chris froomePiąty etap wyścigu Tour of Oman zwyciężył Chris Froome (Team Sky). Brytyjczyk pierwszy wspiął się na Green Mountain pokonując Tejaya van Garderena oraz Rigoberto Urana. Brytyjczyk objął także prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Etap z BidBid do Jabal al Akhdhar (Green Mountain) to “królewski” odcinek tegorocznej edycji Tour of Oman. Metę wyznaczono właśnie na szczycie Zielonej Góry (1235 m n.p.m.). Podjazd ten liczył 5,7 km, a jego średnie nachylenie wynosiło 10,5%. Jednak ostatnie 1,5 km to nachylenie 13,5%. Wcześniej kolarze pokonywali dystans etapu nie napotykając na większe trudności. Całość została zaplanowana tak, aby wszystko rozegrało się na finałowym podjeździe.

Jako pierwszy próbę oderwania się od peletonu podjął John Murphy (UnitedHealthcare). Po chwili dołączyli do niego: Thomas Sprengers i Preben Van Hecke (Topsport Vlaanderen-Baloise) oraz Marco Canola (Bardiani-CSF). Przewaga nad peletonem nie przekroczyła czterech minut. Cała przygoda zakończyła się późno, bo dziesięć kilometrów przed metą.

Do momentu rozpoczęcia finałowej wspinaczki cały etap przebiegał bardzo spokojnie. Na czele ucieczka, a za nią goniące ekipy: Sky, Omega-Pharma, Cannondale i Katusha.

Na podjeździe pod Green Mountain najlepszy okazał się Chris Froome. Za nim przyjechali Tejay van Garderen (BMC) oraz Rigoberto Uran (OPQS).

Wyniki etapu:

1 Christopher FROOME TEAM SKY 3:49:53
2 Tejay VAN GARDEREN BMC RACING TEAM 0:00:22
3 Rigoberto URAN URAN OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:33
4 Joaquim RODRIGUEZ TEAM KATUSHA 0:00:38
5 Robert GESINK BELKIN PRO CYCLING 0:00:47
6 Domenico POZZOVIVO AG2R LA MONDIALE 0:00:51
7 Arnold JEANNESSON FDJ.FR 0:00:56
8 Romain BARDET AG2R LA MONDIALE 0:00:59
9 Sergio HENAO MONTOYA TEAM SKY 0:01:09
10 Roman KREUZIGER TINKOFF-SAXO 0:01:15
11 Mikel NIEVE ITURRALDE TEAM SKY 0:01:19
12 Kenny ELISSONDE FDJ.FR 0:01:20
13 Johann TSCHOPP IAM CYCLING 0:01:22
14 Daniel MORENO FERNANDEZ TEAM KATUSHA 0:01:24
15 Stef CLEMENT BELKIN PRO CYCLING 0:01:30
16 Vincenzo NIBALI ASTANA PRO TEAM 0:01:45
17 David DE LA CRUZ MELGAREJO TEAM NETAPP-ENDURA 0:01:45
18 Thomas LÖVKVIST IAM CYCLING 0:01:48
19 Daryl IMPEY ORICA GREENEDGE 0:01:48
20 Jurgen VAN DEN BROECK LOTTO-BELISOL 0:01:48
21 Mathias FRANK IAM CYCLING 0:01:48
22 Lars Ytting BAK LOTTO-BELISOL 0:01:58
23 Leopold KONIG TEAM NETAPP-ENDURA 0:02:05
24 Stefano LOCATELLI BARDIANI CSF 0:02:09
25 Valerio AGNOLI ASTANA PRO TEAM 0:02:09
26 Ivan SANTAROMITA ORICA GREENEDGE 0:02:11
27 Cameron MEYER ORICA GREENEDGE 0:02:14
28 Frank SCHLECK TREK FACTORY RACING 0:02:19
29 Steve CHAINEL AG2R LA MONDIALE 0:02:25
30 Alessandro DE MARCHI CANNONDALE 0:02:32
31 Dominik NERZ BMC RACING TEAM 0:02:37
32 Peter VELITS BMC RACING TEAM 0:02:41
33 Fabian CANCELLARA TREK FACTORY RACING 0:02:49
34 Andy SCHLECK TREK FACTORY RACING 0:02:49
35 Manuele BOARO TINKOFF-SAXO 0:02:54
36 Pim LIGTHART LOTTO-BELISOL 0:03:00
37 Lucas EUSER UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:03:05
38 Stijn VANDENBERGH OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:03:09
39 Dario CATALDO TEAM SKY 0:03:09
40 Bartosz HUZARSKI TEAM NETAPP-ENDURA 0:03:13
41 Blel KADRI AG2R LA MONDIALE 0:03:16
42 David LOPEZ GARCIA TEAM SKY 0:03:18
43 Christopher JONES UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:03:26
44 Zico WAEYTENS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:03:37
45 Pieter JACOBS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:04:00
46 Zdenek STYBAR OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:04:05
47 Tony GALLOPIN LOTTO-BELISOL 0:04:05
48 Karsten KROON TINKOFF-SAXO 0:04:05
49 Martijn MAASKANT UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:04:15
50 Niki TERPSTRA OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:04:15
51 Marc DEMAAR UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:04:15
52 Lieuwe WESTRA ASTANA PRO TEAM 0:04:29
53 Alessandro BAZZANA UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:04:37
54 Aliaksandr KUCHYNSKI TEAM KATUSHA 0:04:37
55 Michael SCHÄR BMC RACING TEAM 0:04:41
56 Jens KEUKELEIRE ORICA GREENEDGE 0:04:49
57 Arthur VANOVERBERGHE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:04:58
58 Enrico BATTAGLIN BARDIANI CSF 0:05:09
59 Michael ALBASINI ORICA GREENEDGE 0:05:13
60 Gatis SMUKULIS TEAM KATUSHA 0:05:13
61 Francesco GAVAZZI ASTANA PRO TEAM 0:05:16
62 Marcus BURGHARDT BMC RACING TEAM 0:05:16
63 Frantisek PADOUR TEAM NETAPP-ENDURA 0:05:23
64 Kanstantsin SIUTSOU TEAM SKY 0:05:23
65 Robert WAGNER BELKIN PRO CYCLING 0:05:25
66 Yaroslav POPOVYCH TREK FACTORY RACING 0:05:25
67 Hayden ROULSTON TREK FACTORY RACING 0:05:42
68 Jesse SERGENT TREK FACTORY RACING 0:05:44
69 Nicolas ROCHE TINKOFF-SAXO 0:05:48
