boonenTom Boonen (Omega Pharma – Quick Step) wygrał po finiszu z peletonu czwarty etap Tour of Qatar. Koszulki lidera nie oddał Niki Terpstra (Omega Pharma – Quick Step).

Czwarty odcinek Tour of Qatar prowadził z Dukhan do Mesaieed i liczył 135 kilometrów. Trasa sprzyjała sprinterom, ale szyki faworytom mógł popsuć silny wiatr.

Właśnie silnie wiejący wiatr spowodował, że już na szóstym kilometrze peleton podzielił się na cztery grupy! Mocna praca grup spowodowała, że po 50. kilometrach mieliśmy dwie grupy, które dzielił dystans 90 sekund. Pierwszą lotną premię wygrał Michael Morkov (Tinkoff-Saxo), drugi był Jurgen Roelandts (Lotto Belisol), a trzeci Karsten Kroon (Tinkoff-Saxo).

Z pierwszej grupy próbowali zaatakować Philippe Gilbert (BMC Racing Team) i Jarl Salomein (Topsport Vlaanderen – Baloise), ale ich akcja została szybko skasowana. Różnica między dwiema grupami oscylowała wokół 30 sekund. Tempo było zawrotne – kolarze dwie godziny przejechali ze średnią 51,7 km/h. Mimo bardzo mocnej pracy Omegi, obie grupy połączyły się na 7 kilometrów przed metą.

Walka o etapowe zwycięstwo rozegrała się w finałowym sprincie. Doskonałą pracę swoich kolegów wykorzystał Tom Boonen (Omega Pharma – Quick Step), który pokonał samego Andre Greipela (Lotto – Belisol). Trzecie miejsce wywalczył młody zawodnik Belkin Pro Cycling, Barry Markus.

Wyniki:

