bouhanniKońcówka sobotniego etapu została zdominowana przez wiatr. Nacer Bouhanni (FDJ.fr) zachował czujność, utrzymał się w pierwszej grupie i zdołał z niej skutecznie finiszować. Drugi był Michael Matthews (Orica), a trzeci nie widziany jeszcze w pierwszej trójce – Peter Sagan (Cannondale). 

Ósmy etap był najdłuższy w tegorocznej edycji wyścigu. Odcinek z Baezy do Albacety o długości 207 kilometrów nie oferował kolarzom innych atrakcji oprócz dwóch lotnych premii oraz silnie wiejącego wiatru.

Odjazd nie mógł dziś odnieść takiego powodzenia jak wczoraj, ale mimo to na taką akcję zdecydowało się dwóch kolarzy: Javier Aramendia (Caja Rural) i Elia Favilli (Lampre-Merida).

Ucieczka została zlikwidowana już 41 kilometrów przed metą.

Spodziewany wiatr pojawił się około 30 kilometrów przed metą. Wówczas bardzo wysokie tempo nadawała ekipa Sky, która doprowadziła do rozerwania peletonu, który podzielił się na trzy grupy. 20 kilometrów przed końcem różnice były następujące: druga grupa traciła do peletonu około 20 sekund, a trzecia około 40 sekund.

Później dwie pierwsze grupy się połączyły, a więc 15 kilometrów przed końcem różnica między pierwszą, a drugą grupą wynosiła około 30 sekund.

Jednak to nie był koniec walki z wiatrem. W prowadzącej grupie ponownie zaczęły robić się przerwy, a tempo było bardzo wysokie. W pewnym momencie realizator transmisji telewizyjnej podał, że prędkość wynosiła 70 km/h !

W związku z silnie wiejącym wiatrem nie było klasycznych przygotowań do finiszu z peletonu. Kolarze zamiast na ustawianiu pociągów, koncentrowali się raczej na formowaniu wachlarzy, gonieniu, bądź nadrabianiu nad tymi, którzy zostali.

Przed decydującą rozgrywką pierwsza grupa ponownie się połączyła i liczyła około 30-40 kolarzy. Finisz z niej wygrał Nacer Bouhanni, który po raz kolejny popisał się doskonałym sprinterskim nosem.

Niestety, najwyżej sklasyfikowany z Polaków – Przemysław Niemiec (Lampre-Merida) zajął dziś 141. miejsce i stracił do etapowego zwycięzcy 2 minuty i 23 sekundy. Oznacza to, że “Przemiec” zajmuje po dzisiejszym etapie 30. miejsce w klasyfikacji generalnej tracąc do lidera 4 minuty i 52 sekundy.

Wyniki etapu:

1. FRABOUHANNI, Nacer 91 FDJ.fr 4h 29′ 00”
2. AUSMATTHEWS, Michael 186 Orica GreenEdge 4h 29′ 00” + 0”
3. SVKSAGAN, Peter 61 Cannondale Pro Cycling 4h 29′ 00” + 0”
4. GERDEGENKOLB, John 115 Team Giant – Shimano 4h 29′ 00” + 0”
5. NZLHENDERSON, Gregory 147 Lotto Belisol 4h 29′ 00” + 0”
6. GERWAGNER, Robert 39 Belkin Pro Cycling Team 4h 29′ 00” + 0”
7. ITASBARAGLI, Kristian 165 MTN – Qhubeka 4h 29′ 00” + 0”
8. ITAFERRARI, Roberto 5 Lampre Merida 4h 29′ 00” + 0”
9. BELBOONEN, Tom 171 Omega Pharma – Quick-Step 4h 29′ 00” + 0”
10. BELSTUYVEN, Jasper 217 Trek Factory Racing 4h 29′ 00” + 0”
11. SUIWYSS, Danilo 49 BMC Racing Team 4h 29′ 00” + 0”
12. FRAHINAULT, Sébastien 123 IAM Cycling 4h 29′ 00” + 0”
13. ITACARUSO, Damiano 65 Cannondale Pro Cycling 4h 29′ 00” + 0”
14. DENANDERSEN, Michael Valgren 202 Tinkoff – Saxo 4h 29′ 00” + 0”
15. FRASOUPE, Geoffrey 99 FDJ.fr 4h 29′ 00” + 0”
16. GERCIOLEK, Gerald 162 MTN – Qhubeka 4h 29′ 00” + 0”
17. GBRFROOME, Christopher 191 Team SKY 4h 29′ 00” + 0”
18. RUSKOLOBNEV, Alexandr 134 Team Katusha 4h 29′ 00” + 0”
19. ESPSÁNCHEZ, Samuel 41 BMC Racing Team 4h 29′ 00” + 0”
20. NEDKELDERMAN, Wilco 31 Belkin Pro Cycling Team 4h 29′ 00” + 0”
21. NEDGESINK, Robert 34 Belkin Pro Cycling Team 4h 29′ 00” + 0”
22. ESPVALVERDE, Alejandro 151 Movistar Team 4h 29′ 00” + 0”
23. COLURAN, Rigoberto 177 Omega Pharma – Quick-Step 4h 29′ 00” + 0”
24. RUSROVNY, Ivan 206 Tinkoff – Saxo 4h 29′ 00” + 0”
25. ITAARU, Fabio 21 Astana Pro Team 4h 29′ 00” + 0”
26. ESPCONTADOR, Alberto 201 Tinkoff – Saxo 4h 29′ 00” + 0”
27. BELMAES, Nikolas 173 Omega Pharma – Quick-Step 4h 29′ 00” + 0”
28. BELMONFORT, Maxime 149 Lotto Belisol 4h 29′ 00” + 0”
29. COLQUINTANA, Nairo Alexander 159 Movistar Team 4h 29′ 00” + 0”
30. RUSVORGANOV, Eduard 139 Team Katusha 4h 29′ 00” + 0”
31. NEDDE KORT, Koen 114 Team Giant – Shimano 4h 29′ 00” + 0”
32. COLCHAVES RUBIO, Esteban 182 Orica GreenEdge 4h 29′ 00” + 0”
33. AUSCLARKE, Simon 183 Orica GreenEdge 4h 29′ 00” + 0”
34. ESPRODRIGUEZ, Joaquin 131 Team Katusha 4h 29′ 00” + 0”
35. ITACARUSO, Giampaolo 132 Team Katusha 4h 29′ 00” + 0”
36. ESPNIEVE, Mikel 197 Team SKY 4h 29′ 00” + 0”
37. IRLMARTIN, Daniel 102 Garmin Sharp 4h 29′ 00” + 0”
38. PORCARDOSO, Andre Fernando 106 Garmin Sharp 4h 29′ 00” + 0”
39. BLRSIUTSOU, Kanstantsin 199 Team SKY 4h 29′ 00” + 0”
40. NEDPOELS, Wouter 175 Omega Pharma – Quick-Step 4h 29′ 00” + 0”
41. ITAFELLINE, Fabio 213 Trek Factory Racing 4h 29′ 00” + 0”
42. GERNERZ, Dominik 46 BMC Racing Team 4h 29′ 00” + 0”
43. CANBOIVIN, Guillaume 64 Cannondale Pro Cycling 4h 29′ 00” + 0”
44. FRABARGUIL, Warren 111 Team Giant – Shimano 4h 29′ 00” + 0”
45. NEDTEN DAM, Laurens 33 Belkin Pro Cycling Team 4h 29′ 00” + 0”
46. BELSERRY, Pieter 176 Omega Pharma – Quick-Step 4h 29′ 00” + 0”
47. IRLDEIGNAN, Philip 193 Team SKY 4h 29′ 00” + 0”
48. AUSEVANS, Cadel 43 BMC Racing Team 4h 29′ 00” + 0”
49. ESPSÁNCHEZ, Luis León 51 Caja Rural Seguros RGA 4h 29′ 00” + 0”
50. ITAQUINZIATO, Manuel 47 BMC Racing Team 4h 29′ 00” + 0”
51. ITACATALDO, Dario 192 Team SKY 4h 29′ 00” + 0”
52. CRCAMADOR, Andrey 152 Movistar Team 4h 29′ 00” + 0”
53. FRACOPPEL, Jerome 72 Cofidis Solutions Crédits 4h 29′ 00” + 0”
54. SUIMORABITO, Steve 45 BMC Racing Team 4h 29′ 00” + 0”
55. ITABENNATI, Daniele 203 Tinkoff – Saxo 4h 29′ 10” + 10”
56. COLSERPA PEREZ, Jose Rodolfo 9 Lampre Merida 4h 29′ 13” + 13”
57. BLRKIRYIENKA, Vasil 195 Team SKY 4h 29′ 13” + 13”
58. SWELUDVIGSSON, Tobias 118 Team Giant – Shimano 4h 29′ 16” + 16”
59. AUSDOCKER, Mitchell 184 Orica GreenEdge 4h 29′ 18” + 18”
60. GERKNEES, Christian 196 Team SKY 4h 29′ 20” + 20”
61. NORBREEN, Vegard 143 Lotto Belisol 4h 29′ 20” + 20”
62. FRALE MEVEL, Christophe 75 Cofidis Solutions Crédits 4h 29′ 53” + 53”
63. GERGRETSCH, Patrick 15 AG2R La Mondiale 4h 29′ 53” + 53”
64. ITAGUARDINI, Andrea 23 Astana Pro Team 4h 29′ 53” + 53”
65. FRASICARD, Romain 81 Team Europcar 4h 29′ 53” + 53”
66. FRAHARDY, Romain 73 Cofidis Solutions Crédits 4h 29′ 53” + 53”
67. ESPMATE, Luis Angel 77 Cofidis Solutions Crédits 4h 29′ 53” + 53”
