ruffoniNicola Ruffoni (Bardiani – CSF)  był najszybszy na trzecim etapie Tour du Poitou-Charentes. To pierwsze zwycięstwo w profesjonalnej karierze młodego Wlocha.

W dniu dzisiejszym organizatorzy Tour du Poitou-Charentes przygotowali dwa etapy. Na pierwszy ogień poszła rywalizacja na trasie z Montmorillon do Jourdain. Kolarze mieli do przejechania 111 kilometrów. Trochę trudności mogły sprawić trzy krótkie, ale dość wymagające podjazdy.

W ucieczkę dnia zabrali się: Fabrice Jeandesboz (Europcar), Alexis Gougeard (AG2R-La Mondiale), Jarl Salomein (Topsport Vlaanderen-Baloise) i Sebastien Delfosse (Wallonie-Bruxelles). Po raz kolejny peleton trzymał harcowników na krótkiej smyczy i skasował odjazd na ostatnich kilometrach.

Na trzeci z rzędu triumf miał chrapkę Mark Cavendish (Omega Pharma – Quick Step). Jednak tym razem najszybszy okazał się Nicola Ruffoni (Bardiani – CSF). To pierwszy triumf młodego Włocha w profesjonalnej karierze. Drugie miejsce wywalczył Roy Jans (Wanty Groupe Gobert), a dopiero trzeci był Cavendish.

Cavendish utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Po południu przed zawodnikami jazda indywidualna na czas na dystansie 23,4 km.

Wyniki:

1 * Nicola RUFFONI Bardiani CSF en 2h30’43”
2 * Roy JANS Wanty-Groupe Gobert 00:00
3 Mark CAVENDISH Omega Pharma-QuickStep 00:00
4 Andrea PIECHELE Bardiani CSF 00:00
5 Thor HUSHOVD BMC Racing Team 00:00
6 * Lorenzo MANZIN FDJ.fr 00:00
7 * Rudy BARBIER Roubaix Lille Metropole 00:00
8 Juan Jose LOBATO DEL VALLE Movistar Team 00:00
9 * Maxime DANIEL AG2R La Mondiale 00:00
10 * Edward THEUNS Topsport Vlaanderen-Baloise 00:00
11 Justin JULES Team La Pomme Marseille 13 00:00
12 Leigh HOWARD Orica GreenEDGE 00:00
13 Evaldas SISKEVICIUS Team La Pomme Marseille 13 00:00
14 Christophe PREMONT Wallonie – Bruxelles 00:00
15 * Romain CARDIS Team Europcar 00:00
16 Benjamin GIRAUD Team La Pomme Marseille 13 00:00
17 Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS Colombia 00:00
18 Leonardo DUQUE Colombia 00:00
19 Cyril LEMOINE Cofidis, Solutions Crédits 00:00
20 Kevin ISTA IAM Cycling 00:00
21 Alex DOWSETT Movistar Team 00:00
22 Cyril GAUTIER Team Europcar 00:00
23 * Victor CAMPENAERTS Topsport Vlaanderen-Baloise 00:00
24 * David MENUT BigMat – Auber 93 00:00
25 * Jasha SÜTTERLIN Movistar Team 00:00
26 Arnaud GÉRARD Bretagne Séché Environnement 00:00
27 * Jesus HERRADA LOPEZ Movistar Team 00:00
28 * Nico DENZ AG2R La Mondiale 00:00
29 Sylvain CHAVANEL IAM Cycling 00:00
30 * Dayer Uberney QUINTANA ROJAS Movistar Team 00:00
31 Enrique SANZ UNZUE Movistar Team 00:00
32 Gediminas BAGDONAS AG2R La Mondiale 00:00
33 Francesco CHICCHI Neri Sottoli 00:00
34 Pierre Luc PERICHON Bretagne Séché Environnement 00:00
35 Nicola BOEM Bardiani CSF 00:00
36 Kévin REZA Team Europcar 00:00
37 Maxime VANTOMME Roubaix Lille Metropole 00:00
38 * Andrea ZORDAN Androni Giocattoli – Venezuela 00:00
39 Francis DE GREEF Wanty-Groupe Gobert 00:00
40 Alo JAKIN BigMat – Auber 93 00:00
41 * Gijs VAN HOECKE Topsport Vlaanderen-Baloise 00:00
42 Jérémy ROY FDJ.fr 00:00
43 * Luke DURBRIDGE Orica GreenEDGE 00:00
44 Mark RENSHAW Omega Pharma-QuickStep 00:00
45 Julien FOUCHARD Cofidis, Solutions Crédits 00:00
46 * Simon PELLAUD IAM Cycling 00:00
47 Pablo LASTRAS GARCIA Movistar Team 00:00
48 Marcus BURGHARDT BMC Racing Team 00:00
49 Jarl SALOMEIN Topsport Vlaanderen-Baloise 00:00
50 Diego ROSA Androni Giocattoli – Venezuela 00:00
51 Marco MINNAARD Wanty-Groupe Gobert 00:00
52 * Clément KORETZKY Bretagne Séché Environnement 00:00
53 Juan Pablo VALENCIA GONZALES Colombia 00:00
54 * Michael HEPBURN Orica GreenEDGE 00:00
55 Matthias BRANDLE IAM Cycling 00:00
56 * Andrea DAL COL Neri Sottoli 00:00
57 Morgan LAMOISSON Team Europcar 00:00
58 * Eduardo SEPULVEDA Bretagne Séché Environnement 00:00
59 * Julien DUVAL Roubaix Lille Metropole 00:00
60 Domingos GONCALVES Team La Pomme Marseille 13 00:00
61 Brice FEILLU Bretagne Séché Environnement 00:00
62 * Edward Fabian DIAZ CARDENAS Colombia 00:00
63 * Antoine DUCHESNE Team Europcar 00:00
64 Arthur VICHOT FDJ.fr 00:00
65 Sébastien MINARD AG2R La Mondiale 00:00
66 Christophe LABORIE Bretagne Séché Environnement 00:00
67 Amael MOINARD BMC Racing Team 00:00
68 Svein TUFT Orica GreenEDGE 00:00
69 Stéphane ROSSETTO BigMat – Auber 93 00:00
70 Preben VAN HECKE Topsport Vlaanderen-Baloise 00:00
71 Christophe KERN Team Europcar 00:00
72 Jens MOURIS Orica GreenEDGE 00:00
73 Martin ELMIGER IAM Cycling 00:00
74 Tiziano DALL’ANTONIA Androni Giocattoli – Venezuela 00:00
75 Vegard Stake LAENGEN Bretagne Séché Environnement 00:00
76 * Yannis YSSAAD BigMat – Auber 93 00:00
77 * Adrien PETIT Cofidis, Solutions Crédits 00:00
