Hiszpan z ekipy Movistar okazał się najszybszy na finiszu z podzielonego peletonu. Podium uzupełnili Tom Boonen (Etixx-Quick Step) i Arnaud Demare (FDJ).
Ściganie w Katarze to jak co roku płaskie i wietrzne szosy. Etap otwierający wyścig liczył tylko 136 kilometrów i prowadził z Dukhan do Sealine Beach.
W ucieczkę dnia ruszyli Jarl Salomein (Topsport Vlaanderen-Baloise) i Luca Sterbini (Bardiani-CSF). Po 20 kilometrach ich przewaga wzrosła do ponad ośmiu minut.
Na kontratak zdecydowali się Stijn Vandenbergh (Etixx) i Matti Breschel (Tinkoff-Saxo), ale była to akcja nieudana.
Jak to w Katarze często bywa, kolarzom dokuczał silny wiatr w twarz i z tego powodu średnia prędkość po dwóch godzinach jazdy wynosiła tylko 30 km/h.
Mniej więcej w środkowej fazie etapu w peletonie sporo się działo. Mocna praca Toma Boonena na czele, spowodowała rozerwanie grupy (w tym czasie przewaga ucieczki malała, aż w końcu duet został wchłonięty). Później Boonen wraz Peterem Saganem mieli kraksę, ale obaj wsiedli na rowery i wrócili do peletonu.
23 kilometry przed metą na atak zdecydowało się trzech kolarzy: Lars Boom i Lieuwe Westra (Astana) i ponownie Matti Breschel (Tinkoff-Saxo).
Jednak ostatecznie wszelkie ataki zostały skasowane, a o zwycięstwie etapowym rozstrzygnął finisz z peletonu, który wygrał Jose Joaquin Rojas. Bardzo dobre drugie miejsce zajął Boonen, który na tym etapie mocno pracował, miał kraksę, ale ostatecznie wszystko skończyło się dla niego bardzo dobrze, bo Belg zapewnił sobie dobrą pozycję wyjściową do walki na kolejnych etapach.
Jedyny Polak w stawce Maciej Bodnar (Tinkoff-Saxo) był dziś 24. i miał ten sam czas, co zwycięzca etapu.
Wyniki 1. etapu:
1 55 Jose Joaquin ROJAS MOVISTAR TEAM 03:49:50
2 2 Tom BOONEN ETIXX-QUICK STEP 00:00:00
3 111 * Arnaud DEMARE FDJ 00:00:00
4 21 * Peter SAGAN TINKOFF-SAXO 00:00:00
5 161 * Sam BENNETT BORA-ARGON 18 00:00:00
6 36 * Jasper STUYVEN TREK FACTORY RACING 00:00:00
7 151 Heinrich HAUSSLER IAM CYCLING 00:00:00
8 96 Andrea GUARDINI ASTANA PRO TEAM 00:00:00
9 61 Alexander KRISTOFF TEAM KATUSHA 00:00:00
10 71 * Nacer BOUHANNI COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:00:00
11 97 Ruslan TLEUBAYEV ASTANA PRO TEAM 00:00:00
12 84 Youcef REGUIGUI MTN-QHUBEKA 00:00:00
13 82 Théo BOS MTN-QHUBEKA 00:00:00
14 144 Roberto FERRARI LAMPRE – MERIDA 00:00:00
15 44 Jean-Pierre DRUCKER BMC RACING TEAM 00:00:00
16 18 Tom VEELERS TEAM GIANT-ALPECIN 00:00:00
17 1 Niki TERPSTRA ETIXX-QUICK STEP 00:00:00
18 94 Andriy GRIVKO ASTANA PRO TEAM 00:00:00
19 31 Fabian CANCELLARA TREK FACTORY RACING 00:00:00
20 133 Mathew HAYMAN ORICA GREENEDGE 00:00:00
21 114 Mickaël DELAGE FDJ 00:00:00