70 Heinrich HAUSSLER IAM CYCLING 0:05:55
71 Martin KOHLER BMC RACING TEAM 0:06:13
72 Moreno MOSER CANNONDALE 0:06:34
73 Guillaume VAN KEIRSBULCK OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:06:34
74 Cesare BENEDETTI TEAM NETAPP-ENDURA 0:06:46
75 Nicola BOEM BARDIANI CSF 0:07:03
76 Kristijan KOREN CANNONDALE 0:07:22
77 Peter SAGAN CANNONDALE 0:07:22
78 Martin ELMIGER IAM CYCLING 0:07:22
79 Tom BOONEN OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:07:22
80 Paolo LONGO BORGHINI CANNONDALE 0:07:22
81 Vladimir ISAICHEV TEAM KATUSHA 0:07:22
82 Stijn DEVOLDER TREK FACTORY RACING 0:07:22
83 Marcel AREGGER IAM CYCLING 0:07:22
84 Jurgen ROELANDTS LOTTO-BELISOL 0:07:22
85 Jetse BOL BELKIN PRO CYCLING 0:07:22
86 Murilo Antonio FISCHER FDJ.FR 0:07:22
87 Maarten TJALLINGII BELKIN PRO CYCLING 0:07:22
88 Gregory RAST TREK FACTORY RACING 0:07:22
89 Sébastien HINAULT IAM CYCLING 0:07:22
90 Matteo TRENTIN OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:07:22
91 Sébastien MINARD AG2R LA MONDIALE 0:07:22
92 Jos VAN EMDEN BELKIN PRO CYCLING 0:07:30
93 Dmitriy MURAVYEV ASTANA PRO TEAM 0:07:44
94 Zakkari DEMPSTER TEAM NETAPP-ENDURA 0:07:46
95 Philippe GILBERT BMC RACING TEAM 0:07:48
96 Andreas SCHILLINGER TEAM NETAPP-ENDURA 0:07:51
97 André GREIPEL LOTTO-BELISOL 0:07:54
98 Ben SWIFT TEAM SKY 0:07:54
99 William BONNET FDJ.FR 0:08:05
100 Gert DOCKX LOTTO-BELISOL 0:08:18
101 Greg VAN AVERMAET BMC RACING TEAM 0:08:18
102 Laurent MANGEL FDJ.FR 0:08:24
103 Leigh HOWARD ORICA GREENEDGE 0:08:32
104 Danny PATE TEAM SKY 0:08:32
105 Robert FÖRSTER UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:08:32
106 Damien GAUDIN AG2R LA MONDIALE 0:08:32
107 Sébastien TURGOT AG2R LA MONDIALE 0:08:32
108 Christophe RIBLON AG2R LA MONDIALE 0:08:32
109 Michael VAN STAEYEN TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:08:41
110 Jelle WALLAYS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:08:41
111 Barry MARKUS BELKIN PRO CYCLING 0:08:41
112 Evan HUFFMAN ASTANA PRO TEAM 0:08:48
113 Lars BOOM BELKIN PRO CYCLING 0:08:53
114 Marcel SIEBERG LOTTO-BELISOL 0:08:58
115 Viacheslav KUZNETSOV TEAM KATUSHA 0:09:00
116 Matti BRESCHEL TINKOFF-SAXO 0:09:19
117 Christopher JUUL JENSEN TINKOFF-SAXO 0:09:19
118 Daniele BENNATI TINKOFF-SAXO 0:09:22
119 Maxim IGLINSKIY ASTANA PRO TEAM 0:09:29
120 Michel KOCH CANNONDALE 0:10:09
121 Alan MARANGONI CANNONDALE 0:10:09
122 Marco CANOLA BARDIANI CSF 0:10:09
123 Aldo Ino ILESIC UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:10:41
124 Preben VAN HECKE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:10:51
125 Gert STEEGMANS OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:11:02
126 Borut BOZIC ASTANA PRO TEAM 0:11:03
127 Jens MOURIS ORICA GREENEDGE 0:11:11
128 Michael HEPBURN ORICA GREENEDGE 0:11:11
129 Paolo COLONNA BARDIANI CSF 0:12:10
130 Alexander KRISTOFF TEAM KATUSHA 0:12:39
131 Rüdiger SELIG TEAM KATUSHA 0:12:39
132 Nacer BOUHANNI FDJ.FR 0:12:39
133 Sébastien CHAVANEL FDJ.FR 0:12:39
134 Filippo FORTIN BARDIANI CSF 0:12:39
135 Nicola RUFFONI BARDIANI CSF 0:12:39
136 Kevin ISTA IAM CYCLING 0:12:41
137 Michael MORKOV TINKOFF-SAXO 0:12:43
138 Oscar GATTO CANNONDALE 0:13:39
139 Thomas SPRENGERS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:13:59
140 Sam BENNETT TEAM NETAPP-ENDURA 0:14:43
141 John MURPHY UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:14:52