1 Tom BOONEN OMEGA PHARMA-QUICK STEP 2:22:34
2 André GREIPEL LOTTO-BELISOL 0:00:00
3 Barry MARKUS BELKIN PRO CYCLING 0:00:00
4 Aidis KRUOPIS ORICA GREENEDGE 0:00:00
5 Sam BENNETT TEAM NETAPP-ENDURA 0:00:00
6 Jacopo GUARNIERI ASTANA PRO TEAM 0:00:00
7 Arnaud DEMARE FDJ.FR 0:00:00
8 Matteo PELUCCHI IAM CYCLING 0:00:00
9 Michael VAN STAEYEN TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:00:00
10 Bernhard EISEL TEAM SKY 0:00:00
11 Marco COLEDAN BARDIANI CSF 0:00:00
12 Alexander KRISTOFF TEAM KATUSHA 0:00:00
13 Jurgen ROELANDTS LOTTO-BELISOL 0:00:00
14 Gediminas BAGDONAS AG2R LA MONDIALE 0:00:00
15 Matti BRESCHEL TINKOFF-SAXO 0:00:00
16 Alessandro BAZZANA UNITEDHEALTHCARE 0:00:00
17 Filippo FORTIN BARDIANI CSF 0:00:00
18 Alexei TSATEVICH TEAM KATUSHA 0:00:00
19 Sébastien TURGOT AG2R LA MONDIALE 0:00:00
20 Ian STANNARD TEAM SKY 0:00:00
21 Yoann OFFREDO FDJ.FR 0:00:00
22 Niki TERPSTRA OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:00
23 Martin KOHLER BMC RACING TEAM 0:00:00
24 Greg VAN AVERMAET BMC RACING TEAM 0:00:00
25 Michael MORKOV TINKOFF-SAXO 0:00:00
26 Oscar GATTO CANNONDALE 0:00:00
27 Pieter JACOBS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:00:00
28 Blaz JARC TEAM NETAPP-ENDURA 0:00:00
29 Vladimir ISAYCHEV TEAM KATUSHA 0:00:00
30 Lars Ytting BAK LOTTO-BELISOL 0:00:00
31 Guillaume VAN KEIRSBULCK OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:00
32 Robert FÖRSTER UNITEDHEALTHCARE 0:00:00
33 Michael SCHÄR BMC RACING TEAM 0:00:00
34 Stijn VANDENBERGH OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:00
35 Marcel SIEBERG LOTTO-BELISOL 0:00:00
36 Karsten KROON TINKOFF-SAXO 0:00:00
37 Yaroslav POPOVYCH TREK FACTORY RACING 0:00:00
38 Philippe GILBERT BMC RACING TEAM 0:00:00
39 Gert STEEGMANS OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:00
40 Kristof GODDAERT IAM CYCLING 0:00:00
41 Martin ELMIGER IAM CYCLING 0:00:00
42 Jarl SALOMEIN TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:00:00
43 Pieter VAN SPEYBROUCK TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:00:00
44 Nikolas MAES OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:00
45 Marko KUMP TINKOFF-SAXO 0:00:00
46 Lucas Sebastian HAEDO SKYDIVE DUBAÏ 0:00:00
47 Michel KOCH CANNONDALE 0:00:00
48 Kristijan KOREN CANNONDALE 0:00:00
49 Zakkari DEMPSTER TEAM NETAPP-ENDURA 0:00:00
50 Alan MARANGONI CANNONDALE 0:00:00
51 Jos VAN EMDEN BELKIN PRO CYCLING 0:00:00
52 Marcus BURGHARDT BMC RACING TEAM 0:00:00
53 Silvan DILLIER BMC RACING TEAM 0:00:00
54 Gert DOCKX LOTTO-BELISOL 0:00:00
55 Thomas SPRENGERS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:00:00
56 Mathew HAYMAN ORICA GREENEDGE 0:00:00
57 Salvatore PUCCIO TEAM SKY 0:00:00
58 Andrew FENN OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:00
59 Jasper STUYVEN TREK FACTORY RACING 0:00:00
60 Rüdiger SELIG TEAM KATUSHA 0:00:00
61 Danilo WYSS BMC RACING TEAM 0:00:00
62 Andrea GUARDINI ASTANA PRO TEAM 0:00:00
63 Markel IRIZAR TREK FACTORY RACING 0:00:00
64 Christopher SUTTON TEAM SKY 0:00:00
65 Gabriel RASCH TEAM SKY 0:00:00
66 Paolo LONGO BORGHINI CANNONDALE 0:00:00
67 Jesse SERGENT TREK FACTORY RACING 0:00:00
68 Jetse BOL BELKIN PRO CYCLING 0:00:00
69 Robert WAGNER BELKIN PRO CYCLING 0:00:11
70 Théo BOS BELKIN PRO CYCLING 0:00:11
71 Jens KEUKELEIRE ORICA GREENEDGE 0:00:13
72 Jonas VAN GENECHTEN LOTTO-BELISOL 0:00:24
