stage_01_map_670Pierwszy etap tegorocznego Tour de France rozpocznie się w angielskim Leeds. Marcel Kittel (Giant-Shimano) stanie przed szansą zdobycia żółtej koszulki po raz drugi z rzędu.

Trasa:

Tour de France 2014 rozpocznie się od płaskiego, 190,5 kilometrowego odcinka do Harrogate.  W środkowej fazie dystansu, przygotowano trzy podjazdy. Dwa z nich trzeciej kategorii, ale nie powinny mieć one większego wpływu na losy etapu. Z pewnością “hopki” wprowadzą większą walkę w ucieczce, ponieważ punkty na premiach zadecydują o tym, kto drugiego dnia rywalizacji pojedzie w białej koszulce z czerwonymi grochami dla najlepszego górala. Wzniesienia w Yorkshire to nie Pireneje, ale wąskie i strome podjazdy mogą okazać się nieprzewidywalne.

Wyścig zawita do Wielkiej Brytanii po raz czwarty. Wcześniej Grand Boucle na Wyspach gościło w 2007, 1994 i 1974 roku. Po ostatnich sukcesach zawodników z tego kraju w Tourze, powrót do ojczyzny Marka Cavendisha, Chrisa Froome’a i Bradleya Wigginsa był nieunikniony.

Profil:

1. etap TdF

Kto powalczy?

Podobnie jak rok temu, Tour de France rozpoczyna się od płaskiego etapu ze startu wspólnego. Swoją szansę dostają sprinterzy, którzy na pierwszych odcinkach mogą walczyć między sobą o zdobycie Malliot Jaune. W ubiegłym sezonie na Korsyce, pierwszym liderem Touru został Marcel Kittel (Giant-Shimano). Niemiec z pewnością będzie za wszelką cenę walczył o powtórzenie tego wyniku, jednak w dobrej formie wydaje się być Mark Cavendish. Dodatkowo kolarz z Wyspy Man startuje na drogach własnej ojczyzny i będzie wspierany przez masę kibiców oraz niezwykle silny pociąg Omega Pharma – Quick Step.

Premie górskie:

  • Km 68.0 – Côte de Cray; 1,6 km długości ; średnio 7.1% – kategoria 4
  • Km 103.5 – Côte de Buttertubs; 4,5 km długości; średnio 6.8% – kategoria 3
  • Km 129.5 – Côte de Griton Moor; 3 km długości; średnio 6.6% – kategoria 3
 Lotna premia:
  • Km 77.0 – Newbiggbin

 

Faworyci według naszosie.pl:

1. Mark Cavendish (Omega Pharma – Quick Step)
2. Marcel Kittel (Giant-Shimano)
3. Andre Greipel (Lotto-Belisol)

Transmisja w Eurosporcie od 12:00

Prezentacja Tour de France tutaj

 

mapki: letour.fr

Andrzej Gucwa