Alberto ContadorAlberto Contador (Tinkoff-Saxo) dzięki drugiej lokacie w Volta a Catalunya, objął prowadzenie w rankingu UCI WorldTour.

Hiszpan w najnowszej klasyfikacji uzbierał już  198 punktów. Na drugim miejscu w zestawieniu znajduje się Peter Sagan (Cannondale), a trzeci jest Nairo Quintana (Movistar).  Słowak i Kolumbijczyk mają odpowiednio po 143 i 137 punktów. Triumfator hiszpańskiej imprezy – Joaquim Rodriguez (Katusha) na szosach Katalonii zdobył 107 punktów. Taki wynik daje mu na tę chwilę szóstą lokatę. Awans z 25 miejsca na 8 – zanotował wczorajszy triumfator Gandawa-Wevelgem, John Degenkolb (Giant-Shimano).

Hiszpania prowadzi w klasyfikacji narodów. Polska z czterema punktami Michała Kwiatkowskiego (Omega Pharma – Quick Step, póki co zajmuje ostatnie – dwudzieste trzecie miejsce. Najlepszą ekipą jest Ag2r La Mondiale.

Klasyfikacja indywidualna:

1 3 CONTADOR VELASCO Alberto ESP19821206 TINKOFF-SAXO (TCS) 198
2 5 SAGAN Peter SVK19900126 CANNONDALE (CAN) 143
3 9 QUINTANA ROJAS Nairo Alexander COL19900204 MOVISTAR TEAM (MOV) 137
4 1 BETANCUR GOMEZ Carlos Alberto COL19891013 AG2R LA MONDIALE (ALM) 114
5 2 GERRANS Simon AUS19800516 ORICA GREENEDGE (OGE) 114
6 RODRIGUEZ OLIVER Joaquin ESP19790512 TEAM KATUSHA (KAT) 107
7 4 KRISTOFF Alexander NOR19870705 TEAM KATUSHA (KAT) 101
8 38 DEGENKOLB John GER19890107 TEAM GIANT-SHIMANO (GIA) 94
9 6 CANCELLARA Fabian SUI19810318 TREK FACTORY RACING (TFR) 90
10 7 EVANS Cadel AUS19770214 BMC RACING TEAM (BMC) 88
11 8 FARIA DA COSTA Rui Alberto POR19861005 LAMPRE-MERIDA (LAM) 88
12 10 ULISSI Diego ITA19890715 LAMPRE-MERIDA (LAM) 83
13 11 VICHOT Arthur FRA19881126 FDJ.FR (FDJ) 78
14 VAN GARDEREN Tejay USA19880812 BMC RACING TEAM (BMC) 77
15 12 THOMAS Geraint GBR19860525 TEAM SKY (SKY) 75
16 13 KREUZIGER Roman CZE19860506 TINKOFF-SAXO (TCS) 71
17 14 SWIFT Ben GBR19871105 TEAM SKY (SKY) 70
18 30 VANMARCKE Sep BEL19880728 BELKIN-PRO CYCLING TEAM (BEL) 70
19 15 ROJAS GIL Jose Joaquin ESP19850608 MOVISTAR TEAM (MOV) 68
20 16 PORTE Richie AUS19850130 TEAM SKY (SKY) 67
21 47 DEMARE Arnaud FRA19910826 FDJ.FR (FDJ) 65
22 BARDET Romain FRA19901109 AG2R LA MONDIALE (ALM) 64
23 17 PERAUD Jean-Christophe FRA19770522 AG2R LA MONDIALE (ALM) 61
24 18 TERPSTRA Niki NED19840518 OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) 60
25 19 LOBATO DEL VALLE Juan Jose ESP19881229 MOVISTAR TEAM (MOV) 60
26 27 POZZOVIVO Domenico ITA19821130 AG2R LA MONDIALE (ALM) 60
27 20 CAVENDISH Mark GBR19850521 OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) 56
28 21 HAAS Nathan AUS19890312 GARMIN SHARP (GRS) 55
29 22 FUGLSANG Jakob DEN19850322 ASTANA PRO TEAM (AST) 52
30 23 ARREDONDO MORENO Julian David COL19880730 TREK FACTORY RACING (TFR) 50
31 24 GESINK Robert NED19860531 BELKIN-PRO CYCLING TEAM (BEL) 42
32 25 GAUTIER Cyril FRA19870926 TEAM EUROPCAR (EUC) 42
33 FROOME Christopher GBR19850520 TEAM SKY (SKY) 41
34 26 VANDENBERGH Stijn BEL19840425 OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) 40
35 31 KISERLOVSKI Robert CRO19860809 TREK FACTORY RACING (TFR) 34
36 28 STYBAR Zdenek CZE19851211 OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) 33
37 59 BOONEN Tom BEL19801015 OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) 32
38 29 IMPEY Daryl RSA19841206 ORICA GREENEDGE (OGE) 32
39 TALANSKY Andrew USA19881123 GARMIN SHARP (GRS) 30
40 32 GALLOPIN Tony FRA19880524 LOTTO BELISOL (LTB) 26
41 33 MORENO FERNANDEZ Daniel ESP19810905 TEAM KATUSHA (KAT) 22
42 34 MODOLO Sacha ITA19870619 LAMPRE-MERIDA (LAM) 20
43 35 SPILAK Simon SLO19860623 TEAM KATUSHA (KAT) 20
44 36 GREIPEL André GER19820716 LOTTO BELISOL (LTB) 18
45 MEZGEC Luka SLO19880627 TEAM GIANT-SHIMANO (GIA) 18
46 37 BOZIC Borut SLO19800808 ASTANA PRO TEAM (AST) 15
47 TSATEVITCH Alexey RUS19890705 TEAM KATUSHA (KAT) 14
48 39 HANSEN Adam AUS19810511 LOTTO BELISOL (LTB) 12
49 40 SLAGTER Tom Jelte NED19890701 GARMIN SHARP (GRS) 12
50 41 FARRAR Tyler USA19840602 GARMIN SHARP (GRS) 11
51 HUTAROVICH Yauheni BLR19831129 AG2R LA MONDIALE (ALM) 10
52 BARGUIL Warren FRA19911028 TEAM GIANT-SHIMANO (GIA) 10
53 42 VELITS Peter SVK19850221 BMC RACING TEAM (BMC) 10
54 43 SCARPONI Michele ITA19790925 ASTANA PRO TEAM (AST) 10
55 44 BOUHANNI Nacer FRA19900725 FDJ.FR (FDJ) 8
56 68 HUSHOVD Thor NOR19780118 BMC RACING TEAM (BMC) 7
57 ALAPHILIPPE Julian FRA19920611 OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) 7
58 50 ROELANDTS Jurgen BEL19850702 LOTTO BELISOL (LTB) 6
59 CLEMENT Stef NED19820924 BELKIN-PRO CYCLING TEAM (BEL) 6
60 WESTRA Lieuwe NED19820911 ASTANA PRO TEAM (AST) 6
61 45 MALORI Adriano ITA19880128 MOVISTAR TEAM (MOV) 6
62 46 HOFLAND Moreno NED19910831 BELKIN-PRO CYCLING TEAM (BEL) 6
63 BURGHARDT Marcus GER19830630 BMC RACING TEAM (BMC) 5
64 48 NIEVE ITURALDE Mikel ESP19840526 TEAM SKY (SKY) 4
65 49 SILIN Egor RUS19880625 TEAM KATUSHA (KAT) 4
66 56 GOSS Matthew Harley AUS19861105 ORICA GREENEDGE (OGE) 4
67 FERRARI Roberto ITA19830309 LAMPRE-MERIDA (LAM) 4
68 HOWARD Leigh AUS19891018 ORICA GREENEDGE (OGE) 4
69 51 GESCHKE Simon GER19860313 TEAM GIANT-SHIMANO (GIA) 4
70 52 JUNGELS Bob LUX19920922 TREK FACTORY RACING (TFR) 4
71 53 KWIATKOWSKI Michal POL19900602 OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) 4
72 54 RENSHAW Mark AUS19821022 OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) 4
73 55 PETACCHI Alessandro ITA19740103 OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) 4
74 57 KELDERMAN Wilco NED19910325 BELKIN-PRO CYCLING TEAM (BEL) 3
75 58 VAN AVERMAET Greg BEL19850517 BMC RACING TEAM (BMC) 2
76 DUMOULIN Samuel FRA19800820 AG2R LA MONDIALE (ALM) 2
77 VOECKLER Thomas FRA19790622 TEAM EUROPCAR (EUC) 2
78 61 CLARKE Simon AUS19860718 ORICA GREENEDGE (OGE) 2
79 SERRY Pieter BEL19881121 OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) 2
79 MARTENS Paul GER19831026 BELKIN-PRO CYCLING TEAM (BEL) 2
79 RATTO Daniele ITA19891005 CANNONDALE (CAN) 2
82 60 VON HOFF Steele AUS19871231 GARMIN SHARP (GRS) 2
83 62 KING Benjamin USA19890322 GARMIN SHARP (GRS) 2
84 63 WIGGINS Bradley GBR19800428 TEAM SKY (SKY) 2
85 64 MEERSMAN Gianni BEL19851205 OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) 2
86 65 VIVIANI Elia ITA19890207 CANNONDALE (CAN) 2
87 66 FENN Andrew GBR19900701 OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) 2
88 74 COQUARD Bryan FRA19920425 TEAM EUROPCAR (EUC) 1
89 67 DE KORT Koen NED19820908 TEAM GIANT-SHIMANO (GIA) 1
90 69 GAVAZZI Francesco ITA19840801 ASTANA PRO TEAM (AST) 1
91 VOIGT Jens GER19710917 TREK FACTORY RACING (TFR) 1
92 VAN DER SANDE Tosh BEL19901128 LOTTO BELISOL (LTB) 1
93 70 GILBERT Philippe BEL19820705 BMC RACING TEAM (BMC) 1
94 71 MATTHEWS Michael AUS19900926 ORICA GREENEDGE (OGE) 1
95 72 HUREL Tony FRA19871101 TEAM EUROPCAR (EUC) 1
96 73 CARUSO Damiano ITA19871012 CANNONDALE (CAN) 1
97 75 MARTIN Tony GER19850423 OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) 1
98 76 DUMOULIN Tom NED19901111 TEAM GIANT-SHIMANO (GIA) 1
99 77 BOUET Maxime FRA19861103 AG2R LA MONDIALE (ALM) 1