68. ESPNAVARRO, Daniel 71 Cofidis Solutions Crédits 4h 29′ 53” + 53”
69. ESPPARDILLA, Sergio 161 MTN – Qhubeka 4h 29′ 53” + 53”
70. ESPARROYO, David 53 Caja Rural Seguros RGA 4h 29′ 53” + 53”
71. BLRHUTAROVICH, Yauheni 16 AG2R La Mondiale 4h 29′ 53” + 53”
72. AUSHAAS, Nathan 104 Garmin Sharp 4h 29′ 53” + 53”
73. NEDTJALLINGII, Maarten 38 Belkin Pro Cycling Team 4h 29′ 53” + 53”
74. ESPMORENO, Daniel 137 Team Katusha 4h 29′ 53” + 53”
75. FRAMONDORY, Lloyd 17 AG2R La Mondiale 4h 29′ 53” + 53”
76. SUIZAUGG, Oliver 209 Tinkoff – Saxo 4h 29′ 53” + 53”
77. ESPZUBELDIA, Haimar 219 Trek Factory Racing 4h 29′ 53” + 53”
78. ITAPOZZATO, Filippo 7 Lampre Merida 4h 29′ 53” + 53”
79. GERMARTENS, Paul 36 Belkin Pro Cycling Team 4h 29′ 53” + 53”
80. AUTKRIZEK, Matthias 68 Cannondale Pro Cycling 4h 29′ 53” + 53”
81. BELGILBERT, Philippe 44 BMC Racing Team 4h 29′ 53” + 53”
82. NZLSERGENT, Jesse 216 Trek Factory Racing 4h 29′ 53” + 53”
83. ITATIRALONGO, Paolo 28 Astana Pro Team 4h 29′ 53” + 53”
84. ITAMALORI, Adriano 157 Movistar Team 4h 29′ 53” + 53”
85. ESPREYNES, Vicente 127 IAM Cycling 4h 29′ 53” + 53”
86. ITAPELUCCHI, Matteo 126 IAM Cycling 4h 29′ 53” + 53”
87. SUIAREGGER, Marcel 121 IAM Cycling 4h 29′ 53” + 53”
88. ESTJOEAAR, Gert 74 Cofidis Solutions Crédits 4h 29′ 53” + 53”
89. ESPFERNÁNDEZ DE LARREA, Koldo 103 Garmin Sharp 4h 29′ 53” + 53”
90. ERITEKLEHAIMANOT, Daniel 166 MTN – Qhubeka 4h 29′ 53” + 53”
91. ESPERVITI, Imanol 154 Movistar Team 4h 29′ 53” + 53”
92. FRALE BON, Johan 94 FDJ.fr 4h 29′ 53” + 53”
93. ESTKANGERT, Tanel 25 Astana Pro Team 4h 29′ 53” + 53”
94. AUSHANSEN, Adam 146 Lotto Belisol 4h 29′ 53” + 53”
95. ITAGATTO, Oscar 67 Cannondale Pro Cycling 4h 29′ 53” + 53”
96. FRAENGOULVENT, Jimmy 85 Team Europcar 4h 29′ 53” + 53”
97. COLANACONA, Winner 2 Lampre Merida 4h 29′ 53” + 53”
98. ESPLOSADA, Alberto 136 Team Katusha 4h 29′ 53” + 53”
99. ITABRAMBILLA, Gianluca 172 Omega Pharma – Quick-Step 4h 29′ 53” + 53”
100. FRATURGOT, Sébastien 19 AG2R La Mondiale 4h 29′ 53” + 53”
101. SVKVELITS, Martin 178 Omega Pharma – Quick-Step 4h 29′ 53” + 53”
102. BELVAN SUMMEREN, Johan 109 Garmin Sharp 4h 29′ 53” + 53”
103. POLBODNAR, Maciej 63 Cannondale Pro Cycling 4h 29′ 53” + 53”
104. ARGRICHEZE, Maximiliano Ariel 8 Lampre Merida 4h 29′ 53” + 53”
105. ITACONTI, Valerio 1 Lampre Merida 4h 29′ 53” + 53”
106. USAHAGA, Chad 117 Team Giant – Shimano 4h 29′ 53” + 53”
107. BELVAN DEN BROECK, Jurgen 141 Lotto Belisol 4h 29′ 53” + 53”
108. ESPHERRADA, José 155 Movistar Team 4h 30′ 08” + 1′ 08”
109. BELDEBUSSCHERE, Jens 145 Lotto Belisol 4h 30′ 08” + 1′ 08”
110. BRAFISCHER, Murilo 93 FDJ.fr 4h 30′ 08” + 1′ 08”
111. NEDSINKELDAM, Ramon 119 Team Giant – Shimano 4h 30′ 08” + 1′ 08”
112. BELZINGLE, Romain 79 Cofidis Solutions Crédits 4h 30′ 08” + 1′ 08”
113. RUSKOZONTCHUK, Dmitry 135 Team Katusha 4h 30′ 08” + 1′ 08”
114. UKRPOPOVYCH, Yaroslav 215 Trek Factory Racing 4h 30′ 08” + 1′ 08”
115. GBRROWE, Luke 198 Team SKY 4h 30′ 08” + 1′ 08”
116. ITAGUARNIERI, Jacopo 24 Astana Pro Team 4h 30′ 13” + 1′ 13”
117. FRACOUSIN, Jerome 83 Team Europcar 4h 30′ 13” + 1′ 13”
118. AUSDENNIS, Rohan 42 BMC Racing Team 4h 30′ 13” + 1′ 13”
119. ITATOSATTO, Matteo 208 Tinkoff – Saxo 4h 30′ 16” + 1′ 16”
120. FRAJEROME, Vincent 86 Team Europcar 4h 30′ 26” + 1′ 26”
121. RSAVENTER, Jaco 169 MTN – Qhubeka 4h 30′ 52” + 1′ 52”
122. GERMARTIN, Tony 174 Omega Pharma – Quick-Step 4h 30′ 52” + 1′ 52”
123. SUICANCELLARA, Fabian 211 Trek Factory Racing 4h 30′ 55” + 1′ 55”
124. POLDOMAGALSKI, Karol 55 Caja Rural Seguros RGA 4h 30′ 55” + 1′ 55”
125. NEDCLEMENT, Stef 32 Belkin Pro Cycling Team 4h 31′ 23” + 2′ 23”
126. NEDHOFLAND, Moreno 35 Belkin Pro Cycling Team 4h 31′ 23” + 2′ 23”
127. NEDKEIZER, Martijn 37 Belkin Pro Cycling Team 4h 31′ 23” + 2′ 23”
128. GERFRÖHLINGER, Johannes 116 Team Giant – Shimano 4h 31′ 23” + 2′ 23”
129. GERARNDT, Nikias 112 Team Giant – Shimano 4h 31′ 23” + 2′ 23”
130. USAWARBASSE, Lawrence 48 BMC Racing Team 4h 31′ 23” + 2′ 23”
131. FRAELISSONDE, Kenny 92 FDJ.fr 4h 31′ 23” + 2′ 23”
132. ITACUNEGO, Damiano 3 Lampre Merida 4h 31′ 23” + 2′ 23”