73 Aliaksandr KUCHYNSKI TEAM KATUSHA 0:00:24
74 Zico WAEYTENS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:00:29
75 Iljo KEISSE OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:29
76 Murilo Antonio FISCHER FDJ.FR 0:00:32
77 Christopher JONES UNITEDHEALTHCARE 0:00:32
78 Viacheslav KUZNETSOV TEAM KATUSHA 0:00:32
79 Pim LIGTHART LOTTO-BELISOL 0:00:32
80 Graeme BROWN BELKIN PRO CYCLING 0:00:32
81 Martijn MAASKANT UNITEDHEALTHCARE 0:00:40
82 Heinrich HAUSSLER IAM CYCLING 0:01:00
83 Brett LANCASTER ORICA GREENEDGE 0:01:11
84 Daniele BENNATI TINKOFF-SAXO 0:01:15
85 Michael HEPBURN ORICA GREENEDGE 0:01:23
86 Kris BOECKMANS LOTTO-BELISOL 0:01:25
87 Paul VOSS TEAM NETAPP-ENDURA 0:01:32
88 Scott THWAITES TEAM NETAPP-ENDURA 0:01:32
89 Luke ROWE TEAM SKY 0:01:32
90 Kevin ISTA IAM CYCLING 0:01:34
91 Sébastien HINAULT IAM CYCLING 0:01:34
92 Maarten TJALLINGII BELKIN PRO CYCLING 0:02:01
93 Borut BOZIC ASTANA PRO TEAM 0:02:36
94 Lars BOOM BELKIN PRO CYCLING 0:03:25
95 Daniel SCHORN TEAM NETAPP-ENDURA 0:03:25
96 Fabian CANCELLARA TREK FACTORY RACING 0:03:25
97 Christopher JUUL JENSEN TINKOFF-SAXO 0:03:25
98 Hayden ROULSTON TREK FACTORY RACING 0:07:02
99 Christian KNEES TEAM SKY 0:07:02
100 Elia VIVIANI CANNONDALE 0:07:02
101 Michael KOLAR TINKOFF-SAXO 0:07:02
102 Marco CANOLA BARDIANI CSF 0:07:02
103 Valerio AGNOLI ASTANA PRO TEAM 0:07:02
104 Lloyd MONDORY AG2R LA MONDIALE 0:07:02
105 Patrick GRETSCH AG2R LA MONDIALE 0:07:02
106 Leigh HOWARD ORICA GREENEDGE 0:07:02
107 Adil JELLOUL SKYDIVE DUBAÏ 0:07:02
108 John MURPHY UNITEDHEALTHCARE 0:07:02
109 Gatis SMUKULIS TEAM KATUSHA 0:07:02
110 Hugo HOULE AG2R LA MONDIALE 0:07:02
111 Soufiane HADDI SKYDIVE DUBAÏ 0:07:02
112 Paolo COLONNA BARDIANI CSF 0:07:02
113 Danny PATE TEAM SKY 0:07:02
114 Rafaa CHTIOUI SKYDIVE DUBAÏ 0:07:02
115 Nicola RUFFONI BARDIANI CSF 0:07:02
116 Sebastian LANDER BMC RACING TEAM 0:07:02
117 Valentin IGLINSKIY ASTANA PRO TEAM 0:07:02
118 Preben VAN HECKE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:07:02
119 Ben GASTAUER AG2R LA MONDIALE 0:07:02
120 Nicola BOEM BARDIANI CSF 0:07:02
121 Aldo Ino ILESIC UNITEDHEALTHCARE 0:07:02
122 Alexandr PLIUSCHIN SKYDIVE DUBAÏ 0:07:02
123 Dmitriy MURAVYEV ASTANA PRO TEAM 0:07:02
124 Stijn DEVOLDER TREK FACTORY RACING 0:07:02
125 Lieuwe WESTRA ASTANA PRO TEAM 0:07:02
126 Manuele BOARO TINKOFF-SAXO 0:07:02
127 Enrico BATTAGLIN BARDIANI CSF 0:07:02
128 Maher HASNAOUI SKYDIVE DUBAÏ 0:07:02
129 Oscar PUJOL SKYDIVE DUBAÏ 0:07:02
130 Dominic KLEMME IAM CYCLING 0:07:02
131 Svein TUFT ORICA GREENEDGE 0:07:02
132 Kenneth HANSON UNITEDHEALTHCARE 0:07:02
133 Francisco MANCEBO SKYDIVE DUBAÏ 0:07:02
134 Andreas SCHILLINGER TEAM NETAPP-ENDURA 0:07:02
135 Laurent MANGEL FDJ.FR 0:07:02
136 Mickaël DELAGE FDJ.FR 0:07:02
137 Davide VILLELLA CANNONDALE 0:07:02
138 Michael SCHWARZMANN TEAM NETAPP-ENDURA 0:07:02
139 Alessandro DE MARCHI CANNONDALE 0:07:02
140 Gregory RAST TREK FACTORY RACING 0:07:02
141 Marcel AREGGER IAM CYCLING 0:07:02
142 Marco HALLER TEAM KATUSHA 0:07:02
143 Stefano LOCATELLI BARDIANI CSF 0:07:02
144 Evan HUFFMAN ASTANA PRO TEAM 0:07:02
145 Jelle WALLAYS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:07:02
146 Christophe RIBLON AG2R LA MONDIALE 0:07:02
147 Jens MOURIS ORICA GREENEDGE 0:07:02
148 Damien GAUDIN AG2R LA MONDIALE 0:07:14
Kiel REIJNEN UNITEDHEALTHCARE Abandon

