brandleMatthias Brändle (IAM Cycling) wygrał piąty etap wyścigu Tour of Britain. Liderem pozostał Michał Kwiatkowski (Omega Pharma – Quick Step).

Ponad 177 kilometrów mieli dziś do pokonania kolarze na trasie Tour of Britain. Odcinek z Exmouth do Exeter był dość wymagający, a zawodnicy mieli do pokonania trzy oznaczone premie górskie. Ostatnia z nich kończyła się na dwa kilometry przed metą, co mogło być kolejną szansą dla świetnie dysponowanego Michała Kwiatkowskiego (OPQS).

We wczesną ucieczkę zabrali się: Andreas Stauff (MTN – Qhubeka), Matthias Brändle (IAM Cycling), Maarten Wynants (Belkin-Pro Cycling Team) i Shane Archbold (An Post – Chain Reaction). Pierwszy podjazd pod Mamhead (2. kategoria) wygrał Archbold, a Wynants był pierwszy na lotnej premii. Najtrudniejszą przeprawą dzisiejszego etapu był podjazd 1. kategorii pod Haytor, Komplet punktów zgarnął tam Stauff.

100 kilometrów przed metą mieli oni ponad 3 minuty przewagi nad peletonem. W grupie liderów mocno pracowały ekipy Garmin – Sharp i Omega Pharma – Quick Step. Harcownicy trzymali się bardzo dobrze i na 12 kilometrów przed metą mieli jeszcze prawie dwie minuty zapasu. Podjazd rozpoczynający się na 5 kilometrów przed metą ucieczka rozpoczęła z przewaga minuty. Z peletonu szybko zaatakował Dylan van Baarle (Garmin – Sharp), a z przodu współtowarzyszy zostawił Brändle.

Holender szybko został złapany przez dużą grupę. Brändle jako pierwszy zameldował się na premii i do sukcesu zostały mu tylko dwa kilometry. Austriak nie dał się doścignąć rywalom notując największy sukces w swojej karierze. Drugie miejsce zajął Shane Archbold (An Post – Chain Reaction), a trzeci był Maarten Wynants (Belkin-Pro Cycling Team).

Michał Kwiatkowski (Omega Pharma – Quick Step) finiszował w spóźnionym o 14 sekund peletonie i utrzymał koszulkę lidera.

Wyniki:

1 Matthias BRANDLE IAM Cycling 4:32:03
2 Shane ARCHBOLD An Post – Chainreaction 0:00:08
3 Maarten WYNANTS Belkin Pro Cycling Team 0:00:08
4 Sonny COLBRELLI Bardiani CSF 0:00:14
5 Ben SWIFT Team Sky 0:00:14
6 Rick ZABEL BMC Racing Team 0:00:14
7 Michal KWIATKOWSKI Omega Pharma-QuickStep 0:00:14
8 Kevin ISTA IAM Cycling 0:00:14
9 Nicolas ROCHE Tinkoff-Saxo 0:00:14
10 Jack BAUER Garmin-Sharp 0:00:14
11 Albert TIMMER Team Giant-Shimano 0:00:14
12 Sylvain CHAVANEL IAM Cycling 0:00:14
13 Matthieu BOULO Team Raleigh 0:00:14
14 Edoardo ZARDINI Bardiani CSF 0:00:14
15 Enrico BATTAGLIN Bardiani CSF 0:00:14
16 Jon IZAGUIRRE INSAUSTI Movistar Team 0:00:14
17 Jan BARTA Team NetApp-Endura 0:00:14
18 Ignatas KONOVALOVAS MTN – Qhubeka 0:00:14
19 Alex DOWSETT Movistar Team 0:00:14
20 Dylan TEUNS BMC Racing Team 0:00:14
21 Christopher JUUL JENSEN Tinkoff-Saxo 0:00:14
22 Jérôme PINEAU IAM Cycling 0:00:14
23 Dylan VAN BAARLE Garmin-Sharp 0:00:14
24 Leopold KÖNIG Team NetApp-Endura 0:00:14
25 Steve LAMPIER Giordana Racing Team 0:00:14
26 Karel HNIK MTN – Qhubeka 0:00:14
27 Paul VOSS Team NetApp-Endura 0:00:14
28 Tao GEOGHEGAN HART Great Britain 0:00:14
29 Michal GOLAS Omega Pharma-QuickStep 0:00:14
30 David LOPEZ GARCIA Team Sky 0:00:14
31 Sébastien REICHENBACH IAM Cycling 0:00:14
32 Richard HANDLEY Rapha Condor JLT 0:00:14
33 Lars-Petter NORDHAUG Belkin Pro Cycling Team 0:00:14
34 Dennis VAN NIEKERK MTN – Qhubeka 0:00:14
35 Giovanni VISCONTI Movistar Team 0:00:14
36 Bradley WIGGINS Team Sky 0:00:14
37 Sylvester SZMYD Movistar Team 0:00:14
38 Rory SUTHERLAND Tinkoff-Saxo 0:00:45
39 Thomas STEWART Madison Genesis 0:00:48
40 Liam HOLOHAN Madison Genesis 0:00:48
41 Mark CAVENDISH Omega Pharma-QuickStep 0:00:53
42 Owain DOULL An Post – Chainreaction 0:00:53
43 Enrique SANZ UNZUE Movistar Team 0:00:53
44 Julien VERMOTE Omega Pharma-QuickStep 0:00:53
45 Andreas STAUFF MTN – Qhubeka 0:00:53
46 Heinrich HAUSSLER IAM Cycling 0:00:57
47 Alex PETERS Madison Genesis 0:00:57
48 George ATKINS Team Raleigh 0:00:57
49 David LOZANO RIBA Team Novo Nordisk 0:00:57
50 Kristian HOUSE Rapha Condor JLT 0:00:57
51 Marcin BIALOBLOCKI Giordana Racing Team 0:00:57
52 Germain BURTON Great Britain 0:00:57
53 Pablo LASTRAS GARCIA Movistar Team 0:00:57
54 Dale APPLEBY NFTO 0:01:29
55 Chris OPIE Rapha Condor JLT 0:01:29
56 Nathan EDMONDSON Giordana Racing Team 0:01:45
57 Ryan MULLEN An Post – Chainreaction 0:01:56
58 Joonas HENTTALA Team Novo Nordisk 0:01:56
59 Andrea PERON Team Novo Nordisk 0:01:56
60 Jetse BOL Belkin Pro Cycling Team 0:01:56
61 Michael James NORTHEY Madison Genesis 0:01:56
62 Peter VELITS BMC Racing Team 0:02:12
63 Adam BLYTHE NFTO 0:02:12
64 Francesco Manuel BONGIORNO Bardiani CSF 0:02:12
65 Ian BIBBY Madison Genesis 0:02:12
66 Bram TANKINK Belkin Pro Cycling Team 0:02:12
67 Scott THWAITES Team NetApp-Endura 0:03:02
68 Daniel SCHORN Team NetApp-Endura 0:03:02
69 Charles PLANET Team Novo Nordisk 0:03:02
70 James LOWSLEY WILLIAMS NFTO 0:03:02
71 Thomas MOSES Rapha Condor JLT 0:03:02
72 Mark MCNALLY An Post – Chainreaction 0:03:02
73 Robert PARTRIDGE Giordana Racing Team 0:03:02
74 James MOSS Giordana Racing Team 0:03:02
75 Nikolay TRUSOV Tinkoff-Saxo 0:03:02
76 Thomas DEKKER Garmin-Sharp 0:03:02
77 Bradley MORGAN Giordana Racing Team 0:03:02
78 Thomas SCULLY Madison Genesis 0:03:02
79 Joshua HUNT NFTO 0:03:02
80 Yanto BARKER Team Raleigh 0:03:02
81 Songezo JIM MTN – Qhubeka 0:03:02
82 Linus GERDEMANN MTN – Qhubeka 0:03:02
83 Mark CHRISTIAN Team Raleigh 0:03:02
84 Stephen CUMMINGS BMC Racing Team 0:03:02
85 Sebastian HENAO GOMEZ Team Sky 0:03:27
86 Andrea PIECHELE Bardiani CSF 0:03:40
87 Martijn VERSCHOOR Team Novo Nordisk 0:03:50
88 Barry MARKUS Belkin Pro Cycling Team 0:03:50
89 Rick FLENS Belkin Pro Cycling Team 0:03:50
90 Jack WILSON An Post – Chainreaction 0:03:50
91 Morgan KNEISKY Team Raleigh 0:03:59
92 Daniel MCLAY Great Britain 0:03:59
93 Marcel KITTEL Team Giant-Shimano 0:04:32
94 Tom VEELERS Team Giant-Shimano 0:04:32
95 Bernhard EISEL Team Sky 0:04:32
96 Christopher LATHAM Great Britain 0:04:32
97 Tom STAMSNIJDER Team Giant-Shimano 0:04:32
98 Bert DE BACKER Team Giant-Shimano 0:04:32
99 Christopher LAWLESS Great Britain 0:04:32
100 Martin KOHLER BMC Racing Team 0:04:32
101 Ian WILKINSON Team Raleigh 0:04:32
102 Tyler FARRAR Garmin-Sharp 0:04:32
103 Dylan GIRDLESTONE Garmin-Sharp 0:04:32
104 Sebastian LANDER BMC Racing Team 0:04:32
105 Manuele BOARO Tinkoff-Saxo 0:04:32
106 Nicola RUFFONI Bardiani CSF 0:04:32
107 Mark RENSHAW Omega Pharma-QuickStep 0:04:32
108 Javier MEGIAS LEAL Team Novo Nordisk 0:04:32
109 Niki TERPSTRA Omega Pharma-QuickStep 0:04:53
110 Lasse Norman HANSEN Garmin-Sharp 0:05:07
111 Glen O’SHEA An Post – Chainreaction 0:05:07
112 Jonathan MOULD NFTO 0:06:13
113 Samuel HARRISON NFTO 0:06:13
114 Sam BENNETT Team NetApp-Endura 0:06:29
Rasmus GULDHAMMER Tinkoff-Saxo Non Partant