22 123 Tim DECLERCQ TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 00:00:00
23 134 Leigh HOWARD ORICA GREENEDGE 00:00:00
24 22 Maciej BODNAR TINKOFF-SAXO 00:00:00
25 63 Jacopo GUARNIERI TEAM KATUSHA 00:00:00
26 46 Greg VAN AVERMAET BMC RACING TEAM 00:00:00
27 64 * Marco HALLER TEAM KATUSHA 00:00:00
28 127 * Jef VAN MEIRHAEGHE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 00:00:00
29 105 * Luke ROWE TEAM SKY 00:00:00
30 51 Alejandro VALVERDE MOVISTAR TEAM 00:00:00
31 98 Lieuwe WESTRA ASTANA PRO TEAM 00:00:00
32 41 Philippe GILBERT BMC RACING TEAM 00:00:00
33 157 Vicente REYNES IAM CYCLING 00:00:00
34 152 * Marcel AREGGER IAM CYCLING 00:00:00
35 116 Matthieu LADAGNOUS FDJ 00:00:00
36 42 Marcus BURGHARDT BMC RACING TEAM 00:00:00
37 72 * Jonas AHLSTRAND COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:00:00
38 35 Gert STEEGMANS TREK FACTORY RACING 00:00:00
39 91 Lars BOOM ASTANA PRO TEAM 00:00:00
40 106 Ian STANNARD TEAM SKY 00:00:00
41 5 Matteo TRENTIN ETIXX-QUICK STEP 00:00:00
42 92 Borut BOZIC ASTANA PRO TEAM 00:00:00
43 118 Yoann OFFREDO FDJ 00:00:00
44 164 Ralf MATZKA BORA-ARGON 18 00:00:00
45 23 Matti BRESCHEL TINKOFF-SAXO 00:00:00
46 4 Nikolas MAES ETIXX-QUICK STEP 00:00:00
47 167 * Scott THWAITES BORA-ARGON 18 00:00:00
48 34 Gregory RAST TREK FACTORY RACING 00:00:00
49 26 Christopher JUUL JENSEN TINKOFF-SAXO 00:00:00
50 7 Stijn VANDENBERGH ETIXX-QUICK STEP 00:00:00
51 37 Boy VAN POPPEL TREK FACTORY RACING 00:00:00
52 78 Geoffrey SOUPE COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:00:13
53 165 Daniel SCHORN BORA-ARGON 18 00:00:18
54 66 Viacheslav KUZNETSOV TEAM KATUSHA 00:00:18
55 85 * Kristan SBARAGLI MTN-QHUBEKA 00:00:25
56 132 Mitchell DOCKER ORICA GREENEDGE 00:00:25
57 81 Edvald BOASSON HAGEN MTN-QHUBEKA 00:00:25
58 156 Roger KLUGE IAM CYCLING 00:00:25
59 68 Gatis SMUKULIS TEAM KATUSHA 00:00:25
60 67 Luca PAOLINI TEAM KATUSHA 00:00:33
61 62 * Sven Erik BYSTRÖM TEAM KATUSHA 00:00:33
62 141 Filippo POZZATO LAMPRE – MERIDA 00:00:33
63 12 * Nikias ARNDT TEAM GIANT-ALPECIN 00:00:33
64 11 Marcel KITTEL TEAM GIANT-ALPECIN 00:00:33
65 58 Francisco VENTOSO MOVISTAR TEAM 00:00:33
66 48 * Rick ZABEL BMC RACING TEAM 00:00:33
67 128 Pieter VAN SPEYBROUCK TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 00:00:33
68 52 Andrey AMADOR MOVISTAR TEAM 00:00:33
69 6 * Guillaume VAN KEIRSBULCK ETIXX-QUICK STEP 00:00:33
70 131 Adam BLYTHE ORICA GREENEDGE 00:00:33
71 76 Dominique ROLLIN COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:00:33
72 57 * Jasha SUTTERLIN MOVISTAR TEAM 00:00:33
73 32 Markel IRIZAR TREK FACTORY RACING 00:00:33
