Lieuwe WestraLieuwe Westra (Astana) był najbardziej wytrwały spośród wszystkich uciekinierów i wygrał siódmy etap Criterium du Dauphine. Alberto Contador (Tinkoff-Saxo) został nowym liderem!

Przedostatni dzień rywalizacji w Criterium du Dauphine to bardzo ciężki odcinek z Ville-la-Grand  do szwajcarskiej miejscowości  Finaut-Émosson. Na 161 kilometrach organizatorzy przygotowali pięć górskich premii. Meta znajdowała się na podjeździe kategorii specjalnej. Na starcie nie pojawili się Sylwester Szmyd (Movistar) oraz Michał Kwiatkowski (Omega Pharma – Quick Step).

Do ucieczki dnia zabrali się: Visconti (Movistar), Kadri (Ag2r), Gautier (Europcar), Brandle (IAM), De Marchi (Cannondale), Van Avermaet (BMC), Boom (Belkin), Schorn (NetApp), Westra (Astana), Silin,  Trofimov (Katusha), Hesjedal (Garmin), Alaphilippe (Omega), Gallopin (Lotto). Czołówka zyskała ponad 7 minut przewagi.

Na przedostatnim podjeździe czołówka się porwała, a na czele pojawił się rosyjski duet Katushy. 18 km przed metą, peleton tracił do nich prawie 6 minut.

Wkrótce rozpoczęła się finałowa wspinaczka do mety. Za Rosjanami dzielnie trzymał się Lieuwe Westra (Astana). Holender doszedł ich na ostatnim kilometrze i zdołał wyprzedzić swoich rywali, wygrywając tym samym etap.

Tymczasem kilka minut za ich plecami, trwała walka zawodników z czołówki klasyfikacji generalnej.  Alberto Contador (Tinkoff-Saxo) przeprowadził skuteczny atak, dzięki któremu udało mu się zgubić Christophera Froome`a (Sky Team). Hiszpan do mety dojechał jako czwarty i odrobił w stosunku do Brytyjczyka 20 sekund.

Dzięki temu “El-Pistolero” przejął żółtą koszulkę i ma sześć sekund w zapasie nad Froome`m.

Wyniki etapu:

1 Lieuwe WESTRA ASTANA PRO TEAM 04:32:51
2 Yury TROFIMOV TEAM KATUSHA 00:00:07
3 Egor SILIN TEAM KATUSHA 00:00:16
4 Alberto CONTADOR TINKOFF-SAXO 00:01:33
5 Andrew TALANSKY GARMIN – SHARP 00:01:51
6 Ryder HESJEDAL GARMIN – SHARP 00:01:53
7 Christopher FROOME TEAM SKY 00:01:53
8 Vincenzo NIBALI ASTANA PRO TEAM 00:02:11
9 Romain BARDET AG2R LA MONDIALE 00:02:16
10 Sébastien REICHENBACH IAM CYCLING 00:02:19
11 Jurgen VAN DEN BROEC KLOTTO-BELISOL 00:02:24
12 Wilco KELDERMAN BELKIN PRO CYCLING 00:02:32
13 Richie PORTE TEAM SKY 00:02:54
14 Leopold KONIG TEAM NETAPP-ENDURA 00:03:01
15 Mikel NIEVE ITURRALDE TEAM SKY 00:03:06
16 Jakob FUGLSANG ASTANA PRO TEAM 00:03:13
17 Igor ANTON MOVISTAR TEAM 00:03:13
18 Adam YATES ORICA GREENEDGE 00:03:13
19 Daniel NAVARRO COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:03:13
20 Daniel MORENO FERNANDEZ TEAM KATUSHA 00:03:35
21 Haimar ZUBELDIA TREK FACTORY RACING 00:04:04
22 Tanel KANGERT ASTANA PRO TEAM 00:04:12
23 John GADRET MOVISTAR TEAM 00:04:29
24 Tony GALLOPIN LOTTO-BELISOL 00:04:48
25 Kristijan DURASEK LAMPRE – MERIDA 00:04:48
26 John Darwin ATAPUMA  BMC RACING TEAM 00:05:07
27 Tejay VAN GARDEREN BMC RACING TEAM 00:05:07
28 Greg VAN AVERMAET BMC RACING TEAM 00:05:07
29 Mikael CHEREL AG2R LA MONDIALE 00:05:19
30 Maxime BOUET AG2R LA MONDIALE 00:05:24
31 Kenny ELISSONDE FDJ.FR 00:05:28
32 Cyril GAUTIER TEAM EUROPCAR 00:05:51
33 Julian ALAPHILIPPE OMEGA PHARMA-QUICK STEP 00:06:08
34 Luis Angel MATE MARDONES COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:06:21
35 Damiano CUNEGO LAMPRE – MERIDA 00:06:25
36 Bart DE CLERCQ LOTTO-BELISOL 00:06:25
37 Gustav LARSSON IAM CYCLING 00:06:25
38 Romain SICARD TEAM EUROPCAR 00:06:48
39 Jan BAKELANTS OMEGA PHARMA-QUICK STEP 00:07:17
40 Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ TINKOFF-SAXO 00:07:29
41 Yoann BAGOT COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:09:23
42 David LOPEZ GARCIA TEAM SKY 00:09:35
43 Geraint THOMAS TEAM SKY 00:09:35
44 Kevin DE WEERT OMEGA PHARMA-QUICK STEP 00:09:46
45 Alessandro DE MARCHI CANNONDALE 00:09:48
46 Nicolas EDET COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:09:51
47 Carlos VERONA OMEGA PHARMA-QUICK STEP 00:09:59
48 Amaël MOINARD BMC RACING TEAM 00:10:16
49 Bartosz HUZARSKI TEAM NETAPP-ENDURA 00:10:41
50 Lars BOOM BELKIN PRO CYCLING 00:11:17
51 Peter VELITS BMC RACING TEAM 00:11:30
52 Elia FAVILLI LAMPRE – MERIDA 00:11:30
53 Jean-Christophe PERAUD AG2R LA MONDIALE 00:12:58
54 Giovanni VISCONTI MOVISTAR TEAM 00:13:06
55 Ben GASTAUER AG2R LA MONDIALE 00:13:43
56 Blel KADRI AG2R LA MONDIALE 00:13:43
57 Matthias BRANDLE IAM CYCLING 00:13:54
58 Peter STETINA BMC RACING TEAM 00:15:31
59 Lars-Peter NORDHAUG BELKIN PRO CYCLING 00:15:31
60 Martijn KEIZER BELKIN PRO CYCLING 00:15:31
61 Andrey ZEITS ASTANA PRO TEAM 00:15:44
62 George BENNETT CANNONDALE 00:16:31
63 Vasil KIRYIENKA TEAM SKY 00:16:54
64 Christian MEIER ORICA GREENEDGE 00:16:59
65 Natnael BERHANE TEAM EUROPCAR 00:16:59
66 Christophe LE MEVEL COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:16:59
67 Arthur VICHOT FDJ.FR 00:17:21
68 Thomas VOECKLER TEAM EUROPCAR 00:17:21
69 Daniel SCHORN TEAM NETAPP-ENDURA 00:17:55
70 Michal GOLAS OMEGA PHARMA-QUICK STEP 00:19:06
71 Thomas DAMUSEAU TEAM GIANT-SHIMANO 00:19:06
72 Jens VOIGT TREK FACTORY RACING 00:19:46
73 Imanol ERVITI OLLO MOVISTAR TEAM 00:21:20
74 Yannick MARTINEZ TEAM EUROPCAR 00:21:20
75 Alex HOWES GARMIN – SHARP 00:21:20
76 José Ivan GUTIERREZ  MOVISTAR TEAM 00:21:20
77 Dmitriy GRUZDEV ASTANA PRO TEAM 00:21:51
78 Rein TAARAMAE COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:25:02
79 Guillaume BONNAFOND AG2R LA MONDIALE 00:26:39
80 Markel IRIZAR TREK FACTORY RACING 00:26:39
81 Enrique SANZ UNZUE MOVISTAR TEAM 00:26:39
82 Nicky VAN DER LIJKE BELKIN PRO CYCLING 00:26:39
83 Andriy GRIVKO ASTANA PRO TEAM 00:26:39
84 Pierrick FEDRIGO FDJ.FR 00:26:39
85 Ralf MATZKA TEAM NETAPP-ENDURA 00:26:39
86 Michael Valgren ANDERSEN TINKOFF-SAXO 00:26:39
87 Jan BARTA TEAM NETAPP-ENDURA 00:26:39
88 Kévin REZA TEAM EUROPCAR 00:26:39
89 Bram TANKINK BELKIN PRO CYCLING 00:26:39
90 Pim LIGTHART LOTTO-BELISOL 00:26:39
91 Johannes FRÖHLINGER TEAM GIANT-SHIMANO 00:26:39
92 Jack BAUER GARMIN – SHARP 00:26:39
93 Nicki SORENSEN TINKOFF-SAXO 00:27:20
94 Nikias ARNDT TEAM GIANT-SHIMANO 00:27:23
95 Yaroslav POPOVYCH TREK FACTORY RACING 00:27:50
96 Alessandro VANOTTI ASTANA PRO TEAM 00:28:24
97 Bruno PIRES TINKOFF-SAXO 00:28:27
98 Edwald SUAREZ BELTRAN TINKOFF-SAXO 00:28:27