133. FRAPINOT, Thibaut 97 FDJ.fr 4h 31′ 23” + 2′ 23”
134. DENSÖRENSEN, Chris Anker 207 Tinkoff – Saxo 4h 31′ 23” + 2′ 23”
135. BELVANDEWALLE, Kristof 218 Trek Factory Racing 4h 31′ 23” + 2′ 23”
136. ESPLANDA, Mikel 26 Astana Pro Team 4h 31′ 23” + 2′ 23”
137. ESPARAMENDIA, Francisco Javier 52 Caja Rural Seguros RGA 4h 31′ 23” + 2′ 23”
138. FRABOUET, Maxime 13 AG2R La Mondiale 4h 31′ 23” + 2′ 23”
139. ESPVERONA, Carlos 179 Omega Pharma – Quick-Step 4h 31′ 23” + 2′ 23”
140. GBRYATES, Adam 189 Orica GreenEdge 4h 31′ 23” + 2′ 23”
141. USABROWN, Nathan 105 Garmin Sharp 4h 31′ 23” + 2′ 23”
142. POLNIEMIEC, Przemyslaw 6 Lampre Merida 4h 31′ 23” + 2′ 23”
143. BELDE CLERCQ, Bart 144 Lotto Belisol 4h 31′ 23” + 2′ 23”
144. ESPTXURRUKA, Amets 59 Caja Rural Seguros RGA 4h 31′ 23” + 2′ 23”
145. ITALASCA, Francesco 56 Caja Rural Seguros RGA 4h 31′ 23” + 2′ 23”
146. FRALEVARLET, Guillaume 76 Cofidis Solutions Crédits 4h 31′ 23” + 2′ 23”
147. FRADUPONT, Hubert 11 AG2R La Mondiale 4h 31′ 23” + 2′ 23”
148. ESPIZAGIRRE, Gorka 156 Movistar Team 4h 31′ 23” + 2′ 23”
149. RUSTROFIMOV, Yury 138 Team Katusha 4h 31′ 23” + 2′ 23”
150. ITALONGO BORGHINI, Paolo 69 Cannondale Pro Cycling 4h 31′ 23” + 2′ 23”
151. RUSCHERNETSKI, Sergei 133 Team Katusha 4h 31′ 23” + 2′ 23”
152. ERIBERHANE, Natnael 82 Team Europcar 4h 31′ 23” + 2′ 23”
153. ERIKUDUS GHEBREMEDHIN, Merhawi 163 MTN – Qhubeka 4h 31′ 23” + 2′ 23”
154. ITANOCENTINI, Rinaldo 18 AG2R La Mondiale 4h 31′ 23” + 2′ 23”
155. ESPBILBAO, Peio 54 Caja Rural Seguros RGA 4h 31′ 23” + 2′ 23”
156. AUSLANCASTER, Brett 185 Orica GreenEdge 4h 31′ 23” + 2′ 23”
157. RSAVAN RENSBURG, Jacques 168 MTN – Qhubeka 4h 31′ 23” + 2′ 23”
158. FRAPINEAU, Cédric 96 FDJ.fr 4h 31′ 23” + 2′ 23”
159. ESPMAS BONET, Luis 57 Caja Rural Seguros RGA 4h 31′ 23” + 2′ 23”
160. FRAGAUDIN, Damien 14 AG2R La Mondiale 4h 31′ 23” + 2′ 23”
161. ESPPIEDRA, Antonio 58 Caja Rural Seguros RGA 4h 31′ 23” + 2′ 23”
162. FRAMEDEREL, Maxime 88 Team Europcar 4h 31′ 23” + 2′ 23”
163. FRAMARTINEZ, Yannick 87 Team Europcar 4h 31′ 23” + 2′ 23”
164. SUILANG, Pirmin 125 IAM Cycling 4h 31′ 23” + 2′ 23”
165. RSAMEINTJES, Louis 164 MTN – Qhubeka 4h 31′ 23” + 2′ 23”
166. FRABAGOT, Yohan 78 Cofidis Solutions Crédits 4h 31′ 23” + 2′ 23”
167. NZLBEWLEY, Sam 181 Orica GreenEdge 4h 31′ 30” + 2′ 30”
168. NAMCRAVEN, Dan 84 Team Europcar 4h 31′ 30” + 2′ 30”
169. CANHESJEDAL, Ryder 101 Garmin Sharp 4h 32′ 00” + 3′ 00”
170. GBRMILLAR, David 107 Garmin Sharp 4h 32′ 00” + 3′ 00”
171. GBRKENNAUGH, Peter 194 Team SKY 4h 32′ 00” + 3′ 00”
172. USATALANSKY, Andrew 108 Garmin Sharp 4h 32′ 00” + 3′ 00”
173. KAZLUTSENKO, Alexey 27 Astana Pro Team 4h 32′ 51” + 3′ 51”
174. BELARMEE, Sander 142 Lotto Belisol 4h 34′ 52” + 5′ 52”
175. RSATHOMSON, Jay Robert 167 MTN – Qhubeka 4h 35′ 47” + 6′ 47”
176. COLBETANCUR, Carlos Alberto 12 AG2R La Mondiale 4h 35′ 47” + 6′ 47”
177. SUITSCHOPP, Johann 129 IAM Cycling 4h 35′ 47” + 6′ 47”
178. KAZZEITS, Andrey 29 Astana Pro Team 4h 35′ 47” + 6′ 47”
179. SUIFUMEAUX, Jonathan 122 IAM Cycling 4h 35′ 47” + 6′ 47”
180. ESPHERNÁNDEZ, Jesús 204 Tinkoff – Saxo 4h 35′ 47” + 6′ 47”
181. PORPAULINHO, Sergio Miguel 205 Tinkoff – Saxo 4h 35′ 47” + 6′ 47”
182. ESPMORENO, Javier 158 Movistar Team 4h 35′ 47” + 6′ 47”
183. COLARREDONDO MORENO, Julian David 212 Trek Factory Racing 4h 35′ 47” + 6′ 47”
184. KAZFOMINYKH, Daniil 22 Astana Pro Team 4h 35′ 47” + 6′ 47”
185. AUSMEYER, Cameron 187 Orica GreenEdge 4h 35′ 47” + 6′ 47”
186. USACRADDOCK, Lawson 113 Team Giant – Shimano 4h 35′ 47” + 6′ 47”
187. ITAFAVILLI, Elia 4 Lampre Merida 4h 35′ 47” + 6′ 47”
188. NZLBENNETT, George 62 Cannondale Pro Cycling 4h 35′ 47” + 6′ 47”
189. ITADE MARCHI, Alessandro 66 Cannondale Pro Cycling 4h 35′ 47” + 6′ 47”
190. NEDLIGTHART, Pim 148 Lotto Belisol 4h 37′ 59” + 8′ 59”
191. LUXJUNGELS, Bob 214 Trek Factory Racing 4h 37′ 59” + 8′ 59”
192. FRAROUX, Anthony 98 FDJ.fr 4h 37′ 59” + 8′ 59”
193. FRAMANGEL, Laurent 95 FDJ.fr 4h 37′ 59” + 8′ 59”
194. GERKLEMME, Dominic 124 IAM Cycling 4h 37′ 59” + 8′ 59”
195. ESPCASTROVIEJO, Jonathan 153 Movistar Team 4h 37′ 59” + 8′ 59”