Klasyfikacja generalna:
1 Niki TERPSTRA OMEGA PHARMA-QUICK STEP 9:19:38
2 Tom BOONEN OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:17
3 Jurgen ROELANDTS LOTTO-BELISOL 0:00:20
4 Ian STANNARD TEAM SKY 0:00:37
5 Guillaume VAN KEIRSBULCK OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:00:47
6 Michael MORKOV TINKOFF-SAXO 0:00:48
7 Marcel SIEBERG LOTTO-BELISOL 0:00:51
8 Stijn VANDENBERGH OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:01:00
9 Andrew FENN OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:01:08
10 Karsten KROON TINKOFF-SAXO 0:01:21
11 Philippe GILBERT BMC RACING TEAM 0:01:23
12 Gert STEEGMANS OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:01:25
13 Nikolas MAES OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:01:27
14 André GREIPEL LOTTO-BELISOL 0:01:33
15 Arnaud DEMARE FDJ.FR 0:01:34
16 Michael SCHÄR BMC RACING TEAM 0:01:36
17 Lars Ytting BAK LOTTO-BELISOL 0:01:44
18 Matti BRESCHEL TINKOFF-SAXO 0:01:48
19 Alan MARANGONI CANNONDALE 0:01:49
20 Martin KOHLER BMC RACING TEAM 0:01:55
21 Jacopo GUARNIERI ASTANA PRO TEAM 0:01:59
22 Mathew HAYMAN ORICA GREENEDGE 0:02:02
23 Barry MARKUS BELKIN PRO CYCLING 0:02:05
24 Aidis KRUOPIS ORICA GREENEDGE 0:02:07
25 Iljo KEISSE OMEGA PHARMA-QUICK STEP 0:02:14
26 Rüdiger SELIG TEAM KATUSHA 0:02:17
27 Pieter VAN SPEYBROUCK TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:02:25
28 Blaz JARC TEAM NETAPP-ENDURA 0:02:48
29 Martin ELMIGER IAM CYCLING 0:02:52
30 Jos VAN EMDEN BELKIN PRO CYCLING 0:02:56
31 Michael VAN STAEYEN TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:03:00
32 Greg VAN AVERMAET BMC RACING TEAM 0:03:11
33 Silvan DILLIER BMC RACING TEAM 0:03:11
34 Yaroslav POPOVYCH TREK FACTORY RACING 0:03:18
35 Alexander KRISTOFF TEAM KATUSHA 0:03:28
36 Robert WAGNER BELKIN PRO CYCLING 0:03:43
37 Lars BOOM BELKIN PRO CYCLING 0:03:51
38 Zakkari DEMPSTER TEAM NETAPP-ENDURA 0:04:00
39 Kristof GODDAERT IAM CYCLING 0:04:01
40 Gabriel RASCH TEAM SKY 0:04:03
41 Marcus BURGHARDT BMC RACING TEAM 0:04:09
42 Zico WAEYTENS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:04:23
43 Luke ROWE TEAM SKY 0:04:30
44 Christopher SUTTON TEAM SKY 0:04:32
45 Jens KEUKELEIRE ORICA GREENEDGE 0:04:42
46 Marko KUMP TINKOFF-SAXO 0:05:00
47 Pim LIGTHART LOTTO-BELISOL 0:05:06
48 Markel IRIZAR TREK FACTORY RACING 0:07:50
49 Kris BOECKMANS LOTTO-BELISOL 0:08:13
50 Maarten TJALLINGII BELKIN PRO CYCLING 0:08:14
51 Yoann OFFREDO FDJ.FR 0:08:15
52 Gediminas BAGDONAS AG2R LA MONDIALE 0:08:19
53 Sébastien TURGOT AG2R LA MONDIALE 0:08:30
54 Jarl SALOMEIN TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:08:35
55 Pieter JACOBS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:08:40
56 Heinrich HAUSSLER IAM CYCLING 0:08:47
57 Alessandro BAZZANA UNITEDHEALTHCARE 0:08:57
58 Oscar GATTO CANNONDALE 0:08:58
59 Brett LANCASTER ORICA GREENEDGE 0:09:00
60 Andrea GUARDINI ASTANA PRO TEAM 0:09:04
61 Sam BENNETT TEAM NETAPP-ENDURA 0:09:06
62 Jelle WALLAYS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:09:07
63 Mickaël DELAGE FDJ.FR 0:09:10
64 Danilo WYSS BMC RACING TEAM 0:09:16
65 Gert DOCKX LOTTO-BELISOL 0:09:33
66 Lloyd MONDORY AG2R LA MONDIALE 0:10:01
67 Fabian CANCELLARA TREK FACTORY RACING 0:10:58
68 Marco COLEDAN BARDIANI CSF 0:11:59
69 Scott THWAITES TEAM NETAPP-ENDURA 0:12:00
70 Bernhard EISEL TEAM SKY 0:12:07
