Cycling: 14th Tour of Qatar 2015 / Stage 2Alexander Kristoff (Katiusza) po finiszu z małej grupy został zwycięzcą drugiego etapu Tour of Qatar. Maciej Bodnar (Tinkoff-Saxo)  przyjechał z czołówką, dzięki czemu jest 10 w “generalce”!

Najdłuższy etap w tegorocznej edycji wyścigu, prowadzący wokół miejscowości Doha, liczył 187 kilometrów i miał bardzo nietypowy przebieg. O jego losach zdecydował wiatr, który kilkukrotnie dzielił peleton.

W początkowych kilometrach, za sprawą tempa nadawanego przez ekipę Etixx-Quick Step i bardzo mocnego wiatru, grupa zasadnicza podzieliła się. Z tyłu został m.in. lider wyścigu Jose Joaquin Rojas (Movistar). Po 60 kilometrach wszystko wróciło do stanu początkowego, a na atak zdecydowała się piątka kolarzy: Greg Van Avermaet (BMC Racing), Jelle Wallays (Topsport Vlaanderen), Johann Van Zyl (MTN), Michael Morkov (Tinkoff ) i Mathew Hayman (Orica).

Przewaga ucieczki wynosiła prawie cztery minuty, jednak po 120 kilometrach wrócili oni do ponownie mocno poszatkowanego peletonu, w którym jechało zaledwie 35 zawodników.

Ostatecznie na metę w Doha w pierwszej grupce dojechało jedynie 13 kolarzy. Najszybciej finiszował Alexander Kristoff, który pokonał Andrea Guardiniego (Astana), trzeci był Greg Van Avermaet (BMC). Na 12 pozycji zameldował się Maciej Bodnar. Druga grupa liczyła 21 kolarzy i straciła od 15 do 50 sekund, a kolejne już ponad trzy minuty!

Prowadzenie w klasyfikacji generalnej objął Kristoff, a przed jutrzejszą czasówką Maciej Bodnar jest na wysokim 10 miejscu i traci do lidera jedynie 10 sekund.

Wyniki 2 etapu Tour of Qatar:

1    Alexander KRISTOFF    TEAM KATUSHA    3:49:51
2    Andrea GUARDINI    ASTANA PRO TEAM    0:00:00
3    Greg VAN AVERMAET    BMC RACING TEAM    0:00:00
4     Peter SAGAN    TINKOFF-SAXO    0:00:00
5    Tom BOONEN    ETIXX-QUICK STEP    0:00:00
6    Heinrich HAUSSLER    IAM CYCLING    0:00:00
7    Adam BLYTHE    ORICA GREENEDGE    0:00:00
8    Marcus BURGHARDT    BMC RACING TEAM    0:00:00
9     Jasper STUYVEN    TREK FACTORY RACING    0:00:00
10    Ian STANNARD    TEAM SKY    0:00:00
11    Niki TERPSTRA    ETIXX-QUICK STEP    0:00:00
12    Maciej BODNAR    TINKOFF-SAXO    0:00:00
13     Luke ROWE    TEAM SKY    0:00:00
14    Nikolas MAES    ETIXX-QUICK STEP    0:00:06
15    Ruslan TLEUBAYEV    ASTANA PRO TEAM    0:00:06
16    Viacheslav KUZNETSOV    TEAM KATUSHA    0:00:15
17    Mickaël DELAGE    FDJ    0:00:15
18     Sven Erik BYSTRÖM    TEAM KATUSHA    0:00:15
19    Jarl SALOMEIN    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:00:15
20    Matteo TRENTIN    ETIXX-QUICK STEP    0:00:15
21    Philippe GILBERT    BMC RACING TEAM    0:00:15
22    Mitchell DOCKER    ORICA GREENEDGE    0:00:15
23    Luca PAOLINI    TEAM KATUSHA    0:00:15
24    Andriy GRIVKO    ASTANA PRO TEAM    0:00:15
25    Tom VEELERS    TEAM GIANT-ALPECIN    0:00:15
26    Mathew HAYMAN    ORICA GREENEDGE    0:00:15
27    Tim DECLERCQ    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:00:15
28    Daniel SCHORN    BORA-ARGON 18    0:00:15
29    Roger KLUGE    IAM CYCLING    0:00:15
30     Andrew FENN    TEAM SKY    0:00:15
31     Nikias ARNDT    TEAM GIANT-ALPECIN    0:00:15
32    Yoann OFFREDO    FDJ    0:00:15
33    Ralf MATZKA    BORA-ARGON 18    0:00:15
34    Bert DE BACKER    TEAM GIANT-ALPECIN    0:00:30
35    Jens KEUKELEIRE    ORICA GREENEDGE    0:00:50
36    Dominique ROLLIN    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:03:08
37    Vicente REYNES    IAM CYCLING    0:03:08
38    Alejandro VALVERDE    MOVISTAR TEAM    0:03:08
39    Nikolay TRUSOV    TINKOFF-SAXO    0:03:08
40     Sam BENNETT    BORA-ARGON 18    0:03:08
41     Scott THWAITES    BORA-ARGON 18    0:03:08
42     Guillaume VAN KEIRSBULCK    ETIXX-QUICK STEP    0:03:08
43     Nacer BOUHANNI    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:03:08
44    Nelson OLIVEIRA    LAMPRE – MERIDA    0:03:08
45     Jonas AHLSTRAND    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:03:08
46    Jose Joaquin ROJAS    MOVISTAR TEAM    0:03:08
47    Christopher JUUL JENSEN    TINKOFF-SAXO    0:03:08
48    Stijn VANDENBERGH    ETIXX-QUICK STEP    0:03:08
49    Ramon SINKELDAM    TEAM GIANT-ALPECIN    0:03:08
50    Matti BRESCHEL    TINKOFF-SAXO    0:03:08
51    Jelle WALLAYS    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:03:08
52    Michael MORKOV    TINKOFF-SAXO    0:03:08
53    Murilo Antonio FISCHER    FDJ    0:03:08
54    Borut BOZIC    ASTANA PRO TEAM    0:03:08
55    Matthieu LADAGNOUS    FDJ    0:03:08
56    Pieter VAN SPEYBROUCK    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:03:08
57    Boy VAN POPPEL    TREK FACTORY RACING    0:03:08
58    Jean-Pierre DRUCKER    BMC RACING TEAM    0:03:08
59    Dmitry KOZONTCHUK    TEAM KATUSHA    0:03:08
60    Théo BOS    MTN-QHUBEKA    0:06:55
61     Arnaud DEMARE    FDJ    0:06:55
62    William BONNET    FDJ    0:06:55
63    Markel IRIZAR    TREK FACTORY RACING    0:06:55
64    Leigh HOWARD    ORICA GREENEDGE    0:06:55
65    Pavel BRUTT    TINKOFF-SAXO    0:06:55
66    Brett LANCASTER    ORICA GREENEDGE    0:06:55
67    Dmitriy GRUZDEV    ASTANA PRO TEAM    0:06:55
68     Marcel AREGGER    IAM CYCLING    0:06:55
69    Imanol ERVITI    MOVISTAR TEAM    0:06:55
70    Francisco VENTOSO    MOVISTAR TEAM    0:06:55
71    Tom STAMSNIJDER    TEAM GIANT-ALPECIN    0:06:55
72    Enrique SANZ UNZUE    MOVISTAR TEAM    0:06:55