Klasyfikacja generalna: 

1. ESPVALVERDE, Alejandro 151 Movistar Team 31h 21′ 20”
2. COLQUINTANA, Nairo Alexander 159 Movistar Team 31h 21′ 35” + 15”
3. ESPCONTADOR, Alberto 201 Tinkoff – Saxo 31h 21′ 38” + 18”
4. GBRFROOME, Christopher 191 Team SKY 31h 21′ 40” + 20”
5. COLCHAVES RUBIO, Esteban 182 Orica GreenEdge 31h 22′ 01” + 41”
6. ESPRODRIGUEZ, Joaquin 131 Team Katusha 31h 22′ 05” + 45”
7. NEDGESINK, Robert 34 Belkin Pro Cycling Team 31h 22′ 15” + 55”
8. ITAARU, Fabio 21 Astana Pro Team 31h 22′ 18” + 58”
9. FRABARGUIL, Warren 111 Team Giant – Shimano 31h 22′ 22” + 1′ 02”
10. NEDKELDERMAN, Wilco 31 Belkin Pro Cycling Team 31h 22′ 26” + 1′ 06”
11. ESPNIEVE, Mikel 197 Team SKY 31h 22′ 29” + 1′ 09”
12. ESPSÁNCHEZ, Samuel 41 BMC Racing Team 31h 22′ 31” + 1′ 11”
13. ITACARUSO, Damiano 65 Cannondale Pro Cycling 31h 22′ 32” + 1′ 12”
14. COLURAN, Rigoberto 177 Omega Pharma – Quick-Step 31h 22′ 38” + 1′ 18”
15. IRLMARTIN, Daniel 102 Garmin Sharp 31h 22′ 54” + 1′ 34”
16. ESPPARDILLA, Sergio 161 MTN – Qhubeka 31h 23′ 32” + 2′ 12”
17. ESPNAVARRO, Daniel 71 Cofidis Solutions Crédits 31h 23′ 39” + 2′ 19”
18. NEDTEN DAM, Laurens 33 Belkin Pro Cycling Team 31h 23′ 45” + 2′ 25”
19. PORCARDOSO, Andre Fernando 106 Garmin Sharp 31h 23′ 50” + 2′ 30”
20. BELMONFORT, Maxime 149 Lotto Belisol 31h 24′ 06” + 2′ 46”
21. COLANACONA, Winner 2 Lampre Merida 31h 24′ 10” + 2′ 50”
22. ESPMORENO, Daniel 137 Team Katusha 31h 24′ 19” + 2′ 59”
23. SUIMORABITO, Steve 45 BMC Racing Team 31h 24′ 30” + 3′ 10”
24. ESPZUBELDIA, Haimar 219 Trek Factory Racing 31h 24′ 48” + 3′ 28”
25. ESPARROYO, David 53 Caja Rural Seguros RGA 31h 24′ 57” + 3′ 37”
26. SUIZAUGG, Oliver 209 Tinkoff – Saxo 31h 25′ 05” + 3′ 45”
27. NEDPOELS, Wouter 175 Omega Pharma – Quick-Step 31h 25′ 07” + 3′ 47”
28. ESPLANDA, Mikel 26 Astana Pro Team 31h 25′ 30” + 4′ 10”
29. ITACARUSO, Giampaolo 132 Team Katusha 31h 26′ 07” + 4′ 47”
30. POLNIEMIEC, Przemyslaw 6 Lampre Merida 31h 26′ 12” + 4′ 52”
31. BELSERRY, Pieter 176 Omega Pharma – Quick-Step 31h 27′ 08” + 5′ 48”
32. FRALE MEVEL, Christophe 75 Cofidis Solutions Crédits 31h 28′ 16” + 6′ 56”
33. FRASICARD, Romain 81 Team Europcar 31h 28′ 23” + 7′ 03”
34. ESTKANGERT, Tanel 25 Astana Pro Team 31h 29′ 21” + 8′ 01”
35. GERNERZ, Dominik 46 BMC Racing Team 31h 29′ 39” + 8′ 19”
36. RUSKOLOBNEV, Alexandr 134 Team Katusha 31h 29′ 42” + 8′ 22”
37. ESPMATE, Luis Angel 77 Cofidis Solutions Crédits 31h 29′ 42” + 8′ 22”
38. AUSEVANS, Cadel 43 BMC Racing Team 31h 29′ 58” + 8′ 38”
39. FRAELISSONDE, Kenny 92 FDJ.fr 31h 30′ 19” + 8′ 59”
40. CRCAMADOR, Andrey 152 Movistar Team 31h 30′ 21” + 9′ 01”
41. FRAMONDORY, Lloyd 17 AG2R La Mondiale 31h 30′ 22” + 9′ 02”
42. FRABOUET, Maxime 13 AG2R La Mondiale 31h 30′ 25” + 9′ 05”
43. ITATIRALONGO, Paolo 28 Astana Pro Team 31h 30′ 35” + 9′ 15”
44. DENSÖRENSEN, Chris Anker 207 Tinkoff – Saxo 31h 31′ 30” + 10′ 10”
45. CANHESJEDAL, Ryder 101 Garmin Sharp 31h 31′ 33” + 10′ 13”
46. ESPIZAGIRRE, Gorka 156 Movistar Team 31h 32′ 30” + 11′ 10”
47. RUSVORGANOV, Eduard 139 Team Katusha 31h 34′ 00” + 12′ 40”
48. AUSMATTHEWS, Michael 186 Orica GreenEdge 31h 34′ 12” + 12′ 52”
49. ESPLOSADA, Alberto 136 Team Katusha 31h 35′ 48” + 14′ 28”
50. GERMARTENS, Paul 36 Belkin Pro Cycling Team 31h 36′ 05” + 14′ 45”