78 Romain LEMARCHAND Cofidis, Solutions Crédits 00:00
79 Matthieu LADAGNOUS FDJ.fr 00:00
80 * Laurent EVRARD Wallonie – Bruxelles 00:00
81 * Florian SENECHAL Cofidis, Solutions Crédits 00:00
82 Francesco FAILLI Neri Sottoli 00:00
83 Stephen CUMMINGS BMC Racing Team 00:00
84 Julien VERMOTE Omega Pharma-QuickStep 00:00
85 Benoit JARRIER Bretagne Séché Environnement 00:00
86 Mauro FINETTO Neri Sottoli 00:00
87 * Andrea FEDI Neri Sottoli 00:00
88 Arnaud COURTEILLE FDJ.fr 00:00
89 John GADRET Movistar Team 00:00
90 Jérôme PINEAU IAM Cycling 00:00
91 Stéphane POULHIES Cofidis, Solutions Crédits 00:00
92 * Flavien DASSONVILLE BigMat – Auber 93 00:00
93 Franco PELLIZOTTI Androni Giocattoli – Venezuela 00:00
94 Nico SIJMENS Wanty-Groupe Gobert 00:00
95 Emanuele SELLA Androni Giocattoli – Venezuela 00:00
96 * Romain GUILLEMOIS Team Europcar 00:00
97 Danilo NAPOLITANO Wanty-Groupe Gobert 00:00
98 * Sander HELVEN Topsport Vlaanderen-Baloise 00:00
99 Steven TRONET BigMat – Auber 93 00:00
100 * Gianfranco ZILIOLI Androni Giocattoli – Venezuela 00:00
101 * Andrew FENN Omega Pharma-QuickStep 00:00
102 Juan Sebastian ARANGO Colombia 00:00
103 * Olivier CHEVALIER Wallonie – Bruxelles 00:00
104 Francis MOUREY FDJ.fr 00:00
105 Tim DECLERCQ Topsport Vlaanderen-Baloise 00:00
106 Pieter VANSPEYBROUCK Topsport Vlaanderen-Baloise 00:00
107 Michael ALBASINI Orica GreenEDGE 00:00
108 Sébastien CHAVANEL FDJ.fr 00:00
109 Blel KADRI AG2R La Mondiale 00:00
110 Franck VERMEULEN Roubaix Lille Metropole 00:00
111 Jonathan DUFRASNE Wallonie – Bruxelles 00:00
112 * Alessio TALIANI Androni Giocattoli – Venezuela 00:00
113 * Yoann PAILLOT Team La Pomme Marseille 13 00:00
114 * Samuele CONTI Neri Sottoli 00:00
115 * Damien HOWSON Orica GreenEDGE 00:00
116 Jonathan PAREDES Colombia 00:00
117 Kenny Robert VAN HUMMEL Androni Giocattoli – Venezuela 00:00
118 Sébastien REICHENBACH IAM Cycling 00:00
119 * Théo VIMPERE BigMat – Auber 93 00:00
120 * Dylan KOWALSKI Cofidis, Solutions Crédits 00:00
121 Thomas LÖVKVIST IAM Cycling 00:00
122 * Grégoire TARRIDE Team La Pomme Marseille 13 00:00
123 * Petr VAKOC Omega Pharma-QuickStep 00:00
124 * Jérémy BESCOND Cofidis, Solutions Crédits 00:00
125 * Olivier LE GAC FDJ.fr 00:00
126 Michal GOLAS Omega Pharma-QuickStep 00:23    
127 Kevin VAN MELSEN Wanty-Groupe Gobert 00:25
128 * Sonny COLBRELLI Bardiani CSF 00:36
129 Mirko SELVAGGI Wanty-Groupe Gobert 00:46
130 Julien STASSEN Wallonie – Bruxelles 00:47
131 Baptiste PLANCKAERT Roubaix Lille Metropole 00:58
132 Romain PILLON Roubaix Lille Metropole 01:01
133 * Alexis GOUGEARD AG2R La Mondiale 01:01
134 Jean-Lou PAIANI Roubaix Lille Metropole 01:01
135 Enrico BATTAGLIN Bardiani CSF 01:04
136 Fabrice JEANDESBOZ Team Europcar 01:10
137 Sébastien DELFOSSE Wallonie – Bruxelles 01:24
138 * Maxime ANCIAUX Wallonie – Bruxelles 01:24
139 * Tom DERNIES Wallonie – Bruxelles 01:33
140 Stefano PIRAZZI Bardiani CSF 01:49
141 Jan BAKELANTS Omega Pharma-QuickStep 01:49
142 Edoardo ZARDINI Bardiani CSF 01:49
143 * Francesco Manuel BONGIORNO Bardiani CSF 01:49
144 Jean Christophe PERAUD AG2R La Mondiale 02:02
145 Jan GHYSELINCK Wanty-Groupe Gobert 02:11
146 * Duber Armando QUINTERO ARTUNDUAGA Colombia 02:25
147 Simone PONZI Neri Sottoli 02:27
148 Thomas VAUBOURZEIX Team La Pomme Marseille 13 02:27
149 Thomas ROSTOLLAN Team La Pomme Marseille 13 02:27
150 Kevin DE WEERT Omega Pharma-QuickStep 02:58
151 Christophe RIBLON AG2R La Mondiale 03:53

