Ramunas NavardauksasKońcówka 19. etapu Tour de France obfitowała w kolejne niespodzianki. Ze względu na ciężkie warunki pogodowe i dużą kraksę peleton podzielił się, a etap po udanym ataku wygrał Ramunas Navardauskas (Garmin-Sharp).

Po ciężkich etapach pirenejskich, kolarze specjalizujący się w jeździe po górach w końcu mogli trochę odpocząć. Etap z Maubourguet Pays du Val d’Adour do Bergerac był co prawda bardzo długi – liczył aż 208.5 km – ale niemal zupełnie płaski, z jedną premią górską czwartej kategorii przed samą metą. Co ciekawe, kolarze przejeżdżali obok byłego miejsca zamieszkania Luisa Ocany, słynnego rywala Eddy’ego Merckxa. Ale dziś aż do ostatnich kilometrów nie obserwowaliśmy wielkich pojedynków.

Na początku etapu uformowała się za to pięcioosobowa ucieczka. Jechali w niej: Cyril Gautier (Team Europcar), Arnaud Gerard (Bregagne-Seche Environnement), Martin Elmiger (IAM Cycling), Tom Jelte Slagter (Garmin Sharp) i Rein Taaramae (Cofidis, Solutions Credits). Peleton ani na chwilę nie pozwolił im jednak na wypracowanie znaczącej przewagi, która oscylowała wokół dwóch i pół minuty. Połączenie chęci pogoni i sprzyjającego wiatru spowodowało, że przeciętna etapu była wysoka – na 60 km przed metą wynosiła 43.1 km/h. Nie znaczy to wcale, że pogoda rozpieszczała zawodników – wręcz przeciwnie, bo po raz kolejny musieli zmierzyć się z deszczem.

Urozmaiceń na trasie nie było wiele. Lotną premię wygrał Elmiger przed Taramae, a z peletonu najlepiej finiszowali kolejno Mark Renshaw (Omega Pharma-Quick Step) i Peter Sagan (Cannondale). Nie obyło się też bez pecha, a defekty zaliczyli między innymi Marcel Kittel (Giant-Shimano) i Thomas Voeckler (Europcar). Na czele peletonu szczególnie mocno pracowały drużyby Lotto-Belisol i Cannondale.

Na 31 km przed metą, kiedy ucieczka miała około minutę przewagi nad peletonem, zaatakował z niej Slagter, a w pogoń za nim ruszył Elmiger, choć ten drugi szybko zrezygnował. To właśnie zawodnik Garmin wygrał premię górską. Chwilę wcześniej z peletonu wyrwał się jego kolega z drużyny, Ramunas Navardauskas, który wkrótce zmienił go na czele i zyskał ponad 20 sekund przewagi.

Zaraz przed metą miała miejsce spora kraksa, w której uczestniczyło kilku ważnych zawodników, między innymi jeden z faworytów do zwycięstwa etapowego, Peter Sagan i kilku kolarzy walczących o klasyfikację generalną (którzy jednak będą mieli zaliczony czas zwycięzcy). To zwiększyło szanse Navardauskasa, któremu niespodziewanie udało się dojechać do mety. Został pierwszym litewskim zwycięzcą etapowym w historii wyścigu. Z peletonu pierwszy finiszował Degenkolb.

Wyniki:

1 Ramunas NAVARDAUSKAS GRS 4:43:41
2 John DEGENKOLB GIA 7
3 Alexander KRISTOFF KAT 7
4 Mark RENSHAW OPQ 7
5 Daniele BENNATI TCS 7
6 Alessandro PETACCHI OPQ 7
7 Samuel DUMOULIN ALM 7
8 Julien SIMON COF 7
9 Sep VANMARCKE BEL 7
10 Jurgen ROELANDTS LTB 7
11 Romain FEILLU BSE 7
12 Matteo TRENTIN OPQ 7
13 Jan BAKELANTS OPQ 7
14 Michael MORKOV TCS 7
15 Marco MARCATO CAN 7
16 Giovanni VISCONTI MOV 7
17 Jesus HERRADA LOPEZ MOV 7
18 Thibaut PINOT FDJ 7
19 Arnold JEANNESSON FDJ 7
20 Alejandro VALVERDE BELMONTE MOV 7
21 Niki TERPSTRA OPQ 7
22 Cédric PINEAU FDJ 7
23 Cyril LEMOINE COF 7
24 Vincenzo NIBALI AST 7
25 Tanel KANGERT AST 7
26 Rudy MOLARD COF 7
27 Daniel OSS BMC 7
28 Geraint THOMAS SKY 7
29 Steven KRUIJSWIJK BEL 7
30 Tejay VAN GARDEREN BMC 7
31 Peter VELITS BMC 7
32 Pierre ROLLAND EUC 7
33 Yury TROFIMOV KAT 7
34 Mikel NIEVE ITURALDE SKY 7
35 Jurgen VAN DEN BROECK LTB 7
36 Luca PAOLINI KAT 7
37 Jakob FUGLSANG AST 7
38 Christopher HORNER LAM 7
39 Christian MEIER OGE +2:17
40 Grégory RAST TFR 7
41 Michael SCHÄR BMC 7
42 Adam HANSEN LTB 7
43 André GREIPEL LTB 7
44 Michael ALBASINI OGE 7
45 Kristijan DURASEK LAM 7
46 Tony GALLOPIN LTB 7
47 Jean-Christophe PERAUD ALM 7
48 Haimar ZUBELDIA AGIRRE TFR 7
49 Bauke MOLLEMA BEL 7
50 Luis Angel MATE MARDONES COF +2:17
51 Nicolas ROCHE TCS 7
52 John GADRET MOV 7
53 Michael ROGERS TCS 7
54 Davide CIMOLAI LAM 7
55 Jens VOIGT TFR +3:10
56 Frank SCHLECK TFR 7
57 Sylvain CHAVANEL IAM +3:10
58 Alexandre PICHOT EUC +3:10
59 Bryan COQUARD EUC 7
60 Tom DUMOULIN GIA +3:10
61 Jérôme PINEAU IAM +3:10
62 Matteo TOSATTO TCS +3:10
63 Armindo FONSECA BSE +3:10
64 Marcel WYSS IAM +3:10
65 Andriy GRIVKO AST +3:10
66 Alessandro VANOTTI AST +3:10
67 Anthony DELAPLACE BSE +3:10
68 Tony MARTIN OPQ +3:10
69 Mickael DELAGE FDJ +3:10
70 Jean-Marc BIDEAU BSE +3:10
71 Yukiya ARASHIRO EUC +3:10
72 Michal GOLAS OPQ 7
73 Mikael CHEREL ALM +3:10
74 Benjamin KING GRS +3:10
75 Johan VAN SUMMEREN GRS +3:10
76 Laurens TEN DAM BEL 7
77 Bram TANKINK BEL 7
78 Christophe RIBLON ALM +3:17
79 Ben GASTAUER ALM 7
80 Romain BARDET ALM 7
81 Matteo MONTAGUTI ALM 7
82 Markel IRIZAR ARANBURU TFR 7
83 Greg VAN AVERMAET BMC 7
84 Jens KEUKELEIRE OGE +3:33
85 Bartosz HUZARSKI TNE +3:47
86 Leopold KONIG TNE 7
87 Brice FEILLU BSE +4:00
88 Tom Jelte SLAGTER GRS +4:20
89 Albert TIMMER GIA +4:34
90 Alessandro DE MARCHI CAN +4:38
91 Maciej BODNAR CAN +4:38
92 Peter SAGAN CAN 7
93 Benat INTXAUSTI ELORRIAGA MOV 7
94 Perrig QUEMENEUR EUC +5:12
95 Cyril GAUTIER EUC +5:12
96 Dmitriy GRUZDEV AST +5:12
97 Gatis SMUKULIS KAT +5:12
98 Marcus BURGHARDT BMC +5:12
99 Thomas LEEZER BEL +5:12
100 Sergio Miguel MOREIRA PAULINHO TCS +5:12
101 Matthieu LADAGNOUS FDJ +5:12
102 Amaël MOINARD BMC +5:12
103 Florian GUILLOU BSE +5:12
104 Rein TAARAMAE COF +5:12
105 Thomas VOECKLER EUC +5:16
106 Sebastian LANGEVELD GRS +5:16
107 Alex HOWES GRS +5:16
108 Simon CLARKE OGE 7
109 José Joao PIMENTA COSTA MENDES TNE +5:58
110 Jan BARTA TNE +5:58
111 William BONNET FDJ +5:58
112 Jérémy ROY FDJ +5:58
113 Lars BOOM BEL +5:58
114 Peter STETINA BMC +5:58
115 Kévin REZA EUC +5:58
116 Rafal MAJKA TCS +5:58
117 Maxim IGLINSKY AST +5:58
118 Lieuwe WESTRA AST +5:58
119 Yohann GENE EUC +5:58
120 Tiago MACHADO TNE +5:58
121 Richie PORTE SKY +5:58
122 Ruben PLAZA MOLINA MOV +5:58
123 Jon IZAGUIRRE INSAUSTI MOV +5:58
124 Roy CURVERS GIA +5:58
125 David LOPEZ GARCIA SKY +5:58
126 Joaquin RODRIGUEZ OLIVER KAT +5:58
127 Jean Marc MARINO CAN +5:58
128 Sébastien MINARD ALM +5:58
129 Martin ELMIGER IAM +5:58
130 Paul VOSS TNE +5:58
131 Zakkari DEMPSTER TNE +5:58
132 Matthew BUSCHE TFR +5:58
133 Andreas SCHILLINGER TNE +5:58
134 Jose Rodolfo SERPA PEREZ LAM +5:58
135 Benoit JARRIER BSE +5:58
136 Michele SCARPONI AST +5:58
137 Maarten WYNANTS BEL +5:58
138 Imanol ERVITI MOV +5:58
139 Danny PATE SKY +5:58
140 Tom VEELERS GIA +5:58
141 Marcel KITTEL GIA +5:58
142 Vasil KIRYIENKA SKY +5:58
143 Florian VACHON BSE +6:08
144 Fabio SABATINI CAN +7:57
145 Kristijan KOREN CAN +7:57
146 Adrien PETIT COF +7:57
147 Lars Ytting BAK LTB +7:57
148 Koen DE KORT GIA +7:57
149 Elia VIVIANI CAN +7:57
150 Roger KLUGE IAM +7:57
151 Luke DURBRIDGE OGE +7:57
152 Vladimir ISAICHEV KAT +7:57
153 Nicolas EDET COF +7:57
154 Bernhard EISEL SKY +7:57
155 Marcel SIEBERG LTB +7:57
156 Svein TUFT OGE +7:57
157 Michal KWIATKOWSKI OPQ +7:57
158 Nelson Filipe SANTOS SIMOES OLIVEIRA LAM +7:57
159 Biel KADRI ALM +7:57
160 Sébastien REICHENBACH IAM +7:57
161 Arnaud DEMARE FDJ +8:03
162 Arnaud GERARD BSE +8:52
163 Jack BAUER GRS +9:07
164 Cheng JI GIA +12:41

Klasyfikacja generalna:
1 Vincenzo NIBALI AST 85:29:33
2 Thibaut PINOT FDJ +7:10
3 Jean-Christophe PERAUD ALM +7:23
4 Alejandro VALVERDE BELMONTE MOV +7:25
5 Romain BARDET ALM +9:27
6 Tejay VAN GARDEREN BMC +11:34
7 Bauke MOLLEMA BEL +13:56
8 Laurens TEN DAM BEL +14:15
9 Leopold KONIG TNE +14:37
10 Haimar ZUBELDIA AGIRRE TFR +16:25
11 Pierre ROLLAND EUC +17:48
12 Frank SCHLECK TFR +21:33
13 Jurgen VAN DEN BROECK LTB +29:58
14 Yury TROFIMOV KAT +32:30
15 Steven KRUIJSWIJK BEL +34:30
16 Christopher HORNER LAM +39:28
17 Brice FEILLU BSE +41:30
18 Mikel NIEVE ITURALDE SKY +41:34
19 John GADRET MOV +41:41
20 Tanel KANGERT AST +50:34
21 Ben GASTAUER ALM +52:40
22 Richie PORTE SKY +55:52
23 Geraint THOMAS SKY +56:26
24 Jan BAKELANTS OPQ +1:01:06
25 Cyril GAUTIER EUC +1:02:20
26 Michael ROGERS TCS +1:12:36
27 Michal KWIATKOWSKI OPQ +1:16:45
28 Peter VELITS BMC +1:18:27
29 Tony GALLOPIN LTB +1:24:55
30 Arnold JEANNESSON FDJ +1:26:53
31 Marcel WYSS IAM +1:33:56
32 Luis Angel MATE MARDONES COF +1:34:00
33 Peter STETINA BMC +1:47:01
34 Sylvain CHAVANEL IAM +1:47:50
35 Jakob FUGLSANG AST +1:47:55
36 Tom DUMOULIN GIA +1:50:32
37 Greg VAN AVERMAET BMC +1:52:35
38 Bram TANKINK BEL +1:52:47
39 Nicolas ROCHE TCS +1:52:52
40 Giovanni VISCONTI MOV +1:53:40
41 Jon IZAGUIRRE INSAUSTI MOV +1:58:48
42 Thomas VOECKLER EUC +1:59:17
43 Michael SCHÄR BMC +2:04:23
44 Amaël MOINARD BMC +2:12:53
45 Rafal MAJKA TCS +2:13:41
46 Kristijan DURASEK LAM +2:15:10
47 Jose Rodolfo SERPA PEREZ LAM +2:25:16
48 Alessandro DE MARCHI CAN +2:26:29
49 Michele SCARPONI AST +2:27:01
50 Tony MARTIN OPQ +2:27:18
51 Rudy MOLARD COF +2:27:47
52 Paul VOSS TNE +2:28:36
53 Joaquin RODRIGUEZ OLIVER KAT +2:36:48
54 Benjamin KING GRS +2:38:06
55 Mikael CHEREL ALM +2:41:39
56 Tom Jelte SLAGTER GRS +2:42:58
57 Michal GOLAS OPQ +2:43:32
58 Florian GUILLOU BSE +2:47:00
59 Jérémy ROY FDJ +2:47:05
60 Adam HANSEN LTB +2:48:00
61 Jérôme PINEAU IAM +2:48:41
62 Peter SAGAN CAN +2:48:43
63 Yukiya ARASHIRO EUC +2:49:08
64 Jesus HERRADA LOPEZ MOV +2:49:10
65 Matteo MONTAGUTI ALM +2:50:17
66 Markel IRIZAR ARANBURU TFR +2:53:12
67 Jens KEUKELEIRE OGE +2:54:29
68 Bartosz HUZARSKI TNE +2:54:39
69 Daniel OSS BMC +2:58:05
70 Michael ALBASINI OGE +3:01:44
71 Kévin REZA EUC +3:02:58
72 Tiago MACHADO TNE +3:03:48
73 Johan VAN SUMMEREN GRS +3:05:47
74 Jan BARTA TNE +3:07:38
75 Martin ELMIGER IAM +3:11:05
76 Matthieu LADAGNOUS FDJ +3:11:26
77 Nicolas EDET COF +3:14:02
78 Biel KADRI ALM +3:14:25
79 Marco MARCATO CAN +3:15:56
80 Anthony DELAPLACE BSE +3:17:39
81 Lars Ytting BAK LTB +3:18:00
82 Lieuwe WESTRA AST +3:19:18
83 Vasil KIRYIENKA SKY +3:19:53
84 Imanol ERVITI MOV +3:20:11