Klasyfikacja generalna:
1 Michal KWIATKOWSKI Omega Pharma-QuickStep 20:21:50
2 Edoardo ZARDINI Bardiani CSF 0:00:03
3 Dylan TEUNS BMC Racing Team 0:00:14
4 Nicolas ROCHE Tinkoff-Saxo 0:00:14
5 Jon IZAGUIRRE INSAUSTI Movistar Team 0:00:23
6 Bradley WIGGINS Team Sky 0:00:27
7 David LOPEZ GARCIA Team Sky 0:00:27
8 Leopold KÖNIG Team NetApp-Endura 0:00:29
9 Sébastien REICHENBACH IAM Cycling 0:00:29
10 Giovanni VISCONTI Movistar Team 0:00:40
11 Sylvain CHAVANEL IAM Cycling 0:00:45
12 Dylan VAN BAARLE Garmin-Sharp 0:00:48
13 Jack BAUER Garmin-Sharp 0:00:54
14 Steve LAMPIER Giordana Racing Team 0:00:58
15 Jan BARTA Team NetApp-Endura 0:01:00
16 Christopher JUUL JENSEN Tinkoff-Saxo 0:01:03
17 Tao GEOGHEGAN HART Great Britain 0:01:03
18 Karel HNIK MTN – Qhubeka 0:01:14
19 Alex DOWSETT Movistar Team 0:01:25
20 Matthieu BOULO Team Raleigh 0:01:26
21 Richard HANDLEY Rapha Condor JLT 0:01:28
22 Michal GOLAS Omega Pharma-QuickStep 0:01:31
23 Rick ZABEL BMC Racing Team 0:01:41
24 Rory SUTHERLAND Tinkoff-Saxo 0:01:41
25 Ignatas KONOVALOVAS MTN – Qhubeka 0:01:41
26 Lars-Petter NORDHAUG Belkin Pro Cycling Team 0:01:51
27 Alex PETERS Madison Genesis 0:01:56
28 Sylvester SZMYD Movistar Team 0:02:23
29 Ben SWIFT Team Sky 0:02:26
30 Matthias BRANDLE IAM Cycling 0:02:35
31 Liam HOLOHAN Madison Genesis 0:02:42
32 Jérôme PINEAU IAM Cycling 0:02:51
33 Francesco Manuel BONGIORNO Bardiani CSF 0:03:03
34 Dennis VAN NIEKERK MTN – Qhubeka 0:03:17
35 Bram TANKINK Belkin Pro Cycling Team 0:03:29
36 Enrico BATTAGLIN Bardiani CSF 0:03:53
37 Marcin BIALOBLOCKI Giordana Racing Team 0:04:55
38 George ATKINS Team Raleigh 0:05:06
39 Paul VOSS Team NetApp-Endura 0:05:10
40 Maarten WYNANTS Belkin Pro Cycling Team 0:05:16
41 Scott THWAITES Team NetApp-Endura 0:05:20
42 Stephen CUMMINGS BMC Racing Team 0:05:30
43 Sebastian HENAO GOMEZ Team Sky 0:05:43
44 Thomas DEKKER Garmin-Sharp 0:06:41
45 Mark CHRISTIAN Team Raleigh 0:07:16
46 Kristian HOUSE Rapha Condor JLT 0:07:54
47 David LOZANO RIBA Team Novo Nordisk 0:07:59
48 Dale APPLEBY NFTO 0:08:17
49 Andreas STAUFF MTN – Qhubeka 0:08:21
50 Michael James NORTHEY Madison Genesis 0:08:27
51 Pablo LASTRAS GARCIA Movistar Team 0:08:36
52 Thomas STEWART Madison Genesis 0:08:38
53 Peter VELITS BMC Racing Team 0:08:47
54 Owain DOULL An Post – Chainreaction 0:09:15
55 Sonny COLBRELLI Bardiani CSF 0:09:42
56 Nathan EDMONDSON Giordana Racing Team 0:09:53
57 Albert TIMMER Team Giant-Shimano 0:09:57