Wycofał się:       
Fabio Andres DUARTE AREVALO Colombia

Klasyfikacja generalna:      
1 Mark CAVENDISH Omega Pharma-QuickStep en 11h36’02”
2 * Roy JANS Wanty-Groupe Gobert 00:14
3 * Maxime DANIEL AG2R La Mondiale 00:16
4 * Nicola RUFFONI Bardiani CSF 00:16
5 Enrique SANZ UNZUE Movistar Team 00:16
6 * Gijs VAN HOECKE Topsport Vlaanderen-Baloise 00:17
7 Marcus BURGHARDT BMC Racing Team 00:17
8 * Lorenzo MANZIN FDJ.fr 00:18
9 * Julien DUVAL Roubaix Lille Metropole 00:18
10 Sylvain CHAVANEL IAM Cycling 00:19
11 Jarl SALOMEIN Topsport Vlaanderen-Baloise 00:19
12 Christophe PREMONT Wallonie – Bruxelles 00:20
13 Jérémy ROY FDJ.fr 00:21
14 * Edward THEUNS Topsport Vlaanderen-Baloise 00:22
15 * Rudy BARBIER Roubaix Lille Metropole 00:22
16 Andrea PIECHELE Bardiani CSF 00:22
17 Leigh HOWARD Orica GreenEDGE 00:22
18 Justin JULES Team La Pomme Marseille 13 00:22
19 Evaldas SISKEVICIUS Team La Pomme Marseille 13 00:22
20 Francesco CHICCHI Neri Sottoli 00:22
21 Leonardo DUQUE Colombia 00:22
22 Cyril LEMOINE Cofidis, Solutions Crédits 00:22
23 Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS Colombia 00:22
24 Alo JAKIN BigMat – Auber 93 00:22
25 Alex DOWSETT Movistar Team 00:22
26 * David MENUT BigMat – Auber 93 00:22
27 Gediminas BAGDONAS AG2R La Mondiale 00:22
28 Mark RENSHAW Omega Pharma-QuickStep 00:22
29 * Jesus HERRADA LOPEZ Movistar Team 00:22
30 Kevin ISTA IAM Cycling 00:22
31 * Yannis YSSAAD BigMat – Auber 93 00:22
32 * Jasha SÜTTERLIN Movistar Team 00:22
33 * Clément KORETZKY Bretagne Séché Environnement 00:22
34 Morgan LAMOISSON Team Europcar 00:22
35 Julien FOUCHARD Cofidis, Solutions Crédits 00:22
36 Juan Pablo VALENCIA GONZALES Colombia 00:22
37 Kévin REZA Team Europcar 00:22
38 * Romain CARDIS Team Europcar 00:22
39 Thor HUSHOVD BMC Racing Team 00:22
40 Cyril GAUTIER Team Europcar 00:22
41 * Florian SENECHAL Cofidis, Solutions Crédits 00:22
42 Stéphane POULHIES Cofidis, Solutions Crédits 00:22
43 * Dayer Uberney QUINTANA ROJAS Movistar Team 00:22
44 Pierre Luc PERICHON Bretagne Séché Environnement 00:22
45 * Andrea ZORDAN Androni Giocattoli – Venezuela 00:22
46 Pablo LASTRAS GARCIA Movistar Team 00:22
47 Matthias BRANDLE IAM Cycling 00:22
48 * Luke DURBRIDGE Orica GreenEDGE 00:22
49 Svein TUFT Orica GreenEDGE 00:22
50 Arnaud GÉRARD Bretagne Séché Environnement 00:22
51 * Eduardo SEPULVEDA Bretagne Séché Environnement 00:22
52 Tiziano DALL’ANTONIA Androni Giocattoli – Venezuela 00:22
53 Nicola BOEM Bardiani CSF 00:22
54 Brice FEILLU Bretagne Séché Environnement 00:22
55 Sébastien MINARD AG2R La Mondiale 00:22
56 * Laurent EVRARD Wallonie – Bruxelles 00:22
57 Francis DE GREEF Wanty-Groupe Gobert 00:22
58 Diego ROSA Androni Giocattoli – Venezuela 00:22
59 Maxime VANTOMME Roubaix Lille Metropole 00:22
60 Marco MINNAARD Wanty-Groupe Gobert 00:22
61 Preben VAN HECKE Topsport Vlaanderen-Baloise 00:22
62 Arthur VICHOT FDJ.fr 00:22
63 * Olivier CHEVALIER Wallonie – Bruxelles 00:22
64 Benoit JARRIER Bretagne Séché Environnement 00:22
65 * Michael HEPBURN Orica GreenEDGE 00:22
66 Julien VERMOTE Omega Pharma-QuickStep 00:22
67 Martin ELMIGER IAM Cycling 00:22
68 Vegard Stake LAENGEN Bretagne Séché Environnement 00:22
69 Matthieu LADAGNOUS FDJ.fr 00:22
70 * Dylan KOWALSKI Cofidis, Solutions Crédits 00:22
71 * Antoine DUCHESNE Team Europcar 00:22
72 Jérôme PINEAU IAM Cycling 00:22
73 Michael ALBASINI Orica GreenEDGE 00:22
74 Amael MOINARD BMC Racing Team 00:22
75 Francesco FAILLI Neri Sottoli 00:22
76 Stéphane ROSSETTO BigMat – Auber 93 00:22
