_DSC0185Mark Cavendish (Omega Pharma – Quick Step), po finiszu z peletonu, został zwycięzcą ósmego etapu Tour of California. Cały wyścig padł łupem Bradleya Wigginsa (Sky).

Ostatni odcinek amerykańskiej etapówki liczył 135 kilometrów. Najszybszy okazał się “Cavs”, który pokonał Johna Degenkolba (Giant Shimano) oraz Petera Sagana (Cannondale).

W klasyfikacji generalnej całego wyścigu zwyciężył Bradley Wiggins, który wyprzedził Rohan’a Dennisa (Gramin Sharp) oraz Lewson’a Craddocka (Giant Shimano).

Jedyny Polak jadący w wyścigu – Maciej Bodnar (Cannondale) uplasował się na 74 pozycji.

Wyniki 8 etapu:

1 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team 2:53:50
2 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano
3 Peter Sagan (Svk) Cannondale
4 Matthew Harley Goss (Aus) Orica GreenEdge
5 Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
6 Thor Hushovd (Nor) BMC Racing Team
7 Lars Boom (Ned) Belkin Pro Cycling Team
8 Zakkari Dempster (Aus) Team NetApp-Endura
9 Alex Howes (USA) Garmin Sharp
10 Kiel Reijnen (USA) UnitedHealthcare Professional Cycling Team
11 Jacob Rathe (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
12 Ruben Zepuntke (Ger) Bissell Development Team
13 Daniel Jaramillo Díez (Col) Jamis – Hagens Berman
14 Jesse Sergent (NZl) Trek Factory Racing
15 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Shimano
16 Carter Jones (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
17 Kristijan Koren (Slo) Cannondale
18 Javier Alexis Acevedo Colle (Col) Garmin Sharp
19 Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing
20 Bradley Wiggins (GBr) Team Sky
21 Adam Yates (GBr) Orica GreenEdge
22 Tiago Machado (Por) Team NetApp-Endura
23 David De La Cruz Melgarejo (Spa) Team NetApp-Endura
24 Andreas Schillinger (Ger) Team NetApp-Endura
25 Peter Stetina (USA) BMC Racing Team
26 Clément Chevrier (Fra) Bissell Development Team
27 Daan Olivier (Ned) Team Giant-Shimano
28 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team
29 Lawson Craddock (USA) Team Giant-Shimano
30 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing
31 Danny Pate (USA) Team Sky
32 Scott Zwizanski (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
33 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling Team
34 Javier Megias Leal (Spa) Team Novo Nordisk
35 Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing
36 Robert Víctor Squire (USA) Jamis – Hagens Berman
37 Johan Esteban Chaves Rubio (Col) Orica GreenEdge
38 Rohan Dennis (Aus) Garmin Sharp
39 Benjamin King (USA) Garmin Sharp
40 Joshua Edmondson (GBr) Team Sky
41 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team
42 Iker Camano Ortuzar (Spa) Team NetApp-Endura
43 Lucas Euser (USA) UnitedHealthcare Professional Cycling Team
44 Luis Romero Amaran (Cub) Jamis – Hagens Berman
45 Gregory Daniel (USA) Bissell Development Team
46 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Team Sky
47 Steve Fisher (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
48 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing
49 Fabio Sabatini (Ita) Cannondale
50 Isaac Bolivar Hernandez (Col) UnitedHealthcare Professional Cycling Team
51 Gregory Brenes (CRc) Jamis – Hagens Berman
52 Tom Danielson (USA) Garmin Sharp
53 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team
