A.ChodorSezon kolarski w Polsce rusza za niecały miesiąc. O przygotowaniach do niego, a przede wszystkim do wyścigu Visegrad 4 Bicycle Race – GP Polski Via Odra opowiada Artur Chodor – Prezes MTB Obiszów Team i Dyrektor Wyścigu.

Niespełna miesiąc pozostał do rozpoczęcia sezonu kolarskiego w Polsce. To z pewnością będzie bardzo ważny sezon dla MTB Obiszów Team?

ARTUR CHODOR: – Bardzo ważny i to z wielu przyczyn. Pierwsza z nich to organizacja wielu znaczących imprez kolarskich. W naszym kalendarzu mamy m.in. organizowany wspólnie z Polskim Związkiem Kolarskim: Visegrad 4 Bicycle Race – GP Polski Via Odra, czyli wyścig Grupy Wyszehradzkiej – 13 maja, tradycyjnie już Memoriał Grundmana i Wizowskiego – 21-22 czerwca i mistrzostwa Polski w maratonie MTB – 13-14 września. Nowością w tym roku będzie cykl wyścigów dla amatorów, którego będziemy współorganizatorem. Do tego dochodzi Dolnośląska Międzyszkolna Liga Kolarska i kilka innych imprez. To będzie ważny sezon dla naszych szkółek. W tym roku otworzyliśmy nowe sekcje, poza tym projekt spodobał się w związku i w ministerstwie i stał się pierwowzorem do stworzenia Narodowego Programu Rozwoju Kolarstwa.

Pierwszym wyzwaniem organizacyjnym będzie wyścig Visegrad 4 Bicycle Race – GP Polski Via Odra. Dość tajemnicza nazwa, o co więc właściwie chodzi?

– To wyścig etapowy, który nawiązuje trochę do tradycji Wyścigu Pokoju. Pierwsza edycja zorganizowana została w zeszłym roku, ale miała zupełnie inną formułę niż ta tegoroczna.

To znaczy?

– Przede wszystkim różnica polega na tym, że w zeszłym roku w zawodach brali udział amatorzy. W tym roku, każde z czterech państw-organizatorów ma za zadanie zaprosić po pięć ekip zawodowych. My oczywiście zapraszamy nasze, czyli : CCC Polsat Polkowice, BDC MarcPol Team, ActivJet, Maxller i Team Wibatech. Oprócz tego wystartują dwie drużyny z dzika kartą.

Co jeszcze zmieni się w formule rozgrywania wyścigu?

– Poprzednio kolarze startowali w Budapeszcie i bez przerwy jechali, aż do Krakowa. To był taki bardziej rajd kolarski. Tym razem dystans podzielono na pięć wyścigów klasycznych połączonych w puchar. Pierwszy rozegrany zostanie u nas, na Dolnym Śląsku. Zawodnicy wystartują w z polkwickiego rynku, a metę zaplanowaliśmy na Stadionie Miejskim we Wrocławiu. Później jeden etap będzie w Czechach, jeden na Słowacji i dwa na Węgrzech, z czego ostatni to kryterium uliczne w Budapeszcie.

Zapowiada się wielkie święto kolarskie.

– Tak, to naprawdę poważna impreza. Zresztą wystarczy spojrzeć na skład komitetu honorowego. Znajdują się w nim m.in.: Radosław Sikorski – Minister Spraw Zagranicznych, Wacław Skarul – Prezes Polskiego Związku Kolarskiego, Rafał Dutkiewicz – Prezydent Wrocław, Wiesław Wabik – Burmistrz Polkowic, Roman Jabłoński – Wójt Grębocic. Oraz samorządowcy z gmin przez, które przebiega etap. To są osoby, które bardzo zaangażowały się w organizację zawodów. Przy czym szczególne podziękowania należą się Prezesowi PZKol-u  Wacławowi Skarulowi bo to w dużym stopniu jego pomysł, aby rozgrywać wyścig w takiej formule.

Możemy coś więcej powiedzieć o tym jak będzie przebiegała trasa?

– Do przejechania będzie 170 kilometrów. Wszystko zacznie się na polkowickim Rynku. Tam właśnie zostaną zaprezentowane ekipy. Start zaplanowano na godzinę 15. W pierwszej kolejności kolarze wjadą na pętle znane z Memoriału Grundmanna i Wizowskiego, czyli rejony: Grębocic, Grodowca, Rudnej, Jerzmanowej. Następnie przejadą przez Wądroże, Dziesław, Dębiec, Ścinawę, Wołów, Obornik Śląskie i właśnie od strony Obornik wjadą do Wrocławia. Przejadą przez most Milenijny, następnie ulicami Pilczycką, Królewiecką wjadą na Aleję Śląską, na której będą finiszować.

Każdy będzie mógł przyjść tego dnia na Stadion Miejski zobaczyć finisz jednych z najlepszych kolarzy w Polsce?

– Oczywiście. Zachęcamy, żeby przyszli znacznie wcześniej. Od samego rana stadion będzie tętnił życiem. Zamknięta będzie cała Aleja Śląska, na której w pierwszej kolejności rozgrywane będą zawody dzieci. Prawdziwym hitem będzie jednak wyścig dla amatorów tzw. eliminator. I na te zawody już dzisiaj gorąco zapraszam wszystkich chętnych. Zawodnicy wystartują w 10-osobowych grupach, z której przechodzić do dalszego etapu będzie  zwycięzca oraz dwie osoby z najlepszym czasem. Ten nasz eliminator będzie jednym z pięciu wyścigów w cyklu dla amatorów, o którym wspominałem. Zresztą nie tylko kolarskie atrakcje czekają tego dnia kibiców.

2

Na co więc możemy jeszcze liczyć?

– Stadion zostanie zagospodarowany w dużo większym stopniu. Powstaną specjalne strefy aktywności właściwie dla każdego, bo od dzieci po seniorów. Będą prowadzone zajęcia z m.in.: aerobiku, zumby, jazdy na trenażerach. Do współpracy włączyła się także wrocławska Akademia Wychowania Fizycznego, która przeprowadzać będzie dla chętnych specjalne testy wytrzymałościowe i sprawnościowe. Kto się zdecyduje, otrzyma przygotowany na tę okazję certyfikat. Ponadto wieczorem na scenie rozpocznie się część artystyczna, czyli koncert wrocławskich grup muzycznych. Będzie wesoło, bo impreza muzyczna powiązana jest z rozpoczynającymi się w tym czasie Juwenaliami. Także zapraszamy 13 maja najpierw na Rynek w Polkowicach, później na trasę, a wszystkich mieszkańców Wrocławia i nie tylko na Stadion Miejski.

KALENDARZ MTB OBISZÓW TEAM (bez uwzględnienia 10 edycji Dolnośląskiej Międzyszkolnej Ligi Kolarskiej

13 maja          Visegrad 4 Bicycle Race – GP Polski Via Odra       Polkowice – Wrocław

21- 21 maja    Memoriał Grundmana i Wizowskiego           Głogów, Polkowice, Grodowiec

16 lipiec          Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w kolarstwie MTB     Obiszów

13-14 września          Mistrzostwa Polski w Maratonie MTB

Informacja prasowa

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments