Alexander KristoffAlexander Kristoff (Katusha) był najlepszy na drugim etapie Arctic Race of Norway. Liderem pozostał Lars Petter Nordhaug (Belkin-Pro Cycling Team).

Po dość ciężkim pierwszy etapie, dziś na trasie Arctic Race of Norway zanosiło się raczej na walkę sprinterów. Etap liczył 207 kilometrów, a jedyną trudnością była premia górska Nordkapp Tunnellen. Liczy ona 3,4 kilometra długości, o średnim nachyleniu 6,5 %. Najciekawsze w niej jest to, że podjazd kończy się 5 m.n.p.m. To najprawdopodobniej najniżej położona premia górska w kolarstwie.

Od samego początku na atak zdecydowali się: Krister Hagen (Team Oster Hus – Ridley), Andreas Erland (Team Sparebanken Sřr), Petter Theodorsen (Team Ringeriks – Kraft) i Laurent Evrard (Wallonie – Bruxelles). Jedyną premię górską wygrał Hagen. Po 45 kilometrach czwórka miała już 8 minut przewagi nad peletonem. Pierwszą lotną premię wygrał Theodorsen.

W międzyczasie niegroźną kraksę zaliczył lider wyścigu – Lars Petter Nordhaug (Belkin-Pro Cycling Team). Norweg dość szybko dołączył do dużej grupy. Także drugi lotny finisz wygrał Theodorsen, ale koledzy za bardzo mu w tym nie przeszkadzali. 26 kilometrów przed metą z ucieczki zostali tylko Erland i Hagen. Mieli oni ponad 2 minuty przewagi nad dużą grupą.

Ucieczka przeszła do historii na 11 kilometrów przed metą. Dwa kilometry dalej w peletonie miała miejsce kraksa, w której ucierpiało kilku kolarzy. Na finiszu pod górkę bezapelacyjny okazał się Alexander Kristoff (Katusha). Drugie miejsce zajął Thor Hushovd (BMC Racing Team), a trzecie Edward Theuns (Topsport Vlaanderen – Baloise).

Liderem pozostał Lars Petter Nordhaug (Belkin-Pro Cycling Team).

Wyniki:

1 Alexander KRISTOFF TEAM KATUSHA 5:30:08
2 Thor HUSHOVD BMC RACING TEAM 0:00:00
3 Edward THEUNS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:00:00
4 Marcel KITTEL TEAM GIANT-SHIMANO 0:00:00
5 Scott THWAITES TEAM NETAPP-ENDURA 0:00:00
6 Sébastien HINAULT IAM CYCLING 0:00:00
7 Rudy BARBIER ROUBAIX LILLE METROPOLE 0:00:00
8 Tom VAN ASBROECK TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:00:00
9 Havard JORBEKK BLIKRA TEAM OSTER HUS-RIDLEY 0:00:00
10 Maxime VANTOMME ROUBAIX LILLE METROPOLE 0:00:00
11 Matthias BRANDLE IAM CYCLING 0:00:00
12 Alessandro BAZZANA UNITEDHEALTHCARE 0:00:00
13 Daniel SCHORN TEAM NETAPP-ENDURA 0:00:00
14 Jonathan HIVERT BELKIN PRO CYCLING 0:00:00
15 Jo Kogstad RINGHEIM TEAM JOKER 0:00:00
16 Nicky VAN DER LIJKE BELKIN PRO CYCLING 0:00:00
17 Guillaume BOIVIN CANNONDALE 0:00:00
18 Gregory HABEAUX WANTY – GROUPE GOBERT 0:00:00
19 Tormod HAUSKEN JACOBSEN TEAM OSTER HUS-RIDLEY 0:00:00
20 Christophe PREMONT WALLONIE – BRUXELLES 0:00:00
21 Oscar GATTO CANNONDALE 0:00:00
22 Stéphane POULHIES COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:00:00
23 Lars-Peter NORDHAUG BELKIN PRO CYCLING 0:00:00
24 Steven KRUIJSWIJK BELKIN PRO CYCLING 0:00:00
25 Vegard Stake LAENGEN BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 0:00:00
26 Preben VAN HECKE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:00:00
27 Eliot LIETAER TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:00:00
28 Michel KREDER WANTY – GROUPE GOBERT 0:00:00
29 Paul VOSS TEAM NETAPP-ENDURA 0:00:00
30 Jonas AHLSTRAND TEAM GIANT-SHIMANO 0:00:00
31 Michael OLSSON TEAM RINGERIKS-KRAFT 0:00:00
32 Oscar LANDA TEAM OSTER HUS-RIDLEY 0:00:00
33 Erwann CORBEL BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 0:00:00
34 Martin ELMIGER IAM CYCLING 0:00:00
35 Ole Andre AUSTEVOLL TEAM FIXIT.NO 0:00:00
36 Timothy DUPONT ROUBAIX LILLE METROPOLE 0:00:00
37 Amaël MOINARD BMC RACING TEAM 0:00:00
38 Tom DERNIES WALLONIE – BRUXELLES 0:00:00
39 John MURPHY UNITEDHEALTHCARE 0:00:00
40 Reidar Bohlin BORGENSEN TEAM JOKER 0:00:00
41 Franck BONNAMOUR BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 0:00:00
42 Simon SPILAK TEAM KATUSHA 0:00:00
43 Jan BARTA TEAM NETAPP-ENDURA 0:00:00
44 Matthias KRIZEK CANNONDALE 0:00:00
45 Romain LEMARCHAND COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:00:00
46 Davide VILLELLA CANNONDALE 0:00:00
47 Eduardo SEPULVEDA BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 0:00:00
48 Julien FOUCHARD COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:00:00
49 August JENSEN TEAM OSTER HUS-RIDLEY 0:00:00
50 Hakon Frengstad BERGER TEAM RINGERIKS-KRAFT 0:00:00
51 Adrian GJOLBERG TEAM FIXIT.NO 0:00:00
52 Baptiste PLANCKAERT ROUBAIX LILLE METROPOLE 0:00:00
53 Marc DE MAAR UNITEDHEALTHCARE 0:00:00
54 Arthur VANOVERBERGHE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:00:00
55 Marco HALLER TEAM KATUSHA 0:00:00
56 Gert JOEAAR COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:00:00
57 Laurent EVRARD WALLONIE – BRUXELLES 0:00:00
58 Kristoffer SKJERPING TEAM JOKER 0:00:00
59 Louis VERHELST COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:00:00
60 Kevin LEDANOIS BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 0:00:00
61 Johann VAN ZYL MTN-QHUBEKA 0:00:00
62 Juraj SAGAN CANNONDALE 0:00:00
63 Kristian AASVOLD TEAM SPAREBANKEN 0:00:00
64 Loic VLIEGEN BMC RACING TEAM 0:00:00
65 Aldo Ino ILESIC UNITEDHEALTHCARE 0:00:00
66 Boris DRON WALLONIE – BRUXELLES 0:00:00
67 Oyvind LUKKEDAL TEAM RINGERIKS-KRAFT 0:00:00
68 Maxime ANCIAUX WALLONIE – BRUXELLES 0:00:00
69 Florian SENECHAL COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:00:00
70 Andreas STAUFF MTN-QHUBEKA 0:00:00
71 Quentin JAUREGUI ROUBAIX LILLE METROPOLE 0:00:00
72 Frederik WILMANN TEAM RINGERIKS-KRAFT 0:00:00
73 Stian REMME TEAM FIXIT.NO 0:00:00
74 Sindre SKJOESTAD LUNKE TEAM SPAREBANKEN 0:00:00
75 Vegard Robinson BUGGE TEAM JOKER 0:00:00
76 Sven Erik BYSTRÖM TEAM KATUSHA 0:00:00
77 Sebastian LANDER BMC RACING TEAM 0:00:00
78 Sander HELVEN TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:00:00
79 Albert TIMMER TEAM GIANT-SHIMANO 0:00:00
80 Robert FÖRSTER UNITEDHEALTHCARE 0:00:17
81 Axel JOURNIAUX BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 0:00:21
82 Edwin WILSON TEAM JOKER 0:00:29
83 Martin WESEMANN MTN-QHUBEKA 0:00:29
84 Sindre Eid HERMANSEN TEAM FIXIT.NO 0:00:37
85 Fredriks GALTA TEAM OSTER HUS-RIDLEY 0:00:37
86 Kevin SEELDRAYERS WANTY – GROUPE GOBERT 0:00:37
87 Fréderique ROBERT WANTY – GROUPE GOBERT 0:00:37
88 Luke DAVISON BMC RACING TEAM 0:00:37
89 Maxim BELKOV TEAM KATUSHA 0:00:42
90 Oskar SVENDSEN TEAM JOKER 0:00:45
91 Nico SIJMENS WANTY – GROUPE GOBERT 0:00:47
92 Johannes FRÖHLINGER TEAM GIANT-SHIMANO 0:01:06
93 Thierry HUPOND TEAM GIANT-SHIMANO 0:01:06
94 Petter THEODORSEN TEAM RINGERIKS-KRAFT 0:01:20
95 Davide FRATTINI UNITEDHEALTHCARE 0:01:54
96 Romain PILLON ROUBAIX LILLE METROPOLE 0:02:02
97 Stef CLEMENT BELKIN PRO CYCLING 0:04:10
98 Fredrik LUDVIGSSON TEAM GIANT-SHIMANO 0:04:10
99 Fridtjof ROEINAAS TEAM SPAREBANKEN 0:04:14
100 Anton VOROBYEV TEAM KATUSHA 0:05:26
101 Jan Marcus Faaglum KARLSSON TEAM RINGERIKS-KRAFT 0:05:26
102 Sondre Gjerdevik SORTVEIT TEAM FIXIT.NO 0:05:26
103 Morten MORLAND TEAM SPAREBANKEN 0:06:22
104 Andreas ERLAND TEAM SPAREBANKEN 0:07:01
105 Nicolas DOUGALL MTN-QHUBEKA 0:08:38
106 Songezo JIM MTN-QHUBEKA 0:08:38
107 Andreas VANGSTAD TEAM SPAREBANKEN 0:09:01
108 Krister HAGEN TEAM OSTER HUS-RIDLEY 0:09:01
109 Thomas LÖVKVIST IAM CYCLING 0:09:50
110 Sondre HOLST ENGER IAM CYCLING 0:09:51
111 Danilo NAPOLITANO WANTY – GROUPE GOBERT 0:10:06
112 Roger KLUGE IAM CYCLING 0:10:06
113 Martin REIMER MTN-QHUBEKA 0:10:06
114 Sam BENNETT TEAM NETAPP-ENDURA 0:10:13
115 Zakkari DEMPSTER TEAM NETAPP-ENDURA 0:10:13
Sebastien DELFOSSE WALLONIE – BRUXELLES Non Partant
Filip EIDSHEIM TEAM FIXIT.NO Non Partant

Klasyfikacja generalna:
1 Lars-Peter NORDHAUG BELKIN PRO CYCLING 10:21:11
2 Davide VILLELLA CANNONDALE 0:00:11
3 Steven KRUIJSWIJK BELKIN PRO CYCLING 0:00:13
4 Alexander KRISTOFF TEAM KATUSHA 0:00:16
5 Jonathan HIVERT BELKIN PRO CYCLING 0:00:20
6 Vegard Stake LAENGEN BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 0:00:20
7 Paul VOSS TEAM NETAPP-ENDURA 0:00:20
8 Martin ELMIGER IAM CYCLING 0:00:20
9 Kevin LEDANOIS BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 0:00:24
10 Loic VLIEGEN BMC RACING TEAM 0:00:24
11 Amaël MOINARD BMC RACING TEAM 0:00:34
12 Marc DE MAAR UNITEDHEALTHCARE 0:00:38
13 Michael OLSSON TEAM RINGERIKS-KRAFT 0:00:41
14 Matthias BRANDLE IAM CYCLING 0:00:42
15 Preben VAN HECKE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:00:42
16 Simon SPILAK TEAM KATUSHA 0:00:42
17 Romain LEMARCHAND COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:00:42
18 Matthias KRIZEK CANNONDALE 0:00:42
19 Frederik WILMANN TEAM RINGERIKS-KRAFT 0:00:45
20 Sindre SKJOESTAD LUNKE TEAM SPAREBANKEN 0:00:45
21 Sven Erik BYSTRÖM TEAM KATUSHA 0:00:45
22 Scott THWAITES TEAM NETAPP-ENDURA 0:00:48
23 Eliot LIETAER TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:00:48
24 Johann VAN ZYL MTN-QHUBEKA 0:00:48
25 Michel KREDER WANTY – GROUPE GOBERT 0:00:56
26 Daniel SCHORN TEAM NETAPP-ENDURA 0:00:57
27 Baptiste PLANCKAERT ROUBAIX LILLE METROPOLE 0:00:57
28 Albert TIMMER TEAM GIANT-SHIMANO 0:01:00
29 Gregory HABEAUX WANTY – GROUPE GOBERT 0:01:04
30 Jan BARTA TEAM NETAPP-ENDURA 0:01:04
31 Maxime ANCIAUX WALLONIE – BRUXELLES 0:01:09
32 Quentin JAUREGUI ROUBAIX LILLE METROPOLE 0:01:09
33 Laurent EVRARD WALLONIE – BRUXELLES 0:01:10
34 Edward THEUNS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:01:13
35 Tom DERNIES WALLONIE – BRUXELLES 0:01:14
36 Havard JORBEKK BLIKRA TEAM OSTER HUS-RIDLEY 0:01:17
37 Sébastien HINAULT IAM CYCLING 0:01:17
38 Christophe PREMONT WALLONIE – BRUXELLES 0:01:17
39 Reidar Bohlin BORGENSEN TEAM JOKER 0:01:17
40 Julien FOUCHARD COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:01:17
41 Arthur VANOVERBERGHE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:01:17
42 Vegard Robinson BUGGE TEAM JOKER 0:01:17
43 Sander HELVEN TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:01:17
44 Stian REMME TEAM FIXIT.NO 0:01:24
45 Guillaume BOIVIN CANNONDALE 0:01:31
46 Thor HUSHOVD BMC RACING TEAM 0:01:43
47 Marcel KITTEL TEAM GIANT-SHIMANO 0:01:49
48 Alessandro BAZZANA UNITEDHEALTHCARE 0:01:49
49 Maxime VANTOMME ROUBAIX LILLE METROPOLE 0:01:49
50 Tom VAN ASBROECK TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:01:49
51 Oscar GATTO CANNONDALE 0:01:49
52 Oyvind LUKKEDAL TEAM RINGERIKS-KRAFT 0:01:49
53 Florian SENECHAL COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:01:49
54 Sebastian LANDER BMC RACING TEAM 0:01:49
55 Ole Andre AUSTEVOLL TEAM FIXIT.NO 0:01:59
56 Eduardo SEPULVEDA BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 0:02:02
57 Edwin WILSON TEAM JOKER 0:02:36
58 Nico SIJMENS WANTY – GROUPE GOBERT 0:02:36
59 Oskar SVENDSEN TEAM JOKER 0:02:52
60 Johannes FRÖHLINGER TEAM GIANT-SHIMANO 0:02:55
61 Thierry HUPOND TEAM GIANT-SHIMANO 0:02:55
62 Marco HALLER TEAM KATUSHA 0:03:13
63 Martin WESEMANN MTN-QHUBEKA 0:03:17
64 Nicky VAN DER LIJKE BELKIN PRO CYCLING 0:03:35
65 Stéphane POULHIES COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:03:35
66 Jonas AHLSTRAND TEAM GIANT-SHIMANO 0:03:35
67 John MURPHY UNITEDHEALTHCARE 0:03:35
68 Franck BONNAMOUR BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 0:03:35
69 Kristoffer SKJERPING TEAM JOKER 0:03:35
70 Tormod HAUSKEN JACOBSEN TEAM OSTER HUS-RIDLEY 0:04:27
71 Oscar LANDA TEAM OSTER HUS-RIDLEY 0:04:27
72 Hakon Frengstad BERGER TEAM RINGERIKS-KRAFT 0:04:27
73 Gert JOEAAR COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:06:00
74 Boris DRON WALLONIE – BRUXELLES 0:06:00
75 Maxim BELKOV TEAM KATUSHA 0:06:18
76 Rudy BARBIER ROUBAIX LILLE METROPOLE 0:06:58
77 Jo Kogstad RINGHEIM TEAM JOKER 0:06:58
78 Juraj SAGAN CANNONDALE 0:06:58
79 Kristian AASVOLD TEAM SPAREBANKEN 0:06:58
80 Erwann CORBEL BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 0:07:02
81 Fridtjof ROEINAAS TEAM SPAREBANKEN 0:07:04
82 Sindre Eid HERMANSEN TEAM FIXIT.NO 0:07:35
83 Axel JOURNIAUX BRETAGNE – SECHE ENVIRONNEMENT 0:07:40
84 Davide FRATTINI UNITEDHEALTHCARE 0:08:55
85 August JENSEN TEAM OSTER HUS-RIDLEY 0:09:21
86 Adrian GJOLBERG TEAM FIXIT.NO 0:09:26
87 Kevin SEELDRAYERS WANTY – GROUPE GOBERT 0:09:29
88 Nicolas DOUGALL MTN-QHUBEKA 0:10:27
89 Jan Marcus Faaglum KARLSSON TEAM RINGERIKS-KRAFT 0:11:02
90 Fredrik LUDVIGSSON TEAM GIANT-SHIMANO 0:11:08
91 Robert FÖRSTER UNITEDHEALTHCARE 0:11:12
92 Timothy DUPONT ROUBAIX LILLE METROPOLE 0:11:38
93 Louis VERHELST COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 0:11:38
94 Aldo Ino ILESIC UNITEDHEALTHCARE 0:11:38
95 Andreas STAUFF MTN-QHUBEKA 0:11:38
96 Sam BENNETT TEAM NETAPP-ENDURA 0:11:49
97 Luke DAVISON BMC RACING TEAM 0:12:09
98 Petter THEODORSEN TEAM RINGERIKS-KRAFT 0:12:09
99 Fredriks GALTA TEAM OSTER HUS-RIDLEY 0:12:15
100 Fréderique ROBERT WANTY – GROUPE GOBERT 0:12:15
101 Anton VOROBYEV TEAM KATUSHA 0:12:24
102 Sondre Gjerdevik SORTVEIT TEAM FIXIT.NO 0:12:28
103 Krister HAGEN TEAM OSTER HUS-RIDLEY 0:12:34
104 Andreas ERLAND TEAM SPAREBANKEN 0:12:56
105 Romain PILLON ROUBAIX LILLE METROPOLE 0:12:57
106 Stef CLEMENT BELKIN PRO CYCLING 0:15:05
107 Sondre HOLST ENGER IAM CYCLING 0:15:27
108 Roger KLUGE IAM CYCLING 0:15:42
109 Zakkari DEMPSTER TEAM NETAPP-ENDURA 0:15:49
110 Danilo NAPOLITANO WANTY – GROUPE GOBERT 0:16:06
111 Songezo JIM MTN-QHUBEKA 0:16:28
112 Thomas LÖVKVIST IAM CYCLING 0:16:52
113 Martin REIMER MTN-QHUBEKA 0:17:08
114 Morten MORLAND TEAM SPAREBANKEN 0:18:00
115 Andreas VANGSTAD TEAM SPAREBANKEN 0:20:39

 

@ArekWaluga77

Foto:bettiniphoto.net