99 Sergio PAULINHO TINKOFF-SAXO 00:33:45
100 Filippo POZZATO LAMPRE – MERIDA 00:33:45
101 Marco MARCATO CANNONDALE 00:33:45
102 Valerio CONTI LAMPRE – MERIDA 00:33:45
103 Chad HAGA TEAM GIANT-SHIMANO 00:33:45
104 Frederik WILLEMS LOTTO-BELISOL 00:33:45
105 Jens KEUKELEIRE ORICA GREENEDGE 00:33:45
106 Sylvain CHAVANEL IAM CYCLING 00:33:45
107 Kristijan KOREN CANNONDALE 00:33:45
108 Zdenek STYBAR OMEGA PHARMA-QUICK STEP 00:33:45
109 Frantisek PADOUR TEAM NETAPP-ENDURA 00:33:45
110 Daryl IMPEY ORICA GREENEDGE 00:33:45
111 Scott THWAITES TEAM NETAPP-ENDURA 00:33:45
112 Anton VOROBYEV TEAM KATUSHA 00:33:45
113 Simon GERRANS ORICA GREENEDGE 00:33:45
114 Sébastien HINAULT IAM CYCLING 00:33:45
115 Damien HOWSON ORICA GREENEDGE 00:33:45
116 Cesare BENEDETTI TEAM NETAPP-ENDURA 00:33:45
117 Rory SUTHERLAND TINKOFF-SAXO 00:33:45
118 Stig BROECKX LOTTO-BELISOL 00:33:45
119 Simon SPILAK TEAM KATUSHA 00:33:45
120 Alexis GOUGEARD AG2R LA MONDIALE 00:33:45
121 Alexander RYBAKOV TEAM KATUSHA 00:33:45
122 Xabier ZANDIO TEAM SKY 00:33:45
123 Bob JUNGELS TREK FACTORY RACING 00:33:45
124 Maciej BODNAR CANNONDALE 00:33:45
125 Julien SIMON COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:33:45
126 Sebastian LANGEVELD GARMIN – SHARP 00:33:45
127 Alexei TCATEVICH TEAM KATUSHA 00:33:45
128 Jonathan HIVERT BELKIN PRO CYCLING 00:33:45
129 Jean Marc MARINO CANNONDALE 00:33:45
130 Aleksejs SARAMOTINS IAM CYCLING 00:33:45
131 Dmitry KOZONTCHUK TEAM KATUSHA 00:33:45
132 Ivan SANTAROMITA ORICA GREENEDGE 00:33:45
133 Leigh HOWARD ORICA GREENEDGE 00:33:45
134 Ramunas NAVARDAUSKAS GARMIN – SHARP 00:33:45
135 Dries DEVENYNS TEAM GIANT-SHIMANO 00:33:45
136 David MILLAR GARMIN – SHARP 00:33:45
137 Mickaël DELAGE FDJ.FR 00:33:45
138 Arnaud DEMARE FDJ.FR 00:33:45
139 Danny PATE TEAM SKY 00:33:45
140 Davide CIMOLAI LAMPRE – MERIDA 00:33:45
141 Kris BOECKMANS LOTTO-BELISOL 00:33:45
Sylvester SZMYD MOVISTAR TEAM Abandon
Vincent JEROME TEAM EUROPCAR Abandon
Jurgen ROELANDTS LOTTO-BELISOL Abandon
Thierry HUPOND TEAM GIANT-SHIMANO Abandon
Reinardt JANSE VAN RENSBURG TEAM GIANT-SHIMANO Abandon
Damiano CARUSO CANNONDALE Non Partant
Michal KWIATKOWSKI OMEGA PHARMA-QUICK STEP Non Partant
Yoann OFFREDO FDJ.FR Non Partant
Jack BOBRIDGE BELKIN PRO CYCLING Non Partant