54 Nicky Van Der Lijke (Ned) Belkin Pro Cycling Team
55 Nathan Brown (USA) Garmin Sharp
56 Thomas Damuseau (Fra) Team Giant-Shimano
57 Mathew Hayman (Aus) Orica GreenEdge
58 Paul Voss (Ger) Team NetApp-Endura 0:00:12
59 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge
60 Jack Bobridge (Aus) Belkin Pro Cycling Team
61 William Routley (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
62 Eloy Teruel Rovira (Spa) Jamis – Hagens Berman 0:00:13
63 Christian Knees (Ger) Team Sky
64 Ian Boswell (USA) Team Sky
65 Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team
66 Maarten Wynants (Bel) Belkin Pro Cycling Team
67 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Shimano 0:00:17
68 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
69 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 0:00:20
70 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Professional Cycling Team 0:00:24
71 Scott Thwaites (GBr) Team NetApp-Endura
72 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
73 Serghei Tvetcov (Mda) Jelly Belly p/b Maxxis
74 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team 0:00:30
75 José Joao Pimenta Costa (Por) Team NetApp-Endura 0:00:33
76 Thomas Leezer (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:00:42
77 Caleb Fairly (USA) Garmin Sharp 0:00:59
78 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team 0:02:28
79 Markel Irizar Aranburu (Spa) Trek Factory Racing 0:05:12
80 Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk 0:08:58
81 George Bennett (NZl) Cannondale 0:09:25
82 Martijn Verschoor (Ned) Team Novo Nordisk 0:11:53
83 Ben Jacques-Maynes (USA) Jamis – Hagens Berman
84 Luis Enrique Lemus Davila (Mex) Jelly Belly p/b Maxxis 0:13:06
85 Martin Velits (Svk) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team 0:14:07
86 Nathan Earle (Aus) Team Sky
87 Luke Rowe (GBr) Team Sky
88 Leigh Howard (Aus) Orica GreenEdge
89 Maciej Bodnar (Pol) Cannondale
90 Guillaume Boivin (Can) Cannondale
91 Edward King (USA) Cannondale
92 Cameron Wurf (Aus) Cannondale
93 Chad Haga (USA) Team Giant-Shimano
94 Ken Hanson (USA) UnitedHealthcare Professional Cycling Team
95 Kevin De Masmaeker (Bel) Team Novo Nordisk
96 Ryan Anderson (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
97 Alex Candelario (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
98 Matthew Lloyd (Aus) Jelly Belly p/b Maxxis
99 Fred Rodriguez (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
100 Tanner Putt (USA) Bissell Development Team
101 Tao Geoghegan Hart (GBr) Bissell Development Team
DNF Daniel Summerhill (USA) UnitedHealthcare Professional Cycling Team
DNF Moreno Hofland (Ned) Belkin Pro Cycling Team
DNF Dennis Van Winden (Ned) Belkin Pro Cycling Team
DNF Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare Professional Cycling Team
DNF John Murphy (USA) UnitedHealthcare Professional Cycling Team
DNF Charles Bradley Huff (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
DNF Eric Young (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies
DNF Matt Cooke (USA) Jamis – Hagens Berman
DNF Lawrence Warbasse (USA) BMC Racing Team
DNF Calvin Watson (Aus) Trek Factory Racing
DNF Damien Howson (Aus) Orica GreenEdge
DNF Jens Mouris (Ned) Orica GreenEdge
DNF Juan Jose Haedo (Arg) Jamis – Hagens Berman

