froomeBrytyjczyk z Teamu Sky, ustanawiając lepszy czas od Tony Martina, obronił tytuł zwycięzcy sprzed roku. 

Podczas tegorocznej, 68. edycji Tour de Romandie kolarze dwukrotnie musieli zmierzyć się z czasem. Dziś, na zakończenie wyścigu, czekał ich 18,5-kilometrowy etap jazdy indywidualnej na czas w Neuchâtel. Trasa nie była pozbawiona trudności z nawet kilkunastoprocentowym nachyleniem. Ciekawy był także sam finisz, bowiem zawodnicy wjeżdżali na płytę stadionu miejscowego klubu piłkarskiego.

Pierwszy, “poważny” czas ustanowił niezawodny mistrz świata w tej dyscyplinie, Tony Martin (Omega Pharma-Quick Step). Były to 24 minuty i 51 sekund. Ostatecznie, lepszy o sekundę rezultat, ustanowił Chris Froome.

Najciekawszy był pojedynek między Simonem Spilakiem (Katusha) a Chrisem Froomem (Sky), których w klasyfikacji generalnej dzieliła przed tym etapem tylko jedna sekunda. Zwycięsko, i to w znakomitym stylu, wyszedł z niego Froome.

Rafał Majka (Tinkoff-Saxo) zajął 13. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Wyniki: 

1 Christopher FROOME GBR SKY 24:50:00 
2 Tony MARTIN GER OPQ 1
3 Jesse SERGENT NZL TFR 8
4 Rigoberto URAN URAN COL OPQ 15
5 Jon IZAGUIRRE INSAUSTI ESP MOV 20
6 Riccardo ZOIDL AUT TFR 29
7 Simon SPILAK SLO KAT 29
8 Rui Alberto FARIA DA COSTA POR LAM 31
9 Thibaut PINOT FRA FDJ 35
10 Mathias FRANK SUI IAM 35
11 Tobias LUDVIGSSON SWE GIA 36
12 Jesus HERRADA LOPEZ ESP MOV 36
13 Ramunas NAVARDAUSKAS LTU GRS 37
14 Rohan DENNIS AUS GRS 38
15 Benat INTXAUSTI ELORRIAGA ESP MOV 40
16 Cameron MEYER AUS OGE 42
17 Jakob FUGLSANG DEN AST 43
18 Vincenzo NIBALI ITA AST 43
19 Stef CLEMENT NED BEL 44
20 Jean-Christophe PERAUD FRA ALM 45
21 Sergei CHERNETSKI RUS KAT 46
22 Andrew TALANSKY USA GRS 49
23 Jérémy ROY FRA FDJ 51
24 Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS ESP MOV +1:01
25 Egor SILIN RUS KAT +1:04
26 Anthony ROUX FRA FDJ +1:07
27 Reto HOLLENSTEIN SUI IAM +1:08
28 Jack BOBRIDGE AUS BEL +1:09
29 Tanel KANGERT EST AST +1:09
30 Alexandre GENIEZ FRA FDJ +1:10
31 Nelson Filipe SANTOS SIMOES OLIVEIRA POR LAM +1:13
32 Maxime MONFORT BEL LTB +1:14
33 Rafal MAJKA POL TCS +1:15
34 Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF SWE AST +1:21
35 Yury TROFIMOV RUS KAT +1:25
36 Svein TUFT CAN OGE +1:26
37 Nicolas ROCHE IRL TCS +1:31
38 Maxime BOUET FRA ALM +1:32
39 Michael HEPBURN AUS OGE +1:37
40 David LOPEZ GARCIA ESP SKY +1:37
41 Jan BAKELANTS BEL OPQ +1:38
42 Jonathan HIVERT FRA BEL +1:46
43 Kenny ELISSONDE FRA FDJ +1:49
44 Pavel BRUTT RUS KAT +1:52
45 Johann TSCHOPP SUI IAM +1:52
46 Jay MCCARTHY AUS TCS +1:54
47 Cyril GAUTIER FRA EUC +1:54
48 Christopher JUUL JENSEN DEN TCS +1:55
49 Paul MARTENS GER BEL +1:57
50 Mikel NIEVE ITURALDE ESP SKY +1:57
51 Nathan EARLE AUS SKY +1:58
52 Georg PREIDLER AUT GIA +2:01
53 Jens VOIGT GER TFR +2:02
54 Evgeny PETROV RUS TCS +2:04
55 Thomas VOECKLER FRA EUC +2:04
56 Martin KOHLER SUI BMC +2:05
57 Oliver ZAUGG SUI TCS +2:07
58 Aleksei TCATEVICH RUS KAT +2:08
59 Laurens TEN DAM NED BEL +2:08
60 Xabier ZANDIO ECHAIDE ESP SKY +2:09
61 Nino SCHURTER SUI OGE +2:10
62 Dominik NERZ GER BMC +2:10
63 Axel DOMONT FRA ALM +2:11
64 Lawrence WARBASSE USA BMC +2:12
65 Jonathan FUMEAUX SUI IAM +2:13
66 Andriy GRIVKO UKR AST +2:13
67 Sean DE BIE BEL LTB +2:17
68 Sander ARMEE BEL LTB +2:17
69 Thierry HUPOND FRA GIA +2:18
70 Danilo WYSS SUI BMC +2:20
71 Winner ANACONA GOMEZ COL LAM +2:20
72 Silvan DILLIER SUI BMC +2:23
73 Alexis VUILLERMOZ FRA ALM +2:23
74 Sébastien REICHENBACH SUI IAM +2:26
75 Michael ALBASINI SUI OGE +2:28
76 Ivan BASSO ITA CAN +2:29
77 Dmitry KOZONTCHUK RUS KAT +2:31
78 Damien GAUDIN FRA ALM +2:32
79 Danny VAN POPPEL NED TFR +2:32
80 Albert TIMMER NED GIA +2:33
81 Tom STAMSNIJDER NED GIA +2:34
82 Paolo LONGO BORGHINI ITA CAN +2:34
83 Pawel POLJANSKI POL TCS +2:36
84 Andre Fernando S. Martins CARDOSO POR GRS +2:36
85 Danilo HONDO GER TFR +2:40
86 Rafael VALLS FERRI ESP LAM +2:41
87 Giovanni VISCONTI ITA MOV +2:43
88 Gianluca BRAMBILLA ITA OPQ +2:45
89 Romain GUILLEMOIS FRA EUC +2:46
90 Damiano CARUSO ITA CAN +2:47
91 Marcel WYSS SUI IAM +2:47
92 Mikhail IGNATYEV RUS KAT +2:48
93 Cédric PINEAU FRA FDJ +2:49
94 Maxim IGLINSKY KAZ AST +2:49
95 Pierre-Henri LECUISINIER FRA FDJ +2:55
96 Thomas DANIELSON USA GRS +2:56
97 Caleb FAIRLY USA GRS +2:57
98 Francis MOUREY FRA FDJ +2:57
99 Eduard Alexander BELTRAN SUAREZ COL TCS +2:57
100 Moreno MOSER ITA CAN +2:58
101 Pirmin LANG SUI IAM +3:00
102 Elia FAVILLI ITA LAM +3:01
103 Mikael CHEREL FRA ALM +3:07
104 Darwin ATAPUMA HURTADO COL BMC +3:09
105 Eugenio ALAFACI ITA TFR +3:10
106 Tosh VAN DER SANDE BEL LTB +3:10
107 Sylvester SZMYD POL MOV +3:10
108 Boris VALLEE BEL LTB +3:15
109 Tom VEELERS NED GIA +3:25
110 Gang XU CHN LAM +3:25
111 Luke ROWE GBR SKY +3:30
112 Luka MEZGEC SLO GIA +3:39
113 Serge PAUWELS BEL OPQ +3:39
114 Dennis VANENDERT BEL LTB +3:40
115 Calvin WATSON AUS TFR +3:43
116 Jean Marc MARINO FRA CAN +3:43
117 Koldo FERNANDEZ ESP GRS +3:57
118 Davide APPOLLONIO ITA ALM +4:31
119 Christian MEIER CAN OGE +4:33
120 Christopher SUTTON AUS SKY +5:05
121 Oscar GATTO ITA CAN +5:07
122 Cayetano José SARMIENTO TUNARROSA COL CAN +5:32