Klasyfikacja generalna:

1 Christopher FROOME TEAM SKY 18:36:45
2 Tejay VAN GARDEREN BMC RACING TEAM 0:00:26
3 Rigoberto URAN URAN OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:31
4 Joaquim RODRIGUEZ TEAM KATUSHA 0:00:48
5 Robert GESINK BELKIN PRO CYCLING 0:00:57
6 Domenico POZZOVIVO AG2R LA MONDIALE 0:01:01
7 Sergio HENAO MONTOYA TEAM SKY 0:01:19
8 Roman KREUZIGER TINKOFF-SAXO 0:01:25
9 Johann TSCHOPP IAM CYCLING 0:01:32
10 Daniel MORENO FERNANDEZ TEAM KATUSHA 0:01:34
11 Arnold JEANNESSON FDJ.FR 0:01:50
12 Vincenzo NIBALI ASTANA PRO TEAM 0:01:51
13 Romain BARDET AG2R LA MONDIALE 0:01:53
14 Daryl IMPEY ORICA GREENEDGE 0:01:58
15 Thomas LÖVKVIST IAM CYCLING 0:01:58
16 Jurgen VAN DEN BROECK LOTTO-BELISOL 0:01:58
17 Leopold KONIG TEAM NETAPP-ENDURA 0:02:15
18 Ivan SANTAROMITA ORICA GREENEDGE 0:02:21
19 Frank SCHLECK TREK FACTORY RACING 0:02:29
20 Cameron MEYER ORICA GREENEDGE 0:02:30
21 Mikel NIEVE ITURRALDE TEAM SKY 0:02:44
22 Kenny ELISSONDE FDJ.FR 0:02:45
23 Lars Ytting BAK LOTTO-BELISOL 0:02:52
24 Stef CLEMENT BELKIN PRO CYCLING 0:02:55
25 David DE LA CRUZ MELGAREJO TEAM NETAPP-ENDURA 0:03:10
26 Dominik NERZ BMC RACING TEAM 0:03:31
27 Valerio AGNOLI ASTANA PRO TEAM 0:03:34
28 Peter VELITS BMC RACING TEAM 0:03:35
29 Steve CHAINEL AG2R LA MONDIALE 0:03:50
30 Alessandro DE MARCHI CANNONDALE 0:03:57
31 David LOPEZ GARCIA TEAM SKY 0:04:12
32 Tony GALLOPIN LOTTO-BELISOL 0:04:14
33 Fabian CANCELLARA TREK FACTORY RACING 0:04:14
34 Zdenek STYBAR OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:04:15
35 Pim LIGTHART LOTTO-BELISOL 0:04:25
36 Stijn VANDENBERGH OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:04:34
37 Bartosz HUZARSKI TEAM NETAPP-ENDURA 0:04:38
38 Blel KADRI AG2R LA MONDIALE 0:04:41
39 Zico WAEYTENS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:05:02
40 Christopher JONES UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:05:06
41 Mathias FRANK IAM CYCLING 0:05:16
42 Francesco GAVAZZI ASTANA PRO TEAM 0:05:26
43 Stefano LOCATELLI BARDIANI CSF 0:05:30
44 Marc DEMAAR UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:05:40
45 Alessandro BAZZANA UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:06:01
46 Michael SCHÄR BMC RACING TEAM 0:06:06
47 Enrico BATTAGLIN BARDIANI CSF 0:06:34
48 Nicolas ROCHE TINKOFF-SAXO 0:06:42
49 Moreno MOSER CANNONDALE 0:06:44
50 Jesse SERGENT TREK FACTORY RACING 0:07:09
51 Peter SAGAN CANNONDALE 0:07:14
52 Kristijan KOREN CANNONDALE 0:08:47
53 Philippe GILBERT BMC RACING TEAM 0:09:13
54 Greg VAN AVERMAET BMC RACING TEAM 0:09:39
55 Gatis SMUKULIS TEAM KATUSHA 0:10:01
56 Lars BOOM BELKIN PRO CYCLING 0:10:18
57 Matti BRESCHEL TINKOFF-SAXO 0:10:44
58 Lucas EUSER UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:12:28
59 Martin ELMIGER IAM CYCLING 0:13:06
60 Pieter JACOBS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:13:23
61 Jens KEUKELEIRE ORICA GREENEDGE 0:14:12
62 Manuele BOARO TINKOFF-SAXO 0:14:13
63 Arthur VANOVERBERGHE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:14:21
64 Aliaksandr KUCHYNSKI TEAM KATUSHA 0:14:26
65 Dario CATALDO TEAM SKY 0:14:28
66 Frantisek PADOUR TEAM NETAPP-ENDURA 0:14:46
67 Preben VAN HECKE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:14:54
68 Kanstantsin SIUTSOU TEAM SKY 0:15:22
69 Thomas SPRENGERS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:15:22
70 Oscar GATTO CANNONDALE 0:15:23