Końcowa klasyfikacja generalna:

1 Bradley Wiggins (GBr) Team Sky 28:22:05
2 Rohan Dennis (Aus) Garmin Sharp 0:00:30
3 Lawson Craddock (USA) Team Giant-Shimano 0:01:48
4 Tiago Machado (Por) Team NetApp-Endura 0:02:02
5 Adam Yates (GBr) Orica GreenEdge 0:02:14
6 Peter Stetina (USA) BMC Racing Team 0:02:30
7 Johan Esteban Chaves Rubio (Col) Orica GreenEdge 0:02:39
8 Laurens Ten Dam (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:03:01
9 Javier Alexis Acevedo Colle (Col) Garmin Sharp 0:03:05
10 David De La Cruz Melgarejo (Spa) Team NetApp-Endura 0:03:06
11 Carter Jones (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:03:19
12 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek Factory Racing 0:03:45
13 Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing 0:03:57
14 Tom Danielson (USA) Garmin Sharp 0:04:27
15 Daan Olivier (Ned) Team Giant-Shimano 0:04:51
16 Gregory Brenes (CRc) Jamis – Hagens Berman 0:07:30
17 Kristijan Koren (Slo) Cannondale 0:08:00
18 Thomas Damuseau (Fra) Team Giant-Shimano 0:08:23
19 Daniel Jaramillo Díez (Col) Jamis – Hagens Berman 0:09:28
20 Lucas Euser (USA) UnitedHealthcare Professional Cycling Team 0:09:59
21 Benjamin King (USA) Garmin Sharp 0:10:07
22 Jack Bobridge (Aus) Belkin Pro Cycling Team 0:11:10
23 Nathan Brown (USA) Garmin Sharp 0:11:20
24 Clément Chevrier (Fra) Bissell Development Team 0:12:40
25 George Bennett (NZl) Cannondale 0:13:48
26 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Team Sky 0:16:16
27 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team 0:16:48
28 Luis Romero Amaran (Cub) Jamis – Hagens Berman 0:18:34
29 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge 0:19:48
30 Paul Voss (Ger) Team NetApp-Endura 0:19:55
31 Nicky Van Der Lijke (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:20:11
32 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team 0:20:19
33 Joshua Edmondson (GBr) Team Sky 0:20:45
34 Caleb Fairly (USA) Garmin Sharp 0:28:55
35 Javier Megias Leal (Spa) Team Novo Nordisk 0:29:20
36 Robert Víctor Squire (USA) Jamis – Hagens Berman 0:30:15
37 Iker Camano Ortuzar (Spa) Team NetApp-Endura 0:31:11
38 Chad Haga (USA) Team Giant-Shimano 0:31:18
39 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team 0:32:03
40 Kiel Reijnen (USA) UnitedHealthcare Professional Cycling Team 0:32:54
41 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare Professional Cycling Team 0:34:07
42 Eloy Teruel Rovira (Spa) Jamis – Hagens Berman 0:36:19
43 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team 0:36:43
44 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 0:37:12
45 Gregory Daniel (USA) Bissell Development Team 0:37:26
46 Lars Boom (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:38:00
47 Scott Zwizanski (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 0:38:17
48 Ben Jacques-Maynes (USA) Jamis – Hagens Berman 0:38:46
49 Christian Knees (Ger) Team Sky 0:39:34
50 Danny Pate (USA) Team Sky 0:39:51
51 Jens Voigt (Ger) Trek Factory Racing 0:40:11
52 Jasper Stuyven (Bel) Trek Factory Racing 0:40:25
53 Ruben Zepuntke (Ger) Bissell Development Team 0:41:37
54 Maarten Wynants (Bel) Belkin Pro Cycling Team 0:42:34
55 Peter Sagan (Svk) Cannondale 0:43:49
56 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team 0:44:20
57 Andreas Schillinger (Ger) Team NetApp-Endura 0:45:05
58 Markel Irizar Aranburu (Spa) Trek Factory Racing 0:45:16
59 Jacob Rathe (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 0:46:12
60 Matthew Harley Goss (Aus) Orica GreenEdge 0:46:55
61 Jesse Sergent (NZl) Trek Factory Racing 0:47:28
62 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano 0:48:35
63 Fabio Sabatini (Ita) Cannondale 0:49:56
64 Zakkari Dempster (Aus) Team NetApp-Endura 0:50:29
65 José Joao Pimenta Costa (Por) Team NetApp-Endura 0:52:45
66 Serghei Tvetcov (Mda) Jelly Belly p/b Maxxis 0:53:00
67 Edward King (USA) Cannondale 0:54:24
68 Mathew Hayman (Aus) Orica GreenEdge 0:54:29
69 Danny Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing 0:54:55
70 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Shimano 0:55:27
71 Thor Hushovd (Nor) BMC Racing Team 0:57:27
72 Ian Boswell (USA) Team Sky 0:58:08
73 Isaac Bolivar Hernandez (Col) UnitedHealthcare Professional Cycling Team 1:00:00
74 Maciej Bodnar (Pol) Cannondale 1:00:56
75 Tao Geoghegan Hart (GBr) Bissell Development Team 1:01:19
76 William Routley (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 1:02:04
77 Luis Enrique Lemus Davila (Mex) Jelly Belly p/b Maxxis 1:02:17
78 Mark Cavendish (GBr) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team 1:03:07
79 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Shimano 1:04:33
80 Scott Thwaites (GBr) Team NetApp-Endura 1:04:57
81 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team 1:07:22
82 Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team 1:08:13
83 Martin Velits (Svk) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team 1:08:33
84 Fred Rodriguez (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 1:09:08
85 Thomas Leezer (Ned) Belkin Pro Cycling Team 1:09:31
86 Ryan Anderson (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 1:09:47
87 Alex Candelario (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies 1:11:16
88 Tanner Putt (USA) Bissell Development Team 1:11:20
89 Mark Renshaw (Aus) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team 1:12:06
90 Matthew Lloyd (Aus) Jelly Belly p/b Maxxis 1:15:18
91 Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk 1:16:35
92 Steve Fisher (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 1:17:09
93 Alex Howes (USA) Garmin Sharp 1:17:11
94 Kevin De Masmaeker (Bel) Team Novo Nordisk 1:17:48
95 Guillaume Boivin (Can) Cannondale 1:17:49
96 Martijn Verschoor (Ned) Team Novo Nordisk 1:22:49
97 Leigh Howard (Aus) Orica GreenEdge 1:24:12
98 Ken Hanson (USA) UnitedHealthcare Professional Cycling Team 1:25:32
99 Luke Rowe (GBr) Team Sky 1:26:00
100 Nathan Earle (Aus) Team Sky 1:30:30
101 Cameron Wurf (Aus) Cannondale 1:40:36