Klasyfikacja generalna: 

1 Christopher FROOME GBR SKY 16:18:46
2 Simon SPILAK SLO KAT 28
3 Rui Alberto FARIA DA COSTA POR LAM +1:32
4 Mathias FRANK SUI IAM +1:44
5 Vincenzo NIBALI ITA AST +1:48
6 Benat INTXAUSTI ELORRIAGA ESP MOV +1:52
7 Jakob FUGLSANG DEN AST +1:56
8 Jon IZAGUIRRE INSAUSTI ESP MOV +2:07
9 Jesus HERRADA LOPEZ ESP MOV +2:15
10 Thibaut PINOT FRA FDJ +2:31
11 Andrew TALANSKY USA GRS +2:38
12 Riccardo ZOIDL AUT TFR +3:29
13 Rafal MAJKA POL TCS +3:32
14 Rigoberto URAN URAN COL OPQ +3:50
15 Sébastien REICHENBACH SUI IAM +5:30
16 Marcel WYSS SUI IAM +5:32
17 Andre Fernando S. Martins CARDOSO POR GRS +6:44
18 Darwin ATAPUMA HURTADO COL BMC +7:24
19 Nicolas ROCHE IRL TCS +7:30
20 Jan BAKELANTS BEL OPQ +7:37
21 Thomas VOECKLER FRA EUC +7:55
22 Egor SILIN RUS KAT +8:59
23 Yury TROFIMOV RUS KAT +9:14
24 Laurens TEN DAM NED BEL +9:56
25 Johann TSCHOPP SUI IAM +10:01
26 Sander ARMEE BEL LTB +12:22
27 Maxime MONFORT BEL LTB +12:48
28 Stef CLEMENT NED BEL +12:56
29 Eduard Alexander BELTRAN SUAREZ COL TCS +13:05
30 Maxime BOUET FRA ALM +13:18
31 Alexandre GENIEZ FRA FDJ +13:24
32 Jean-Christophe PERAUD FRA ALM +13:35
33 Tanel KANGERT EST AST +13:47
34 Georg PREIDLER AUT GIA +14:10
35 Mikael CHEREL FRA ALM +15:15
36 Dominik NERZ GER BMC +15:22
37 Alexis VUILLERMOZ FRA ALM +15:27
38 Rafael VALLS FERRI ESP LAM +15:55
39 Sergei CHERNETSKI RUS KAT +16:14
40 Cameron MEYER AUS OGE +17:18
41 Ivan BASSO ITA CAN +17:48
42 Nino SCHURTER SUI OGE +17:50
43 Rohan DENNIS AUS GRS +18:04
44 David LOPEZ GARCIA ESP SKY +18:10
45 Gianluca BRAMBILLA ITA OPQ +20:00
46 Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS ESP MOV +21:41
47 Silvan DILLIER SUI BMC +23:03
48 Ramunas NAVARDAUSKAS LTU GRS +23:26
49 Winner ANACONA GOMEZ COL LAM +23:44
50 Jérémy ROY FRA FDJ +25:10
51 Andriy GRIVKO UKR AST +25:29
52 Mikel NIEVE ITURALDE ESP SKY +25:32
53 Jonathan FUMEAUX SUI IAM +25:35
54 Pawel POLJANSKI POL TCS +25:56
55 Moreno MOSER ITA CAN +26:08
56 Francis MOUREY FRA FDJ +26:17
57 Caleb FAIRLY USA GRS +27:21
58 Kenny ELISSONDE FRA FDJ +29:12
59 Cyril GAUTIER FRA EUC +30:09
60 Evgeny PETROV RUS TCS +30:37
61 Thomas DANIELSON USA GRS +31:02
62 Tobias LUDVIGSSON SWE GIA +31:34
