Tour Down Under - Stage 5Richie Porte (Sky) w swoim domowym wyścigu drugi rok z rzędu odniósł zwycięstwo na etapie kończącym się na Willunga Hill. Koszulkę lidera zachował walczący do końca Rohan Dennis (BMC). 

Piąty etap wyścigu zdecydował o losach klasyfikacji generalnej. Kolarze przejechali 151,5 km z McLaren do Willunga Hill. W ostatniej części etapu dwukrotnie pokonali 3,5- kilometrowy podjazd pod Willunga Hill.

Jako pierwszy zaatakował Jack Bobridge (UniSA), ale po przejechaniu zaledwie kilku kilometrów został wchłonięty przez peleton. Potem spróbował raz jeszcze i zabrał się w ucieczkę wraz z Gregiem Hendersonem (Lotto-Soudal) i Johnem Kerbym (Drapac).

Uciekinierzy wypracowali sobie stabilną 4,5- minutową przewagę i jechali naprawdę szybko, bo średnio aż 44 km/h. Takiego tempa jako pierwszy nie wytrzymał Kerby.

W końcówce na czele peletonu dużą pracę wykonała Astana z Boomem na czele, która w pewnym momencie doprowadziła do rozerwania peletonu.

Wreszcie uformowała się grupka, w której w skład wchodzili: Boom, Cataldo, Sanchez, Stetina, Evans, Dennis, Roy i Jeannesson. Walczył jeszcze Dumoulin.

Wraz ze zbliżaniem się do mety wykruszali się kolejni kolarze, a najdłużej utrzymali się Dennis i Porte, ale to kolarz Sky ostatecznie okazał się dziś najmocniejszy.

Dobrze jechał także Australijczyk Cadel Evans (BMC), który rozgrywa swój ostatni wyścig World Tour w karierze. Był w grupce najlepszych, która walczyła o etapowe zwycięstwo i zajął czwarte miejsce tracąc do Porte 16 sekund. W klasyfikacji generalnej zajmuje trzecią lokatę.

Wyniki 5. etapu:

1    Richie PORTE    TEAM SKY    3:37:32

2    Rohan DENNIS    BMC RACING TEAM    0:00:09
3    Ruben FERNANDEZ    MOVISTAR TEAM    0:00:16
4    Cadel EVANS    BMC RACING TEAM    0:00:16
5    Tom DUMOULIN    TEAM GIANT – ALPECIN    0:00:16
6    Domenico POZZOVIVO    AG2R LA MONDIALE    0:00:19
7    Tiago MACHADO    TEAM KATUSHA    0:00:24
8    Moreno MOSER    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:00:26
9    Gorka IZAGUIRRE INSAUSTI    MOVISTAR TEAM    0:00:28
10    Arnold JEANNESSON    FDJ    0:00:28
11    Jarlison PANTANO GOMEZ    IAM CYCLING    0:00:28
12    Daryl IMPEY    ORICA GreenEDGE    0:00:28
13    George BENNETT    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:00:32
14    Tsgabu Gebremaryam GRMAY    LAMPRE – MERIDA    0:00:38
15    Michael ROGERS    TINKOFF – SAXO    0:00:48
16    Luis Leon SANCHEZ GIL    ASTANA PRO TEAM    0:00:48
17    Cameron MEYER    ORICA GreenEDGE    0:00:48
18    Davide VILLELLA    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:00:56
19    Thomas DE GENDT    LOTTO SOUDAL    0:00:58
20    Eros CAPECCHI    MOVISTAR TEAM    0:01:02
21    Jack HAIG    UNISA AUSTRALIA    0:01:05
22    Adam HANSEN    LOTTO SOUDAL    0:01:15
23    David DE LA CRUZ MELGAREJO    ETIXX – QUICK STEP    0:01:29
24    Jérémy ROY    FDJ    0:01:54
25    Simon GESCHKE    TEAM GIANT – ALPECIN    0:02:16
26    Manuele MORI    LAMPRE – MERIDA    0:02:16
27    Maxime BOUET    ETIXX – QUICK STEP    0:02:16
28    Lars Ytting BAK    LOTTO SOUDAL    0:02:16
29    Lieuwe WESTRA    ASTANA PRO TEAM    0:02:16
30    Sergei LAGUTIN    TEAM KATUSHA    0:02:16
31    Timothy ROE    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:02:16
32    Samuel DUMOULIN    AG2R LA MONDIALE    0:02:16
33    Stef CLEMENT    IAM CYCLING    0:02:16
34    Julien BERARD    AG2R LA MONDIALE    0:02:21
35    Laurent DIDIER    TREK FACTORY RACING    0:02:24
36    Daniel MCCONNELL    TREK FACTORY RACING    0:02:24
37    Christopher JUUL JENSEN    TINKOFF – SAXO    0:02:31
38    Bertjan LINDEMAN    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:02:31
39    Kristijan DURASEK    LAMPRE – MERIDA    0:02:31
40    Hayden ROULSTON    TREK FACTORY RACING    0:02:53
41    Peter STETINA    BMC RACING TEAM    0:03:05
42    Timo ROOSEN    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:03:08
43    Cédric PINEAU    FDJ    0:03:08
44    Robert POWER    UNISA AUSTRALIA    0:03:08
45    Martin ELMIGER    IAM CYCLING    0:03:18
46    Pablo LASTRAS GARCIA    MOVISTAR TEAM    0:03:22
47    Giampaolo CARUSO    TEAM KATUSHA    0:03:22
48    Martin VELITS    ETIXX – QUICK STEP    0:03:40
49    Simon CLARKE    ORICA GreenEDGE    0:03:40
50    Luke DURBRIDGE    ORICA GreenEDGE    0:03:40
51    Geraint THOMAS    TEAM SKY    0:04:09
52    Luke ROWE    TEAM SKY    0:04:09
53    Mathew HAYMAN    ORICA GreenEDGE    0:04:09
54    Heinrich HAUSSLER    IAM CYCLING    0:04:09
55    Pavel BRUTT    TINKOFF – SAXO    0:04:09
56    Vicente REYNES MIMO    IAM CYCLING    0:04:09
57    Martijn KEIZER    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:04:09
58    Jack BAUER    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:04:16
59    Calvin WATSON    TREK FACTORY RACING    0:04:24
60    Enrique SANZ    MOVISTAR TEAM    0:04:28
61    Dario CATALDO    ASTANA PRO TEAM    0:04:40
62    Davide MALACARNE    ASTANA PRO TEAM    0:04:40
63    Michael SCHÄR    BMC RACING TEAM    0:04:43
64    Blel KADRI    AG2R LA MONDIALE    0:04:46
65    David TANNER    IAM CYCLING    0:04:46
66    Lasse Norman HANSEN    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:05:11
67    Laurens DE VREESE    ASTANA PRO TEAM    0:05:34
68    Gert DOCKX    LOTTO SOUDAL    0:05:34
69    José HERRADA LOPEZ    MOVISTAR TEAM    0:05:34
70    Peter KENNAUGH    TEAM SKY    0:05:45
71    Ian STANNARD    TEAM SKY    0:05:45
72    Salvatore PUCCIO    TEAM SKY    0:05:45
73    Jesper HANSEN    TINKOFF – SAXO    0:05:45
74    Oliver ZAUGG    TINKOFF – SAXO    0:05:45
75    Steele VON HOFF    UNISA AUSTRALIA    0:05:45
76    Jussi VEIKKANEN    FDJ    0:05:45
77    William CLARKE    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:05:45
78    Miles SCOTSON    UNISA AUSTRALIA    0:05:45
79    Maxim BELKOV    TEAM KATUSHA    0:05:45
80    Chad HAGA    TEAM GIANT – ALPECIN    0:06:11
81    Lars BOOM    ASTANA PRO TEAM    0:06:46
82    Roger KLUGE    IAM CYCLING    0:07:41
83    Jack BOBRIDGE    UNISA AUSTRALIA    0:08:45
84    Alex HOWES    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:08:45
85    Ryder HESJEDAL    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:08:45
86    Nathan HAAS    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:08:45
87    Gianni MEERSMAN    ETIXX – QUICK STEP    0:08:52
88    Pieter SERRY    ETIXX – QUICK STEP    0:08:52
89    Albert TIMMER    TEAM GIANT – ALPECIN    0:08:56
90    Silvan DILLIER    BMC RACING TEAM    0:13:48
91    Martin KOHLER    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:13:48
92    Aleksei TCATEVICH    TEAM KATUSHA    0:13:48
93    Sam BEWLEY    ORICA GreenEDGE    0:13:48
94    Danilo WYSS    BMC RACING TEAM    0:13:48
95    Boris VALLEE    LOTTO SOUDAL    0:13:48
96    Axel DOMONT    AG2R LA MONDIALE    0:13:48
97    Ruslan TLEUBAYEV    ASTANA PRO TEAM    0:13:48
98    Alexander EDMONDSON    UNISA AUSTRALIA    0:13:48
99    Neil VAN DER PLOEG    UNISA AUSTRALIA    0:13:48
100    Michael HEPBURN    ORICA GreenEDGE    0:13:48
101    Graeme BROWN    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:14:30
102    Christopher SUTTON    TEAM SKY    0:14:30
103    Koen DE KORT    TEAM GIANT – ALPECIN    0:14:30
104    Barry MARKUS    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:14:30
105    Sébastien CHAVANEL    FDJ    0:14:30
106    Marcel KITTEL    TEAM GIANT – ALPECIN    0:14:30
107    Eugenio ALAFACI    TREK FACTORY RACING    0:14:30
108    Mark RENSHAW    ETIXX – QUICK STEP    0:14:30
109    Juan Jose LOBATO DEL VALLE    MOVISTAR TEAM    0:14:30
110    Yves LAMPAERT    ETIXX – QUICK STEP    0:14:30
111    Rudiger SELIG    TEAM KATUSHA    0:14:30
112    Rick FLENS    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:14:30
113    Alexis GOUGEARD    AG2R LA MONDIALE    0:14:30
114    Christophe RIBLON    AG2R LA MONDIALE    0:14:30
115    Matteo BONO    LAMPRE – MERIDA    0:14:30
116    Davide CIMOLAI    LAMPRE – MERIDA    0:14:30
117    Manuele BOARO    TINKOFF – SAXO    0:14:30
118    Giacomo NIZZOLO    TREK FACTORY RACING    0:14:30
119    Marco COLEDAN    TREK FACTORY RACING    0:14:30
120    Roberto FERRARI    LAMPRE – MERIDA    0:14:30
121    Niccolo BONIFAZIO    LAMPRE – MERIDA    0:14:39
122    Greg HENDERSON    LOTTO SOUDAL    0:14:39
123    Jordan KERBY    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:15:09
124    Wouter WIPPERT    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:15:51
125    Vladimir ISAYCHEV    TEAM KATUSHA    0:16:06
Maarten TJALLINGII    TEAM LOTTO NL – JUMBO    Abandon
Travis MEYER    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    Non Partant
Kenny DE HAES    LOTTO SOUDAL    Non Partant
Olivier LE GAC    FDJ    Non Partant
Lorrenzo MANZIN    FDJ    Non Partan