58 Dylan GIRDLESTONE Garmin-Sharp 0:10:07
59 Heinrich HAUSSLER IAM Cycling 0:10:40
60 Jetse BOL Belkin Pro Cycling Team 0:10:40
61 Adam BLYTHE NFTO 0:10:46
62 Morgan KNEISKY Team Raleigh 0:11:39
63 Mark CAVENDISH Omega Pharma-QuickStep 0:11:40
64 Shane ARCHBOLD An Post – Chainreaction 0:11:44
65 Martijn VERSCHOOR Team Novo Nordisk 0:11:56
66 Enrique SANZ UNZUE Movistar Team 0:12:20
67 Thomas MOSES Rapha Condor JLT 0:12:20
68 Niki TERPSTRA Omega Pharma-QuickStep 0:12:32
69 Daniel SCHORN Team NetApp-Endura 0:12:47
70 Tyler FARRAR Garmin-Sharp 0:12:52
71 Mark RENSHAW Omega Pharma-QuickStep 0:12:56
72 Linus GERDEMANN MTN – Qhubeka 0:13:03
73 Daniel MCLAY Great Britain 0:13:50
74 Kevin ISTA IAM Cycling 0:13:57
75 Rick FLENS Belkin Pro Cycling Team 0:14:33
76 Julien VERMOTE Omega Pharma-QuickStep 0:15:07
77 Tom VEELERS Team Giant-Shimano 0:15:13
78 Lasse Norman HANSEN Garmin-Sharp 0:15:21
79 Robert PARTRIDGE Giordana Racing Team 0:15:29
80 Sebastian LANDER BMC Racing Team 0:15:37
81 Nikolay TRUSOV Tinkoff-Saxo 0:15:40
82 Martin KOHLER BMC Racing Team 0:16:00
83 Thomas SCULLY Madison Genesis 0:16:14
84 Tom STAMSNIJDER Team Giant-Shimano 0:16:33
85 Andrea PERON Team Novo Nordisk 0:17:11
86 Germain BURTON Great Britain 0:17:29
87 Mark MCNALLY An Post – Chainreaction 0:17:32
88 Javier MEGIAS LEAL Team Novo Nordisk 0:18:11
89 Ian BIBBY Madison Genesis 0:18:32
90 Marcel KITTEL Team Giant-Shimano 0:18:55
91 Manuele BOARO Tinkoff-Saxo 0:19:45
92 Songezo JIM MTN – Qhubeka 0:19:53
93 Yanto BARKER Team Raleigh 0:21:07
94 Glen O’SHEA An Post – Chainreaction 0:22:14
95 Jonathan MOULD NFTO 0:22:48
96 Bert DE BACKER Team Giant-Shimano 0:23:30
97 Ryan MULLEN An Post – Chainreaction 0:24:15
98 Sam BENNETT Team NetApp-Endura 0:24:53
99 Chris OPIE Rapha Condor JLT 0:27:26
100 Bernhard EISEL Team Sky 0:28:14
101 Ian WILKINSON Team Raleigh 0:29:24
102 Joonas HENTTALA Team Novo Nordisk 0:29:29
103 Barry MARKUS Belkin Pro Cycling Team 0:30:31
104 Bradley MORGAN Giordana Racing Team 0:31:06
105 Samuel HARRISON NFTO 0:31:30
106 James MOSS Giordana Racing Team 0:32:11
107 Nicola RUFFONI Bardiani CSF 0:32:53
108 Christopher LATHAM Great Britain 0:36:11
109 Andrea PIECHELE Bardiani CSF 0:37:16
110 Joshua HUNT NFTO 0:37:30
111 James LOWSLEY WILLIAMS NFTO 0:38:12
112 Jack WILSON An Post – Chainreaction 0:41:42
113 Christopher LAWLESS Great Britain 0:44:50
114 Charles PLANET Team Novo Nordisk 0:46:19

 

 

@ArekWaluga77

Foto:bettiniphoto.net