Criterium du Dauphine 2014 trasa

Organizatorzy wyścigu, firma ASO, zaprezentowała trasę 66. edycji Criterium du Dauphine. Jak co roku wyścig w Delfinacie dla wielu kolarzy będzie ostatnim etapem przygotowań do Tour de France.

Trasa została przedstawiona w Lyonie przez Christiana Prudhomme’a. Lyon będzie także miejscem, w którym odbędzie się pierwszy etap – 10 kilometrowa czasówka. Ciekawostką jest fakt, że 1,8 km kolarze pokonają tunelem rowerowym w centrum miasta zwanym “Le Tube”.

Z Lyonu kolarze udadzą się w kierunku Masywu Centralnego, gdzie odbędzie się pierwszy podjazd pod Col du Beal. Następnie na zawodników czekają dwa sprinterskie etapy kończące się najpierw w Le Teil a następnie w Gap. Piąty etap prawdopodobnie zakończy się w La Mure, ale po drodze na kolarzy czeka wzgórze Cote de Laffrey (6,3 km ze średnim nachyleniem 6,2%). Przed finalnymi etapami peleton przejedzie jeszcze jeden sprinterski etap z Grenoble do Poisy o długości 168 km.

Dwa ostatnie odcinki są typowo górskie. W sobotę zawodnicy będą mieli do pokonania kilka wzniesień, z których najtrudniejsze zostawiono na sam koniec. Na 40 km przed metą kolarze rozpoczną podjazd pod Col de la Forclaz (12,6 km ze średnim nachyleniem 8,2%). Meta natomiast została usytuowana na nowym, ale wymagającym wzniesieniu – Finhaut-Emosson. Finalny podjazd ma 10 km a średnie nachylenie wynosi 8 procent.

Niedzielny etap będzie krótki, ale finisz ponownie wymagający. Na 130 kilometrowej trasie z Megeve do Courchevel na kolarzy czekają trzy wzniesienia pierwszej kategorii i jedno drugiej. Finalny podjazd ma prawie 6 km długości i średnie nachylenie 6,2%.

Poszczególne etapy Criterium du Dauphine 2014:

Etap 1: 8 czerwca, Lyon, 10 km (jazda indywidualna na czas)

Etap 2: 9 czerwca, z Tarare do Pays d’Olliergues-Col du Beal, 158,5 km

Etap 3: 10 czerwca, z Ambert do Le Teil, 194 km

Etap 4: 11 czerwca, z Montelimar do Gap, 169,5 km

Etap 5: 12 czerwca, z Sisteron do La Mure, 184 km

Etap 6: 13 czerwca, z Grenoble do Poisy, 168 km

Etap 7: 14 czerwca, z Ville-la-Grand do Finaut-Emosson (Szwajcaria), 161,5 km

Etap 8: 15 czerwca, z Megève do Courchevel, 130,5 km

Sikor