 

Klasyfikacja generalna:

1 Alberto CONTADOR TINKOFF-SAXO 27:46:51

2 Christopher FROOME TEAM SKY 00:00:08

3 Andrew TALANSKY GARMIN – SHARP 00:00:39
4 Wilco KELDERMAN BELKIN PRO CYCLING 00:00:59
5 Jurgen VAN DEN BROECK LOTTO-BELISOL 00:01:14
6 Vincenzo NIBALI ASTANA PRO TEAM 00:01:16
7 Romain BARDET AG2R LA MONDIALE 00:02:11
8 Sébastien REICHENBACH IAM CYCLING 00:02:14
9 Jakob FUGLSANG ASTANA PRO TEAM 00:02:50
10 Adam YATES ORICA GREENEDGE 00:02:52
11 Leopold KONIG TEAM NETAPP-ENDURA 00:03:00
12 Daniel NAVARRO COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:03:11
13 Haimar ZUBELDIA  TREK FACTORY RACING 00:03:41
14 Mikel NIEVE ITURRALDE TEAM SKY 00:03:57
15 Tanel KANGERT ASTANA PRO TEAM 00:04:02
16 Lieuwe WESTRA ASTANA PRO TEAM 00:04:04
17 Daniel MORENO FERNANDEZ TEAM KATUSHA 00:04:32
18 Egor SILIN TEAM KATUSHA 00:04:58
19 Kristijan DURASEK LAMPRE – MERIDA 00:05:35
20 Tejay VAN GARDEREN BMC RACING TEAM 00:05:44
21 Yury TROFIMOV TEAM KATUSHA 00:06:06
22 John GADRET MOVISTAR TEAM 00:06:45
23 John Darwin ATAPUMA  BMC RACING TEAM 00:06:53
24 Bart DE CLERCQ LOTTO-BELISOL 00:07:27
25 Jan BAKELANTS OMEGA PHARMA-QUICK STEP 00:07:30
26 Maxime BOUET AG2R LA MONDIALE 00:08:48
27 Kenny ELISSONDE FDJ.FR 00:09:52
28 Ryder HESJEDAL GARMIN – SHARP 00:11:05
29 Gustav LARSSON IAM CYCLING 00:11:07
30 Richie PORTE TEAM SKY 00:12:17
31 Tony GALLOPIN LOTTO-BELISOL 00:12:38
32 Mikael CHEREL AG2R LA MONDIALE 00:12:44
33 Bartosz HUZARSKI TEAM NETAPP-ENDURA 00:12:52
34 Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ TINKOFF-SAXO 00:12:58
35 Cyril GAUTIER TEAM EUROPCAR 00:16:01
36 Nicolas EDET COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:16:34
37 Luis Angel MATE MARDONES COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:16:35
38 Yoann BAGOT COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:18:49
39 Amaël MOINARD BMC RACING TEAM 00:18:54
40 Jean-Christophe PERAUD AG2R LA MONDIALE 00:19:33
41 Greg VAN AVERMAET BMC RACING TEAM 00:19:35
42 Igor ANTON MOVISTAR TEAM 00:19:38
43 Peter VELITS BMC RACING TEAM 00:21:35
44 Peter STETINA BMC RACING TEAM 00:23:05
45 Romain SICARD TEAM EUROPCAR 00:23:06
46 Carlos VERONA OMEGA PHARMA-QUICK STEP 00:23:33
47 David LOPEZ GARCIA TEAM SKY 00:26:39
48 Thomas VOECKLER TEAM EUROPCAR 00:29:08
49 Lars-Peter NORDHAUG BELKIN PRO CYCLING 00:29:09
50 Geraint THOMAS TEAM SKY 00:29:17
51 George BENNETT CANNONDALE 00:29:37
52 Ben GASTAUER AG2R LA MONDIALE 00:29:43
53 Giovanni VISCONTI MOVISTAR TEAM 00:30:54
54 Kevin DE WEERT OMEGA PHARMA-QUICK STEP 00:31:55
55 Julian ALAPHILIPPE OMEGA PHARMA-QUICK STEP 00:32:29
56 Alex HOWES GARMIN – SHARP 00:33:57
57 Christophe LE MEVEL COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:35:24
58 Imanol ERVITI OLLO MOVISTAR TEAM 00:37:49
59 Arthur VICHOT FDJ.FR 00:38:05
60 Thomas DAMUSEAU TEAM GIANT-SHIMANO 00:39:39
61 Valerio CONTI LAMPRE – MERIDA 00:42:21
62 Alexander RYBAKOV TEAM KATUSHA 00:42:27
63 Christian MEIER ORICA GREENEDGE 00:42:33
64 Ivan SANTAROMITA ORICA GREENEDGE 00:42:35
65 Sylvain CHAVANEL IAM CYCLING 00:43:23
66 Jens VOIGT TREK FACTORY RACING 00:43:40
67 Andriy GRIVKO ASTANA PRO TEAM 00:44:10
68 Bram TANKINK BELKIN PRO CYCLING 00:45:14
69 Lars BOOM BELKIN PRO CYCLING 00:45:31