Klasyfikacja generalna:

1    Rohan DENNIS    BMC RACING TEAM    17:19:09
2    Richie PORTE    TEAM SKY    0:00:02
3    Cadel EVANS    BMC RACING TEAM    0:00:20
4    Tom DUMOULIN    TEAM GIANT – ALPECIN    0:00:22
5    Ruben FERNANDEZ    MOVISTAR TEAM    0:00:24
6    Domenico POZZOVIVO    AG2R LA MONDIALE    0:00:31
7    Daryl IMPEY    ORICA GreenEDGE    0:00:38
8    Tiago MACHADO    TEAM KATUSHA    0:00:46
9    Gorka IZAGUIRRE INSAUSTI    MOVISTAR TEAM    0:00:52
10    Jarlison PANTANO GOMEZ    IAM CYCLING    0:00:53
11    George BENNETT    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:00:57
12    Michael ROGERS    TINKOFF – SAXO    0:01:00
13    Tsgabu Gebremaryam GRMAY    LAMPRE – MERIDA    0:01:00
14    Luis Leon SANCHEZ GIL    ASTANA PRO TEAM    0:01:10
15    Jack HAIG    UNISA AUSTRALIA    0:01:17
16    Arnold JEANNESSON    FDJ    0:01:17
17    Eros CAPECCHI    MOVISTAR TEAM    0:01:30
18    Adam HANSEN    LOTTO SOUDAL    0:01:43
19    Moreno MOSER    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:02:01
20    Davide VILLELLA    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:02:19
21    Maxime BOUET    ETIXX – QUICK STEP    0:02:28
22    Simon GESCHKE    TEAM GIANT – ALPECIN    0:02:36
23    Jérémy ROY    FDJ    0:02:43
24    David DE LA CRUZ MELGAREJO    ETIXX – QUICK STEP    0:02:43
25    Lars Ytting BAK    LOTTO SOUDAL    0:02:44
26    Julien BERARD    AG2R LA MONDIALE    0:02:46
27    Manuele MORI    LAMPRE – MERIDA    0:02:50
28    Lieuwe WESTRA    ASTANA PRO TEAM    0:02:56
29    Sergei LAGUTIN    TEAM KATUSHA    0:03:05
30    Daniel MCCONNELL    TREK FACTORY RACING    0:03:21
31    Bertjan LINDEMAN    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:03:28
32    Peter STETINA    BMC RACING TEAM    0:03:33
33    Samuel DUMOULIN    AG2R LA MONDIALE    0:03:37
34    Christopher JUUL JENSEN    TINKOFF – SAXO    0:03:52
35    Laurent DIDIER    TREK FACTORY RACING    0:04:20
36    Robert POWER    UNISA AUSTRALIA    0:04:30
37    Kristijan DURASEK    LAMPRE – MERIDA    0:04:37
38    Simon CLARKE    ORICA GreenEDGE    0:05:01
39    Martin VELITS    ETIXX – QUICK STEP    0:05:29
40    David TANNER    IAM CYCLING    0:05:35
41    Hayden ROULSTON    TREK FACTORY RACING    0:05:41
42    Geraint THOMAS    TEAM SKY    0:05:44
43    Pablo LASTRAS GARCIA    MOVISTAR TEAM    0:06:00
44    Stef CLEMENT    IAM CYCLING    0:06:05
45    Vicente REYNES MIMO    IAM CYCLING    0:06:12
46    Cameron MEYER    ORICA GreenEDGE    0:06:14
47    José HERRADA LOPEZ    MOVISTAR TEAM    0:06:16
48    Giampaolo CARUSO    TEAM KATUSHA    0:06:25
49    Jesper HANSEN    TINKOFF – SAXO    0:06:34
50    Timo ROOSEN    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:06:50
51    Davide MALACARNE    ASTANA PRO TEAM    0:07:10
52    Luke DURBRIDGE    ORICA GreenEDGE    0:07:28
53    Oliver ZAUGG    TINKOFF – SAXO    0:07:41
54    Heinrich HAUSSLER    IAM CYCLING    0:07:47
55    Mathew HAYMAN    ORICA GreenEDGE    0:08:14
56    Michael SCHÄR    BMC RACING TEAM    0:08:22
57    Gert DOCKX    LOTTO SOUDAL    0:08:36
58    Timothy ROE    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:08:57
59    Nathan HAAS    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:09:13
60    Jack BOBRIDGE    UNISA AUSTRALIA    0:09:18
61    Martin ELMIGER    IAM CYCLING    0:09:33
62    Dario CATALDO    ASTANA PRO TEAM    0:09:55
63    Ryder HESJEDAL    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:10:16