73    Reto HOLLENSTEIN    IAM CYCLING    0:06:55
74    Gatis SMUKULIS    TEAM KATUSHA    0:06:55
75    Ruben PLAZA MOLINA    LAMPRE – MERIDA    0:06:55
76    Zakkari DEMPSTER    BORA-ARGON 18    0:06:55
77     Marco HALLER    TEAM KATUSHA    0:06:55
78    Jacopo GUARNIERI    TEAM KATUSHA    0:06:55
79     Adrien PETIT    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:06:55
80    Ben HERMANS    BMC RACING TEAM    0:09:18
81    Christian KNEES    TEAM SKY    0:09:18
82     Rick ZABEL    BMC RACING TEAM    0:09:18
83    Christopher SUTTON    TEAM SKY    0:09:18
84    Edvald BOASSON HAGEN    MTN-QHUBEKA    0:09:18
85    Youcef REGUIGUI    MTN-QHUBEKA    0:09:18
86     Nicola RUFFONI    BARDIANI CSF    0:09:18
87    Matthias BRANDLE    IAM CYCLING    0:09:18
88    Filippo POZZATO    LAMPRE – MERIDA    0:09:18
89    Andrey AMADOR    MOVISTAR TEAM    0:09:18
90    Mario COSTA    LAMPRE – MERIDA    0:09:18
91    Martin VELITS    ETIXX-QUICK STEP    0:09:18
92    Peter VELITS    BMC RACING TEAM    0:09:18
93     Danny VAN POPPEL    TREK FACTORY RACING    0:09:18
94    Fabian CANCELLARA    TREK FACTORY RACING    0:09:18
95    Pablo LASTRAS    MOVISTAR TEAM    0:09:18
96     Georg PREIDLER    TEAM GIANT-ALPECIN    0:09:18
97     Johann VAN ZYL    MTN-QHUBEKA    0:09:18
98    Marcel KITTEL    TEAM GIANT-ALPECIN    0:09:18
99    Albert TIMMER    TEAM GIANT-ALPECIN    0:09:18
100    Geoffrey SOUPE    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:09:18
101    Iljo KEISSE    ETIXX-QUICK STEP    0:09:18
102    Jonas VAN GENECHTEN    IAM CYCLING    0:09:18
103    Laurens DE VREESE    ASTANA PRO TEAM    0:09:18
104    Gerald CIOLEK    MTN-QHUBEKA    0:09:18
105    Danny PATE    TEAM SKY    0:09:18
106    Svein TUFT    ORICA GREENEDGE    0:09:18
107    Paul VOSS    BORA-ARGON 18    0:09:18
108     Jasha SUTTERLIN    MOVISTAR TEAM    0:09:18
109    Bradley WIGGINS    TEAM SKY    0:09:18
110     Victor CAMPENAERTS    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:09:18
111    Roberto FERRARI    LAMPRE – MERIDA    0:09:18
112    Matteo BONO    LAMPRE – MERIDA    0:09:18
113    Sacha MODOLO    LAMPRE – MERIDA    0:09:18
114    Nicola BOEM    BARDIANI CSF    0:09:18
115    Preben VAN HECKE    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:09:18
116    Jaco VENTER    MTN-QHUBEKA    0:12:09
117    Steve CHAINEL    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:12:09
118    Cyril LEMOINE    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:12:09
119     Florian SENECHAL    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:12:09
120    Gert STEEGMANS    TREK FACTORY RACING    0:12:09
121    Gregory RAST    TREK FACTORY RACING    0:12:09
122    Ariel Maximiliano RICHEZE    LAMPRE – MERIDA    0:12:09
123    Stefano PIRAZZI    BARDIANI CSF    0:23:48
124    Dries DEVENYNS    IAM CYCLING    0:23:48
125    Yaroslav POPOVYCH    TREK FACTORY RACING    0:23:48
126     Michael SCHWARZMANN    BORA-ARGON 18    0:23:48
127     Jesper HANSEN    TINKOFF-SAXO    0:23:48
128    Jens MOURIS    ORICA GREENEDGE    0:23:48
129    Lieuwe WESTRA    ASTANA PRO TEAM    0:23:48
130     Kristan SBARAGLI    MTN-QHUBEKA    0:23:48
131    David BOUCHER    FDJ    0:23:48
132     Gijs VAN HOECKE    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:23:48
133    Andrea PIECHELE    BARDIANI CSF    0:23:48
134     Johan LE BON    FDJ    0:23:48
135    Shane ARCHBOLD    BORA-ARGON 18    0:23:48
136     Simone STERBINI    BARDIANI CSF    0:23:48
137     Jef VAN MEIRHAEGHE    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:23:48
138    Alessandro DE MARCHI    BMC RACING TEAM    0:23:48
139    Lars BOOM    ASTANA PRO TEAM    0:23:48
Enrico BATTAGLIN    BARDIANI CSF    Abandon
Luca STERBINI    BARDIANI CSF    Abandon