70 Blel KADRI AG2R LA MONDIALE 00:46:01
71 Michal GOLAS OMEGA PHARMA-QUICK STEP 00:46:03
72 Julien SIMON COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 00:46:17
73 Damiano CUNEGO LAMPRE – MERIDA 00:47:12
74 Pim LIGTHART LOTTO-BELISOL 00:47:18
75 Andrey ZEITS ASTANA PRO TEAM 00:48:15
76 Edwald SUAREZ BELTRAN TINKOFF-SAXO 00:50:31
77 Jens KEUKELEIRE ORICA GREENEDGE 00:51:03
78 Kristijan KOREN CANNONDALE 00:51:19
79 Markel IRIZAR TREK FACTORY RACING 00:51:21
80 José Ivan GUTIERREZ MOVISTAR TEAM 00:51:46
81 Pierrick FEDRIGO FDJ.FR 00:51:58
82 Alessandro DE MARCHI CANNONDALE 00:52:49
83 Chad HAGA TEAM GIANT-SHIMANO 00:53:04
84 Dmitry KOZONTCHUK TEAM KATUSHA 00:53:37
85 Zdenek STYBAR OMEGA PHARMA-QUICK STEP 00:54:05
86 Jan BARTA TEAM NETAPP-ENDURA 00:55:55
87 Sergio PAULINHO TINKOFF-SAXO 00:56:13
88 Simon SPILAK TEAM KATUSHA 00:57:50
89 Elia FAVILLI LAMPRE – MERIDA 00:58:10
90 Martijn KEIZER BELKIN PRO CYCLING 00:59:41
91 Bob JUNGELS TREK FACTORY RACING 00:59:46
92 Guillaume BONNAFOND AG2R LA MONDIALE 00:59:51
93 Dmitriy GRUZDEV ASTANA PRO TEAM 01:01:48
94 Daryl IMPEY ORICA GREENEDGE 01:02:36
95 Bruno PIRES TINKOFF-SAXO 01:02:46
96 Nikias ARNDT TEAM GIANT-SHIMANO 01:03:18
97 Simon GERRANS ORICA GREENEDGE 01:05:18
98 Nicky VAN DER LIJKE BELKIN PRO CYCLING 01:06:49
99 Damien HOWSON ORICA GREENEDGE 01:06:54
100 David MILLAR GARMIN – SHARP 01:07:45
101 Matthias BRANDLE IAM CYCLING 01:08:04
102 Maciej BODNAR CANNONDALE 01:08:29
103 Kévin REZA TEAM EUROPCAR 01:08:59
104 Marco MARCATO CANNONDALE 01:09:29
105 Johannes FRÖHLINGER TEAM GIANT-SHIMANO 01:09:36
106 Cesare BENEDETTI TEAM NETAPP-ENDURA 01:11:27
107 Enrique SANZ UNZUE MOVISTAR TEAM 01:11:49
108 Yannick MARTINEZ TEAM EUROPCAR 01:14:50
109 Nicki SORENSEN TINKOFF-SAXO 01:15:38
110 Alessandro VANOTTI ASTANA PRO TEAM 01:16:47
111 Aleksejs SARAMOTINS IAM CYCLING 01:16:48
112 Frantisek PADOUR TEAM NETAPP-ENDURA 01:17:50
113 Michael Valgren ANDERSEN TINKOFF-SAXO 01:17:57
114 Yaroslav POPOVYCH TREK FACTORY RACING 01:19:48
115 Stig BROECKX LOTTO-BELISOL 01:21:59
116 Jean Marc MARINO CANNONDALE 01:22:52
117 Rory SUTHERLAND TINKOFF-SAXO 01:23:40
118 Sébastien HINAULT IAM CYCLING 01:23:57
119 Natnael BERHANE TEAM EUROPCAR 01:24:02
120 Ralf MATZKA TEAM NETAPP-ENDURA 01:26:16
121 Daniel SCHORN TEAM NETAPP-ENDURA 01:26:58
122 Ramunas NAVARDAUSKAS GARMIN – SHARP 01:27:09
123 Scott THWAITES TEAM NETAPP-ENDURA 01:28:41
124 Arnaud DEMARE FDJ.FR 01:28:44
125 Filippo POZZATO LAMPRE – MERIDA 01:32:00
126 Anton VOROBYEV TEAM KATUSHA 01:32:44
127 Sebastian LANGEVELD GARMIN – SHARP 01:33:10
128 Rein TAARAMAE COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 01:33:33
129 Davide CIMOLAI LAMPRE – MERIDA 01:34:00
130 Vasil KIRYIENKA TEAM SKY 01:34:10
131 Mickaël DELAGE FDJ.FR 01:35:37
132 Frederik WILLEMS LOTTO-BELISOL 01:35:55
133 Dries DEVENYNS TEAM GIANT-SHIMANO 01:36:10
134 Jack BAUER GARMIN – SHARP 01:37:43
135 Alexei TCATEVICH TEAM KATUSHA 01:38:40
136 Alexis GOUGEARD AG2R LA MONDIALE 01:39:32
137 Kris BOECKMANS LOTTO-BELISOL 01:46:23
138 Danny PATE TEAM SKY 01:46:38
139 Jonathan HIVERT BELKIN PRO CYCLING 01:55:12
140 Xabier ZANDIO TEAM SKY 02:09:57
141 Leigh HOWARD ORICA GREENEDGE 02:11:09

Foto: bettiniphoto.net

Andrzej Gucwa