63 Koldo FERNANDEZ ESP GRS +31:45
64 Dmitry KOZONTCHUK RUS KAT +32:20
65 Paolo LONGO BORGHINI ITA CAN +32:25
66 Jonathan HIVERT FRA BEL +32:48
67 Maxim IGLINSKY KAZ AST +33:51
68 Paul MARTENS GER BEL +33:53
69 Oliver ZAUGG SUI TCS +34:30
70 Anthony ROUX FRA FDJ +34:58
71 Sylvester SZMYD POL MOV +35:23
72 Jay MCCARTHY AUS TCS +35:24
73 Danilo WYSS SUI BMC +36:40
74 Serge PAUWELS BEL OPQ +37:50
75 Christopher JUUL JENSEN DEN TCS +39:02
76 Nelson Filipe SANTOS SIMOES OLIVEIRA POR LAM +40:42
77 Pavel BRUTT RUS KAT +40:46
78 Jack BOBRIDGE AUS BEL +41:21
79 Michael ALBASINI SUI OGE +41:59
80 Elia FAVILLI ITA LAM +43:42
81 Xabier ZANDIO ECHAIDE ESP SKY +44:15
82 Reto HOLLENSTEIN SUI IAM +44:27
83 Tony MARTIN GER OPQ +44:51
84 Damiano CARUSO ITA CAN +45:28
85 Aleksei TCATEVICH RUS KAT +45:58
86 Tosh VAN DER SANDE BEL LTB +46:41
87 Luka MEZGEC SLO GIA +47:09
88 Jesse SERGENT NZL TFR +47:37
89 Jean Marc MARINO FRA CAN +48:59
90 Thierry HUPOND FRA GIA +49:17
91 Romain GUILLEMOIS FRA EUC +49:53
92 Oscar GATTO ITA CAN +50:36
93 Christian MEIER CAN OGE +52:14
94 Fredrik Carl Wilhelm KESSIAKOFF SWE AST +52:57
95 Davide APPOLLONIO ITA ALM +53:52
96 Sean DE BIE BEL LTB +55:03
97 Albert TIMMER NED GIA +55:13
98 Cédric PINEAU FRA FDJ +56:34
99 Danilo HONDO GER TFR +57:31
100 Martin KOHLER SUI BMC +57:37
101 Axel DOMONT FRA ALM +58:19
102 Pirmin LANG SUI IAM +58:27
103 Dennis VANENDERT BEL LTB +58:53
104 Lawrence WARBASSE USA BMC +1:00:07
105 Cayetano José SARMIENTO TUNARROSA COL CAN +1:03:03
106 Jens VOIGT GER TFR +1:04:00
107 Danny VAN POPPEL NED TFR +1:04:36
108 Svein TUFT CAN OGE +1:08:12
109 Luke ROWE GBR SKY +1:08:52
110 Gang XU CHN LAM +1:10:33
111 Calvin WATSON AUS TFR +1:10:44
112 Eugenio ALAFACI ITA TFR +1:12:39
113 Damien GAUDIN FRA ALM +1:13:00
114 Michael HEPBURN AUS OGE +1:16:37
115 Boris VALLEE BEL LTB +1:17:14
116 Tom STAMSNIJDER NED GIA +1:17:35
117 Mikhail IGNATYEV RUS KAT +1:19:36
118 Pierre-Henri LECUISINIER FRA FDJ +1:19:43
119 Giovanni VISCONTI ITA MOV +1:19:48
120 Tom VEELERS NED GIA +1:24:16
121 Nathan EARLE AUS SKY +1:27:06
122 Christopher SUTTON AUS SKY +1:30:34

Foto: bettiniphoto.net

Marta Wiśniewska @mwisniewska20