 

Klasyfikacja narodów:

1 2 SPAIN ESP 455
2 1 AUSTRALIA AUS 336
3 4 FRANCE FRA 310
4 3 COLOMBIA COL 301
5 5 GREAT BRITAIN GBR 244
6 6 ITALY ITA 179
7 9 SLOVAKIA SVK 153
8 13 BELGIUM BEL 150
9 7 NETHERLANDS NED 126
10 15 GERMANY GER 123
11 19 UNITED STATES USA 120
12 10 NORWAY NOR 108
13 8 CZECH REPUBLIC CZE 104
14 11 SWITZERLAND SUI 90
15 12 PORTUGAL POR 88
16 16 SLOVENIA SLO 53
17 14 DENMARK DEN 52
18 18 CROATIA CRO 34
19 17 SOUTH AFRICA RSA 32
20 20 RUSSIA RUS 18
21 BELARUS BLR 10
22 21 LUXEMBOURG LUX 4
23 22 POLAND POL 4

 

Klasyfikacja drużynowa:

1 3 AG2R LA MONDIALE (ALM) FRA 309
2 1 MOVISTAR TEAM (MOV) ESP 271
3 6 TINKOFF-SAXO (TCS) RUS 269
4 9 TEAM KATUSHA (KAT) RUS 264
5 2 TEAM SKY (SKY) GBR 257
6 4 OMEGA PHARMA – QUICK-STEP CYCLING TEAM (OPQ) BEL 221
7 5 LAMPRE-MERIDA (LAM) ITA 195
8 10 BMC RACING TEAM (BMC) USA 187
9 7 TREK FACTORY RACING (TFR) USA 179
10 8 ORICA GREENEDGE (OGE) AUS 156
11 12 FDJ.FR (FDJ) FRA 151
12 11 CANNONDALE (CAN) ITA 148
13 18 TEAM GIANT-SHIMANO (GIA) NED 127
14 14 BELKIN-PRO CYCLING TEAM (BEL) NED 127
15 13 GARMIN SHARP (GRS) USA 110
16 15 ASTANA PRO TEAM (AST) KAZ 84
17 16 LOTTO BELISOL (LTB) BEL 63
18 17 TEAM EUROPCAR (EUC) FRA 46

 

Foto: bettiniphoto.net

Andrzej Gucwa