85 Sébastien REICHENBACH IAM +3:21:18
86 Perrig QUEMENEUR EUC +3:21:28
87 Nelson Filipe SANTOS SIMOES OLIVEIRA LAM +3:29:19
88 Samuel DUMOULIN ALM +3:29:41
89 Rein TAARAMAE COF +3:31:22
90 Niki TERPSTRA OPQ +3:31:42
91 Sergio Miguel MOREIRA PAULINHO TCS +3:32:32
92 Ruben PLAZA MOLINA MOV +3:32:35
93 Koen DE KORT GIA +3:33:47
94 Matteo TRENTIN OPQ +3:33:59
95 Matthew BUSCHE TFR +3:34:15
96 Daniele BENNATI TCS +3:35:20
97 Grégory RAST TFR +3:35:45
98 Sébastien MINARD ALM +3:35:55
99 Lars BOOM BEL +3:36:20
100 Cédric PINEAU FDJ +3:36:27
101 Andriy GRIVKO AST +3:37:21
102 David LOPEZ GARCIA SKY +3:37:27
103 Sep VANMARCKE BEL +3:39:02
104 Alexandre PICHOT EUC +3:39:05
105 Jens VOIGT TFR +3:39:18
106 Julien SIMON COF +3:40:08
107 Bryan COQUARD EUC +3:40:34
108 Gatis SMUKULIS KAT +3:41:17
109 Florian VACHON BSE +3:41:32
110 Cyril LEMOINE COF +3:42:38
111 Jurgen ROELANDTS LTB +3:47:23
112 Simon CLARKE OGE +3:47:24
113 Roy CURVERS GIA +3:50:29
114 Jean-Marc BIDEAU BSE +3:50:57
115 Maciej BODNAR CAN +3:51:37
116 Benat INTXAUSTI ELORRIAGA MOV +3:52:02
117 Maarten WYNANTS BEL +3:52:15
118 Fabio SABATINI CAN +3:53:04
119 Matteo TOSATTO TCS +3:57:28
120 Christian MEIER OGE +3:59:30
121 John DEGENKOLB GIA +4:01:00
122 Christophe RIBLON ALM +4:02:22
123 Luke DURBRIDGE OGE +4:03:23
124 José Joao PIMENTA COSTA MENDES TNE +4:04:36
125 Alexander KRISTOFF KAT +4:06:45
126 Bernhard EISEL SKY +4:07:38
127 Alex HOWES GRS +4:08:25
128 Yohann GENE EUC +4:11:57
129 Maxim IGLINSKY AST +4:14:18
130 Thomas LEEZER BEL +4:15:30
131 Luca PAOLINI KAT +4:18:25
132 Arnaud GERARD BSE +4:18:59
133 Michael MORKOV TCS +4:19:32
134 Dmitriy GRUZDEV AST +4:19:35
135 Svein TUFT OGE +4:20:31
136 Armindo FONSECA BSE +4:22:49
137 Kristijan KOREN CAN +4:22:58
138 Sebastian LANGEVELD GRS +4:27:06
139 Roger KLUGE IAM +4:28:35
140 Ramunas NAVARDAUSKAS GRS +4:31:22
141 Mark RENSHAW OPQ +4:31:35
142 Alessandro VANOTTI AST +4:33:06
143 Jack BAUER GRS +4:33:16
144 Mickael DELAGE FDJ +4:35:08
145 Marcel SIEBERG LTB +4:35:46
146 Andreas SCHILLINGER TNE +4:35:55
147 Albert TIMMER GIA +4:36:12
148 Romain FEILLU BSE +4:36:53
149 Alessandro PETACCHI OPQ +4:38:14
150 André GREIPEL LTB +4:38:17
151 Marcus BURGHARDT BMC +4:38:54
152 Zakkari DEMPSTER TNE +4:39:52
153 Benoit JARRIER BSE +4:40:46
154 Danny PATE SKY +4:45:53
155 Tom VEELERS GIA +4:46:58
156 Vladimir ISAICHEV KAT +4:54:19
157 William BONNET FDJ +4:54:32
158 Jean Marc MARINO CAN +4:55:08
159 Adrien PETIT COF +4:55:17
160 Arnaud DEMARE FDJ +4:56:07
161 Marcel KITTEL GIA +4:59:16
162 Elia VIVIANI CAN +5:02:57
163 Davide CIMOLAI LAM +5:05:24
164 Cheng JI GIA +5:43:10

 

Anna Gmaj
Foto:bettiniphoto.net