51. BELVAN DEN BROECK, Jurgen 141 Lotto Belisol 31h 36′ 27” + 15′ 07”
52. ITAQUINZIATO, Manuel 47 BMC Racing Team 31h 38′ 11” + 16′ 51”
53. FRAHARDY, Romain 73 Cofidis Solutions Crédits 31h 38′ 26” + 17′ 06”
54. FRACOPPEL, Jerome 72 Cofidis Solutions Crédits 31h 38′ 38” + 17′ 18”
55. ITABRAMBILLA, Gianluca 172 Omega Pharma – Quick-Step 31h 39′ 28” + 18′ 08”
56. ESPREYNES, Vicente 127 IAM Cycling 31h 39′ 38” + 18′ 18”
57. ESPHERNÁNDEZ, Jesús 204 Tinkoff – Saxo 31h 39′ 49” + 18′ 29”
58. SUIWYSS, Danilo 49 BMC Racing Team 31h 40′ 01” + 18′ 41”
59. AUSHANSEN, Adam 146 Lotto Belisol 31h 41′ 01” + 19′ 41”
60. PORPAULINHO, Sergio Miguel 205 Tinkoff – Saxo 31h 41′ 25” + 20′ 05”
61. BELGILBERT, Philippe 44 BMC Racing Team 31h 42′ 44” + 21′ 24”
62. ESPSÁNCHEZ, Luis León 51 Caja Rural Seguros RGA 31h 43′ 38” + 22′ 18”
63. ITACONTI, Valerio 1 Lampre Merida 31h 44′ 15” + 22′ 55”
64. ESPHERRADA, José 155 Movistar Team 31h 44′ 20” + 23′ 00”
65. ESPTXURRUKA, Amets 59 Caja Rural Seguros RGA 31h 44′ 36” + 23′ 16”
66. IRLDEIGNAN, Philip 193 Team SKY 31h 44′ 52” + 23′ 32”
67. NEDDE KORT, Koen 114 Team Giant – Shimano 31h 45′ 19” + 23′ 59”
68. BLRSIUTSOU, Kanstantsin 199 Team SKY 31h 45′ 30” + 24′ 10”
69. USATALANSKY, Andrew 108 Garmin Sharp 31h 45′ 45” + 24′ 25”
70. BELSTUYVEN, Jasper 217 Trek Factory Racing 31h 45′ 51” + 24′ 31”
71. ITASBARAGLI, Kristian 165 MTN – Qhubeka 31h 46′ 06” + 24′ 46”
72. USAHAGA, Chad 117 Team Giant – Shimano 31h 46′ 13” + 24′ 53”
73. FRADUPONT, Hubert 11 AG2R La Mondiale 31h 46′ 54” + 25′ 34”
74. NZLBENNETT, George 62 Cannondale Pro Cycling 31h 47′ 04” + 25′ 44”
75. RUSROVNY, Ivan 206 Tinkoff – Saxo 31h 47′ 54” + 26′ 34”
76. SWELUDVIGSSON, Tobias 118 Team Giant – Shimano 31h 48′ 05” + 26′ 45”
77. GBRYATES, Adam 189 Orica GreenEdge 31h 48′ 56” + 27′ 36”
78. BELBOONEN, Tom 171 Omega Pharma – Quick-Step 31h 49′ 46” + 28′ 26”
79. GBRKENNAUGH, Peter 194 Team SKY 31h 51′ 22” + 30′ 02”
80. USAWARBASSE, Lawrence 48 BMC Racing Team 31h 51′ 54” + 30′ 34”
81. AUSDENNIS, Rohan 42 BMC Racing Team 31h 52′ 51” + 31′ 31”
82. GERDEGENKOLB, John 115 Team Giant – Shimano 31h 52′ 57” + 31′ 37”
83. ERITEKLEHAIMANOT, Daniel 166 MTN – Qhubeka 31h 53′ 16” + 31′ 56”
84. ITADE MARCHI, Alessandro 66 Cannondale Pro Cycling 31h 53′ 18” + 31′ 58”
85. FRAMEDEREL, Maxime 88 Team Europcar 31h 53′ 33” + 32′ 13”
86. ITAPOZZATO, Filippo 7 Lampre Merida 31h 53′ 52” + 32′ 32”
87. GERMARTIN, Tony 174 Omega Pharma – Quick-Step 31h 54′ 31” + 33′ 11”
88. BELZINGLE, Romain 79 Cofidis Solutions Crédits 31h 55′ 14” + 33′ 54”
89. AUSCLARKE, Simon 183 Orica GreenEdge 31h 56′ 05” + 34′ 45”
90. BELDE CLERCQ, Bart 144 Lotto Belisol 31h 56′ 40” + 35′ 20”
91. ESPERVITI, Imanol 154 Movistar Team 31h 56′ 40” + 35′ 20”
92. ITABENNATI, Daniele 203 Tinkoff – Saxo 31h 56′ 40” + 35′ 20”
93. RUSTROFIMOV, Yury 138 Team Katusha 31h 56′ 59” + 35′ 39”
94. NEDKEIZER, Martijn 37 Belkin Pro Cycling Team 31h 57′ 19” + 35′ 59”
95. ESPFERNÁNDEZ DE LARREA, Koldo 103 Garmin Sharp 31h 57′ 34” + 36′ 14”
96. ITAFAVILLI, Elia 4 Lampre Merida 31h 57′ 56” + 36′ 36”
97. ESPCASTROVIEJO, Jonathan 153 Movistar Team 31h 57′ 59” + 36′ 39”
98. BELMAES, Nikolas 173 Omega Pharma – Quick-Step 31h 58′ 59” + 37′ 39”
99. KAZZEITS, Andrey 29 Astana Pro Team 31h 59′ 50” + 38′ 30”
100. FRAPINEAU, Cédric 96 FDJ.fr 32h 00′ 05” + 38′ 45”