Klasyfikacja generalna:

1    Alexander KRISTOFF        TEAM KATUSHA    07:39:31
2    Tom BOONEN    ETIXX-QUICK STEP    0:00:01
3    Greg VAN AVERMAET    BMC RACING TEAM    0:00:03
4    Andrea GUARDINI    ASTANA PRO TEAM    0:00:04
5    Niki TERPSTRA    ETIXX-QUICK STEP    0:00:08
6    Marcus BURGHARDT    BMC RACING TEAM    0:00:09
7     Peter SAGAN    TINKOFF-SAXO    0:00:10
8    Heinrich HAUSSLER    IAM CYCLING    0:00:10
9     Jasper STUYVEN    TREK FACTORY RACING    0:00:10
10    Maciej BODNAR    TINKOFF-SAXO    0:00:10
11     Luke ROWE    TEAM SKY    0:00:10
12    Ian STANNARD    TEAM SKY    0:00:10
13    Adam BLYTHE    ORICA GREENEDGE    0:00:10
14    Nikolas MAES    ETIXX-QUICK STEP    0:00:14
15    Ruslan TLEUBAYEV    ASTANA PRO TEAM    0:00:16
16    Mathew HAYMAN    ORICA GREENEDGE    0:00:23
17    Mickaël DELAGE    FDJ    0:00:25
18    Tom VEELERS    TEAM GIANT-ALPECIN    0:00:25
19    Andriy GRIVKO    ASTANA PRO TEAM    0:00:25
20    Tim DECLERCQ    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:00:25
21    Philippe GILBERT    BMC RACING TEAM    0:00:25
22    Matteo TRENTIN    ETIXX-QUICK STEP    0:00:25
23    Yoann OFFREDO    FDJ    0:00:25
24    Ralf MATZKA    BORA-ARGON 18    0:00:25
25    Viacheslav KUZNETSOV    TEAM KATUSHA    0:00:43
26    Daniel SCHORN    BORA-ARGON 18    0:00:43
27    Mitchell DOCKER    ORICA GREENEDGE    0:00:50
28    Roger KLUGE    IAM CYCLING    0:00:50
29     Nikias ARNDT    TEAM GIANT-ALPECIN    0:00:54
30    Jarl SALOMEIN    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:00:55
31     Sven Erik BYSTRÖM    TEAM KATUSHA    0:00:58
32    Luca PAOLINI    TEAM KATUSHA    0:00:58
33     Andrew FENN    TEAM SKY    0:01:41
34    Bert DE BACKER    TEAM GIANT-ALPECIN    0:01:56
35    Jens KEUKELEIRE    ORICA GREENEDGE    0:02:16
36    Jose Joaquin ROJAS    MOVISTAR TEAM    0:03:08
37     Sam BENNETT    BORA-ARGON 18    0:03:18
38     Nacer BOUHANNI    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:03:18
39    Alejandro VALVERDE    MOVISTAR TEAM    0:03:18
40    Jean-Pierre DRUCKER    BMC RACING TEAM    0:03:18
41     Jonas AHLSTRAND    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:03:18
42     Scott THWAITES    BORA-ARGON 18    0:03:18
43    Matthieu LADAGNOUS    FDJ    0:03:18
44    Matti BRESCHEL    TINKOFF-SAXO    0:03:18
45    Christopher JUUL JENSEN    TINKOFF-SAXO    0:03:18
46    Borut BOZIC    ASTANA PRO TEAM    0:03:18
47    Stijn VANDENBERGH    ETIXX-QUICK STEP    0:03:18
48    Boy VAN POPPEL    TREK FACTORY RACING    0:03:18
49    Vicente REYNES    IAM CYCLING    0:03:38
50    Dominique ROLLIN    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:03:51
51     Guillaume VAN KEIRSBULCK    ETIXX-QUICK STEP    0:03:51
52    Pieter VAN SPEYBROUCK    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:03:51
53    Ramon SINKELDAM    TEAM GIANT-ALPECIN    0:03:51
54    Murilo Antonio FISCHER    FDJ    0:03:51
55    Jelle WALLAYS    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:03:51
56    Michael MORKOV    TINKOFF-SAXO    0:04:33
57    Nikolay TRUSOV    TINKOFF-SAXO    0:04:34
58    Dmitry KOZONTCHUK    TEAM KATUSHA    0:04:34
59     Arnaud DEMARE    FDJ    0:07:01
60    Théo BOS    MTN-QHUBEKA    0:07:05
61    Leigh HOWARD    ORICA GREENEDGE    0:07:05
62     Marcel AREGGER    IAM CYCLING    0:07:05
63    Jacopo GUARNIERI    TEAM KATUSHA    0:07:05
64     Marco HALLER    TEAM KATUSHA    0:07:05
65    Gatis SMUKULIS    TEAM KATUSHA    0:07:30
66    Francisco VENTOSO    MOVISTAR TEAM    0:07:38
67    Markel IRIZAR    TREK FACTORY RACING    0:07:38
68    William BONNET    FDJ    0:07:38
69    Imanol ERVITI    MOVISTAR TEAM    0:07:38
70    Brett LANCASTER    ORICA GREENEDGE    0:07:38
71    Dmitriy GRUZDEV    ASTANA PRO TEAM    0:07:38