71 Yaroslav POPOVYCH TREK FACTORY RACING 0:16:39
72 Marco CANOLA BARDIANI CSF 0:19:30
73 Andy SCHLECK TREK FACTORY RACING 0:20:01
74 Laurent MANGEL FDJ.FR 0:20:33
75 Paolo LONGO BORGHINI CANNONDALE 0:21:16
76 Michel KOCH CANNONDALE 0:21:28
77 Gert DOCKX LOTTO-BELISOL 0:23:08
78 Alan MARANGONI CANNONDALE 0:24:03
79 Heinrich HAUSSLER IAM CYCLING 0:24:11
80 Zakkari DEMPSTER TEAM NETAPP-ENDURA 0:24:58
81 Andreas SCHILLINGER TEAM NETAPP-ENDURA 0:25:03
82 Tom BOONEN OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:25:10
83 Hayden ROULSTON TREK FACTORY RACING 0:25:12
84 Sébastien MINARD AG2R LA MONDIALE 0:25:14
85 Gregory RAST TREK FACTORY RACING 0:25:23
86 Karsten KROON TINKOFF-SAXO 0:25:23
87 Matteo TRENTIN OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:25:29
88 Niki TERPSTRA OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:25:43
89 Michael ALBASINI ORICA GREENEDGE 0:25:48
90 Stijn DEVOLDER TREK FACTORY RACING 0:26:29
91 Daniele BENNATI TINKOFF-SAXO 0:27:14
92 Lieuwe WESTRA ASTANA PRO TEAM 0:27:46
93 William BONNET FDJ.FR 0:27:53
94 Marcus BURGHARDT BMC RACING TEAM 0:28:30
95 Jurgen ROELANDTS LOTTO-BELISOL 0:28:40
96 Viacheslav KUZNETSOV TEAM KATUSHA 0:28:48
97 André GREIPEL LOTTO-BELISOL 0:28:52
98 Ben SWIFT TEAM SKY 0:29:12
99 Martin KOHLER BMC RACING TEAM 0:29:27
100 Leigh HOWARD ORICA GREENEDGE 0:29:38
101 Michael MORKOV TINKOFF-SAXO 0:29:55
102 Jelle WALLAYS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:30:15
103 Guillaume VAN KEIRSBULCK OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:30:23
104 Nacer BOUHANNI FDJ.FR 0:30:27
105 Evan HUFFMAN ASTANA PRO TEAM 0:30:30
106 Martijn MAASKANT UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:30:33
107 Maarten TJALLINGII BELKIN PRO CYCLING 0:30:35
108 Murilo Antonio FISCHER FDJ.FR 0:30:36
109 Cesare BENEDETTI TEAM NETAPP-ENDURA 0:30:42
110 Jos VAN EMDEN BELKIN PRO CYCLING 0:30:43
111 Sébastien HINAULT IAM CYCLING 0:30:55
112 Vladimir ISAICHEV TEAM KATUSHA 0:31:34
113 Barry MARKUS BELKIN PRO CYCLING 0:31:55
114 Christopher JUUL JENSEN TINKOFF-SAXO 0:32:02
115 Jetse BOL BELKIN PRO CYCLING 0:32:08
116 Nicola BOEM BARDIANI CSF 0:32:43
117 Marcel AREGGER IAM CYCLING 0:33:11
118 Gert STEEGMANS OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:33:25
119 Alexander KRISTOFF TEAM KATUSHA 0:33:47
120 Robert WAGNER BELKIN PRO CYCLING 0:34:03
121 Dmitriy MURAVYEV ASTANA PRO TEAM 0:34:04
122 Borut BOZIC ASTANA PRO TEAM 0:34:20
123 Robert FÖRSTER UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:34:21
124 Sébastien TURGOT AG2R LA MONDIALE 0:34:21
125 Danny PATE TEAM SKY 0:34:21
126 Michael VAN STAEYEN TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:34:30
127 Michael HEPBURN ORICA GREENEDGE 0:34:42
128 Marcel SIEBERG LOTTO-BELISOL 0:35:02
129 Maxim IGLINSKIY ASTANA PRO TEAM 0:35:18
130 Damien GAUDIN AG2R LA MONDIALE 0:35:40
131 Kevin ISTA IAM CYCLING 0:38:27
132 Rüdiger SELIG TEAM KATUSHA 0:38:28
133 Jens MOURIS ORICA GREENEDGE 0:38:41
134 Paolo COLONNA BARDIANI CSF 0:39:45
135 Nicola RUFFONI BARDIANI CSF 0:40:12
136 Filippo FORTIN BARDIANI CSF 0:40:16
137 Sam BENNETT TEAM NETAPP-ENDURA 0:40:32
138 Sébastien CHAVANEL FDJ.FR 0:40:57
139 John MURPHY UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:41:07
140 Christophe RIBLON AG2R LA MONDIALE 0:42:40
141 Aldo Ino ILESIC UNITEDHEALTHCARE PRO CYCLING TEAM 0:43:30

Foto: bettiniphoto.net

Marta Wiśniewska