74 8 Martin VELITS ETIXX-QUICK STEP 00:00:33
75 15 Ramon SINKELDAM TEAM GIANT-ALPECIN 00:00:33
76 145 Sacha MODOLO LAMPRE – MERIDA 00:00:33
77 115 Murilo Antonio FISCHER FDJ 00:00:33
78 107 Christopher SUTTON TEAM SKY 00:00:33
79 53 Imanol ERVITI MOVISTAR TEAM 00:00:33
80 101 Bradley WIGGINS TEAM SKY 00:00:33
81 112 William BONNET FDJ 00:00:33
82 54 Pablo LASTRAS MOVISTAR TEAM 00:00:33
83 136 Brett LANCASTER ORICA GREENEDGE 00:00:33
84 95 Dmitriy GRUZDEV ASTANA PRO TEAM 00:00:33
85 121 Jelle WALLAYS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 00:00:33
86 3 Iljo KEISSE ETIXX-QUICK STEP 00:00:33
87 153 Matthias BRANDLE IAM CYCLING 00:00:33
88 124 Jarl SALOMEIN TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 00:00:33
89 47 Peter VELITS BMC RACING TEAM 00:00:33
90 168 Paul VOSS BORA-ARGON 18 00:00:44
91 43 Alessandro DE MARCHI BMC RACING TEAM 00:00:44
92 154 Dries DEVENYNS IAM CYCLING 00:00:46
93 33 Yaroslav POPOVYCH TREK FACTORY RACING 00:00:50
94 77 * Florian SENECHAL COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:00:50
95 166 * Michael SCHWARZMANN BORA-ARGON 18 00:00:52
96 135 Jens KEUKELEIRE ORICA GREENEDGE 00:01:16
97 138 Svein TUFT ORICA GREENEDGE 00:01:16
98 125 Preben VAN HECKE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 00:01:16
99 117 * Johan LE BON FDJ 00:01:16
100 175 * Nicola RUFFONI BARDIANI CSF 00:01:16
101 83 Gerald CIOLEK MTN-QHUBEKA 00:01:16
102 102 * Andrew FENN TEAM SKY 00:01:16
103 28 Nikolay TRUSOV TINKOFF-SAXO 00:01:16
104 93 Laurens DE VREESE ASTANA PRO TEAM 00:01:16
105 13 Bert DE BACKER TEAM GIANT-ALPECIN 00:01:16
106 143 Mario COSTA LAMPRE – MERIDA 00:01:16
107 24 Pavel BRUTT TINKOFF-SAXO 00:01:16
108 14 * Georg PREIDLER TEAM GIANT-ALPECIN 00:01:16
109 56 Enrique SANZ UNZUE MOVISTAR TEAM 00:01:16
110 158 Jonas VAN GENECHTEN IAM CYCLING 00:01:16
111 87 Jaco VENTER MTN-QHUBEKA 00:01:16
112 126 * Gijs VAN HOECKE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 00:01:16
113 27 Michael MORKOV TINKOFF-SAXO 00:01:16
114 65 Dmitry KOZONTCHUK TEAM KATUSHA 00:01:16
115 163 Zakkari DEMPSTER BORA-ARGON 18 00:01:16
116 155 Reto HOLLENSTEIN IAM CYCLING 00:01:16
117 38 * Danny VAN POPPEL TREK FACTORY RACING 00:01:16
118 122 * Victor CAMPENAERTS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 00:01:16
119 25 * Jesper HANSEN TINKOFF-SAXO 00:01:16
120 162 Shane ARCHBOLD BORA-ARGON 18 00:01:16
121 45 Ben HERMANS BMC RACING TEAM 00:01:16
122 103 Christian KNEES TEAM SKY 00:02:29
123 113 David BOUCHER FDJ 00:02:29
124 147 Ruben PLAZA MOLINA LAMPRE – MERIDA 00:02:29
125 172 Nicola BOEM BARDIANI CSF 00:02:29
126 174 Stefano PIRAZZI BARDIANI CSF 00:02:29
