bmcDrużyna BMC sprawiła dużą niespodziankę usuwając z tronu nie tylko niepokonaną dotąd Omegę Pharma-Quick Step, ale także eliminując z walki o złoto poważnego faworyta Oricę GreenEdge. 

Pierwszy dzień mistrzostw świata upłynął pod znakiem drużynowej walki z czasem. Jako drudzy do boju stanęli panowie z elity, czyli zawodowe grupy kolarskie, nie tylko te z World Touru. Do pokonania mieli nieco ponad 57 kilometrów stosunkowo nietrudnej trasy, ale zawierającej dwa podjazdy. Pierwszy znajdował się tuż przed 30. kilometrem (dł. 700 m, śr. nach. 8,3%), a drugi to był ten sam podjazd, z którym zmierzyły się panie (dł. 2 km, śr. nach. 3,7%, maks. nach. 7%). Biorąc pod uwagę profil oraz charakterystykę techniczną można stwierdzić, że była to trasa, na której trzeba było dysponować przede wszystkim mocą, tak aby rozwinąć jak najwyższą prędkość i utrzymać ją przez dość długi dystans.

Na liście startowej pojawiły się dwie Polskie drużyny – BDC Marcpol i CCC Polsat Polkowice. Drużyna BDC składała się z samych Polaków, zaś w CCC jechali Bułgar (Mihaylov) i Białorusin (Samoilau). To jednak nie wszystkie polskie akcenty w tej konkurencji. W hiszpańskiej ekipie Caja Rural wystąpił Karol Domagalski, w Cannondale Maciej Bodnar, a Omedze Pharma-Quick Step Michał Kwiatkowski, który wraz z kolegami bronił złotego medalu.

Pomiary czasu były ustalone po przejechaniu: 23,59 km, 36,17 km oraz 48,97 km.

Dużego pecha miała drużyna BDC Marcpol, która miała kraksę tuż przed metą i poniosła straty, a jechała naprawdę nieźle prowadząc na punktach pomiaru czasu.

Z kolei drużyna CCC długo jechała tylko w czwórkę, ale gdy dotarła mety miała najlepszy czas – 1:07:06 i jako pierwsza uzyskała średnią prędkość powyżej 51 km/h. Ostatecznie “Pomarańczowi” zajęli 18. miejsce.

Spośród drużyn, które pretendowały do miejsc medalowych pierwszy naprawdę solidny czas uzyskała drużyna BMC – 1:03:29. Bardzo dobrze pojechała także ekipa Tinkoff-Saxo, która do BMC straciła prawie 47 sekund.

Gdy BMC siedziała na tzw. gorącym krześle na trasie zaczął padać deszcz, a główny faworyt OPQS traciła do amerykańskiego składu, podobnie zresztą Orica.

No i ostatecznie okazało się, że to nie Orica, a właśnie BMC zdetronizowała Omegę. Srebrny medal dla Orici, a brązowy dla OPQS.

Wyniki:

1 BMC RACING TEAM USA 1:03:29.85
Rohan DENNIS AUS
Silvan DILLIER SUI
Daniel OSS ITA
Manuel QUINZIATO ITA
Tejay VAN GARDEREN USA
Peter VELITS SVK

2 ORICA GREENEDGE AUS +31.84
Luke DURBRIDGE AUS
Michael HEPBURN AUS
Damien HOWSON AUS
Brett LANCASTER AUS
Jens MOURIS NED
Svein TUFT CAN

3 OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM BEL +35.22
Tom BOONEN BEL
Michal KWIATKOWSKI POL
Tony MARTIN GER
Pieter SERRY BEL
Niki TERPSTRA NED
Julien VERMOTE BEL

4 TEAM SKY GBR +37.29
Dario CATALDO ITA
Vasil KIRYIENKA BLR
Salvatore PUCCIO ITA
Kanstantsin SIUTSOU BLR
Geraint THOMAS GBR
Bradley WIGGINS GBR

5 TINKOFF-SAXO RUS +46.59
Daniele BENNATI ITA
Manuele BOARO ITA
Christopher JUUL JENSEN DEN
Nicolas ROCHE IRL
Michael ROGERS AUS
Michael Valgren ANDERSEN DEN

6 MOVISTAR TEAM ESP +51.37
Andrey AMADOR BAKKAZAKOVA CRC
Alex DOWSETT GBR
Imanol ERVITI ESP
Jon IZAGUIRRE INSAUSTI ESP
Adriano MALORI ITA
Jasha SÜTTERLIN GER

7 TREK FACTORY RACING USA +1:01.47
Fabian CANCELLARA SUI
Markel IRIZAR ARANBURU ESP
Yaroslav POPOVYCH UKR
Jesse SERGENT NZL
Jasper STUYVEN BEL
Kristof VANDEWALLE BEL

8 TEAM GIANT-SHIMANO NED +1:26.60
Nikias ARNDT GER
Tom DUMOULIN NED
Chad HAGA USA
Marcel KITTEL GER
Tobias LUDVIGSSON SWE
Georg PREIDLER AUT

9 CANNONDALE ITA +1:28.56
Maciej BODNAR POL
Alessandro DE MARCHI ITA
Michel KOCH GER
Kristijan KOREN SLO
Alan MARANGONI ITA
Peter SAGAN SVK

10 GARMIN SHARP USA +1:44.80
Jack BAUER NZL
Tyler FARRAR USA
Sebastian LANGEVELD NED
Ramunas NAVARDAUSKAS LTU
Andrew TALANSKY USA
Dylan VAN BAARLE NED