101. FRALE BON, Johan 94 FDJ.fr 32h 00′ 31” + 39′ 11”
102. FRALEVARLET, Guillaume 76 Cofidis Solutions Crédits 32h 01′ 12” + 39′ 52”
103. RSAVAN RENSBURG, Jacques 168 MTN – Qhubeka 32h 01′ 44” + 40′ 24”
104. BELDEBUSSCHERE, Jens 145 Lotto Belisol 32h 03′ 42” + 42′ 22”
105. COLSERPA PEREZ, Jose Rodolfo 9 Lampre Merida 32h 04′ 34” + 43′ 14”
106. ESPMAS BONET, Luis 57 Caja Rural Seguros RGA 32h 04′ 37” + 43′ 17”
107. LUXJUNGELS, Bob 214 Trek Factory Racing 32h 04′ 47” + 43′ 27”
108. FRACOUSIN, Jerome 83 Team Europcar 32h 05′ 19” + 43′ 59”
109. ESPVERONA, Carlos 179 Omega Pharma – Quick-Step 32h 05′ 23” + 44′ 03”
110. GERFRÖHLINGER, Johannes 116 Team Giant – Shimano 32h 05′ 31” + 44′ 11”
111. ESPBILBAO, Peio 54 Caja Rural Seguros RGA 32h 05′ 46” + 44′ 26”
112. POLDOMAGALSKI, Karol 55 Caja Rural Seguros RGA 32h 05′ 47” + 44′ 27”
113. ESPPIEDRA, Antonio 58 Caja Rural Seguros RGA 32h 05′ 51” + 44′ 31”
114. FRAHINAULT, Sébastien 123 IAM Cycling 32h 07′ 14” + 45′ 54”
115. RUSKOZONTCHUK, Dmitry 135 Team Katusha 32h 07′ 58” + 46′ 38”
116. FRAMARTINEZ, Yannick 87 Team Europcar 32h 08′ 02” + 46′ 42”
117. USACRADDOCK, Lawson 113 Team Giant – Shimano 32h 08′ 52” + 47′ 32”
118. FRAPINOT, Thibaut 97 FDJ.fr 32h 09′ 09” + 47′ 49”
119. NEDLIGTHART, Pim 148 Lotto Belisol 32h 09′ 10” + 47′ 50”
120. NZLHENDERSON, Gregory 147 Lotto Belisol 32h 09′ 20” + 48′ 00”
121. ERIKUDUS GHEBREMEDHIN, Merhawi 163 MTN – Qhubeka 32h 09′ 21” + 48′ 01”
122. UKRPOPOVYCH, Yaroslav 215 Trek Factory Racing 32h 09′ 27” + 48′ 07”
123. SUITSCHOPP, Johann 129 IAM Cycling 32h 09′ 44” + 48′ 24”
124. ITAGATTO, Oscar 67 Cannondale Pro Cycling 32h 09′ 54” + 48′ 34”
125. SUIAREGGER, Marcel 121 IAM Cycling 32h 10′ 01” + 48′ 41”
126. BLRKIRYIENKA, Vasil 195 Team SKY 32h 10′ 30” + 49′ 10”
127. ITALONGO BORGHINI, Paolo 69 Cannondale Pro Cycling 32h 10′ 57” + 49′ 37”
128. GERKNEES, Christian 196 Team SKY 32h 11′ 24” + 50′ 04”
129. FRABOUHANNI, Nacer 91 FDJ.fr 32h 11′ 57” + 50′ 37”
130. ESPMORENO, Javier 158 Movistar Team 32h 12′ 32” + 51′ 12”
131. POLBODNAR, Maciej 63 Cannondale Pro Cycling 32h 13′ 41” + 52′ 21”
132. KAZLUTSENKO, Alexey 27 Astana Pro Team 32h 13′ 53” + 52′ 33”
133. ITATOSATTO, Matteo 208 Tinkoff – Saxo 32h 14′ 12” + 52′ 52”
134. AUTKRIZEK, Matthias 68 Cannondale Pro Cycling 32h 14′ 35” + 53′ 15”
135. DENANDERSEN, Michael Valgren 202 Tinkoff – Saxo 32h 15′ 19” + 53′ 59”
136. SVKSAGAN, Peter 61 Cannondale Pro Cycling 32h 15′ 34” + 54′ 14”
137. SUICANCELLARA, Fabian 211 Trek Factory Racing 32h 15′ 38” + 54′ 18”
138. RSAMEINTJES, Louis 164 MTN – Qhubeka 32h 16′ 35” + 55′ 15”
139. NEDSINKELDAM, Ramon 119 Team Giant – Shimano 32h 17′ 53” + 56′ 33”
140. ITAFERRARI, Roberto 5 Lampre Merida 32h 18′ 03” + 56′ 43”
141. COLARREDONDO MORENO, Julian David 212 Trek Factory Racing 32h 18′ 16” + 56′ 56”
142. NEDHOFLAND, Moreno 35 Belkin Pro Cycling Team 32h 18′ 17” + 56′ 57”
143. NEDCLEMENT, Stef 32 Belkin Pro Cycling Team 32h 18′ 24” + 57′ 04”
144. ARGRICHEZE, Maximiliano Ariel 8 Lampre Merida 32h 18′ 46” + 57′ 26”
145. GBRMILLAR, David 107 Garmin Sharp 32h 18′ 56” + 57′ 36”
146. GERARNDT, Nikias 112 Team Giant – Shimano 32h 18′ 59” + 57′ 39”
147. RUSCHERNETSKI, Sergei 133 Team Katusha 32h 19′ 03” + 57′ 43”
148. AUSMEYER, Cameron 187 Orica GreenEdge 32h 19′ 09” + 57′ 49”