127 171 Enrico BATTAGLIN BARDIANI CSF 00:02:29
128 142 Matteo BONO LAMPRE – MERIDA 00:02:29
129 16 Tom STAMSNIJDER TEAM GIANT-ALPECIN 00:02:29
130 17 Albert TIMMER TEAM GIANT-ALPECIN 00:02:29
131 86 * Johann VAN ZYL MTN-QHUBEKA 00:02:29
132 104 Danny PATE TEAM SKY 00:02:29
133 177 * Simone STERBINI BARDIANI CSF 00:02:50
134 173 Andrea PIECHELE BARDIANI CSF 00:02:55
135 73 Steve CHAINEL COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:03:54
136 74 Cyril LEMOINE COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:03:54
137 75 * Adrien PETIT COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:03:54
138 176 * Luca STERBINI BARDIANI CSF 00:05:44
139 146 Nelson OLIVEIRA LAMPRE – MERIDA 00:05:44
140 148 Ariel Maximiliano RICHEZE LAMPRE – MERIDA 00:05:44
141 137 Jens MOURIS ORICA GREENEDGE 00:06:34
Klasyfikacja generalna:
1 55 Jose Joaquin ROJAS MOVISTAR TEAM 03:49:40
2 2 Tom BOONEN ETIXX-QUICK STEP 00:00:04
3 111 * Arnaud DEMARE FDJ 00:00:06
4 1 Niki TERPSTRA ETIXX-QUICK STEP 00:00:08
5 144 Roberto FERRARI LAMPRE – MERIDA 00:00:09
6 21 * Peter SAGAN TINKOFF-SAXO 00:00:10
7 161 * Sam BENNETT BORA-ARGON 18 00:00:10
8 36 * Jasper STUYVEN TREK FACTORY RACING 00:00:10
9 151 Heinrich HAUSSLER IAM CYCLING 00:00:10
10 96 Andrea GUARDINI ASTANA PRO TEAM 00:00:10
11 61 Alexander KRISTOFF TEAM KATUSHA 00:00:10
12 71 * Nacer BOUHANNI COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:00:10
13 97 Ruslan TLEUBAYEV ASTANA PRO TEAM 00:00:10
14 84 Youcef REGUIGUI MTN-QHUBEKA 00:00:10
15 82 Théo BOS MTN-QHUBEKA 00:00:10
16 44 Jean-Pierre DRUCKER BMC RACING TEAM 00:00:10
17 18 Tom VEELERS TEAM GIANT-ALPECIN 00:00:10
18 94 Andriy GRIVKO ASTANA PRO TEAM 00:00:10
19 31 Fabian CANCELLARA TREK FACTORY RACING 00:00:10
20 133 Mathew HAYMAN ORICA GREENEDGE 00:00:10
21 114 Mickaël DELAGE FDJ 00:00:10
22 123 Tim DECLERCQ TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 00:00:10
23 134 Leigh HOWARD ORICA GREENEDGE 00:00:10
24 22 Maciej BODNAR TINKOFF-SAXO 00:00:10
25 63 Jacopo GUARNIERI TEAM KATUSHA 00:00:10
26 46 Greg VAN AVERMAET BMC RACING TEAM 00:00:10
27 64 * Marco HALLER TEAM KATUSHA 00:00:10
28 127 * Jef VAN MEIRHAEGHE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 00:00:10
29 105 * Luke ROWE TEAM SKY 00:00:10
30 51 Alejandro VALVERDE MOVISTAR TEAM 00:00:10
31 98 Lieuwe WESTRA ASTANA PRO TEAM 00:00:10
32 41 Philippe GILBERT BMC RACING TEAM 00:00:10
33 157 Vicente REYNES IAM CYCLING 00:00:10
34 152 * Marcel AREGGER IAM CYCLING 00:00:10
35 116 Matthieu LADAGNOUS FDJ 00:00:10
36 42 Marcus BURGHARDT BMC RACING TEAM 00:00:10
37 72 * Jonas AHLSTRAND COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:00:10