11 FDJ.FR FRA +2:05.08
William BONNET FRA
David BOUCHER FRA
Matthieu LADAGNOUS FRA
Johan LE BON FRA
Laurent PICHON FRA
Jérémy ROY FRA

12 ASTANA PRO TEAM KAZ +2:12.38
Daniil FOMINYKH KAZ
Andriy GRIVKO UKR
Jacopo GUARNIERI ITA
Tanel KANGERT EST
Alexey LUTSENKO KAZ
Lieuwe WESTRA NED

13 TEAM KATUSHA RUS +2:14.35
Maxim BELKOV RUS
Pavel BRUTT RUS
Vladimir GUSEV RUS
Vladimir ISAICHEV RUS
Viacheslav KUZNETSOV RUS
Gatis SMUKULIS LAT

14 BELKIN-PRO CYCLING TEAM NED +2:28.16
Stef CLEMENT NED
Rick FLENS NED
Martijn KEIZER NED
Wilco KELDERMAN NED
Maarten TJALLINGII NED
Robert WAGNER GER

15 LAMPRE-MERIDA ITA +2:30.08
Winner ANACONA GOMEZ COL
Mattia CATTANEO ITA
Roberto FERRARI ITA
Nelson Filipe SANTOS SIMOES OLIVEIRA POR
Jose Rodolfo SERPA PEREZ COL
Rafael VALLS FERRI ESP

16 RUSVELO RUS +2:44.81
Ivan BALYKIN RUS
Sergey KLIMOV RUS
Sergey LAGUTIN RUS
Artem OVECHKIN RUS
Andrei SOLOMENNIKOV RUS
Ilnur ZAKARIN RUS

17 TOPSPORT VLAANDEREN – BALOISE BEL +2:45.29
Victor CAMPENAERTS BEL
Pieter JACOBS BEL
Yves LAMPAERT BEL
Edward THEUNS BEL
Gijs VAN HOECKE BEL
Jelle WALLAYS BEL

18 CCC POLSAT POLKOWICE POL +3:36.90
Tomasz KIENDYS POL
Jaroslaw MARYCZ POL
Nikolay MIHAYLOV BUL
Marek RUTKIEWICZ POL
Branislau SAMOILAU BLR
Mateusz TACIAK POL

19 TEAM EUROPCAR FRA +3:52.06
Jerome COUSIN FRA
Dan CRAVEN NAM
Jimmy ENGOULVENT FRA
Romain GUILLEMOIS FRA
Christophe KERN FRA
Yannick MARTINEZ FRA

20 AG2R LA MONDIALE FRA +4:05.91
Maxime BOUET FRA
Damien GAUDIN FRA
Alexis GOUGEARD FRA
Patrick GRETSCH GER
Matteo MONTAGUTI ITA
Sébastien TURGOT FRA

21 WANTY – GROUPE GOBERT BEL +4:07.49
Francis DE GREEF BEL
Tim DE TROYER BEL
Thomas DEGAND BEL
Jan GHYSELINCK BEL
Kevin VAN MELSEN BEL
Frederik VEUCHELEN BEL

22 LOTTO BELISOL BEL +4:12.00
Lars Ytting BAK DEN
Vegard BREEN NOR
Adam HANSEN AUS
Greg HENDERSON NZL
Pim LIGTHART NED
Maxime MONFORT BEL

23 CAJA RURAL – SEGUROS RGA ESP +4:29.70
Javier Francisco ARAMENDIA LORENTE ESP
Peio BILBAO ESP
Karol DOMAGALSKI POL
Omar FRAILE MATARRANZA ESP
Luis MAS BONET ESP
Antonio PIEDRA PEREZ ESP

24 KOLSS CYCLING TEAM UKR +4:57.99
Oleksandr GOLOVASH UKR
Mykhaylo KONONENKO UKR
Oleksandr KVACHUK UKR
Sergiy LAGKUTI UKR
Oleksandr POLIVODA UKR
Andriy VASYLYUK UKR

25 MG KVIS – WILIER ITA +5:36.95
Liam BERTAZZO ITA
Matteo BUSATO ITA
Riccardo DONATO ITA
Mattia FRAPPORTI ITA
Andrei NECHITA ROU
Lorenzo ROTA ITA

26 RABOBANK DEVELOPMENT TEAM NED +6:01.11
Piotr HAVIK NED
Lennard HOFSTEDE NED
Merijn KOREVAAR NED
Sam OOMEN NED
Ivar SLIK NED
Martijn TUSVELD NED

27 ADRIA MOBIL SLO +6:12.23
Kristjan FAJT SLO
Bruno MALTAR CRO
Matej MUGERLI SLO
Radoslav ROGINA CRO
Primož ROGLIC SLO
Klemen STIMULAK SLO

28 BDC MARCPOL POL +6:51.56
Pawel BERNAS POL
Kamil GRADEK POL
Blazej JANIACZYK POL
Piotr KIRPSZA POL
Jaroslaw KOWALCZYK POL
Adam STACHOWIAK POL

29 TEAM ECUADOR ECU +8:08.46
Isaac CARBONELL RABAT ESP
Higinio FERNANDEZ ESP
Segundo NAVARRETE ECU
Jaume ROVIRA POUS ESP
Jordi SIMON CASULLERAS ESP
Albert TORRES BARCELO ESP

Foto: bettiniphoto.net

Marta Wiśniewska