77 Arnaud COURTEILLE FDJ.fr 00:22
78 Christophe KERN Team Europcar 00:22
79 Stephen CUMMINGS BMC Racing Team 00:22
80 * Adrien PETIT Cofidis, Solutions Crédits 00:22
81 Tim DECLERCQ Topsport Vlaanderen-Baloise 00:22
82 Jens MOURIS Orica GreenEDGE 00:22
83 Franco PELLIZOTTI Androni Giocattoli – Venezuela 00:22
84 Mauro FINETTO Neri Sottoli 00:22
85 Pieter VANSPEYBROUCK Topsport Vlaanderen-Baloise 00:22
86 Romain LEMARCHAND Cofidis, Solutions Crédits 00:22
87 * Flavien DASSONVILLE BigMat – Auber 93 00:22
88 Steven TRONET BigMat – Auber 93 00:22
89 Sébastien REICHENBACH IAM Cycling 00:22
90 * Andrea FEDI Neri Sottoli 00:22
91 * Petr VAKOC Omega Pharma-QuickStep 00:22
92 * Andrea DAL COL Neri Sottoli 00:42
93 Sébastien CHAVANEL FDJ.fr 00:56
94 * Sonny COLBRELLI Bardiani CSF 00:58
95 * Victor CAMPENAERTS Topsport Vlaanderen-Baloise 01:08
96 Mirko SELVAGGI Wanty-Groupe Gobert 01:08
97 Domingos GONCALVES Team La Pomme Marseille 13 01:09
98 Julien STASSEN Wallonie – Bruxelles 01:09
99 * Andrew FENN Omega Pharma-QuickStep 01:11
100 * Olivier LE GAC FDJ.fr 01:12
101 Michal GOLAS Omega Pharma-QuickStep 01:21 
102 Romain PILLON Roubaix Lille Metropole 01:23
103 Jean-Lou PAIANI Roubaix Lille Metropole 01:23
104 Enrico BATTAGLIN Bardiani CSF 01:26
105 Jonathan DUFRASNE Wallonie – Bruxelles 01:32
106 * Edward Fabian DIAZ CARDENAS Colombia 01:43
107 Juan Sebastian ARANGO Colombia 01:58
108 Danilo NAPOLITANO Wanty-Groupe Gobert 02:17
109 Christophe LABORIE Bretagne Séché Environnement 02:33
110 * Romain GUILLEMOIS Team Europcar 02:41
111 Nico SIJMENS Wanty-Groupe Gobert 02:41
112 Simone PONZI Neri Sottoli 02:49
113 Kevin DE WEERT Omega Pharma-QuickStep 03:20
114 Jan BAKELANTS Omega Pharma-QuickStep 03:28
115 * Tom DERNIES Wallonie – Bruxelles 03:36
116 Sébastien DELFOSSE Wallonie – Bruxelles 04:03
117 Stefano PIRAZZI Bardiani CSF 04:13
118 * Grégoire TARRIDE Team La Pomme Marseille 13 04:27
119 Francis MOUREY FDJ.fr 04:42
120 * Nico DENZ AG2R La Mondiale 05:23
121 Emanuele SELLA Androni Giocattoli – Venezuela 05:35
122 * Alessio TALIANI Androni Giocattoli – Venezuela 05:43
123 Edoardo ZARDINI Bardiani CSF 06:04
124 Thomas LÖVKVIST IAM Cycling 06:12
125 Baptiste PLANCKAERT Roubaix Lille Metropole 06:21
126 * Jérémy BESCOND Cofidis, Solutions Crédits 06:49
127 Fabrice JEANDESBOZ Team Europcar 06:52
128 * Sander HELVEN Topsport Vlaanderen-Baloise 07:28
129 Juan Jose LOBATO DEL VALLE Movistar Team 07:57
130 * Gianfranco ZILIOLI Androni Giocattoli – Venezuela 07:57
131 * Samuele CONTI Neri Sottoli 07:57
132 * Simon PELLAUD IAM Cycling 08:23
133 * Damien HOWSON Orica GreenEDGE 08:23
134 Kenny Robert VAN HUMMEL Androni Giocattoli – Venezuela 08:41
135 Thomas VAUBOURZEIX Team La Pomme Marseille 13 10:00
136 * Francesco Manuel BONGIORNO Bardiani CSF 10:18
137 Benjamin GIRAUD Team La Pomme Marseille 13 10:19
138 Franck VERMEULEN Roubaix Lille Metropole 11:25
139 John GADRET Movistar Team 11:28
140 * Alexis GOUGEARD AG2R La Mondiale 12:29
141 Blel KADRI AG2R La Mondiale 12:42
142 * Yoann PAILLOT Team La Pomme Marseille 13 12:42
143 * Maxime ANCIAUX Wallonie – Bruxelles 12:49
144 Jean Christophe PERAUD AG2R La Mondiale 13:30
145 * Duber Armando QUINTERO ARTUNDUAGA Colombia 13:38
146 Thomas ROSTOLLAN Team La Pomme Marseille 13 13:49
147 Jan GHYSELINCK Wanty-Groupe Gobert 15:14
148 Jonathan PAREDES Colombia 15:48
149 Christophe RIBLON AG2R La Mondiale 16:38
150 * Théo VIMPERE BigMat – Auber 93 20:14
151 Kevin VAN MELSEN Wanty-Groupe Gobert 22:58

@ArekWaluga77

Foto:bettiniphoto.net