38 35 Gert STEEGMANS TREK FACTORY RACING 00:00:10
39 91 Lars BOOM ASTANA PRO TEAM 00:00:10
40 106 Ian STANNARD TEAM SKY 00:00:10
41 5 Matteo TRENTIN ETIXX-QUICK STEP 00:00:10
42 92 Borut BOZIC ASTANA PRO TEAM 00:00:10
43 118 Yoann OFFREDO FDJ 00:00:10
44 164 Ralf MATZKA BORA-ARGON 18 00:00:10
45 23 Matti BRESCHEL TINKOFF-SAXO 00:00:10
46 4 Nikolas MAES ETIXX-QUICK STEP 00:00:10
47 167 * Scott THWAITES BORA-ARGON 18 00:00:10
48 34 Gregory RAST TREK FACTORY RACING 00:00:10
49 26 Christopher JUUL JENSEN TINKOFF-SAXO 00:00:10
50 7 Stijn VANDENBERGH ETIXX-QUICK STEP 00:00:10
51 37 Boy VAN POPPEL TREK FACTORY RACING 00:00:10
52 78 Geoffrey SOUPE COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:00:23
53 165 Daniel SCHORN BORA-ARGON 18 00:00:28
54 66 Viacheslav KUZNETSOV TEAM KATUSHA 00:00:28
55 85 * Kristan SBARAGLI MTN-QHUBEKA 00:00:35
56 132 Mitchell DOCKER ORICA GREENEDGE 00:00:35
57 81 Edvald BOASSON HAGEN MTN-QHUBEKA 00:00:35
58 156 Roger KLUGE IAM CYCLING 00:00:35
59 68 Gatis SMUKULIS TEAM KATUSHA 00:00:35
60 12 * Nikias ARNDT TEAM GIANT-ALPECIN 00:00:39
61 124 Jarl SALOMEIN TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 00:00:40
62 67 Luca PAOLINI TEAM KATUSHA 00:00:43
63 62 * Sven Erik BYSTRÖM TEAM KATUSHA 00:00:43
64 141 Filippo POZZATO LAMPRE – MERIDA 00:00:43
65 11 Marcel KITTEL TEAM GIANT-ALPECIN 00:00:43
66 58 Francisco VENTOSO MOVISTAR TEAM 00:00:43
67 48 * Rick ZABEL BMC RACING TEAM 00:00:43
68 128 Pieter VAN SPEYBROUCK TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 00:00:43
69 52 Andrey AMADOR MOVISTAR TEAM 00:00:43
70 6 * Guillaume VAN KEIRSBULCK ETIXX-QUICK STEP 00:00:43
71 131 Adam BLYTHE ORICA GREENEDGE 00:00:43
72 76 Dominique ROLLIN COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:00:43
73 57 * Jasha SUTTERLIN MOVISTAR TEAM 00:00:43
74 32 Markel IRIZAR TREK FACTORY RACING 00:00:43
75 8 Martin VELITS ETIXX-QUICK STEP 00:00:43
76 15 Ramon SINKELDAM TEAM GIANT-ALPECIN 00:00:43
77 145 Sacha MODOLO LAMPRE – MERIDA 00:00:43
78 115 Murilo Antonio FISCHER FDJ 00:00:43
79 107 Christopher SUTTON TEAM SKY 00:00:43
80 53 Imanol ERVITI MOVISTAR TEAM 00:00:43
81 101 Bradley WIGGINS TEAM SKY 00:00:43
82 112 William BONNET FDJ 00:00:43
83 54 Pablo LASTRAS MOVISTAR TEAM 00:00:43
84 136 Brett LANCASTER ORICA GREENEDGE 00:00:43
85 95 Dmitriy GRUZDEV ASTANA PRO TEAM 00:00:43
86 121 Jelle WALLAYS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 00:00:43
87 3 Iljo KEISSE ETIXX-QUICK STEP 00:00:43
88 153 Matthias BRANDLE IAM CYCLING 00:00:43
89 47 Peter VELITS BMC RACING TEAM 00:00:43
90 168 Paul VOSS BORA-ARGON 18 00:00:54
91 43 Alessandro DE MARCHI BMC RACING TEAM 00:00:54
