Marek Rutkiewicz Jarosław MaryczLuke Durbridge i Svein Tuft  z ekipy Orica GreenEdge wygrali kolejny raz rywalizację w wyścigu Duo Normand. Para Rutkiewicz-Marycz zajęła ósme miejsce.

Podczas gdy zainteresowanie całego kolarskiego świata skierowane było na rywalizację o tytuł mistrza świata we włoskiej Florencji, w Normandii, we Francji odbył się wyścig jazdy na czas parami.

Na starcie wyścigu Duo Normand (kat.UCI 1.1), który rozegrany jest tradycyjnie już od 32 lat, stanęło dziewiętnaście dwuosobowych drużyn. Wśród startujących drużyn były dwie ekipy CCC Polsat Polkowice (Rutkiewicz/Marycz i Taciak /Kiendyś). Na starcie stanęły również pary kolarskie z ekip World Tour.

Przed kolarzami była do pokonania trasa długości 54,3 kilometra ze startem i metą w miejscowości Marigny. Przy bardzo korzystnych warunkach pogodowych kolarze wyruszyli do pokonywania trasy czasówki która w większości prowadziła po terenie płaskim a jedynie końcówka była lekko pagórkowata.

Najlepszy czas przejazdu „wykręciała” para ekipy Orica – GreenEdge, Luke Durbridge / Svein Tuft, która pokonała dystans w czasie 1 godz. 4 minut i 10 sek. Jest to kolejne zwycięstwo tej pary w wyścigu Duo Normand. Durbridge i Tuft pokonali kolegów z drużyny, Michaela Hepburna i Jensa Mourisa o 1 min. 20 sek. a także o ustanowili nowy rekord przejazdu trasy, przejeżdżając o 37 sekund szybciej niż rekord ustalony przez Chrisa Boardmana i Jensa Voigta w 1999 r. Prędkość zwycięskiej pary wyniosła 50,7 km/godz.

Dobry występ odnotowały pary ekipy CCC Polsat Polkowice. Duet: Rutkiewicz/Marycz zajął ósme miejsce natomiast Mateusz Taciak i Tomasz Kiendyś ukończyli wyścig na 10.miejscu.

Wyniki:

1. Orica GreenEDGE 1:04:10 50.774 DURBRIDGE Luke 75 (40)TUFT Svein 75 (40)

2. Orica GreenEDGE 1:26 49.665 MOURIS Jens 55 (28)HEPBURN Michael 55 (28)

3. Omega Pharma – Quick-Step 1:46 49.414 VANDEWALLE Kristof 40 (16)VERMOTE Julien 40 (16)

4. Sojasun 2:00 49.239 LELAY David 32 (12)DELAPLACE Anthony 32 (12)

5. Rusvelo 2:25 48.931 RYBAKOV Alexander 28 (10)ZAKARIN Ilnur 28 (10)

6. Metec – TKH Continental Cyclingteam 3:06 48.434 KONING Peter 24 (8)VAN GOETHEM Brian 24 (8)

7. Team Trefor 3:22 48.243 FOLSACH Casper 20 (6)QUAADE Rasmus 20 (6)

8. CCC Polsat Polkowice 3:40 48.029 RUTKIEWICZ Marek 18 (4)MARYCZ Jaroslaw 18 (4)

9. IAM Cycling 4:06 47.725 SCHELLING Patrick 16 (3.5)AREGGER Marcel 16 (3.5)

10. CCC Polsat Polkowice 4:37 47.366 KIENDYS Tomasz 14 (3)TACIAK Mateusz 14 (3)

11. Androni – Venezuela 4:46 47.263 BERTAZZO Omar 12 (2.5)REDA Francesco 12 (2.5)

12. Sojasun 4:49 47.229 POUX Paul 10 (1.5)SISKEVICIUS Evaldas 10 (1.5)

13. Team IG – Sigma Sport 5:23 46.844 WILLIAMS Peter 8SYBRANDY Wouter 8

14. Ventilair – Steria 5:26 46.810 LEPLA Jeroen 7POLS Ruben 7

15. To Win – Josan Cycling Team 7:23 45.535 DOMS Steven 6UYTTERSPROT Dieter 6

16. Velo Club Sovac Algerie 9:56 43.968 CHABANE Hichem 5HAMZA Fayçal 5

17. Start-Trigon Cycling Team 11:11 43.238 FRAZER Mauricio 4MIńO Gustavo 4

18. Alpha Baltic – Unitymarathons.com 15:43 40.784 SPILLERS Lauris 3PUTSEP Erki 3

Źródło: proteam.cccsport.pl