężki, ciągłe kraksy na wyścigach oraz brak motywacji do treningu, uniemożliwiały mi osiąganie wysokich lokat. Jednak mimo to końcówka sezonu była dla mnie udana. Wygrane kryterium w Wieluniu i zaraz po tym brązowy medal w mistrzostwach Polski w jeździe parami na czas oraz srebrny medal w jeździe drużynowej na czas.

W 2012 roku wygrałeś Ślężańskiego Mnicha. To Twoje największe dotychczasowe osiągnięcie?

Czy największe to nie wiem, ale na pewno jedno z ważniejszych. Na swoim koncie posiadam 2 złote medale, 3 srebrne medale oraz 1 brązowy medal z mistrzostw Polski, kilka wygranych etapówek w kategorii junior młodszy oraz wygraną klasyfikację challenge, która bierze pod uwagę wyniki z całego sezonu.

kloc krzysztof 2

Patrząc na Twoje wyniki to chyba specjalizujesz się w czasówkach i kryteriach?

Wydaje mi się że jestem uniwersalnym zawodnikiem, ponieważ potrafię pojechać w każdym terenie, ale na pewno czasówki i kryteria uliczne to jest to co bardzo lubię i co mi wychodzi.

Czemu wybrałeś kierunek Hiszpania? Czy przetarcie szlaku przez kilku Twoich kolegów pomogło Ci w tym?

Hiszpania, ponieważ tutaj miałem zaproponowane bardzo dobre warunki do rozwoju, co jest bardzo ważne w moim wieku. Przy okazji nawet zimą jest tutaj pogoda umożliwiająca trenowanie na rowerze. Przetarcie szlaków na pewno mi pomogło, patrząc na nich gdzie teraz są, w jakich ekipach się będą ścigać jest to na pewno motywacja do pracy.

Jesteś od kilku dni w nowym klubie. Czy oprócz pogody widzisz już inne różnice w porównaniu ze swoją poprzednią drużyną?

Porównywać tego raczej nie można, ponieważ UKS Gimnazjum Twojamerida Imielin szkoli bardzo młodych zawodników, od kategorii żak do kategorii junior. Chcąc się dalej rozwijać trzeba szukać klubów, które zaoferują dobre warunki i które są nastawione tylko na te starsze kategorie – orlika oraz elitę.

Jaki masz cel na ten sezon i co chciałbyś osiągnąć?

Chciałbym jak najlepiej wypadać na tutejszych wyścigach, ale głównym moim celem na ten sezon jest na pewno zbieranie cennego doświadczenia, które zaprocentuje w następnych latach. Jestem młodym zawodnikiem, więc jeszcze wszystko przede mną. Oczywiście chciałbym powalczyć w mistrzostwach Polski w jeździe na czas oraz ze startu wspólnego.

telcom - gimex

Rok 2014 był wspaniały dla polskiego kolarstwa. Jesteś kolarzem, ale pewnie oglądałeś sukcesy swoich starszych kolegów. To chyba daje pozytywny bodziec do treningów?

Tak, ten rok był dla polskich kolarzy wspaniały. To co robił Rafał Majka na Tour de France i na Tour de Pologne oraz Michał Kwiatkowski na wiosennych klasykach, a przede wszystkim na mistrzostwach świata to jest po prostu bajka. Tego nie da się opisać.

Jakbyś miał podać swoje wady i zalety, to co być wybrał?

Wadą moją jest to że czasem mam małego lenia w środku, ale moją zaleta jest to że się nie nigdy nie poddaje i walczę do końca. No i oczywiście moja punktualność do bólu.

Jaki jest Twój ulubiony kolarz?

Lance Armstrong oraz Michał Kwiatkowski.

Twoje kolarskie marzenie?

Koszulka mistrza świata.

Na sam koniec chciałbym podziękować mojej całej rodzinie, która wspiera mnie i pomaga mi w tym co robię. Trenerowi Piotrowi Szafarczykowi oraz jego żonie za zaangażowanie włożone w mój trening i rozwój, moim kolegom z drużyny oraz firmie Twojamerida.pl Wojtka Szafarczyka i innym sponsorom UKS Gimnazjum Twojamerida.pl Imielin.

Bardzo dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia.

Rozmawiał @ArekWaluga77

 

Foto:archiwum zawodnika i Dariusz Bigos (Viking Sport)