72    Pavel BRUTT    TINKOFF-SAXO    0:08:21
73    Enrique SANZ UNZUE    MOVISTAR TEAM    0:08:21
74    Reto HOLLENSTEIN    IAM CYCLING    0:08:21
75    Zakkari DEMPSTER    BORA-ARGON 18    0:08:21
76    Nelson OLIVEIRA    LAMPRE – MERIDA    0:09:02
77    Roberto FERRARI    LAMPRE – MERIDA    0:09:27
78    Youcef REGUIGUI    MTN-QHUBEKA    0:09:28
79    Fabian CANCELLARA    TREK FACTORY RACING    0:09:28
80    Ruben PLAZA MOLINA    LAMPRE – MERIDA    0:09:34
81    Tom STAMSNIJDER    TEAM GIANT-ALPECIN    0:09:34
82    Geoffrey SOUPE    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:09:41
83    Edvald BOASSON HAGEN    MTN-QHUBEKA    0:09:53
84     Rick ZABEL    BMC RACING TEAM    0:10:01
85    Andrey AMADOR    MOVISTAR TEAM    0:10:01
86    Christopher SUTTON    TEAM SKY    0:10:01
87    Marcel KITTEL    TEAM GIANT-ALPECIN    0:10:01
88    Martin VELITS    ETIXX-QUICK STEP    0:10:01
89    Matthias BRANDLE    IAM CYCLING    0:10:01
90    Pablo LASTRAS    MOVISTAR TEAM    0:10:01
91     Jasha SUTTERLIN    MOVISTAR TEAM    0:10:01
92    Peter VELITS    BMC RACING TEAM    0:10:01
93    Iljo KEISSE    ETIXX-QUICK STEP    0:10:01
94    Bradley WIGGINS    TEAM SKY    0:10:01
95    Sacha MODOLO    LAMPRE – MERIDA    0:10:01
96    Filippo POZZATO    LAMPRE – MERIDA    0:10:11
97    Paul VOSS    BORA-ARGON 18    0:10:12
98     Nicola RUFFONI    BARDIANI CSF    0:10:44
99    Mario COSTA    LAMPRE – MERIDA    0:10:44
100    Ben HERMANS    BMC RACING TEAM    0:10:44
101    Svein TUFT    ORICA GREENEDGE    0:10:44
102     Georg PREIDLER    TEAM GIANT-ALPECIN    0:10:44
103    Gerald CIOLEK    MTN-QHUBEKA    0:10:44
104    Laurens DE VREESE    ASTANA PRO TEAM    0:10:44
105     Danny VAN POPPEL    TREK FACTORY RACING    0:10:44
106    Jonas VAN GENECHTEN    IAM CYCLING    0:10:44
107    Preben VAN HECKE    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:10:44
108     Victor CAMPENAERTS    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:10:44
109     Adrien PETIT    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:10:59
110    Christian KNEES    TEAM SKY    0:11:57
111     Johann VAN ZYL    MTN-QHUBEKA    0:11:57
112    Albert TIMMER    TEAM GIANT-ALPECIN    0:11:57
113    Danny PATE    TEAM SKY    0:11:57
114    Nicola BOEM    BARDIANI CSF    0:11:57
115    Matteo BONO    LAMPRE – MERIDA    0:11:57
116    Gert STEEGMANS    TREK FACTORY RACING    0:12:19
117    Gregory RAST    TREK FACTORY RACING    0:12:19
118     Florian SENECHAL    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:13:09
119    Jaco VENTER    MTN-QHUBEKA    0:13:35
120    Steve CHAINEL    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:16:13
121    Cyril LEMOINE    COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS    0:16:23
122    Ariel Maximiliano RICHEZE    LAMPRE – MERIDA    0:18:03
123    Lieuwe WESTRA    ASTANA PRO TEAM    0:23:58
124     Jef VAN MEIRHAEGHE    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:23:58
125    Lars BOOM    ASTANA PRO TEAM    0:23:58
126     Kristan SBARAGLI    MTN-QHUBEKA    0:24:23
127    Alessandro DE MARCHI    BMC RACING TEAM    0:24:42
128    Dries DEVENYNS    IAM CYCLING    0:24:44
129    Yaroslav POPOVYCH    TREK FACTORY RACING    0:24:48
130     Michael SCHWARZMANN    BORA-ARGON 18    0:24:50
131     Johan LE BON    FDJ    0:25:14
132     Gijs VAN HOECKE    TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE    0:25:14
133     Jesper HANSEN    TINKOFF-SAXO    0:25:14
134    Shane ARCHBOLD    BORA-ARGON 18    0:25:14
135    Stefano PIRAZZI    BARDIANI CSF    0:26:27
136    David BOUCHER    FDJ    0:26:27
137     Simone STERBINI    BARDIANI CSF    0:26:48
138    Andrea PIECHELE    BARDIANI CSF    0:26:53
139    Jens MOURIS    ORICA GREENEDGE    0:30:3