149. BLRHUTAROVICH, Yauheni 16 AG2R La Mondiale 32h 19′ 31” + 58′ 11”
150. ITAFELLINE, Fabio 213 Trek Factory Racing 32h 20′ 32” + 59′ 12”
151. ITAMALORI, Adriano 157 Movistar Team 32h 20′ 33” + 59′ 13”
152. FRASOUPE, Geoffrey 99 FDJ.fr 32h 20′ 43” + 59′ 23”
153. USABROWN, Nathan 105 Garmin Sharp 32h 20′ 57” + 59′ 37”
154. FRAGAUDIN, Damien 14 AG2R La Mondiale 32h 21′ 04” + 59′ 44”
155. CANBOIVIN, Guillaume 64 Cannondale Pro Cycling 32h 21′ 27” + 1h 00′ 07”
156. ITACUNEGO, Damiano 3 Lampre Merida 32h 21′ 51” + 1h 00′ 31”
157. BELVANDEWALLE, Kristof 218 Trek Factory Racing 32h 21′ 55” + 1h 00′ 35”
158. GERCIOLEK, Gerald 162 MTN – Qhubeka 32h 22′ 10” + 1h 00′ 50”
159. BELARMEE, Sander 142 Lotto Belisol 32h 23′ 03” + 1h 01′ 43”
160. ITALASCA, Francesco 56 Caja Rural Seguros RGA 32h 23′ 46” + 1h 02′ 26”
161. NORBREEN, Vegard 143 Lotto Belisol 32h 23′ 46” + 1h 02′ 26”
162. FRABAGOT, Yohan 78 Cofidis Solutions Crédits 32h 24′ 18” + 1h 02′ 58”
163. GERGRETSCH, Patrick 15 AG2R La Mondiale 32h 25′ 13” + 1h 03′ 53”
164. FRAJEROME, Vincent 86 Team Europcar 32h 25′ 35” + 1h 04′ 15”
165. RSAVENTER, Jaco 169 MTN – Qhubeka 32h 25′ 43” + 1h 04′ 23”
166. SVKVELITS, Martin 178 Omega Pharma – Quick-Step 32h 26′ 18” + 1h 04′ 58”
167. AUSHAAS, Nathan 104 Garmin Sharp 32h 26′ 24” + 1h 05′ 04”
168. NAMCRAVEN, Dan 84 Team Europcar 32h 27′ 39” + 1h 06′ 19”
169. FRATURGOT, Sébastien 19 AG2R La Mondiale 32h 27′ 40” + 1h 06′ 20”
170. BRAFISCHER, Murilo 93 FDJ.fr 32h 27′ 58” + 1h 06′ 38”
171. ITACATALDO, Dario 192 Team SKY 32h 29′ 13” + 1h 07′ 53”
172. NEDTJALLINGII, Maarten 38 Belkin Pro Cycling Team 32h 29′ 24” + 1h 08′ 04”
173. ESPARAMENDIA, Francisco Javier 52 Caja Rural Seguros RGA 32h 30′ 12” + 1h 08′ 52”
174. AUSDOCKER, Mitchell 184 Orica GreenEdge 32h 30′ 19” + 1h 08′ 59”
175. BELVAN SUMMEREN, Johan 109 Garmin Sharp 32h 32′ 37” + 1h 11′ 17”
176. AUSLANCASTER, Brett 185 Orica GreenEdge 32h 32′ 50” + 1h 11′ 30”
177. ITANOCENTINI, Rinaldo 18 AG2R La Mondiale 32h 34′ 14” + 1h 12′ 54”
178. ESTJOEAAR, Gert 74 Cofidis Solutions Crédits 32h 34′ 47” + 1h 13′ 27”
179. SUILANG, Pirmin 125 IAM Cycling 32h 35′ 25” + 1h 14′ 05”
180. NZLSERGENT, Jesse 216 Trek Factory Racing 32h 35′ 29” + 1h 14′ 09”
181. NZLBEWLEY, Sam 181 Orica GreenEdge 32h 36′ 03” + 1h 14′ 43”
182. ITAGUARDINI, Andrea 23 Astana Pro Team 32h 37′ 06” + 1h 15′ 46”
183. KAZFOMINYKH, Daniil 22 Astana Pro Team 32h 37′ 11” + 1h 15′ 51”
184. ITAGUARNIERI, Jacopo 24 Astana Pro Team 32h 39′ 53” + 1h 18′ 33”
185. FRAMANGEL, Laurent 95 FDJ.fr 32h 40′ 23” + 1h 19′ 03”
186. SUIFUMEAUX, Jonathan 122 IAM Cycling 32h 42′ 05” + 1h 20′ 45”
187. GERWAGNER, Robert 39 Belkin Pro Cycling Team 32h 42′ 26” + 1h 21′ 06”
188. FRAROUX, Anthony 98 FDJ.fr 32h 42′ 39” + 1h 21′ 19”
189. ERIBERHANE, Natnael 82 Team Europcar 32h 44′ 26” + 1h 23′ 06”
190. GBRROWE, Luke 198 Team SKY 32h 46′ 54” + 1h 25′ 34”
191. FRAENGOULVENT, Jimmy 85 Team Europcar 32h 47′ 52” + 1h 26′ 32”
192. RSATHOMSON, Jay Robert 167 MTN – Qhubeka 32h 49′ 30” + 1h 28′ 10”
193. GERKLEMME, Dominic 124 IAM Cycling 32h 58′ 31” + 1h 37′ 11”
194. COLBETANCUR, Carlos Alberto 12 AG2R La Mondiale 32h 58′ 51” + 1h 37′ 31”
195. ITAPELUCCHI, Matteo 126 IAM Cycling 33h 06′ 19” + 1h 44′ 59”

Foto: bettiniphoto.net

Marta Wiśniewska