71 Jasper STUYVEN TREK FACTORY RACING 0:12:36
72 Daniele BENNATI TINKOFF-SAXO 0:12:41
73 Viacheslav KUZNETSOV TEAM KATUSHA 0:12:53
74 Martijn MAASKANT UNITEDHEALTHCARE 0:13:09
75 Graeme BROWN BELKIN PRO CYCLING 0:13:40
76 Vladimir ISAYCHEV TEAM KATUSHA 0:13:48
77 Filippo FORTIN BARDIANI CSF 0:13:50
78 Alexei TSATEVICH TEAM KATUSHA 0:14:16
79 Paolo LONGO BORGHINI CANNONDALE 0:14:17
80 Jens MOURIS ORICA GREENEDGE 0:14:45
81 Lieuwe WESTRA ASTANA PRO TEAM 0:15:06
82 Christopher JONES UNITEDHEALTHCARE 0:15:16
83 Paul VOSS TEAM NETAPP-ENDURA 0:15:29
84 Rafaa CHTIOUI SKYDIVE DUBAÏ 0:15:39
85 John MURPHY UNITEDHEALTHCARE 0:16:08
86 Leigh HOWARD ORICA GREENEDGE 0:16:47
87 Danny PATE TEAM SKY 0:17:03
88 Laurent MANGEL FDJ.FR 0:17:33
89 Michael SCHWARZMANN TEAM NETAPP-ENDURA 0:17:53
90 Jesse SERGENT TREK FACTORY RACING 0:17:58
91 Gatis SMUKULIS TEAM KATUSHA 0:18:21
92 Kristijan KOREN CANNONDALE 0:18:23
93 Dmitriy MURAVYEV ASTANA PRO TEAM 0:18:26
94 Michel KOCH CANNONDALE 0:18:28
95 Salvatore PUCCIO TEAM SKY 0:18:28
96 Matteo PELUCCHI IAM CYCLING 0:18:56
97 Thomas SPRENGERS TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:18:59
98 Aliaksandr KUCHYNSKI TEAM KATUSHA 0:19:02
99 Jetse BOL BELKIN PRO CYCLING 0:19:04
100 Jonas VAN GENECHTEN LOTTO-BELISOL 0:19:16
101 Robert FÖRSTER UNITEDHEALTHCARE 0:19:18
102 Murilo Antonio FISCHER FDJ.FR 0:19:20
103 Lucas Sebastian HAEDO SKYDIVE DUBAÏ 0:19:21
104 Andreas SCHILLINGER TEAM NETAPP-ENDURA 0:19:35
105 Marco HALLER TEAM KATUSHA 0:20:00
106 Preben VAN HECKE TOPSPORT VLAANDEREN-BALOISE 0:21:14
107 Christopher JUUL JENSEN TINKOFF-SAXO 0:21:30
108 Sebastian LANDER BMC RACING TEAM 0:21:52
109 Borut BOZIC ASTANA PRO TEAM 0:22:04
110 Sébastien HINAULT IAM CYCLING 0:22:34
111 Théo BOS BELKIN PRO CYCLING 0:23:02
112 Daniel SCHORN TEAM NETAPP-ENDURA 0:24:02
113 Manuele BOARO TINKOFF-SAXO 0:25:05
114 Alexandr PLIUSCHIN SKYDIVE DUBAÏ 0:25:19
115 Alessandro DE MARCHI CANNONDALE 0:25:20
116 Svein TUFT ORICA GREENEDGE 0:25:22
117 Marco CANOLA BARDIANI CSF 0:25:25
118 Stijn DEVOLDER TREK FACTORY RACING 0:25:27
119 Damien GAUDIN AG2R LA MONDIALE 0:25:30
120 Christian KNEES TEAM SKY 0:25:34
121 Hayden ROULSTON TREK FACTORY RACING 0:25:36
122 Davide VILLELLA CANNONDALE 0:25:37
123 Michael HEPBURN ORICA GREENEDGE 0:25:37
124 Elia VIVIANI CANNONDALE 0:25:50
125 Hugo HOULE AG2R LA MONDIALE 0:25:54
126 Soufiane HADDI SKYDIVE DUBAÏ 0:25:58
127 Gregory RAST TREK FACTORY RACING 0:26:02
128 Enrico BATTAGLIN BARDIANI CSF 0:26:06
129 Paolo COLONNA BARDIANI CSF 0:26:07
130 Nicola BOEM BARDIANI CSF 0:26:10
131 Valerio AGNOLI ASTANA PRO TEAM 0:26:18
132 Adil JELLOUL SKYDIVE DUBAÏ 0:26:31
133 Nicola RUFFONI BARDIANI CSF 0:26:40
134 Kevin ISTA IAM CYCLING 0:26:55
135 Kenneth HANSON UNITEDHEALTHCARE 0:26:58
136 Ben GASTAUER AG2R LA MONDIALE 0:31:58
137 Evan HUFFMAN ASTANA PRO TEAM 0:31:59
138 Patrick GRETSCH AG2R LA MONDIALE 0:32:05
139 Dominic KLEMME IAM CYCLING 0:32:06
140 Francisco MANCEBO SKYDIVE DUBAÏ 0:32:14
141 Maher HASNAOUI SKYDIVE DUBAÏ 0:32:33
142 Marcel AREGGER IAM CYCLING 0:32:33
143 Michael KOLAR TINKOFF-SAXO 0:32:33
144 Christophe RIBLON AG2R LA MONDIALE 0:32:37
145 Valentin IGLINSKIY ASTANA PRO TEAM 0:32:47
146 Aldo Ino ILESIC UNITEDHEALTHCARE 0:33:06
147 Stefano LOCATELLI BARDIANI CSF 0:33:12
148 Oscar PUJOL SKYDIVE DUBAÏ 0:33:40

 

Foto:bettiniphoto.net

Arek Waluga