92 154 Dries DEVENYNS IAM CYCLING 00:00:56
93 33 Yaroslav POPOVYCH TREK FACTORY RACING 00:01:00
94 77 * Florian SENECHAL COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:01:00
95 166 * Michael SCHWARZMANN BORA-ARGON 18 00:01:02
96 135 Jens KEUKELEIRE ORICA GREENEDGE 00:01:26
97 138 Svein TUFT ORICA GREENEDGE 00:01:26
98 125 Preben VAN HECKE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 00:01:26
99 117 * Johan LE BON FDJ 00:01:26
100 175 * Nicola RUFFONI BARDIANI CSF 00:01:26
101 83 Gerald CIOLEK MTN-QHUBEKA 00:01:26
102 102 * Andrew FENN TEAM SKY 00:01:26
103 28 Nikolay TRUSOV TINKOFF-SAXO 00:01:26
104 93 Laurens DE VREESE ASTANA PRO TEAM 00:01:26
105 13 Bert DE BACKER TEAM GIANT-ALPECIN 00:01:26
106 143 Mario COSTA LAMPRE – MERIDA 00:01:26
107 24 Pavel BRUTT TINKOFF-SAXO 00:01:26
108 14 * Georg PREIDLER TEAM GIANT-ALPECIN 00:01:26
109 56 Enrique SANZ UNZUE MOVISTAR TEAM 00:01:26
110 158 Jonas VAN GENECHTEN IAM CYCLING 00:01:26
111 87 Jaco VENTER MTN-QHUBEKA 00:01:26
112 126 * Gijs VAN HOECKE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 00:01:26
113 27 Michael MORKOV TINKOFF-SAXO 00:01:26
114 65 Dmitry KOZONTCHUK TEAM KATUSHA 00:01:26
115 163 Zakkari DEMPSTER BORA-ARGON 18 00:01:26
116 155 Reto HOLLENSTEIN IAM CYCLING 00:01:26
117 38 * Danny VAN POPPEL TREK FACTORY RACING 00:01:26
118 122 * Victor CAMPENAERTS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 00:01:26
119 25 * Jesper HANSEN TINKOFF-SAXO 00:01:26
120 162 Shane ARCHBOLD BORA-ARGON 18 00:01:26
121 45 Ben HERMANS BMC RACING TEAM 00:01:26
122 103 Christian KNEES TEAM SKY 00:02:39
123 113 David BOUCHER FDJ 00:02:39
124 147 Ruben PLAZA MOLINA LAMPRE – MERIDA 00:02:39
125 172 Nicola BOEM BARDIANI CSF 00:02:39
126 174 Stefano PIRAZZI BARDIANI CSF 00:02:39
127 171 Enrico BATTAGLIN BARDIANI CSF 00:02:39
128 142 Matteo BONO LAMPRE – MERIDA 00:02:39
129 16 Tom STAMSNIJDER TEAM GIANT-ALPECIN 00:02:39
130 17 Albert TIMMER TEAM GIANT-ALPECIN 00:02:39
131 86 * Johann VAN ZYL MTN-QHUBEKA 00:02:39
132 104 Danny PATE TEAM SKY 00:02:39
133 177 * Simone STERBINI BARDIANI CSF 00:03:00
134 173 Andrea PIECHELE BARDIANI CSF 00:03:05
135 73 Steve CHAINEL COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:04:04
136 74 Cyril LEMOINE COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:04:04
137 75 * Adrien PETIT COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:04:04
138 176 * Luca STERBINI BARDIANI CSF 00:05:52
139 146 Nelson OLIVEIRA LAMPRE – MERIDA 00:05:54
140 148 Ariel Maximiliano RICHEZE LAMPRE – MERIDA 00:05:54
141 137 Jens MOURIS ORICA GREENEDGE 00:06:44
Foto: bettiniphoto.net
Marta Wiśniewska