64    Jussi VEIKKANEN    FDJ    0:10:26
65    Ian STANNARD    TEAM SKY    0:10:53
66    Cédric PINEAU    FDJ    0:11:00
67    Gianni MEERSMAN    ETIXX – QUICK STEP    0:11:52
68    Lars BOOM    ASTANA PRO TEAM    0:11:59
69    Blel KADRI    AG2R LA MONDIALE    0:12:13
70    Martijn KEIZER    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:12:26
71    Steele VON HOFF    UNISA AUSTRALIA    0:13:06
72    Maxim BELKOV    TEAM KATUSHA    0:13:06
73    Laurens DE VREESE    ASTANA PRO TEAM    0:13:15
74    Chad HAGA    TEAM GIANT – ALPECIN    0:14:34
75    Alex HOWES    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:14:36
76    Aleksei TCATEVICH    TEAM KATUSHA    0:15:19
77    Peter KENNAUGH    TEAM SKY    0:15:21
78    Pavel BRUTT    TINKOFF – SAXO    0:15:24
79    Jack BAUER    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:15:51
80    Calvin WATSON    TREK FACTORY RACING    0:16:30
81    Thomas DE GENDT    LOTTO SOUDAL    0:16:41
82    William CLARKE    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:17:31
83    Roger KLUGE    IAM CYCLING    0:18:10
84    Danilo WYSS    BMC RACING TEAM    0:18:16
85    Pieter SERRY    ETIXX – QUICK STEP    0:18:45
86    Sébastien CHAVANEL    FDJ    0:19:19
87    Niccolo BONIFAZIO    LAMPRE – MERIDA    0:20:04
88    Koen DE KORT    TEAM GIANT – ALPECIN    0:20:37
89    Miles SCOTSON    UNISA AUSTRALIA    0:22:07
90    Greg HENDERSON    LOTTO SOUDAL    0:22:28
91    Silvan DILLIER    BMC RACING TEAM    0:22:40
92    Yves LAMPAERT    ETIXX – QUICK STEP    0:22:41
93    Luke ROWE    TEAM SKY    0:22:50
94    Vladimir ISAYCHEV    TEAM KATUSHA    0:23:54
95    Eugenio ALAFACI    TREK FACTORY RACING    0:23:56
96    Albert TIMMER    TEAM GIANT – ALPECIN    0:23:57
97    Ruslan TLEUBAYEV    ASTANA PRO TEAM    0:23:58
98    Mark RENSHAW    ETIXX – QUICK STEP    0:24:12
99    Salvatore PUCCIO    TEAM SKY    0:24:33
100    Manuele BOARO    TINKOFF – SAXO    0:24:44
101    Davide CIMOLAI    LAMPRE – MERIDA    0:25:59
102    Juan Jose LOBATO DEL VALLE    MOVISTAR TEAM    0:26:02
103    Alexander EDMONDSON    UNISA AUSTRALIA    0:26:17
104    Sam BEWLEY    ORICA GreenEDGE    0:26:29
105    Martin KOHLER    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:27:16
106    Rick FLENS    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:28:27
107    Graeme BROWN    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:29:45
108    Matteo BONO    LAMPRE – MERIDA    0:30:14
109    Lasse Norman HANSEN    TEAM CANNONDALE – GARMIN    0:31:02
110    Neil VAN DER PLOEG    UNISA AUSTRALIA    0:31:38
111    Michael HEPBURN    ORICA GreenEDGE    0:32:18
112    Enrique SANZ    MOVISTAR TEAM    0:33:30
113    Rudiger SELIG    TEAM KATUSHA    0:34:28
114    Marco COLEDAN    TREK FACTORY RACING    0:37:51
115    Christophe RIBLON    AG2R LA MONDIALE    0:38:13
116    Jordan KERBY    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:40:25
117    Roberto FERRARI    LAMPRE – MERIDA    0:41:19
118    Alexis GOUGEARD    AG2R LA MONDIALE    0:46:08
119    Wouter WIPPERT    DRAPAC PROFESSIONAL CYCLING    0:47:05
120    Marcel KITTEL    TEAM GIANT – ALPECIN    0:50:18
121    Barry MARKUS    TEAM LOTTO NL – JUMBO    0:51:23
122    Axel DOMONT    AG2R LA MONDIALE    0:52:34
123    Christopher SUTTON    TEAM SKY    0:53:18
124    Boris VALLEE    LOTTO SOUDAL    0:55:47
125    Giacomo NIZZOLO    TREK FACTORY RACING    0:59:29

Foto: Tour Down Under

Marta Wiśniewska